Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
byrd
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 10:26 am

Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от byrd »

Здравейте!
Тъй като виждам много обяви ,тип реклама ,на агенти за недвижими имоти, а така също и чиърлийдерски "мнения" на доволни купувачи, ще отделя малко ценно време да ви предупредя. Като ви дойде времето да си купувате дом -особено внимавайте с избора на агент,който да ви представлява като купувачи. По принцип съм на мнение ,че няма нищо чак толкова сложно и можете спокойно да елиминирате паразитния елемент,който се нарича агент по недвижимостите (real estate agent). Ако ви се струва твърде сложно винаги ще намерите приятели,които вече са купували дом да ви светнат. Ориентирайте се към сайтове за директна продажба от продавача- без посредник.
Единственото от вас се иска да си намерите финансов агент,който ще се погрижи да ви отпуснат ипотеката и да си изберете нотариус,който ще осъществи сделката. Финансови агенти или брокери колкото искаш- има немалко и български такива. Ако предпочитате-обърнете се към банката си- там с удоволствие ще ви свършат работа. Запомнете- можете спокойно да "пазарувате"- докато си намерите най-изгодните условия или лихвен процент!
Нотариуси- също бол. Също добри и български такива. Вие имате право да си изберете нотариуса и продавача е длъжен да следва вашия избор.
След като сте си набелязали сумата,която ви отпускат и можете да си позволите- напред! Изберете си жилище и направете предварителна оферта. Стандартно продавачите си слагат $ 10 000 отгоре ,за да имат място за пазарене.
Ако приемат вашата оферта разполагате с 10 дни ,в които можете да направите инспекция и на основата на тази инспекция да поискате по-ниска цена или без да излагате подробни причини да откажете своето предложение- например може просто да кажете,че не сте доволен от общото състояние или от регламента на кооперацията,например.
В тези 10 дни трябва да вземете вашето важно решение. Тогава е и добрият момент да притиснете продавача- особено ако чака да продаде или ако имата стои от дълго време, с други думи ако нямате конкуренция. Ако имате съмнения-отказвайте се.! Винаги можете да подновите офертата си! Запомнете- в тези 10 дни трябва добре да си изиграете картите! След 10 дни мандалото хлопва и вече сте задължен като с договор да купувате !!! Ако се откажете след това - може и да ви се размине,но най вероятно ще ви съдят! Така,че -умната! Не се бойте- срока е достатъчен,така ,че се опитайте да огледате всичко ,да прецените всяко за и против и да решите!
Ако сте си харесали имот,който се представлява от агент- той може да свърши работа и като агент на продавача и на купувача- в този случай той ще прибере цялата комисионна,която иначе се дели между двамата посредника! В този случай,ако той ще бъде и ваш агент ,намекнете твърдо,че като прибира цялата комисионна е в негов интерес да ви свали максимално цената. Всички документи по сделката трябва да бъдат подготвени и предоставени от продавача на нотариус,който е избран от вас. Нотариуса има задължението да ги провери и да регистрира продажбата. Преди действителното подписване ,един ден ще седнете с нотариуса да ви разясни и подпишете документите за отпускане на парите за ипотеката- било от банка или ипотечен фонд!
От българските финансов агент и нотариус имам отлични впечатления- образовани и знаещи делото си. Това са професии, за които се изисква образование и полагане на изпити,така ,че не съм изненадан.
Сега стигаме до болното място- излишното звено,което прибира най-много пари- агента по недвижими имоти. Не се изисква никакво образование,няколко месечни курсове,които да замажат положението и по мое мнение ниска, да не кажа никаква компетенция по въпроса на строителството ,правото или финансите. Тези "ценни" кадри само в Квебек са над 70 000 души и ненапразно се боят ,че са излишни. Сами виждате,че непрекъснато се рекламират по телевизията, колко са необходими- " като продавате ,нещо в документите може да не е наред и агента ви ще ви посъветва...".
Избора си е ваш! Само да ви светна,че легендата,че ако сте купувач, агента ви е безплатен, не струва. Наистина агента е платен от продавача,само че с пари,които Вие поставяте в ръцете му! Агента има една -едничка цел - да ви продаде нещо- независимо какво и на каква цена- иначе получава точно нула долари, nada , rien,zilch!
Така,че отърсете се от илюзиите си,че ако агента ви е българин или българка,то интереса ви ще е на първо място!
Тотално забравете такива заблуди!Тотално! Предупредени сте!!!
Аз лично се чувставах неудобно ,като сънародник да кажа на агентката ми,че я уволнявам ,така да се каже и карах с нея докрая- в резултата на което тя прибра $7000 , а за мене останаха проблемите, сервирани от продавача!
Искам да ви попитам- дали тя не може да спи от неудобство? Вие как мислите? Сега отчитам такива съчувствени сънароднически настроения като особено голяма грешка, защото за съм свързан с ипотеката за 30 години, а агента си е прибрал парите и е продължил към следващия шаран. Дето се вика тарикатите ще умрат,когато умрат глупаците!
Ако искате агент -изберете си местен квебекар! Те са възпитани в тези условия ,могат да се пазарят по-умело,имат същия стимул да ви представляват и най-важното - можте да му биете шута по всяко време без никакви угризения.
Ако не си върши работата или забележите некомпетентност- мерси и au revoir, забрави телефона ми!
За всички ,които си мислят,че е голям джакпот да ви платят нотариуса,ще припомня само,че безплатно е само сиренцето в капана за мишки!!!
Най-важното - слушвайте се в себе си и помнете,че е абсолютно нормално,когато става дума за бизнес и за решения,
които ще ви засегнат за години напред да гледате само и единствено своя и на семейството си интерес!!!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11761
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от optics »

С оглед заглавието на раздела, не разбрах кое точно беше некоректно у агентката ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от yahoo »

В интерес на истината има доста истина в този пост, но е някак си поднесена като оправдание за неправилно взето решение и пренасяне на отговорността за сделката на някой друг. Ние взимаме решението да сключим сделка и никой не може да ни принуди със или без агент и отговорността за съгласяване с всеки детайл е изцяло наша, а и последствията също. Ако сме прехвърлили отговорността на някой друг си е пак наше решение плюс последствията от него.

Моите наблюдения от преди 3-4г са: имотите продавани директно от собственици бяха твърде малко, а и цените с нищо не бяха по-ниски от тези продавани с агент. Най-често това бяха скъпи имоти продавани от "скъперници" не желаещи да хранят агенти и съответно никакво желание да свалят от цената при преговори. Продавани с агент отстъпката беше почти толкова колкото би била и ако имахме наш агент. Винаги има и изключения. Аз пробвах и не намерих такова. Но който има време, търпение и иска да си опича работата изцяло сам - успех!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от ablood »

Бърди,

Хем си прав, хем не си. Българинът - агент Стефан Цончев яко се пазари за мен, когато успя да пребори над 9% отбивка от цената на къщата ни. Преди това ми предоставяше ежедневно всички къщи, още невидими за частни купувачи.

Този януари се опитах да купя къщата на един съсед без да ползвам агент, но въпреки 5-те обаждания до агента и писмото до собственика, къщата беше продадена на купувач с агент на цена $4000 над моята оферта. Не ми беше дадена изобщо среща.

Април купих друга къща от банка, чрез агент румънец. Беше пълен смотаняк, но Стефан беше във ваканция, а от банка купуването без агент е тъпотия.

Купуването от продавач, продаващ без агент, почти ти гарантира разправии със стиснат и алчен човек. Отрицателна делавера.

Агентите взимат нашите пари, но играят за себе си. Мой приятел лани беше очевидно насочен от агента си (местен) и нахендрен с неизгодна къща, продадена чрез агент от същата агенция. Възмутителна бройка по-изгодни къщи изобщо не му бяха показани. Човекът обаче е добър, кротък и преглътна.

Агентът играе своя игра и отношението към него трябва да е демонстративно недоверчиво. Той има изгода да ви набута с къща над бюджета ви, чрез агент -партньор, с инспектор съотборник.

Но за сега това е един необходим "паразит".
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Bistra »

Преди години ние си купихме нашата къща без агент. Всъщност си намерихме сами имота от сайт за недвижимости, отидохме на оглед и го харесахме. Продавачът имаше агент, но той не присъстваше на огледа. Впоследствие ние решихме, че за по-голяма сигурност ще си вземем агентка българка. Тя дойде още един път с нас на повторен оглед, но после явно не бяха се разбрали с агентката на продавача-кебекарка за подялбата на комисионната.
При което "нашата" агентка започна да ни убеждава, че трябва да развалим сделката, усетила, че няма да вземе комисионна от тази. Е, води ни и на други имоти. Всичките бяха по-скапани. Изтъкваше някакви смешни доводи в полза на "нейните" си имоти. Аз съм строителен инженер, съпругът ми - архитект. Смешно беше просто с изкарано курсче да ни убеждава в предимствата на това или онова разпределение, или този, или онзи тип строителство.
Та - в края на краищата я разкарахме, ако че е българка. При бизнес няма разделение на бъгари и не-българи.
Направихме сделката само с агента на продавачите. Тя беше заинтересована да вземе пълната комисионна и гонеше като булдог до финализирането и. Не крия, че поради тази причина достигнахме до доста изгодна за нас цена. А с другата агентка (българката) нищо не бяхме подписвали, съответно - и плащали. Кой ли пък може да те задължи да направиш такова нещо преко воля?
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от yahoo »

ablood написа:Преди това ми предоставяше ежедневно всички къщи, още невидими за частни купувачи.
Това е едно от предимствата, които преди години наистина беше от значение. Изпуснах 2 добри предложения докато сам оглеждах новопоявилите се оферти. Сега обаче изглежда се е получило някакво насищане на пазара и не се очертава продажбите да стават толкова бързо. Около нас няколко къщи стояха за продан по половин година и вече си прибраха табелите без да успеят да ги продадат.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Bistra »

А като каза пазар та се присетих. :P Съседът до нас си продава бунгалцето без посредник (от близо 2 седмици) - за някой, който иска да ми стане съсед. Обещавам да не му мятам умрели мишки в двора и да не му правя черна магия. :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от drifter »

Bistra написа:А като каза пазар та се присетих. :P Съседът до нас си продава бунгалцето без посредник (от близо 2 седмици) - за някой, който иска да ми стане съсед. Обещавам да не му мятам умрели мишки в двора и да не му правя черна магия. :rofl:
Предлагам да организираме доброволческа акция, да съберем пари и да купим съседния на Бистра имот за мухата. На вратата в горния ляв ъгъл ще има скромна табелка - "Дарен от BGCanada - Съединението прави силата".
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Bistra »

drifter написа: Предлагам да организираме доброволческа акция, да съберем пари и да купим съседния на Бистра имот за мухата. На вратата в горния ляв ъгъл ще има скромна табелка - "Дарен от BGCanada - Съединението прави силата".
Псът! Не четеш ли в другата тема? Той каза, че " На тези с имотите, дупе да ни е яко!", щото Щатите фалирали утре. :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Mark_2013
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Май 22, 2013 11:02 am

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Mark_2013 »

Агента "работи" за собствената си печалба. Ако има някои "с идеална цел" вероятно ви е роднина или голям приятел.

Агентите съшо работят в "синхрон" с фирмите за инспекции. Имайте това наум когато си мислите че инспекцията ви гарантира нещо. Прочетете си договора за инспекция и ще видите че не гарантират нищо. Проверката е визуална и не в детаил. Абе - с две думи - пари на вятъра в повечето случаи.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от ablood »

Mark_2013 написа:Имайте това наум когато си мислите че инспекцията ви гарантира нещо. Прочетете си договора за инспекция и ще видите че не гарантират нищо. Проверката е визуална и не в детаил. Абе - с две думи - пари на вятъра в повечето случаи.
В някои (редки) случаи докладът от инспектор помага за допълнителна отбивка от цената.

В други случаи ако малката видима пукнатина, описана в доклада се окаже страховит проблем в основите, в съда продавачът ще докаже с доклада, че вие сте знаели за проблема, когато сте купували.

За инспектора са много по-важни интересите на агента, отколкото тези на клиента, но той никога няма директно да излъже. Само може да умаловажава, или акцентира.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Pointzero »

drifter написа:
Bistra написа:А като каза пазар та се присетих. :P Съседът до нас си продава бунгалцето без посредник (от близо 2 седмици) - за някой, който иска да ми стане съсед. Обещавам да не му мятам умрели мишки в двора и да не му правя черна магия. :rofl:
Предлагам да организираме доброволческа акция, да съберем пари и да купим съседния на Бистра имот за мухата. На вратата в горния ляв ъгъл ще има скромна табелка - "Дарен от BGCanada - Съединението прави силата".
:lol: :lol: :lol:
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от balbi »

Не знам за останалите, но за мен всичкото инфо от тази тема ми е полезно. Благодаря на този, който я отвори! :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11761
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от optics »

balbi написа:Не знам за останалите, но за мен всичкото инфо от тази тема ми е полезно. Благодаря на този, който я отвори! :)
Балби,
Глей ся - в резюме - агента работи първо за своя интерес и чак второ за твоя. Това е.
Обърни внимание какви коли карат.

Една приятелка тука ни беше казала - вземете си колкото може по-прост и тъп агент. Щото колкото е по-умен толкова повече първото ще доминира над второто.
Ние си зехме един който не беше нито тъп нито прост, но пък абсолютно начинаещ. Още ходеше на курсове и нищо не беше продал.
С месеци ходихме и гледахме. Нито веднъж не ни е пришпорвал (много ценно качество). Даже по едно време щяхме да направим грешка щото на мен ми беше писнало от обикаляне и гледане и бях почнал да се самопришпорвам т.е. склонен да взема първата къща дето ми изскочи пред очите, само да не се занимавам повече. Това е много опасен момент, така че бъдещите купувачи - внимавайте.
Та така - не е нужно много време за да разбереш в един агент човещината ли доминира или алчността. Нашия и досега си разменяме емайли като искам нещо да питам или да го препоръчам на приятели.
Помня докато ходехме на огледи веднъж го заместваше негов колега - ама от тия алчни, нагли и бескрупулни копеленца, дето на челото му пише - "бягай от мен".

Друго важно, според мен - агента трябва още отначало да го обучите да не ви разсейва с празни приказки. Като отидете на оглед със съпругата/съпругът, казвате на агента - моля ти се сега не ми говори, искаме да разгледаме на спокойствие и да си коментираме помежду си. Още по-добре става ако се разделите на обход из къщата с различни маршрути, гледате поотделно, след това се съберете и обсъдите кой какво е видял. Така се виждат повече неща отколкото ако ходите заедно от стая в стая.
Снимки са полезни, но в добавка към тях е полезно и да се записват впечатления, инак накрая в главата ти става каша - кое какво беше.

Друго което сме правили - ако действително си харесал някоя къща (няма нужда да споменаваме правилото на купувача че когато действително си харесал каквото и да било, колкото по-малко ти личи-толкова по-добре :)) отидете да огледате (ослушате) обстановката не само когато ви е завел агента (привечер или в уикенд) ами в по-други часове и в работни дни. Огледайте съседите, мърлячи ли са, културни ли са, някой не вдига ли шум с някаква негова редовна занимавка. Може да откриете причини да се откажете от къщата, макар самата тя да ви е харесала.
Location, location, location !

По отношение на инспекцията - не знам как е по вашите краища и с какви хора сте говорили, аз с когото съм говорил, не се сещам нито един човек да ми е казал че инспектора му е отбил номера. Тъкмо обратното - подробен анализ със степенувани проблемите по важност - кое е неотлагаемо, кое е силно препоръчително, кое е козметично...Аз още следвам препоръките от инспектора, най-важните неща сме ги свършили и сега постепенно -- тия дето могат да чакат.


Надявам се да допринесох и аз към полезните съвети.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от c200 »

Южния бряг на Монреал го познавах и бях живял 3 години под наем там, когато навремето започнах с 5-6 огледа на имоти, избрани от нас. Агентът ни уреди огледите, слуша ни какво си говорихме и след 2 дни ни уреди нови 5-6 огледа на базата на чутото. Два от имотите харесахме много и направихме сделка за единия.
Добрият агент спестява време и усилия и затова му се плаща. Това е.

За ипотечните брокери не стоят точно така нещата, все пак стоката им (пари, лихви) е стандартна и няма ко толкоз да се гледа на място :).

П.С. Къщите избрани от нас бяха пълни коптори. Всичките. Втората вълна, предложени от нашия агент бяха супер. Всичките. Ако някой се интересува кой е агента - да пита на ЛС.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Публикувай отговор