кога си купихте първата къща(кондо)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от Californian »

най-лесно е да ми го кажете с таймер стартиран от деня на влизане в страната като ПР емигранти.
Но и epoch time да ми кажете ще си го обърна самичък ако трябва. :lol:

Целта ми е да сравня как е при вас, защото при мен не че съм пробвал де но имам чувството че ще ме отрежат за моргич, въпреки, че близо 1 година вече съм ПР емигрант.......навсякъде искат поне 2 години W2 та и данъчни декларации за да ти видят доходите......и пейчек от current годината. Сигурно може и да се мине с 1година назад но ще искат сигурно Co-Signer някакъв
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от Koko »

Californian написа:най-лесно е да ми го кажете с таймер стартиран от деня на влизане в страната като ПР емигранти.
Но и epoch time да ми кажете ще си го обърна самичък ако трябва. :lol:

Целта ми е да сравня как е при вас, защото при мен не че съм пробвал де но имам чувството че ще ме отрежат за моргич, въпреки, че близо 1 година вече съм ПР емигрант.......навсякъде искат поне 2 години W2 та и данъчни декларации за да ти видят доходите......и пейчек от current годината. Сигурно може и да се мине с 1година назад но ще искат сигурно Co-Signer някакъв
Мисля че одобряването за заем не зависи толкова от това от колко време си ПР в съотвентата държава, колкото какъв ти е кредитния рейтинг, какъв е размера на доходите ти и колко са стабилни. За купуването на имот също има значение колко пари имаш за аванс - което също оказва влиание върху решението на банката дали да ти отпусне ипотечен заем.
По мои субективни наблюдения ми се струва че канадските банки са по-консервативни от американските, съответно одобрението за заем е по-трудно.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от Californian »

Добре де ти сам го каза - има значение размера ти на доходите и колко са стабилни.
И не го връзваш с това от колко време си емигрант(от колко време си в страната)

Въпроса е, че аз ги имам тези 2 години като W2та и такс ретърни съм си подавал напълно законно защото съм бил на виза и работил в страната преди да стана емигрант.
Проблема ми е друг.

Смяташ, ли че ще ми откажат ако видят примерно, че за 09та имам примерно w2 за 15 доларчета, за 10-та w2 за 16доларчета пак и примерно за 11та вече 50доларчета

Цифрите са илюстративни само, страх ме е, че като съм бил на виза заплатата ми е била малка - но пък работодателя ми е осигурявал къща, кола и месечна храна и всичко......та заплатата на практика е била спестени пари.
Но пък банкерите няма как да го знаят това щото са .........

Тоест някой който е наясно или пък е новодомец ще се радвам да сподели.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от Bistra »

2 години и 3-4 месеца
Първата година аз не работех. През останалото време сме работили и двамата.
Не сме плащали наем т.е. нямахме договор за наем. Даунпеймънт 25%.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от anxeli »

Не бих си купила жилище преди да имам сигурна работа на договор, поне от година. И преди да съм живяла в града/квартала за да знам дали ми харесва и мога да живея там. Освен ако не е само за инвестиция, ниските лихви ли те е страх да не изпуснеш ?
Циганите - на Сатурн !
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от ablood »

На 18-тия месец. Нанесохме се на 20-тия.
Наши приятели, които бяха по "социално" ориентирани първите 2 години, успяха да получат моргидж чак на шестата и то след като вече имаха собствен бизнес. Получиха доста груб отказ на 4-тата година и това им костваше още 2 години трупане на точки.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от arci »

Аblood,пак правиш генерални заключения :) ,на база какво се е случило на някой,това ,че се е случило на твоите познати ,да им дадат моргидж на 6-тата година,доколкото разбирам,заради това ,че са били на социал,не означава,че това е правило.
Къща си купих на 15-я месец от влизането ми в Канада,като преди това бях 7 месеца на социал ;) ,след първите 4 месеца на работа,кандидаствах за моргидж с 5% даунпеймант,и вече 2.5 години сьм в това къще :) Но искам да подчертая ,че това също не е правило,при всеки е различно.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от ablood »

arci написа:Аblood,пак правиш генерални заключения.
Аз само дадох 2 примера. Нищо не съм генерализирал.

Пък и ти явно си започнал работа веднага след КОФИто. Оставил си си спасителна вратичка ако не успееш, но си успял. Мислиш, че това не е отчетено ли?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от arci »

Не съм ходил на Кофи,даже и на черно почти не съм ходил да работя,дали ми се събира и месец,ходех на курсове по френски които са към комисион сколаире,но да не спамим на човека темата.Поздрави.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от mortigur »

Така въпроса въобще не е зададен правилно. Много хора могат да си го позволят още със стъпването си тук. Но не искат да се обременяват излишно. Други пък и на 15 тата година в Канада предпочитат да живеят под наем. Това дали си си купил кондо или къща по скоро се определя от това дали имаш нужда, не дали можеш и не можеш. Верно е че много от новопристигналите не могат, но както казах по горе много от тях не искат.
Taxation is theft.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от prace »

купихме си къща в Канада на втората година с пари, НЕ спечелени в Канада. Абе Калифорниеца, защо питаш хора, които живеят в Канада как да си купиш къща в USА?
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от crusader »

Bistra написа:2 години и 3-4 месеца
Първата година аз не работех. През останалото време сме работили и двамата.
Не сме плащали наем т.е. нямахме договор за наем. Даунпеймънт 25%.
Доунпеймента го спестихте за 2 години ?
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от IFF »

crusader написа:
Bistra написа:2 години и 3-4 месеца
Първата година аз не работех. През останалото време сме работили и двамата.
Не сме плащали наем т.е. нямахме договор за наем. Даунпеймънт 25%.
Доунпеймента го спестихте за 2 години ?
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =5&t=41961" -тоя и е баща :rofl:
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от Californian »

anxeli,
по-скоро ниските цени............защото до преди няколко години тук едно кондо 1бдр в Сан Хосе, вървеше 500-600к, демек
2-3пъти цените са ни по-скъпи от Торонтските, защото лично аз съм се чудил дали да не инвестирам мъничка сума
в жилище в Торонто, само че накрая се отказах - защото повечето жилища нее ми харесаха(изглеждаха ми като Български панелки), и така......
Та не искам да изпусна ниските цени, защото надали такива цени ще има скоро, поне аз така си мисля, а като гледам пазара на труда
тука е повече от добър та ме е страх, че пак ще се върнат горните цени.
Иначе аз в тази страна и щат съм от 2009та и мисля съм минал периода - на решаването дали ми харесва или не.

А на отговора на Мортигур - въобще не си прав и ще ме изненадаш ако ми кажеш, че живееш в Щатите или Канада :D
Освен ако в Канада няма кредитна история и т.н......щото е смешно твърдението някой новоемигрант да дойде и да си купи
къща(освен ако няма много парички в зеленко от България) тоест да се оточня - смешно е твърдението, някой от 2 месеца в страната
и да му дадът моргич......аз поне не съм чувал за такова нещо.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: кога си купихте първата къща(кондо)

Мнение от Californian »

arci написа:Аblood,пак правиш генерални заключения :) ,на база какво се е случило на някой,това ,че се е случило на твоите познати ,да им дадат моргидж на 6-тата година,доколкото разбирам,заради това ,че са били на социал,не означава,че това е правило.
Къща си купих на 15-я месец от влизането ми в Канада,като преди това бях 7 месеца на социал ;) ,след първите 4 месеца на работа,кандидаствах за моргидж с 5% даунпеймант,и вече 2.5 години сьм в това къще :) Но искам да подчертая ,че това също не е правило,при всеки е различно.
Ми май ще се окаже, че Мистър Коко не е прав, че в Щатите било по-лесно да гепнеш кредит и моргич, защото на мен след повече от около 30тина месеца работни в тази страна, съвсем наскоро дори и кредитна карта ми отказаха(поради странния факт, че ми отказват защото съм нямал моргич :rofl: ), пък не е като да не съм си вадил секюрд карти, харчил макс 10процента от лимита и спазвал всички детайли за добър кредитен рейтинг...........
пък и като гледам, от това което написа - явно при вас в Канада не ви искат да ви проследят доходите за 2 години назад и текущата - общо 3 години.

Абе аз що не взема да отида в Канада за моргич. :$
Публикувай отговор