Средната учителска заплата е около 710 лева

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от miteto »

Средната учителска заплата е около 710 лева
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/02/ ... _710_leva/"
Средната брутна учителска заплата е около 710 лева, като има и училища, в които сумата е над 1000 лева. Минималното възнаграждение за учител е около 550 лв. Това стана ясно от думите на главния секретар на министерството на образованието Красимир Вълчев при представянето на резултатите от проекта за въвеждане на делегираните бюджети в училищата.
и един от коментарите под статията (който не е сигурно дали е 100% верен, но просто за илюстрация):
Алеле, не знаех, че получавам толкова. Работя в централно софийско училище, много централно. Имам 20 години трудов стаж. Чисто получавам около 500 лева/ заедно с прослуженото време/. Миналата година не съм получила и стотинка добавка. Заплатата на директорката ми е 700 лева. Какви лъжи говорят тука? Нямам познат учител, който да получава толкова много пари.
Алкаш, такива като тебе не могат да бъдат научени, ако ще и професори да им преподават, вЕрвай ми!
Много ми е интересно да чуя коментара на jovani примерно, който преди разпъваше локуми за големите заплати в България. 700 лева бруто за хората, които се предполага че ще дават образование на младото поколение, което ще представлява движещата сила на икономиката след 10-15 години :o
При това следва да се отбележи, че в училищата няма номера от сорта на "аз ще те осигурявам на 400 лева и ще ти давам още 400 на ръка".
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от myhata II »

Ми толкова взимат ,ти колко искаш да взимат,и за какво си я пуснал тази тема ?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от miteto »

myhata II написа:Ми толкова взимат ,ти колко искаш да взимат,и за какво си я пуснал тази тема ?
Какво искам аз няма значение, защото нито съм учител, нито съм в България. Темата е за да се коментира адекватни ли са заплатите на тази (много важна според мен) прослойка на БГ обществото. Да не би да трябваше да ти искам разрешение преди да пусна темата?
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от myhata II »

Ми не са Адекватни,и баба го знае ,държавата е обрулена за тези 20 и кусур години,какво искаш да получават-Няма !!

А като си отворил темата за образованието я кажи колко взима един учител в Канада средно и струва ли си/качествено / според теб ????
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от miteto »

За Торонто - http://www.tdsb.on.ca/wwwdocuments/educ ... evised.ppt"
виж на страницата на която пише Elementary Teaching Salaries и SecondaryTeaching Salaries. Освен това специално в Онтарио учителите имат невероятен пенсионен план - http://www.otpp.com/wps/wcm/connect/otpp_en/home"
Но темата е за учителите и заплатите в БЪЛГАРИЯ!!!
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от valioiko »

myhata II написа:Ми не са Адекватни,и баба го знае ,държавата е обрулена за тези 20 и кусур години,какво искаш да получават-Няма !!

А като си отворил темата за образованието я кажи колко взима един учител в Канада средно и струва ли си/качествено / според теб ????

България е по-скоро обрулена не от тези 20, а от 45-те години преди тях. През последните 20 години дообрулваха.

Коментарът под статията е наистина верен. Единици са учителите с чисти заплати 700 лв.
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от недялко »

е,а колко от тези учители си докарват много над 700лв. с частните уроци?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от ablood »

valioiko написа:България е по-скоро обрулена не от тези 20, а от 45-те години преди тях. През последните 20 години дообрулваха.
Нали? А преди това 5 века са ни рендосвали. Сега европейския съюз ще ни доизтръсква. :P
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от Marto »

miteto написа:За Торонто - http://www.tdsb.on.ca/wwwdocuments/educ ... evised.ppt"
виж на страницата на която пише Elementary Teaching Salaries и SecondaryTeaching Salaries. Освен това специално в Онтарио учителите имат невероятен пенсионен план - http://www.otpp.com/wps/wcm/connect/otpp_en/home"
Но темата е за учителите и заплатите в БЪЛГАРИЯ!!!
Всъщност, доколкото знам добрите учителски заплати тука са само за фул-тайм синдицирани учители. Които според мен са grossly overpaid, особено като се има предвид стойността на всички бенефити, но това е проблем при всички държавни служители членове на профсъюзи (които пак според мен трябва да са незаконни), както и дългите отпуски/ваканции. Supply teachers - временни, заместници и т.н. не изкарват много пари.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от miteto »

Marto написа:Всъщност, доколкото знам добрите учителски заплати тука са само за фул-тайм синдицирани учители.
Ами то и в България ако си по заместване няма да търкаляш балите с пари, особено като виждам какви са заплатите на постоянните ;)
За профсъюзите съм 100% сългасен, ама никой не ни пита :worried:
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от Marto »

miteto написа:За профсъюзите съм 100% сългасен, ама никой не ни пита :worried:
Мдам, парите, които отиват за тарикатите на социал нищо не са в сравнение с прахосничеството и надутите заплати във федералните, провинциални и местни администрации.

Американците май се сетиха и сега това там е на дневен ред, ама тук кога ще се усетим... не знам. В моята провинция някъде около 25-30% от работните места са "държавни". Като включим роднините им, това е един як електорален блок и никой политик няма дъ кахонес да направи нещо по въпроса :(
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от cocose »

myhata II написа:Ми не са Адекватни,и баба го знае ,държавата е обрулена за тези 20 и кусур години,какво искаш да получават-Няма !!

А като си отворил темата за образованието я кажи колко взима един учител в Канада средно и струва ли си/качествено / според теб ????
За учителите не знам, но за детските учители и детегледачки знам че взимат 40-50к годишно, плюс всички допълнителни екстри, бонуси, осигуровки (health, dental, eye), плюс както се разбра наскоро 18 болнични дни които могат да си кешират при пенсионирани (в превод получават май еквивалента на 6м заплата като чек), плюс са членове на Union, сиреч по скоро динозаврите ще излязат на припек на дъндас скуеър, отколкото да бъдат уволнени :)
А да, забравих най важната екстра, децата им имат правото да учат в същото училище с предимство.....
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от myhata II »

Няма скоро да ни спрат ,сега взимаме и бонуси ,ей го на утре е почивка и в Понеделник също,и 2та дни са ни платени,е така се живее,пък после ще ми предлагат минимална на час ,а да ви кажа няма никога да спрат Юниона ,тая държава на това се крепи :rock:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от Omega3 »

Митето,

докато напуснах аз кьм 2004, животьт на учителите, които живеят само на заплатата си е ТРУДЕН, по моите стандарти. Ако са семейство учители, с новородено бебе, е Много ТРУДЕН. Учител който купува памперси на парче или които се молят за някой лев на заем до заплата сьм виждал много.


Обаче това което най много дразни е че учителският живот в Бьлгария е Грозен. Професията е красива, но с толкова много простаци и недодялани хора , не е лесно.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от myhata II »

Труден е ,а тука е лесен защото не си даваш зор -държавна работа
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Публикувай отговор