КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от anxeli »

Няма нищо по-жалко от емигрант който се пъне да изговори и най-несвойствените думи и звукове възможно най близко до орогинала, защото не може. Винаги ще има акцент, при някои звукове се усеща по-силно, при други не толкова. всеки акцент е различен и си има чар :inlove: ... Това е последното нещо за което някой ще си създаде или промени мнението за вас, гледайте даима какво да кажете, а не как и всичко ще е наред ;) ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от 7George »

... ;)
Последно промяна от 7George на Пет Май 28, 2010 11:46 pm, променено общо 1 път.
Embrace your climate change!
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от klisurov »

OFF-TOPIC
7George написа:Нямам проблеми с твърдото Л. Част от СА-я ацент. Тренирайте с "кисеЛец" и "теЛевизор" казани на шопски. ;)
Проблема е в първото "Л" в "ЛАЛЕ", за второто няма проблем (поне при мен).

А за създателите на последните две страници (че и повече страници): Добре че, не сте в Монреал. Тогава свят ще ви се извие не само от различните "английски) произношения, ами и от "производните" на френския.

Всъщност, темата е "КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА", а не "Харесва ли ми произнасянето на англицизми в България."
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от ivandaman »

anxeli написа:Няма нищо по-жалко от емигрант който се пъне да изговори и най-несвойствените думи и звукове възможно най близко до орогинала, защото не може. Винаги ще има акцент, при някои звукове се усеща по-силно, при други не толкова. всеки акцент е различен и си има чар :inlove: ... Това е последното нещо за което някой ще си създаде или промени мнението за вас, гледайте даима какво да кажете, а не как и всичко ще е наред ;) ...
Не зная от колко време си в Торонто, но да се опитваш да се усавършенстваш в някаква насока не е "пънене" а амбиция.. Фундаментална разлика.. Също така от дългогодишни лични наблюдения споделям че липсата на добро езиково ниво понякога затваря вратите пред теб с гръм и трясък.. и в някои случаи това е разликата между успеха и провала... така че "пъненето" не е въобще за подценяване..

Също пак от опит.. Когато владееш добре езика и не заекваш и зацепваш като малоумен хората около теб го забелязват, оценяват и често коментират..

За мен лично е далеч по-жалко да видя емигрант който след 5, 10, 15 и повече години в чужбина все още не може сносно да говори езика (има и такива и то много)..

Ама какво знам аз... я да не се "пъня" толкова :)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от anxeli »

Това "пъня" издава латино акцента ти :rofl:, много симпатичен впрочем.
Не става въпрос за нежелание за усъвършенстване, а за невъзможност да преодолееш това което е предопределило мястото където си роден и отгледан - начина по който ще изговаряш някои звукове ;). Не е нужен дългогодишен опит за да се съобрази, че владеенето на езика е важно за добра реализация. На някои хора произношението им се удава повече, на други по-малко, казвам само че е много е достойно да си знаят лимита.
Не говорехме изобщо за заекване, зацепване и други малоумни навици, а за говорене на ниво доста над сносно, без да се обръща внимание на лекия акцент, и без опити да се прикрие зад разучаван по интернет нескопосен оксфордски или станфордски акцент, защото тогава хората със сигурност коментират още повече :lol: ...
Кретиен беше доста години все по телевизията, доста му се смееха наистина но това не му попречи да си плещи с акцента и да си върши работата. Не вярвам от мързел да не се е усъвършенствал :!:. Една колежка от кебек имам, гледам хич не се "пъне" да си скрие произношението, ако я усетя ще и кажа да престане защото е много симпатично.
Между другото аз почти нямам акцент но мога да имитирам идеално поне 10 :rofl: ...И незнам защо се пъна но спирам, кой разбрал - разбрал.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от ablood »

anxeli написа:Няма нищо по-жалко от емигрант който се пъне да изговори и най-несвойствените думи и звукове възможно най близко до орогинала, защото не може.
Аз бих се извинил за такава изцепка. Не да я замазвам после.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от prace »

Абе, Anxeli много арийски го раздаваш!
По-полека с подобни изказвания: "....Не говорехме изобщо за заекване, зацепване и други малоумни навици..."

Познавам хора, които заекват или имат друг дефект в говора и са адски интелигенти и полезни хора!

"Между другото аз почти нямам акцент но мога да имитирам идеално поне 10"
Това тупане в гърдите е признак на лош вкус, а и това го твърдиш ти.
Нека някой английско говорящ да каже, че почти нямаш акцент.
Малко комплексарска история ала Успял!
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от JennyAnyDots »

Хора, стегнете се бе, съсипахме поредната тема... Да се връщаме към темата или да я заключват...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от krimon »

ivandaman написа:За мен лично е далеч по-жалко да видя емигрант който след 5, 10, 15 и повече години в чужбина все още не може сносно да говори езика (има и такива и то много)..
Ама какво знам аз... я да не се "пъня" толкова :)
Абе тези дето са си оправили "акцента" след 5 - 10 - 15 години, говорят със същия тоз акцент български език :rofl: :rofl: Виждала съм няколко таквиз екземпляра, супер смешни - както на български, така и на английски. Да не говорим, че родната граматика и речников запас безследно са се изпарили някъде в търсене на правилния акцент на английски език. Ако попиташ обаче някой истински англофон какво мисли за произношението на новопокръстения такъв ... би избегнал отговора от любезност. Тъй че говорете си сносно езика, ама произношението го оставете за имитаторите :P
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от cocose »

В интерес на истината, има само един английски, този дето се говори в Англия, всичко останало говори на странен, смешен и неправил акцент :lol:
А и ако трябва да сме много точни, ако искаме да спазваме онова прочуто правило да говориме местният език, то тогава всички ние трябва да се обърнеме към коренното население, и да ги помолиме да ни научат на индиански :handshake:
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от kill_u »

Какво не харесвам в Канада:
- няма свястен прах за пране. Всичкия е Tide или подобна сволоч...
- добрите работи се взимат с връзки. Връзки както по времето на Тодор Живков, ни повече ни по-малко.
- студеното е повече от топлото...
- за да вземеш квартира трябва да излъжеш, че имаш доход например над 5000 долара. Тъпото е че ако имаш такъв доход можеш да си позволиш моргиж(говоря за НС в случая).
- интернета е ужасен - говоря за съотношението цена/скорост.
- за да вземеш каквато и да е работа трябва да лъжеш като невидял(мразя да правя това).
- застраховките са ужасно скъпи.
- тортите са ужасни. Това всъщност не са торти а сладкосолени боклуци...
- алкохола е скъп
- има прекалено много дебели хора
- киселото мляко е скъпо, сиренето също.
- много пенсии има в тая държава ....
- децата ги глезят много.


Какво харесвам в Канада:
- месото е евтино
- има всякакви плодове и почти не се влияят от сезоните.
- има невероятни намаления понякога. Това е супер.
- има сьомга за по 4 долара килото (говоря за НС). За мен рибата присъства в менюто ми поне два пъти седмично и това е много важно.
- чисто е.
- хората, шофьорите на автобусите и продавачите в магазините са учитиви.
- почти всички неща можеш да свършиш по телефона.
- има детски, които са много добре дошли за мен.
- цената на тока е ниска, водата също.
- цените на цигарите са много високи.
- лошите хора живеят в собствени квартали и са далеч от мен.
- даже и с най гадната работа можеш да живееш и да мислиш за нещо повече от оцеляване.
- техникта е евтина, и чуплива за съжаление.
- има добър автобусен транспорт, никога не закъснява автобуса.


има и още много от двете категории, но вече много ми се спи....
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от filipne »

kill_u написа:Какво не харесвам в Канада:

- добрите работи се взимат с връзки. Връзки както по времето на Тодор Живков, ни повече ни по-малко.

- за да вземеш каквато и да е работа трябва да лъжеш като невидял(мразя да правя това).
Браво, схванал си най-важното !

Колко пъти съм го писал това и колко плюнки съм отнесъл от "позитивистите" ...
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от ivandaman »

Значи това с "връзките" в Канада се казва "Networking" Колкото и някой хора да се опитват да го изкарат като родното връзкарство... Сори ама не е..

В това си има логика.. Когато се търси някой да се вземе впредвид препоръката на някой от настоящите служители.. Фундаменталната разлика между БГ и в Канада е че никой няма да си заложи репутацията и да препоръча някой който не отговаря на изискванията.. С други думи Да има ходатайство и връзкарство но човекът за който се ходатайства трябва да отговаря на изискванията на компанията... Аз лично не съм виждал някой да препоръча неквалифициран човек за позицията, още по-малко пък неквалифицираният да го наемат...

Може и да има изключения но аз не съм срещал такива...

Аз също съм намирал абсолютно всички работи чрез "препоръка"..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от troll »

бе то аз не знам дали някои ще сфанат туй дет ще го напиша ...
ма, честно казано, ми е се тая.
:D
Първо!
Когато двама души си комуникират трябва да са горе-долу от едно ниво.
Второ!
Ако някой има комплекси той винаги говори за тях, щото те за него са най-важни.
Трето!
Като говориш/пишеш за нещо не е лошо да опиташ да се замислиш поради що се случва туй и какво ще доведе след себе си поне един такт. :D Поне преките причини и следствия.

В Канадиен Тайр не се продават най-евтините брави за врата, но определено са най-хубавите сред най-евтините.Тоз магазин тъй е оцелял.
Същата схема се спазва и с избора на служители.
Ако ти трябва некой да прави копия на ксерокса за минимални пари единственото нещо, което му гледаш са циците, щото си е кеф все пак.А иначе някъде беше доказано, че и шинпанзе може да я върши таз работа, но то няма Иншурънс номер и не е човек следователно не може да бъде наето на работа, а за циците да не говорим. :D
т.е. гоним ефективност в процеса наемане на работа! :rofl:
Ако имаш едно "големо профи" и искаш още едно е нормално да го питаш него, освен ако немаш братовчед, който баш сега се дипломира или остава без работа.
Трябва да си страшно тъп за да твърдиш, че туй са "връзки" и че трябва да назначим на работа 12 РХ-специалисти и да наемем консултанска фирма за да преценим, кой сред кандидатите ще е най-добър метач на задния паркинг.
Вместо да вземем племеника на Боре Картофа, който мете предния паркинг, по негова препоръка, де. :rofl:
Примерно, отначало, хората сами са се разправяли с работниците си, а след туй са измислили синдикатите и агенциите. :D
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от troll »

Стана ми весело!
Реших да свържа това с една друга тема!
Примерно решили сме да взимаме емигранти!
И ни трябват хора, които да им обработват документите и хора дето да ги селектират по места.
Освен туй ни трябват хора, дето да направят процедури по приемане и хора, дето да оценят какво ще стане след 20 години.Тук под хора да се разбира адвокати. :D
Щото, ако примерно, взимаш по 200 000 специялисти годишно след 10 години ще имаш около 1.4 мильона от таз стока и ако всички се възползват от правата си да си доведат родителите на едина
десетата година ще имаш 1.5 мильона "специалисти" и около 2.3 мильона техни родители. Това разбира се не може да стане щото ти имаш 200 чиновника по емиграционните въпроси, които разглеждат по 1000 случая всяка година. :D
А ако има и земетъресение в Хайти .....
Ма то само зевзеците си мислят, че има отношение към тез въпроси. :rofl:

А хората дето им обработват документите и дето ги селектират по места що за хора са?
Ми най-големите специялисти разбира се! Такива дет са били кандидати по места.Или родени съвсем в Квебек.
А що ли ги сменят твърде често тез хора дет селекционират по места? А?
Тоз въпрос некак си се натрапва!
Ма то Вие сте 20х по-умни от мен и тутакси ще разберете!
Щото човек като се е родил в БГ туй е залог за интелект, просперитет и късмет!
А наздраве!
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Публикувай отговор