Пътуване с бебе до БГ

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Пътуване с бебе до БГ

Мнение от AniK »

Здравейте, имаме бебе на 2 месеца и 1/2 и понеже лятото мислим да ходим до БГ искаме да подготвим документите на дъщеричката ни. Освен канадски паспорт, какви други документи са ни нужни за едно отиване до БГ? Имам предвид нужно ли е да вадим и БГ паспорт от тук или може да отиде само с канадски и да и изкараме БГ в БГ на място? Казаха ми, че с канадски паспорт може да седи максимум 30 дни в БГ, верно ли е това?

И още един въпрос - след като е родена тук и има двойно гражданство, трябва ли да и се извади и бг лична карта?

Мерси
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от ablood »

Сложна ситуация. Племенникът ми пътува 4 пъти до България само с канадския си паспорт и пълномощни от местните власти. Последният път обаче не го пуснаха да излезе защото имал двойно гражданство, следователно трябва разрешение и от майката, заверено от българско представителство.
На въпроса "А как до сега можех да излизам?" свивали рамене.

Така, че ако някой ви казва "При нас мина" не значи, че минава всеки път.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от miteto »

Канадският паспорт е достатъчен за пътуване до БГ. Ако искате да и вадите български документи, трябва да легализираш канадския акт за раждане чрез българското посолство (или консулството в Торонто). Значи:
1. Вадиш си дубликат на акта или правиш нотариално копие. В Онтарио дубликата от министерството е $35, а за нотариално копие нотариусите искат между $30 и $50 за печата, така че смятай ;)
2. Този дубликат се праща за легализация в министерството в Отава Department of Foreign Affairs and International Trade - те го правят безплатно, ако не се лъжа
3. С легализирания дубликат отиваш в българското посолство или консуство и срещу $30 те ще ти направят финалната легализация (експресната поръчка е още по-скъпа ако искаш да стане същия ден примерно, понеже не си от Отава или Торонто). Всъщност за акт за раждане специално, май го правят безплатно ако бебето е по-малко от 1 година.
4. Вече с този акт на раждане с 15 хиляди печата можеш да извадиш ЕГН, български акт за раждане и паспорт на малката в България :)

http://www.bgconsultoronto.info/consula ... zation.php" - отиди на секцията 2. Документи, произхождащи от Канада - там са описаните 3-те точки, за които говорих.

P.S. Това дето ablood го разправя е ако детето пътува само с единия от родителите. Ако е с двамата няма нужда от никакви пълномощни и разрешения.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от ablood »

miteto написа:Това дето ablood го разправя е ако детето пътува само с единия от родителите. Ако е с двамата няма нужда от никакви пълномощни и разрешения.
Това просто беше пример как можеш да бъдеш изненадан от крив български граничар за нещо, което изобщо не очакваш.

Защото канадският паспорт наистина е достатъчен за пътуване до БГ, ама по принцип. По закон трябва да се легитимира като български гражданин и да разполага с български паспорт (неизтекъл).

Абе изобщо системата е тромава, противоречива и подлежаща на тълкуване "в зависимост от случая".

Аз вече съжалявам, че извадих български кръщелни за децата. Мисля (дано греша), че това само усложнява влизането /излизането им от БГ.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от miteto »

ablood написа:
miteto написа:Това дето ablood го разправя е ако детето пътува само с единия от родителите. Ако е с двамата няма нужда от никакви пълномощни и разрешения.
Защото канадският паспорт наистина е достатъчен за пътуване до БГ, ама по принцип. По закон трябва да се легитимира като български гражданин и да разполага с български паспорт (неизтекъл).
Това е така по принцип, но в конкретния случай 2.5 месечното бебе няма как да има български паспорт и дори не съм сигурен, че формално се води български гражданин, понеже още няма българско ЕГН или български акт за раждане.
А граничарите не са криви, закона е както си го написал и просто в някои случаи са "пуснали аванта" - когато не са изискали български паспорт. Това че някои са били "ларж", не означава че другите са "криви". Ако канадски полицай те хване с превишена скорост и те пусне без тикет, само с предупреждение - това не означава, че следващия който те хване и ти лепне тикет е "крив".
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от AniK »

Благодаря за отговорите

От написаното разбирам, че за да изкараме ЕГН, бг акт за раждане, бг паспорт и лична карта ни е нужно легализирано от външно министерство копие на канадския акт за раждане, с който отиваме в бг посолство в Отава където подаваме за ЕГН и бг акт за раждане и след като го получим- за бг паспорт.Правилно ли съм разбрала? Може ли да легализира оригиналния акт за раждане, понеже имам 3 оригинала (така ме посъветваха да направя т.е. да си поръчам 3 оригинла на акта за раждане), вместо дубликат? Трябва ли акта за раждане да бъде прведен на бг преди да бъде легализиран или първо се легализира и готовия акт за раждане се превежда на бг в БГ?

Не разбрах може ли малката да седи в БГ повече от 30 дни с канадския си паспорт, т.е. когато бг не е изкаран, понеже мислех да изкарваме бг й документи на място в БГ?

Колко време отнема цялата процедура по получаване на бг акт за раждане ако се подава в Отава и колко ако се подава в БГ?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от miteto »

AniK написа:Благодаря за отговорите

От написаното разбирам, че проблема идва всъщност при изкарването на бг документи, т.е. за да изкараме бг акт за раждане, бг паспорт и лична карта ни е нужно легализирано от външно министерство копие на канадския акт за раждане, с който отиваме в бг посолство в Отава където подаваме за бг акт за раждане и след като го получим- за бг паспорт.
В БГ посолството подавате за легализация на канадския акт за раждане (и после с него в България вадите всички документи). Ако подадете директно да ви извадят български акт за раждане, се чака много - месеци ако не се лъжа, защото акта трябва да дойде с дипломатическата поща от България, която се праща веднъж на високосна година :D
Ако в България изкарате българските документи на малката, можете да стоите колкото си искате. Без значение, че сте влезли само с канадския паспорт. Ограничението е само за чужди граждани, не за такива с двойно гражданство.
Както написах, отнема месеци ако подадете за български акт в Отава, а в България ще стане за няколко дена (им и експресна поръчка и т.н.) БГ-институциите вече имат и от тия машинките с номерцата, така че нещата са доста по-културни. Голяма част от служителите вече нямат типичния attitude на държавен служител тип "Абе къв си ти сега и за кво ми разваляш рахата" :D
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от AniK »

благодаря отново

Казваш, че може да стои в бГ колкото иска ако изкараме бг акт за раждане и следователно бг паспорт,т.е. тръгва си с 2-та паспорта. А ако не изкараме никакви бг документи ( в случай, че не успеем да ги изкараме по някаква причина),то тогава може ли да седи 3 месеца в БГ или срока е 30 дни?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от miteto »

Ако не извадите БГ-документи не съм сигурен колко е разрешено, трябва да провериш на официалните български сайтове на министерствата. Не вярвам някой да ви направи проблем на излизане дори и да не сте извадили БГ-документите, но както ablood каза не се знае на какъв граничар ще попаднете, така че ако искате да сте 100% сигурни - проверете официалните източници.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от IRA »

С канадски паспорт може да седи в България 90 дни в рамките на 6 месеца.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от AniK »

90 дни наведнъж или чрез прекъсване?
на страницата на министерството пише 90 дни в рамките на 6месеца но за притежателите на шенгенски визи.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от IRA »

Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от AniK »

много благодаря, Ира
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от pumpy »

В момента,в който извадите българси акт за раждане(ЕГН) в България, детето ви става българси гражданин и може да си стои "вкъщи" колкото си иска. Моя син си беше в България на 1 годинка, влезе с канадксия паспорт, издадохме му ЕГН и след 1 месец си излезе с канадския паспорт, за лична карта на дете изобщо не става дума. Български паспорт му издадохме цяла година по-късно в Лос Анжелие в посолството.
Аз и жена ми, преди 3 месеца си бяхме до България. Влязохме с българските паспорти и излязохме с канадските, защото докато бяхме там подадохме за нови, съответно оставихме старите на родителите ни да ги върнат когато новите станат готови. Това просто и ясно обясних на граничаря, след като бях питал изрично и в полицията при подаването на молбата за нови паспорти и нямах никакъв проблем да си "тръгна" с канадски паспорт.

Всичко гореописано може да е личен случай и да е тотално незаконно, тоест в противоречие на буквата на закона, затова не се обвързвам с правен съвет ;)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пътуване с бебе до БГ

Мнение от IRA »

В страни от темата, ама да попитам : Вашите деца като имат ЕГН -та , искат ли ги на училище? На майка ми непрекъснато й пращат бележки за сина ми . :rofl:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор