Предимства:
- по-евтин материал и по-бързо се строи
- добра изолация - два шперплата и по средата стъклена вата бие всяка тухла. Тухлата по-скоро акумулира топлината, но не е добър изолатор.
- еластичност - за климата е ясно, че е с големи амплитуди на температурата. През зимата горният слой на земята замръзва, след това се разтопява. При това има истинско разместване от порадука на сантиметри, при което дървото с неговата еластичност се справя по-добре (това обаче не обяснява защо и в Аризона строят по този начин

устойчивост - целулозата е доста здраво и устойчиво нещо. Дървена къща може да е здрава в продължение на стотици години, ако се пази от влага и термити. В Канада има малко места където термитите са напаст. Са да пази от влагата шперплът има външна облицовка от тухли, метал, PVC, боядисани чамови дъски или кедър, който е устоичив на влага и гниене.
Малките прозорци са заради намаляването на топлинните загуби. При новите видове прозорци, които отразяват енергията и са пълни с инертни газове вече има и по-големи.
Недостатъкът е че вътрешмната звукова изолация е по-слаба и шумовете в къщата се чуват. Но поне не е музиката на съседите.
Другото е проскърцването на подовете. С течение на времето, които държат талашита за гредите се разхлабват, затова е добре когато се сменя мокет или пренарежда паркета да се набият нови пирони. Скърцането има предимство за родители на тийнейджъри - чува се кога се прибират.
Общо мнение е, че по-добре изглеждат къщите с тухлена облицовка, отколкото с PVC. Интересното е, че в Онтарио, тухли има само в южната част. Нa север, изток и запад няма. Доколкото си спомням и в Албърта тухли няма. Един колега, бща му е в строителния бизнес, ми каза, че в Канада има много малко места където има глина подходяща за тухли и повечето са в югозападно Онтарио. Транспортирането на тухлите би ги оскъпило доста и затова липсват на много места.