Все си мислех, че благородни могат да бъдат само доброволните жертви...ablood написа:Да погледнем нещата от математическа гледна точка.
Ако приемем, че поради назидателния си ефект всяко смъртно наказание наистина предотвратява няколко потенциални убийства. В такъв случай дори и да имаме малък процент грешно екзекутирани, то тези жертви на системата от своя страна спасяват многократно повече животи.
Разбира се, че това е ужасно нечестно спрямо грешно екзекутираните и тяхните близки, но тези жертви в дългосрочен план са благородни.
Дали наистина смъртната присъда спасява животи е статистически изопачено. Твърде много жадни за реклама политици се бият в гърдите на тема състрадателност и изкривяват статистиките, сочейки ниската престъпност в щатите без смъртна присъда, пропускайки да споменат, че там престъпността си е била ниска и преди отмяната на бесилката. В южните щати още екзекутират и убийствата въпреки това са много повече от северозападните щати, но това винаги е било така. Заплахата от екзекуция намалява до известна степен убийствата, но не може да ги спре.
А статистиците, разполагащи с достоверни данни нерядко не смеят да ги публикуват от страх от обществена омраза, или директно получават отказ за публикуването им.
Ето едно изследване http://www.deathpenaltyinfo.org/files/D ... dy2009.pdf" , публикувано в Journal of Criminal Law & Criminology (http://en.wikipedia.org/wiki/Journal_of ... riminology" ), според което няма ясна връзка между изпълнението на екзекуции и намаляването на броя убийства.
Това за страха от обществена омраза не го разбирам, ако можеш ми го разтълкувай. Според мен в много от щатите общественото мнение е за смъртната присъда и едно достоверно изследване, показващо, че екзекуциите имат превантивен ефект би получило гласност незабавно.