Здравеопазването в Канада- гръцки легенди и митове

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
earendil
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 10:44 am
Местоположение: Toronto

Здравеопазването в Канада- гръцки легенди и митове

Мнение от earendil »

Не искам да взимам отношение за това къде да се роди детето.

Бих искал да изкажа мнението си за медицинското обслужване в Канада.
Първо като правило навсякъде има и добри и лоши лекари, хуманни и меркантилни.

А сега направо към въпроса- В Канада нищо не е така както изглежда.
Блониците изглеждат добре оборудвани, красиви, чисти, но нивото но хотелската част дали отговря на нивото на медицинската?
В болницата вие сте един анонимник, един файл, една папка, никой не го е грижа за вас, важното е те да си вземат парите. А иначе разбира се , че са учтиви(по-скоро лицемерни). За една седмица не виждаш два пъти една сестра, един лекар, все са различни, да не говорим за лекуващ лекар, тук такова животно нема. Ако нещо са объркали при въвеждането на данните ти в компютъра, забрави да го поправят. По презумция компютърът винаги е прав.
И тъй като човек ходи в болница не за да се наслаждава на обзавеждането, нека видим и медицинската страна на въпроса.
На бременна в 8-ия месец и изтичат водите. Обажда се в болницата да пита какво да прави и те я питат как тя си преценявя състоянието. Тя казва, че не знае. Е значи е добре и може да дойде на другия ден????
Тя естествено отива в болницата и понеже явно доктора чете Хамлет, започва терапия " да раждаме ли или не". Първо казва, че на бебето му е рано и включват системи за потискане на контракциите, след това обаче решава,че щом детето иска да излезе значи триабва да го "доставят"( Тук на родилното отделение му викат- labour and delivery) :conf: . И така няколко пъти. После окончателно започва раждане. Има разкритие 5 см., бебето е напречно разположено, дали тожа не е показание за Цезарево секцио? Да, ама не(П.Бочаров)Следва вакуум екстракция(Абе кво беше тва вакуум, тука в главата ми е ама не мога да се сетя),и накрая бебето извадено успешно с форцепс. За сведение на нераждалите и немедиците, диаметърът на главата на бебето е около 11см. Представяте ли си какво е да вкараш инструмент който е с такива размери, че да обхване бебешка глава през 5 см.отвор?
Причините за това лекарско поведение може да са две: некомпетентност или меркантилност- колкото повече манипулации, толкова повече парички. Разбира се всичко правим учтиво и любезно, и най- вече лицемерно.

А сега за прословутата хигиена- една по една в медийното пространство разкриваха болници, в които стерилизацията на хирургичния инструментариум не е проведена правилно и изпращат честитки на хора, които са си изследвали примерно простатата от преди няколко години до сега да дойдат да ги изследват за СПИН и хепатит.
Лично бях в един зъболекарски кабинет и видях, че и там не знаят как да стерилизират. На кратко инстр. първо се киснат в разтвор, след което се слагат в специални пликчета, които се запечатват и се поставят в стерилизатора.Пликчето е от порьозна хартия, която пропуска водните пари.Какво правят те- киснат инстр., след което ги слагат в стерилизатора, след което с голи ръце ги слагат в пликчетата и това е. Първите дни гледам аз и си мисля, че сигурно след това пак ги слагат в стерилизатора. И питам не кого ами зъбния хигиенист. И тя ми вика ами това е. Аз и казвам че хващат инстр. с голи ръце, а тя ми отговаря- " Ама те си мият ръцете със сапун."

Как един от зъболекарите в същия к-т постави упойка- маха предпазителя от иглата, хваща я с ръце и я огъва(някой път е по-удобно огъната игла). Сложил си е ръкавици, ама не стерилни. Слага упойката, изправя иглата в масичката и слага предпазителя. И понеже пациента не го хвана упойката, повтори същата процедура още веднъж.

Това лято стана голям скандал в Онтарио, защото разкриха че един комбинат за преработка на месо е разфасовал и естесвено продал телешко месо от умрели от болест животни.

Канадците определиат качеството на здравеопазването, на образованието а и на всичко, с това колко пари са похарчени за него. То това е важно, но не и определящо. Но понеже канадците са си много, ама много глупави си мислят , че съотношението е правопропорционално.

Като заключение- ще напиша друга тема за впечатленята ми изван здравеопазването.

Един алхимик, който трябваше да дойде до тук за да разбере, че съкровището е там откъдето е тръгнал и брои дните до неговото завръщане.
Аватар
No667
Мнения: 806
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 3:33 pm
Местоположение: Winnipeg,MANITOBA

drama

Мнение от No667 »

Vij tozi posting pisan vav foruma za Federal Canada i ste idish za kakvo stava vapros,dramata e palna:

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopic.php?t=1342

cheti vnimatelno,pokartitelna istoria
Snimki MANITOBA:
http://photobucket.com/albums/v470/bgmanitoba/

Snimki Toronto i Niagara:
http://photobucket.com/albums/v470/bgmanitoba/Canada/


-------------------------------------------------------
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

А пък аз се ужасявам като видя медицински сестри в работно облекло в метрото.Защо не се преобличат немога да разбера.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Здравеопазването в Канада- гръцки легенди и митове

Мнение от pumpy »

earendil написа:....Какво правят те- киснат инстр., след което ги слагат в стерилизатора, след което с голи ръце ги слагат в пликчетата и това е. Първите дни гледам аз и си мисля, че сигурно след това пак ги слагат в стерилизатора. И питам не кого ами зъбния хигиенист. И тя ми вика ами това е. Аз и казвам че хващат инстр. с голи ръце, а тя ми отговаря- " Ама те си мият ръцете със сапун."

със съвсем добро чувство искам да кажа, че това не е толкова фатално. е не е стерилно, но не е чак фатално. как се стерилизира в български кабинет:
1. кисне се в разтвор ( по собствен избор от истински препарат до чиста водица ) - време произволно
2. стерилизира се в сух стерилизатор по норма на 180 градуса 1 час, а по желание на стерилизиращия - колкото време има.
3. подреждане на стерилните инсрументи в шкафове, кога с ръка, кога със стерилна пинсета.
4. отваряне на тези шкафове n брой пъти, за да се вадят оттам инструменти.
5. следваща стерилизация е когато му дойде времето или ти свършат инструментите или си прецениш.

това е масова практика в българските стоматологични кабинети. знам че има и изключение, но те са свързани с много пари, които пациентите не са готови да платят и съответно стоматолозите не си ги позволяват. за контрол от ХЕИ не ми се говори - такъв няма и ако има се купува.
и последно човешката уста далеч не е толкова чисто място, че да те притесняват едни измити със сапун ръце.

знам че признавайки че в България е кофти ситуацията, това не оправдава лошата хигиена в Канада. просто ви споделям от къде сме тръгнали. като виждаш такава хигиена в Канада просто си сменяш стоматолога и всичко е ОК.
Rosi

Мнение от Rosi »

Последно промяна от Rosi на Пет Апр 23, 2004 12:25 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Здравеопазването в Канада- гръцки легенди и митове

Мнение от Koko »

Искам да добавя към дискусията една статия за това как са почистват инструмените в болниците в провинция Онтарио


************************************************************
Nov. 26, 2003. 01:00 AM

Eighth hospital discloses instruments not disinfected

251 York Central outpatients affected

Ear, nose and throat clinic involved


GABE GONDA
STAFF REPORTER

The number of Ontario hospitals hit with infection-control woes is up to eight after York Central Hospital revealed yesterday an instrument used in nose and throat exams hadn't been completely sterilized, possibly exposing 251 patients to disease.

The incident involved outpatients at the ear, nose and throat clinic of the Richmond Hill hospital who might be at risk after a diagnostic tool was cleaned but wasn't soaked in a high-level disinfectant.

York Central chief of staff Dr. Richard Schabas emphasized that the examinations weren't invasive, so the chance of blood-borne diseases such as hepatitis being transmitted was extremely low.

"We don't expect to find that there's been any harm from this exposure, but we want to be absolutely sure," Schabas told the Star last night.

"We also recognize we can't be sure there's no risk."

Schabas said the disinfectant process had been corrected and patients were being contacted and would be counselled and tested as appropriate.

York Central's disclosure follows revelations of major infection-control breakdowns in Ontario hospitals in recent weeks and a call last week from Health Minister George Smitherman for all hospitals to audit their sterilization procedures.

Smitherman said yesterday Ontario hospitals are getting the message.

"As a result of the exposure that we're giving to this, our hospitals are clean and getting cleaner," the minister told Canadian Press. "Everyone should be reassured we're getting to the bottom of it."

The province's infection-control problems began early this month, when Lakeridge Health Centre in Oshawa announced 118 patients had been exposed to hepatitis B and C and HIV when instruments used in throat and rectal examinations hadn't been properly sterilized.

The Lakeridge patients have launched an $81 million lawsuit.

When Sunnybrook and Women's College Health Sciences Centre revealed last week that 861 men may have been exposed to HIV, as well as hepatitis B and C, because of unsterilized equipment used in prostate biopsies, Smitherman called for the province-wide audit with a deadline of Jan. 4, 2004, for compliance.

On Nov. 19, four other hospitals revealed sterilization slip-ups, bringing the number of people potentially exposed to disease to more than 1,000.

Hotel Dieu Hospital in St. Catharines, St. Mary's General Hospital in Kitchener, Winchester District Memorial Hospital near Ottawa and Cambridge Memorial Hospital all announced that patients may have been exposed to infection because of questionable sterilization procedures.

In the cases at St. Mary's and Winchester, all tests have come back negative. At Hotel Dieu, the risk of exposure to hepatitis A and C or HIV is considered extremely low for six prostate biopsy patients. And in Cambridge, 42 men had a one in 100,000 chance of exposure to hepatitis A, B, C and HIV after prostate biopsy instruments were found to have been unsterile.

Also last week, Brantford General Hospital announced it was recalling 328 patients for HIV and hepatitis tests after an audit revealed staff had been disinfecting but not sterilizing an instrument used in prostate biopsies.

http://www.thestar.com/NASApp/cs/Conten ... 2998102161
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
earendil
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 10:44 am
Местоположение: Toronto

Мнение от earendil »

Извода който искам да направя с тази тема е, че в Канада никой него е грижа за хората, а само да се правят кинти, пачки и т.н. Едно грубо, отблъскващо лицемерие. Защото ако ги е грижа за хората ще променят много неща.
Иронията е в това, че в едно тв предаване казаха,че европейците се интересували само от " cold, hard cash".

Това най- много ме разочарова в Канада- огромното лицемерие във всичко с едната единствена задна, груба цел- кинтите.

Едно успокоение за всички кандидат емигранти-

Ако от вас могат в бъдеще да вземат някакви пари, ще вземете визи, няма страшно. Колкото сте по- млади, по- образовани, с деца т.н., толкова по- добра първична суровина ще бадете за канадската икономика.

Един алхимик, който трябваше да дойде до тук за да разбере, че съкровището е там откъдето е тръгнал и брои дните до неговото завръщане.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Sled wsi4koto lo6o za zdrawnata sistema tuk, spored men tia e sas
swetlinni godini napred ot Balgarskata w detetki pokazateli.

A kato si ima6 pari - tuk wsi4ko e 200 pati po-dobre, srawneno sas situaciata ako ima6 pari w BG.

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Botzo

Мнение от Botzo »

earendil,
Здравей. Не се съмнявам че всичко което казваш е истина. Може пък да е малко преувеличена, но и дори така да е това няма да промени положението в много по-розов цвят. Истината е че не само в Канада е така. Но мисля че почти навсякаде. Тук кадето съм аз има една голяма група (чакащти ВИЗИ) която се събираме и нерекъснато се коментира че здравеопазването е по-лошо дори и от тук. Аз незнам, не мога да дам мнение. Но това което обединява всички ни е че чакаме визи, колкото и пълна представа да имат някой, и непълна други. Общото е че всеки идка да иде там. На скъпо, да си няма личен лекар (тук има такова животно), да плаща здравната си поддръжка (тук в държавните болници е абсолютно безплатно всичко), и т.н.
Та сега ще си позволя да изразя лично мнение или да го наречем предположение:
Все нещо трябва да има там, като гледаме че едва ли не всичко е по-зле, все пак има някакъв магнит който ни привлича с огромна сила.
И сега следва въпроса на който нямам отговор:
Какво е това което ни привлича в Канада?

Благодаря.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

earendil,отдавна ми се искаше да подхвана подобна тема,само че с точно противоположно съдържание.Митове и легенди са лошото здравеопазване тук.Не мога да заема позиция по случая с родилката,защото случаят е разказан едностранчиво,но относно мед.обслужване като цяло,работата на мед.персонал и борбата с инфекции имам вече не малко впечатления и определено мога да твърдя,че емигрантските твърдения за лошо мед.обслужване,антисанитария,са абсолютно безпочвени.
Вярно е,че персонала се сменя постоянно.Вярно е,също така,че мед.персонал няма да седи до леглото на болния.За това съществува cloche d'appel-ако има нещо пациентът винаги може да повика сестрата.Персоналът се грижи непрекъснато за болните като за собствени роднини.Да не напомням,че повечето от тези функции в нашите болници са поети именно от роднините на пациента.Храната се носи на специална масичка в леглото на болния,независимо от подвижността му.Тя пристига готова в персонални кутии-кабаре.
Персоналът има грижа за тоалет и поддържане на абсолютна чистота на неподвижни болни.Това вкючва хранене,тоалетна,миене,къпане,смяна на положението в леглото на всеки 2 часа.По няколко пъти на ден сестрите снемат жизнените показания=температура,кръвно налягане.Превръзките се правят с изключително стерилни материали-всичко е еднократно,включително инструментите.Всичко необходимо за една превръзка се намира в стерилна еднократна кутия,която след употреба се изхвърля.
Ръкавици се използват всеки път стерилни,независимо колко пъти ще ги сменяш,та дори и за тоалет на болните.Миенето на ръце е цяло искуство.Отделят се седмици тренировки и изпит по миене на ръце в процеса на обучение,със специални светещи препарати,които ясно показват добре ли са измити.Сестрите попълват страшно много документация за болния,като персонално разписват за всеки болен състоянието му,поведението му почасово.В този документ се записва всяка промяна в състоянието,така че,да се твърди,че ако има грешка в компютъра е абсурд да се поправи,е просто нелепо.Тези документи се запълват много стриктно,защото те могат да послужат за доказателство пред съд евентуално.Има много правила,които се спазват,и е абсурдно да не се спазват,защото това не е България и за най-малкото нещо можеш да бъдеш привлечен под съдебна отговорност.
Прецеденти винаги има,и ще има,защото където има хора,там има и човешки грешки,пропуски и просто немърливост.Хубавото е,че има ли такава,обществото винаги знае за това.При нас няма да разказвам как е,защото няма да посмеете да стъпите в болница.Много груби нарушения и дори такива,които струват здравето и живота на пациентите винаги остават скрити-покрити.Аз поне не се сещам в България за нашумял случай на повдигнато дело срещу мед.работник.За това пък,знам не е дин случай на груби нарушения-както в хигиената и стерилизацията(там,където не е минало ХЕИ-то ,там не е регистрирано подобно),така и пред очите ми са случаи на осакатени,парализирани болни в резултат на лекарска намеса.Случай от практиката ми (само един ще спомена,че те са много...)Пациентка след холецистектомия проведена в Окръжна болница се оплаква седмици и месеци наред от много силни болки.Състоянието и рязко се влошава,изследванията не дават никакви насоки за причините и постъпва в "Исул",където решават да отворят повторно.Пред очите ми,хирурзите извадиха огромна марлева кърпа с размери поне 20/20 см.,цялата изгнила.Да не мислите,че е имало дело срещу предишния екип? Ха-ха!Хайде да не разказвам повече-и това е достатъчно!
Прецеденти със серопозитивни хирурзи е имало не един.За тези и подобни неща,обаче у нас не се повдига шум.
Що се отнася до работното облекло на сестрите и метрото...Една работеща сестра(респективно който и да е от лекарския персонал),няма право по закон да напусне пределите на болницата дори и ако става въпрос за спасяване на човешки живот.Преди време е имало нашумял случай за пациент,който пада пред вратата на болницата и се нуждае от спешна лекарска помощ...Персоналът го вкарва в болницата,за което е бил отстранен от работа и наложени невероятни глоби за това,че са напуснали пределите на болницата.По закон трябва да се извика "Бърза помощ",която да го вкара вътре,независимо,че става въпрос за метри.И така,не става въпрос за мед.персонал,който е напуснал болницата.Не е възможно и пристигане от в къщи по екип-и това е забранено.Най-вероятно става въпрос за студенти(и аз понякога го правя,но само под връхните дрехи :wink: )
Последно промяна от Joy на Нед Яну 25, 2004 5:25 pm, променено общо 1 път.
earendil
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 10:44 am
Местоположение: Toronto

Мнение от earendil »

Ще ти кажа какво каза жената на братовчет ми, които също са тук, на сащия въпрос, който им го зададе канадец:
"Лошо проучване от наша страна и добра реклама от ваша"

Според мен предимствата на Канада са по-високия стандарт и развитата банкова и кредитна система.

А магнитът е тази обективна истина плюс безброй пропагандни машинации, в които, повярвай ми канадците са по- добри и от комунистите по време на студената война.

Един малък пример- ако си виждал снимки на Торонто, ще си помислиш че е много красив град, защото на всички снимки има само едно нещо- прословутата кула и пет небостъргача на фона на езерото.
Ама никой ниама да побликува другото Торонто- едно двуетажно, грозно, приличащо на декори строителство със съответните еднакви плази. Двуетажно щото ако е повече ще се срути- като доидеш и видиш как ги строят ще разбереш какво имам пред вид. И цяла северна америка е така. Ако се попиташ защо строят така- отговорът пак клони към??- парите естествено. Строи се не да е хубаво и стабилно, а за да се правят по- големи печалби.

Затова аз съмрешил за себе си и както ще прочетеш по долу:
Един алхимик, който трябваше да дойде до тук за да разбере, че съкровището е там откъдето е тръгнал и брои дните до неговото завръщане.
Rosi

Мнение от Rosi »

Последно промяна от Rosi на Пет Апр 23, 2004 12:25 pm, променено общо 1 път.
earendil
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 10:44 am
Местоположение: Toronto

Мнение от earendil »

Joy,

Родилката е жената на братовчет ми и няма нищо преувеличено.
По отношение как водят документацията- след раждането постъпи в друга болница по повод пиелонефрит(възпаление на бъбреците). Лекарят беше изписал антибиотик венозно. Но старателните сестри може би случаен пропуск, нямаше да и направят и едно вливане ако тя не беше повдигнала сама въпроса.

Знам че в БГ нивото не е добро като цяло. Просто искам да кажа,че убеждението, че здравеопазването,както и много други неща,са на високо ниво е пълна заблуда
Един алхимик, който трябваше да дойде до тук за да разбере, че съкровището е там откъдето е тръгнал и брои дните до неговото завръщане.
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Поля, мога да потвърдя описанието ти за отношението на персонала към лежащите болни. Колкото до ражданията - когато за първи път ми разказаха, как след изтичането на водите, си те оставят да си стоиш в къщи - не повярвах. Да, но вече знам за няколко подобни случая, като една от жените е връщана от болницата над 10 пъти (в рамките на 48 часа след изтичането на водите), защото контракциите й не били на по през 5 мин. В резултат бащата вдига скандал и след 48 часа от първото посещение, жената е приета и включена на системи (бебето се ражда с омотана пъпна връв). Същото семейство, при няколко от разходките си до болницата, са попадали на семейство бежанци, като жената е раждала сама в коридора, без никой да се погрижи а нея. При запитване към персонала, защо е там, са отговорили, че жената няма здравна карта, а си е платила само за 2 дни престой, които започвали от следвашия ден. За сведение - ден престой в болница за раждане - 2000$. Изписват 48 часа след раждането. Ако се наложи поради някакви усложнения да се стои повече - плащаш сам.
Гореописаното са случки от Онтарио, в Квебек не знам как е. За живеещите в Монреал, които имат деца, мога само да кажа, че имат късмет с Детската монреалска болница - за мен тя е най-добрата в Канада.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Rosi написа:
JOY написа:Прецеденти със серопозитивни хирурзи е имало не един.За тези и подобни неща,обаче у нас не се повдига шум.
Haide gluposti sega.Kolko seropozitivni hirurzi ima v Bulgaria, 4e i inzidenti i to skriti?Za smetka na tova v Quebec digat 6um sled 13 godini i sled 2600 operirani pazienti i to pri polojenie 4e hirurga e informiral vednaga bolnizata.I posle bilo mitove lo6oto zdraveopazvane. :?

Da ne kazvam kak za edna operazia se 4aka zeli 8 mesetza(li4en opit).Razbiram 4e ti si iska da valorizira6 oblasta v koiato 6te raboti6, no tova ne ozna4ava 4e triabva da se sipiat samo pohvalni slova.Lekarite na visoko nivo sa kompetentni, spor niama.No tia v poliklinikite i CLSC-tata sa po-zle i ot fel6eri.Abe , ne pojelavam na nikogo da opira do pohvalenata zdravna sistema.Togava na gurba 6te izpita, koi kriv i koi prav.
Не,нямах впредвид наши серопозитивни хирурзи.И да е имало,вероятно никога нямаше да го разберем.Имах впредвид подобни прецеденти по света.По принцип,подобно заболяване не лишава по закон харурга да практикува,само трябва да се взимат допълнителни мерки за безопасност.
Не се опитвам да валоризирам областта,в която ще работя,не си ме разбрала правилно...Просто,зад гърба си имам повече от 10 години стаж в България и Русия и не мога да не сравнявам...Някои неща откровенно ме поразяват на какви светлинни години сме от истинското мед.обслужване и от истинската служба на човека и здравето.Не мога да мълча за това,когато откровенно плюят по тукашната система.Само преди 2 дни разговарях с мед.сестра французойка.Пристига преди няколко години с трудов договор за 1 година.Разочарована се връща във Франция и с изненада установява,че здравната система там не е това,което тя си е представяла от тук.Връща се,но вече без договор,което и е коствало доста усилия,преди да получи правоспособност. Давам примера,за да подчертая как психиката и емоционалното състояние на емигранта влияят на трезвата оценка.

earendil,не казвам,че преувеличаваш,но разказана историята от пациент,винаги изглежда различно от истинското стечение на събитията,поради незнаене и неразбиране на множество мед.фактори,които могат да повлияят едно или друго лекарско решение.За да се е получило това,което е станало всъщност,толкова много фактори биха могли да имат значение и в никакъв случай само лекарска некомпетентност и недоглеждане.
За антибиотика също могат да са много причините...Може би лекарят е обсъдил с пациента назначаването му.а впоследствие се е колебал преди да го напише като предписание.Може би е имал и за това причина,съдейки по конкретни изследвания,може би е чакал резултат от изследване преди да направи назначението...Много неща тук могат да се кажат като "може би" и в никакъв случай не може да се твърди така категорично относно професионална немърливост.
И още,earendil,не знам да има убеждение,че здравеопазването е на високо ниво...Точно обратното.Както обществото непрекъснато за това говори,така и емигрантите още повече преувеличават нещата.Недостатъци има,разбира се,но такива има навсякъде.Въпросът е къде са повече и къде по-малко,а като цяло,аз съм очарована от тукашната система.Не споменавам амбулаторната помощ(общественото здравеопазване е съвсем различен раздел от медицината и аз лично нямам никакви лични впечатления).
Заключено