Някой може ли ми каже за чековете?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от optics »

hadministratora написа:Ми аз не мога да разбера.... чековете изглежда имат само недостатъци и никакви предимства....
Чак ми е чудно как хора с тукашния манталитет изобщо се съгласяват да приемат плащане по този начин.....

Сега ще ти дам примери за полза от чекове.

1. Детето получава в училище учебници срещу което училището иска от родителя $200 във вид на чек. Тоя чек стои там в нечие чекмедже. Накрая на годината детето връща учебниците а те му дават чека обратно за да го върне на родителите си. По този начин те не блокират твои живи пари (защото въобще не го осребряват). Ако някой (идиот) открадне чековете от това чекмедже, не му вършат работа (както ако бяха кеш) защото са написани на името на училището.

2. Ходили сте някъде с приятели и сте се разбрали - "ти плащай всичко, сега, аз ще ти дам после половината". (вметка - ако приятеля има кредитна карта с някъв процент възвръщаемост, той ще е навит на това).
След като мероприятието приключва, приятелят казва - дължиш ми $3536.36 Ти му написваш чек точно за толкова и всички са доволни.
Ако в момента нямаш толкова, но след седмица ще ти приведат в тази сметка, го помолваш - брато изтегли ги другата седмица, че сега съм гол. Като дата написваш естествено днешна дата, за да види приятеля, че му имаш доверие.

3. Приятел от другия край на Канада отива в България и така се случва че дава на твоите родители някаква сума на ръка. Друг вариант - купил е нещо за други приятели в Канада които са в неговия град, от твое име, купил е нещо да носи за България от твое име.. и.т.н Ти му пращаш чек по пощата за дължимата сума (има и други начини разбира се, но този е доста популярен)

4. Приятели ти дават $2000 за спешна нужда. 2 седмици по късно ти си готов да ги върнеш. Вместо да се разкарваш да теглиш едно тесте по 20 или 20 парчета по 100... да не изреждам комбинации и да ги мъкнеш до тях, за да му ги тръснеш гордо на масата... или подадеш нежно в пликче... все тая... Пишеш един чек за $2020 (20 за почерпка) и му го даваш. Или ако е в друг град - отново с писмо.

Аз лично ако ще получавам обратно няколко хилядарки от приятел, бих предпочел да ми даде чек (дори и без почерпката :) хахаха) отколкото пачка с кеш.
Впрочем така се избягва и неизбежното броене.
Имал съм случай когато с приятел (млади-зелени) не преброихме какво си вземаме-даваме и насмалко да стане неприятна история, добре че липсващите пари се появиха на другия ден и всичко се изясни.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от ablood »

Още едно предимство на чека: може да бъде даден на ненадежден куриер, или трето лице без притеснение, че ще бъде изгубен, или откраднат. И да се изгуби, анулира се и се пише друг.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

ablood написа:Още едно предимство на чека: може да бъде даден на ненадежден куриер, или трето лице без притеснение, че ще бъде изгубен, или откраднат. И да се изгуби, анулира се и се пише друг.
Това (заедно със случаите, в които се праща по пощата) ми се струват единствените моменти, в които чека е наистина удобен.
optics написа:1. Детето получава в училище учебници срещу което училището иска от родителя $200 във вид на чек. Тоя чек стои там в нечие чекмедже. Накрая на годината детето връща учебниците а те му дават чека обратно за да го върне на родителите си. По този начин те не блокират твои живи пари (защото въобще не го осребряват). Ако някой (идиот) открадне чековете от това чекмедже, не му вършат работа (както ако бяха кеш) защото са написани на името на училището.
В случая чека се дава като гаранция, нали? Ми каква гаранция е, след като те не могат да са сигурни, че чека е с покритие?

Приятелските примери няма да коментирам, защото е много тъпо да прецакаш (дори неволно), някой когото наричаш приятел.

Отново благодаря, че писахте :)
Полезно ми беше.
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Julian_04 »

Глобяват те! Ти си прави сmетката дали ще дадеш чек без покритие...
От всички други mожеш да избягаш , ако си недобросъвестен платец, но от държавата Не!!!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от ablood »

И мен ме глобиха веднъж в началото, преди да разбера, че имам 5 дена запор върху внесените суми. Разправях се, но ми махнаха запора. След 2 години от изневиделица го сложиха на жена ми. И пак веднага го махнаха, без да имат логично обяснение...

Питайте в банката, дали имате забавяне за ползване на парите!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Julian_04 »

Royal bank налага винаги чардж за върнати чекове!
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от haimana »

Чековете се използват от фирмите при плащания от една на друга. В някой фирми с чек се плаща и заплатата(по-често депозират директно в сметката, но има вариант и с чек). Наемите се плащат с чек, даже някъде само така се плащат и няма друга опция. Общо взето където има по-дългосрочни отношения(не еднократно плащане) чека си се използва.
Упс, забравих-и данъчните пращат чекове ако не си им указал да слагат директно в сметката(говоря за връщането на надвзетите данъци).
Не съм много сигурен, но по спомен, при чекове издадени от говернемона, няма задържане на парите от банката. Можеш да ползваш кинтите веднага независимо дали си нов имигрант или дърт пиргиш :D
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от optics »

hadministratora написа:
optics написа:1. Детето получава в училище учебници срещу което училището иска от родителя $200 във вид на чек. Тоя чек стои там в нечие чекмедже. Накрая на годината детето връща учебниците а те му дават чека обратно за да го върне на родителите си. По този начин те не блокират твои живи пари (защото въобще не го осребряват). Ако някой (идиот) открадне чековете от това чекмедже, не му вършат работа (както ако бяха кеш) защото са написани на името на училището.
В случая чека се дава като гаранция, нали? Ми каква гаранция е, след като те не могат да са сигурни, че чека е с покритие?

Приятелските примери няма да коментирам, защото е много тъпо да прецакаш (дори неволно), някой когото наричаш приятел.
Логиката е, че някой който ти приема персонален чек очевидно не очаква ти да му завъртиш въртел. Тоест никак не е в твоя полза точно на него да правиш въртели.
Примерно за записване в университета искат чек за 200 долара. Не знам точно за какво е това - нещо административен разход може би. Значи те са сигурни че само кръгъл идиот който е тръгнал да се записва (или записва детето си) ще им даде чек без покритие. Ако се намери такъв идиот, той просто впоследствие ще бъде изхвърлен и точка по въпроса.
Обратно - ако бай Смит продава златни гривни на улицата по 500 долара парчето и ти му предложиш чек - човека има сериозни причини да не се съгласи. За разлика от случая с университета, ти си взел вече гривната.

Допълнението на Хайманата за плащане на наем е много сполучливо.
Що се отнася до плащането на заплати - имам (неаргументираното) чувство че като цяло по-едрите фирми плащат с директен депозит а по-малките с чек.

Отказът ти да коментираш приятелските примери не го схванах, но малко леко ми звучи гачили съм говорил глупости преди това ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

optics написа:...Отказът ти да коментираш приятелските примери не го схванах, но малко леко ми звучи гачили съм говорил глупости преди това ?
Не, нямах това предвид. Просто исках да кажа, това са ситуации, в които едва ли ще се случи чек без покритие.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Omega3 »

hadministratora написа:Ми аз не мога да разбера.... чековете изглежда имат само недостатъци и никакви предимства....
Чак ми е чудно как хора с тукашния манталитет изобщо се съгласяват да приемат плащане по този начин.....


Точно тукашният манталитет на хората прави чекьт толкова използван.
Нещо подобно като с катеричките. В Бг-то, катерица като види човек си счупва краката от бягане. Тук обаче, доста често се проближават до теб без да ги е страх много много.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от optics »

Хъ, то думата "катеричка" е почти синоним... ма айде да не изместваме темата :D
Впрочем феноменът го има и с патки и др. а факт е, че не помня да съм видял питбул, доберман или друго куче от тая пасмина тука. Не, доберман може и да съм виждал, ама много отдавна.
Каквито хората - такива и животните.
Опа, и аз се отплеснах от темата :-)

Една друга ситуация в която се ползва чек е когато някой ще ти превежда (или тегли) пари директно по сметката. На чека с големи букви се написва VOID (все едно го зачертаваш да не служи за друго). Идеята е, че получателя го ползва за да види от него номера на банковата сметка по която ще превежда (или тегли).
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Uspial »

Чековете са незаменимо удобство но крият и риск в днешно време.
Имало е времена в Канада и УСА когато е било криминално деяние да напишеш чек без покритие. Хората са били арестувани за това наказвани.
С времето обаче банковите продукти са се развивали, полицята е имала други приоритети, и е отпаднало писането на чек без покритие като криминално деяние.
Днес този който получава плащане има и други начини да бъде платен и е негов избор какъв метод на плащане би приел.
Може да откажеш плащане с чек ако не си сигурен в човека който то го дава и това не е обидно.
Просто казваш не приемаш чекове и за да се измъкнеш по деликатно казваш че банката ти ги държи по 5 бизнес дни а на теб парите ти трябват. ( Това с държането на чеквовете от банката не е задължително да е вярно. То е само за клиента. На мен лично не ми ги задържат чековете и една минута а веднага са на разположение но такава договорка с банката се получава след години и само с перфектна репутация.) Истината обаче е че много рядко приемам чекове и то само от супер сигурни и проверени хора.

Ето пример как аз и други имаме изгода от чека.
При мен освен хора които пътуват, правят бизнес идват и доста хора чисти спекуланти.
Те правят транзакции само с една цел ако може да спечелят.
Идва Драган който иска да спекулира със 100 000 УСД.
Той вярва че УСД ще се покачи и че ще спечели от това.
Драган ми дава един банк драфт за 103 000 КАД ако курса е 1.03 който аз си го депозирам в КАД сметката. Ако Драган е прав в очакванията си той може да се върне и след 2 часа или след 3 дни за да ги продаде обратно тези 100 000 УСД ако курса стане 1. 04, ще получи 104 000 КАД или е спечелил 1000 $.
С други думи той ще се върне обратно при мен с тези 100 000 УСД.
Вместо да му давам кеш или дрфт който той да ходи да депозира в сметката си а после да ходи да вади нов на мое име и да плаща 7 $ шото драфта не е без пари Драган взима един чек от мен платим на негово име за 100 000 УСД.
Не го депозира ( даже и сметка в УСД не му трябва ) а си го държи в себе си в къщи или в сейф.
Като стане курса 1.04 се връща при мен с чека който аз съм му дал , връща ми го а аз ми давам друг чек за 104 000 КАД и Драган е спечелил 1000 КАД за няколко часа или няколко дни.
Ако ги нямаше чековете тази транзакция щеше да става доста по сложно, по бавно, да чакаме банки да им минат дните за задържане на чек, да се плащат грешни пари за банк драфт, да се ходи до банката и да се чака на опашка там в работно време, да броим яко или да разнасяме кеш
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от cocose »

Успелият е успял да си организира един малък уоллстрийт :lol: :lol: :lol:
То иначе лошо няма де, ама все пак да не стане некоя изненада, че както се очаква в края на годината да има сериозна криза.........
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Julian_04 »

hadministratora написа:Не, нямах това предвид. Просто исках да кажа, това са ситуации, в които едва ли ще се случи чек без покритие.
Хахахаха...Случва се ...Вярвай ми! Така че малко повече предпазливост на кой даваш парите си никога не е излишна!!!
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от 7George »

hadministratora написа:Ми аз не мога да разбера.... чековете изглежда имат само недостатъци и никакви предимства....
Чак ми е чудно как хора с тукашния манталитет изобщо се съгласяват да приемат плащане по този начин.....
На моите хазаи им давах с готовност и по тяхно желание 12 чека за година напред. Трябваше да ги "напълня" към 1-во число на месеца. Нямаше къде да бягам, нали? Плюс 1 бон депозит.

Все пак човек си слага името на тоя чек, нали? За много хора това значи нещо все пак... :P
Embrace your climate change!
Публикувай отговор