Сложна дилема за обучението и работата в Канада за новодошли

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Angie1
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Ное 23, 2003 8:47 am
Местоположение: Varna

Сложна дилема за обучението и работата в Канада за новодошли

Мнение от Angie1 »

Здравейте!
Приятелят ми и аз, ни предстои ни скорошно заминаване за Канада и сме пред следната дилема:
Имаме желание да учим при първа възможност в Канада. Поради това че сме одобрени по процедурата на Квебек, знаем че таксите в университетите за permanent residents на Квебек са значително по-ниски. Ние нямаме парите дори за ниските такси и по всяка вероятност ще се наложи да използваме заем и стипендия от държавата.
Тъй като английския ни е по-силен език, ще учим на него. Смятаме да тръгнем тази есен, а можем да започнем да учим едва след 1 година от пристигането ни в Канада. Естествено предпочитаме да живеем и учим в английската част, защото това е по-силния ни език. Но заради по-евтиното учене в Квебек смятаме там да кацнем и да си уредим статута на Кебекари. Притеснени сме обаче защото става дупка от 1 година престой в Монреал до започването ни на учене. Не сме сигурни дали със слабия ни френски на ниво интервю ще успеем да се издържаме в Монреал до приемането в университета,а дори след това?!
Има ли вариант, при който може да кацнем в Монреал, да си уредим документите за permanent residents там,след което веднага да отидем и живеем в английската част за около 1 година и след това да се върнем като permanent residents на Монреал за учене на ниските такси?!
Междувременно можем да успеем да се спечелим стипендия за университет в английската част-дай Боже, но това ще се разбере най-рано на пролет 2006, защото още не сме си взели кандидат студентските изпити.

Благодарим ви предварително за помоща!
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

V Montreal moje bez nikakvi problemi da se jivee, raboti i uchi samo s angliiski.Daje samo s angliiski e po-lesno da se nameri rabota otkolkoto samo s frenski.
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Dobre de, taia tema na kolko mesta ste ia pusnali?
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
p4eli4ka
Мнения: 680
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 7:34 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от p4eli4ka »

Темата е на 2 места, но веднага ще се погрижа за това. Махам я от Емиграция-та, там едва ли някой ще може да отговори.
А сега и моя отговор:
Прочетох внимателно въпроса и реших че имам мнение, което трябва да споделя.
Не е задължително да кацнете в Квебек, само за да си уредите документите и после да заминавате на другаде. Таксите за обучение в университет не зависят от това къде си кацнал. Зависят от това, дали имате сертификати за селекция за Квебек. И тъй като вие имате сертификати, можете да си кацнете където си искате в Канада. И когато дойде ред за учене, просто представяш сертификата, и плащаш по цени като за квебекари. Това не го знам от личен опит, но съм го чувала от приятели, които разучаваха този вариант за по-евтино учене.
Това е което знам, дано да ви е полезно. Хубаво ще е да ви отговори и някой друг, който да е по-наясно от мен в тая насока :wink:
Pour être heureux un an, gagnez au loto. Pour être heureux toute votre vie, aimez ce que vous faites Изображение
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

p4eli4ka написа:Таксите за обучение в университет не зависят от това къде си кацнал. Зависят от това, дали имате сертификати за селекция за Квебек. И тъй като вие имате сертификати, можете да си кацнете където си искате в Канада. И когато дойде ред за учене, просто представяш сертификата, и плащаш по цени като за квебекари.
Сертификатът за селекция за Квебек става валиден след като Immigration-Québec на летището или местния Carrefour d'immigration го заведе със съответния файлов номер.

Таксите за обучение в университетите на Квебек са различни за жители на провинция Квебек и жители от останалите провинции на Канада (приблизително 2 пъти по-високи).

Също така, при кандидатстване за университет ако искаш да се възползваш от сертификата е необходимо местожителство в Квебек.
tochica
Мнения: 1081
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 10:09 am
Местоположение: Mtl

Мнение от tochica »

мисля , че има и някакво условие за 3 месеца пребиваване в провинцията , за да се ползват съответните такси . четох в руския форум за хора , които от Монреал заминават директно в Торонто и там също плащат по таксите за резиденти за Онтарио , бяха написали , че просто не са стояли 3 месеца в Кебек и затова са успели да минат по ниските цени за другата провинция , доколко е вярно , може да ме поправите , защото беше отдавна .
"искам да ми е интересно , иначе няма да играя "
карлсон , който живее на покрива .
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

huba написа:V Montreal moje bez nikakvi problemi da se jivee, raboti i uchi samo s angliiski.Daje samo s angliiski e po-lesno da se nameri rabota otkolkoto samo s frenski.
Спорен въпрос за намирането на работа... Зависи каква работа и за каква професия. :roll:

Конкретно по въпроса...Струва ми се странна и нелогична подобна "маневра". Не разбирам защо първата година от имиграцията е по-привлекателна в Торонто, а не в Монреал.
Аватар
p4eli4ka
Мнения: 680
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 7:34 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от p4eli4ka »

krimon, позволи ми да не се съглася с теб. Мой приятел кацна в извън Квебек, но си има сертификат за Квебек. Когато реши да учи, разучи таксите и се оказа именно това, което писах в горния си постинг. Приеха го да учи в Монреал и щеше да плаща такса, каквато плащат местните. И именно защото има сертификат. Доколкото знам никой не го е питал дали е живял 3 месеца в Квебек. Все пак той не беше живял в Квебек нито един ден преди са дойде да учи. Но за съжаление се намериха причини, които да го върнат там, откъдето дойде. И с ученето нещата не се получиха. Но това е друга тема.
Късмет Angie1 :wink: Дано да ви е по-лесно да изберете, като прочетете мненията тук :roll:
Pour être heureux un an, gagnez au loto. Pour être heureux toute votre vie, aimez ce que vous faites Изображение
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

не е лошо да напише нещо някой който учи
най-добре да посочи официален източник
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

JOY написа:
huba написа:V Montreal moje bez nikakvi problemi da se jivee, raboti i uchi samo s angliiski.Daje samo s angliiski e po-lesno da se nameri rabota otkolkoto samo s frenski.
Спорен въпрос за намирането на работа... Зависи каква работа и за каква професия. :roll:

Конкретно по въпроса...Струва ми се странна и нелогична подобна "маневра". Не разбирам защо първата година от имиграцията е по-привлекателна в Торонто, а не в Монреал.
Ne stava vapros za rabota kato medicinska sestra. :)
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

huba написа:Ne stava vapros za rabota kato medicinska sestra. :)
:D :D :D
Di ana
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 11:58 am
Местоположение: Calgary,AB
Обратна връзка:

Мнение от Di ana »

Po princip mozesh da polzvash privilegiata za taksi v Universitetite do iztichaneto na sertifikata ti za Quebec....
Ili pone mojata informacia e takava..Proveri tova.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Ne stava vapros za rabota kato medicinska sestra.
НИМА? :shock: Аз пък реших, че новопристигнали някой ще ги вземе за мед.сестра. :lol:

Хуба, за която и да е работа на държавно ниво френския в Квебек е по-важен от английския. Същото важи и за по-големите фирми и по принцип за по-добре платената работа.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

JOY написа:Същото важи и за по-големите фирми и по принцип за по-добре платената работа.
Аааа, тука не съм съгласен, за по-големите фирми и за по-добре платената работа са важни знанията и опита, ако ги имаш и преводач ще ти назначът ако трябва...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

JOY написа:
Ne stava vapros za rabota kato medicinska sestra.
НИМА? :shock: Аз пък реших, че новопристигнали някой ще ги вземе за мед.сестра. :lol:

Хуба, за която и да е работа на държавно ниво френския в Квебек е по-важен от английския. Същото важи и за по-големите фирми и по принцип за по-добре платената работа.
по-големите фирми не знаят и че съществува френски, а за добре платена работа, чакай ти само на френски

Колкото за сестрите виж какво пише във форума на Асен Пасков, а и мойта позната сериозно те оборват.
Изобщо както за ипотеките, така и за сестрите си има други пътища :wink:
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено