Marto написа:Че кое съоръжение за производство на енергия е евтино начинание? Да, тези, за които ти говориш са по-скъпи и точно там е проблема. Koгато дойде времето конвенционалната енергия (а тя си е "зелена" в много случаи) да струва колкото тока от слънчевите панели, частният сектор ще направи съответните инвестиции. Предвид стената, която е ударило развитието на solar технологиите, това ще стане на кукуво лято.
Това глезотиите да спасяваме Земята от измислени кризи с пари, които нямаме като същевременно лишаваме oбщества с оше по-малко пари от достъп до електроенергия си е запазена марка на една група кухи "доброжелатели" в Първия Свят, които за съжаление имат прекалено много политическо влияние.
Точно обратното
Когато цените се изравнят,тогава никой няма да има интерес да тегли кредит,да строи централа и да продава на същата цена на която и ще купува тока.Защото като фирма имаш и данъци на всичкото отгоре,а времето на изплащане ще стане прекалено дълго и банката няма да ти хареса бизнес-плана.
Постоянно се правят подобрения в РV технологията и вече има панели с "кпд" над 20% , а все повече държави започват грандиозни строежи - например Сърбия има планове да инвестира 2 млрд. евро в соларни паркове ,а Гърция мисли да излезе от кризата с проекта си Хелиос,с инсталиране на 10 000 Mwp солари...това са 5 АЕЦ Козлодуй! Няма да споменаваме Азия,Африка и Латинска Америка с техните проекти...
kiro написа:Това е снимка АЕЦ Пикъринг, снимано е от Скарбъро, квартал на Торонто. Предлагам на Марто да си прати децата да се изкъпят на този плаж. Или да предложи начин това нещо да бъде затворено без тежката индустрия в района да остане без ток. Или да предложи друг начин за евтино и чистопроизводство на ток в Африка. Нобеловата награда ти е в кърпа вързана.

Няма да ги заведе.
И начин не може да предложи,защото "евтиния" ток от АЕЦ съвсем не е толкова евтин,както се опитват да ни внушат на всички.
Скоро бях на посещение на нашата АЕЦ и сега са започнали да строят голямо открито хранилище за ОЯГ (отработено ядрено гориво),където след 2020г.
временно ще се съхраняват високо-радиоактивните касети.Казвам временно,защото до постигане на безопасно за човека ниво на радиоактивност ще са нужни около 100 000 г.
Хайде да сметнем колко ще струва тока от атомна централа,ако освен парите за строеж,експлоатация и поддръжка( милиарди долари!),добавим и ежегодната покупка на свежо гориво до края на живота й - около 60г. и след това добавим и разходите по извеждане от есплоатация,утилизиране ,охрана и съхранение на опасните отпадъци за още 100 000г. ?!
И тук ще има награда за победителя...
