


Президентите на България и Швейцария Георги Първанов и Паскал Кушпен подписаха Спогодба между правителствата на двете страни за взаимно премахване на задължението за виза. Президентът Кушпен е на официално посещение в България. Това е първа визита на швейцарски президент у нас.
Премиерът Симеон Сакскобургготски бе сред присъстващите на подписването.
Спогодбата предвижда гражданите на всяка от страните, притежатели на валиден паспорт, да влизат и излизат без виза на или от територията на другата договаряща страна и да пребивават там до 90 дни в течение на б месеца. Този режим не се отнася за гражданите, които имат намерение да упражняват доходоносна дейност на територията на другата договаряща страна.
Гражданите на двете договарящи се страни, притежатели на валиден дипломатически, служебен или специален паспорт, издаден от Федералния Департамент на външните работи на Швейцария и Министерството на външните работи на България, които пътуват с официална мисия в другата страна в качеството им на член на дипломатическо или консулско представителство на своята страна или в качеството им на сътрудник към международна организация, се освобождават от задължението за виза за срока на техните функции.
Спогодбата влиза в сила след изтичането на 30 дни от нейното подписване.
Според президента Георги Първанов отпадането на визите между България и Швейцария ще увеличи рязко взаимния стокообмен и инвестициите. Отпадането на визите между България и Швейцария означава шанс за бизнеса и мога да прогнозирам рязко увеличаване на стокообмена и инвестициите, каза президентът Георги Първанов на съвместната пресконференция с швейцарския президент Паскал Кушпен.
Президентът Първанов посочи, че отпадането на визовия режим е шанс за младите хора - има немалко български студенти, които учат в Швейцария. То е шанс и за тези, които имат туристически амбиции и намерения.
Посещението на Паскал Кушпен е първо на швейцарски президент у нас, а споразумението за отпадане на визовия режим е първото, което Швейцария предлага на страна от региона.
Според президента Първанов, това е висока оценка за степента на демократизация на България и за международния авторитет на страната. Българският президент оцени много високо подписаното споразумение. В България отдавна имаме съзнанието на външна граница на ЕС, положили сме много усилия, особено в МВР, да създадем максимални гаранции по границата ни, което означава гаранции и за европейските ни партньори, каза Георги Първанов.
Според президента Паскал Кушпен, подписаната спогодба дава възможност България да бъде приета в цялата европейска общност и българите да посещават свободно Швейцария, което ще има положителни икономически последици.
В отговор на въпрос Кушпен каза, че Швейцария е една от страните, които са най-отворени за имигранти - 20% от населението й са чужденци, много други пребивават на територията й. (

Президентите Първанов и Кушпен са обсъдили и търговско-икономическите отношения между двете страни. За Швейцария България е привилегирован партньор в Югоизточна Европа, в последните десет години сме инвестирали повече от 150 милиона франка в България и смятаме да продължим да инвестираме и занапред, каза Паскал Кушпен. Той посочи, че има добър обмен между частния бизнес на двете страни, но има още какво да се направи по отношение на инвестициите.
На срещата президентът Първанов е представил предимствата на България - геополитически, политически и икономически, за повишаване на интереса на Швейцария към страната ни. Първанов оцени положително тенденциите в развитието на икономическите отношения, търговския стокообмен, швейцарските инвестиции в България и посочи, че тези тенденции трябва да се развиват и подкрепят. Държавният глава благодари за последователната финансова, материална и политическа подкрепа, която Швейцария оказва на България в годините на прехода.