Уточняващ въпрос за професиите

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

От прочетеното във форума разбрах, че за да имаш право на кандидатстване по федералната процедура трябва да си работил поне една някоя от професиите, които те са определили, че са им необходими. Видях, че нямам стаж по никоя от професиите, но се замислих дали мога да започна работа по някоя от тях и след една година, когато натрупам нужния стаж, да задвижа процедурата? В този списък с професии най-силно впечатление ми направи е категорията "6242 Cooks". Дори в момента има много свободни места, което ми се вижда странно. Това е професия, която повечето хора в България практикуват без специално образование.

На този адрес http://www.canadavisa.com/cooks-6242.html" видях примерни професии, сред които влизат неща от сорта на grill cook, cafeteria cook и assistant cook. Доколкото разбрах ако имам една година стаж по някоя от тези професии мога да се кандидатствам за федералната процедура? Питам защото ми се вижда странно някой, който пече кюфтета и кебапчета на скара или прави сандвичи да се определя като "Skilled Worker". Ако това наистина е така смятам да отделя една година за да натрупам нужния стаж и после още една година за самата процедура.

Пускам темата защото ми изглежда твърде лесно за да е истина, а видях, че тук има хора с доста опит.

П.П. Насочих се към "6242 Cooks", тъй като явно там винаги има много свободни места. Дори в момента документи за тая професия са пратили само 249 души.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от hadministratora »

Да, супер!
Федералната процедура е много лесна напоследък....
В теорията ти все пак има някои слаби момент (нали знаеш: ако е твърде хубаво, за да е вярно, то вероятно просто не е вярно).
S_S написа:...за да имаш право на кандидатстване по федералната процедура трябва да си работил поне една някоя от професиите, които те са определили...
Това е точно така.
S_S написа:...дали мога да започна работа по някоя от тях и след една година, когато натрупам нужния стаж, да задвижа процедурата?...
Разбира се, че може. Но също така може през това време да променят списъка с професии.
S_S написа:...Това е професия, която повечето хора в България практикуват без специално образование...
Дали? Аз не съм в тоя бранш, но може би някой друг може да сподели. Аз обаче мисля, че тези, които практикуват без образование са сравнително малко или просто няма да могат да докажат документално, че това работят.
S_S написа:...На този адрес http://www.canadavisa.com/cooks-6242.html" видях примерни професии, сред които...
Надявам се знаеш, че този адрес просто предлага посреднически услуги и информацията там е толкова достоверна, колкото компанията която го поддържа се е постарала да бъде. Биха могли да са допуснали грешка, да не са в час и т.н. Може, разбира се, да са на върха на вълната.
S_S написа:...Питам защото ми се вижда странно някой, който пече кюфтета и кебапчета на скара или прави сандвичи да се определя като "Skilled Worker". Ако това наистина е така смятам да отделя една година...
Ами не, не е така. Не се подлъгвай от името на длъжността. За да приемат, че си бил готвач, няма да е достатъчно да печеш кюфтета на скара в продължение на 1 година. Ще трябва да представиш документи, от които е видно, че си изпълнявал повечето от задълженията на готвача, описани в раздел Main Duties на тази страница.
За улеснение копирам първите 4:
  • -Prepare and cook complete meals or individual dishes and foods
    -Prepare and cook special meals for patients as instructed by dietitian or chef
    -Schedule and supervise kitchen helpers
    -Oversee kitchen operations
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mortigur »

Най малкото от кебапчийницата не могат да му издадат такова писмо :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Taxation is theft.
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

hadministratora написа:
S_S написа:...На този адрес http://www.canadavisa.com/cooks-6242.html" видях примерни професии, сред които...
Надявам се знаеш, че този адрес просто предлага посреднически услуги и информацията там е толкова достоверна, колкото компанията която го поддържа се е постарала да бъде. Биха могли да са допуснали грешка, да не са в час и т.н. Може, разбира се, да са на върха на вълната.
S_S написа:...Питам защото ми се вижда странно някой, който пече кюфтета и кебапчета на скара или прави сандвичи да се определя като "Skilled Worker". Ако това наистина е така смятам да отделя една година...
Ами не, не е така. Не се подлъгвай от името на длъжността. За да приемат, че си бил готвач, няма да е достатъчно да печеш кюфтета на скара в продължение на 1 година. Ще трябва да представиш документи, от които е видно, че си изпълнявал повечето от задълженията на готвача, описани в раздел Main Duties на тази страница.
За улеснение копирам първите 4:
  • -Prepare and cook complete meals or individual dishes and foods
    -Prepare and cook special meals for patients as instructed by dietitian or chef
    -Schedule and supervise kitchen helpers
    -Oversee kitchen operations
Честно казано не знаех, че адресът не предоставя официална информация, а е за консултантски услуги. Обаче на http://www5.hrsdc.gc.ca/NOC/English/NOC ... val65=6242" също го има въпросния "grill cook" и това откъдето и да го погледнеш е един прост кебапчия навсякъде по света. Е, в Канада едва ли работещите тази професия пекат кебапчета. По-скоро въртят на скара кюфтетата за хамбургерите.

Зачетох се подробно и в Main Duties, но там се говори за "some or all of the following duties". Това значи, че не е нужно готвачът да е изпълнявал всички тези задължения, а само някои. Все още не намирам много пробойни в теорията ми до момента и продължавам да се чудя защо по тази категория има много малко кандидати. И нещата не са точно такива каквито изглеждат. Специално за тези дето пекат кюфтета в щатите знам, че те също "Prepare and cook complete meals or individual dishes and foods". Под това се разбира да метнеш месото в питката за хамбургера, да сложиш малко домати отстрани и да изсипеш малко пържени картофки в чинията.

А относно шансът да премахнат професията, наясно съм с това. Но понеже по тази професия има много малко кандидати си мисля, че тя е сред сигурните оставащи и е много малък шансът да я махнат.

А писма може да издава всеки и то каквито си поискаш. Кеф ти препоръки, на английски, на патагонски, на френски... Освен това могат да напишат каквото поискаш вътре. И не виждам проблем кебапчийница, бирария или каквото и да е друго да ти издаде всичко необходимо с номера, подписи, печати и т.н. Това не представлява абсолютно никаква пречка.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mufc »

S_S,

На мен нещо не ми се връзва да е толкова елементарно, а пък от друга страна да има толкова свободни позиции още.
То точно по тази логика, именно готвачите трябва да приключат като позиции веднага :)
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

Точно това е и целта на темата. Искам да разбера какво не съм видял както трябва, защото всичко е твърде хубаво за да е истина. Трябва да има някаква уловка. :)
Все пак е повече от очевидно, че не търсят само майстори готвачи със световна известност, а всякакви кухненски работници. За chefs си имат отделна категория.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mortigur »

Кажи ми колко готвачи познаваш с много добър английски, много добър стаж, които искат да дойдат в канада. Щото аз не познавам нито един. Второто казах ти по горе, като готвач не вярвам толкова лесно да намериш някой който да ти напише писмо с което да потвърди това което си вършил. Ето защо няма и толкова голям наплив. Представи си един помощник готвач, с перфектен английски и изпълняваш всичките изисквания по процедурата и отива при шефа си главния готвач, който също е с перфектен английски и му вика аре напиши ми това писмо. И оня вика ок написвам ти го. Аз нещо не ми се вързва тая ситуация в кратуната. Явно не само на мен, затова и има само 249 човека. Анадънмо?
Taxation is theft.
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

mortigur написа:Кажи ми колко готвачи познаваш с много добър английски, много добър стаж, които искат да дойдат в канада.
Да, това е доста убедителен довод. Което си е истина е истина. Всъщност имам много такива познати, но са в щатите, не са българи и не им се ходи в Канада. В България не познавам нито един, отговарящ на условията. :)

mortigur написа:Представи си един помощник готвач, с перфектен английски и изпълняваш всичките изисквания по процедурата и отива при шефа си главния готвач, който също е с перфектен английски и му вика аре напиши ми това писмо. И оня вика ок написвам ти го. Аз нещо не ми се вързва тая ситуация в кратуната.
За човек, който разполага с добри връзки това не е проблем. Поне за мен не е. Вече проучих въпроса и за мен това не е пречка.

В крайна сметка мисля да задвижа процедурата. Не откривам слаби места, на които работата може да се издъни. Все пак ако някой открие пропуски в цялата идея ще се радвам да ги сподели. :)

Точките ги събирам и ги превишавам, защото на доста от местата се класирам за максимума. Имам магистърска степен, за възраст също вземам максимума и т.н. Дори ако влязат промените, които планират за това лято точките ми скачат още повече, а не падат. Чак звучи твърде хубаво за да е истина всичко.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mufc »

S_S,

НА мен ми прави друго впечатление--- малкото хора , които пишат , че са преминали процедурата в последната година две...
... разбираш ме накъде насочвам вниманието ти нали ;)
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

mufc написа:S_S,

НА мен ми прави друго впечатление--- малкото хора , които пишат , че са преминали процедурата в последната година две...
... разбираш ме накъде насочвам вниманието ти нали ;)
Не схващам. Малко са се похвалили тук, че са заминали успешно в Канада по тази процедура или...? Ясно ми е, че интересът към Канада е много малък. Всички са се юрнали към щатско и чакат да спечелят зелена карта от лотарията. Обаче не може да се разчита само на късмет. Ако имаше точкова система за САЩ бих се пробвал и там, но няма. А не ми се занимава с простотии като туристически визи и други подобни полулегални методи.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mufc »

Идеята ми е , че изглежда лесно само на пръв поглед, явно.
Много хора се пробват, но малко успяват.
Сигурен съм ,че кандидатите са много повече отколкото отпусканата бройка.
Как го павят селектирането си знаят само те.
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

Изчетох доста от темите в този раздел и на няколко места видях уверения от страна на стари потребители на форума, че не е нужно стажът по професията от одобрения списък да е свързан по какъвто и да е начин с образованието на кандидата. Тоест, доколкото разбрах няма никаква връзка между двете неща. Стажът по професията от списъка просто те допуска до следващия етап, който е смятането на точките.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mufc »

Не знам човек, някак си прекалено елементарно ми изглежда, за да е истина.
Например във френската процедура имаше един онлайн тест от сайта на Квебек и той казваше на много хора , че стават ... но впоследствие много хора ги отрязаха, по различни причини,( не само заради слаб език).
Та това ми е идеята, че където е лесно на пръв поглед, то там има и подводни камъни.

То по тази логика "Кой не е пробвал, той не се е класирал", но както виждаш има доста незаети бройки...
Аватар
S_S
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:23 pm

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от S_S »

Аз точно затова съм изложил идеята за да си изясня какви може да са евентуалните подводни камъни. В крайна сметка не е лесно да издъниш процедура, която се провежда изцяло по документи ако всичко по тях е наред. Доколкото разбрах викат на интервю рядко и то само ако не ти стигат точки. Аз едва ли ще имам проблем с точките. Номерът е да мина ситото със стажа по техните определени професии.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Уточняващ въпрос за професиите

Мнение от mufc »

По Квебекарската процедура имаше един гид около 90-100 страници май беше и там почти всичко беше обяснено с много по дълбоки подробности... за федералната част няма ли такъв гид?
Публикувай отговор