ЗА ГЕРМАНИЯ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Silistra
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 12:00 pm
Местоположение: Germany

ЗА ГЕРМАНИЯ

Мнение от Silistra »

След вси4ко което про4етох реШих и аz да напиШа неШто , живея от 3,5 години в Германия. Засто си мислите 4е тук е раят ? По4ти вси4ки мои поzнати тук са недоволни от живота тук . Все оШте полиzиятя охранява неонаzистите като демонстрират , а в някои градове те саветват да си седис в кьЩи , zа по сигурно. сьЩто се слу4ва като отидеШ на лекар да кажат 4е не се нуждаят от нови паzиенти , а ако не ти го каzат ти дават 4ас zа след 3 или 4 до 6 седмиzи и така раzбираШ 4е не те искат. мои колеги които са по мургави ги спукват полиzаите от проверки по улиzите. ве4е и тук има zели турски квартали , иЗ4ислили са 4е 1 доШал помага на други 70 да доидат , А НИЕ БЬЛГАРИТЕ САМО СИ ПРЕ4ИМ ? След вьвеждането на ЕВРОТО zените се пока4иха между 5 и 150 % , а zаплатите не мьрдат , дори новонаzна4ените полу4ават по малко.С голямо удоволствие бих се приместил в Канада , там поне имате СВОБОДА , която е важна да се 4увствате НЕЗАВИСИМИ И РАВНОПОСТАВЕНИ
stiga_be
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Яну 07, 2004 11:17 am
Местоположение: Germania>?>?>Manitoba

Мнение от stiga_be »

Ne znam kolko svobodni ste v Kanada, no kato jiveeshta ot 5 godini v Germania potvarjdavam napisanoto po-gore. Samo deto e zabravil da spomene che otriazoha 13tata zaplata v darjavnite predpriatia, kakto i kuponite za hrana, che veche se plashta po 10 evro pri pregled pri lekar po tvoi izbor (nishto che si zastrahovan), che masaji, ozdravitelni protseduri i t.n. koito predi biaha bezplatni sega se plashtat (i struvat MNOGO), za biletite za gradskia transport niama vaobshte da pochvam da pisha i t.n. S dve dumi - nemtsite sa svestni, liubezni i tochni hora, no za sajelenie stradat ot saznatelno ili podsaznatelno chustvo za prevazhodstvo nad vsichko shto ne e nemsko, koeto rano ili kasno pochva da hodi po nervite dori na tezi ot nas koito imat dobre platena rabota i shef - slantse...A ikonomikata im varvi nadolu sas vseki izminat den...Germania ne e tova koeto beshe.
Silistra
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 12:00 pm
Местоположение: Germany

ЗА ГЕРМАНИЯ

Мнение от Silistra »

оЩе по темата, старите коли ги подаряваха или ти даваха по 50 марки да се оттарват от тях, а сега им искат по 500 или 1000 евро,досега полу4авах 1600 до 1700 нето , оба4е наем zа жилиЩето , една спалня 720 * ток 70 * zастраховка на колата 150 * бенЗин 150 до 200 ( 1 литьр струва 1.10 евро ) * храна около 300 * около 1500 до 2000 на година zа роднините в БГ и ти остава 0,00 zа живот , спестени пари zа 3,5 години = на ГЕВРЕКА ДУПКАТА, поне нямам zаеми zа раЗлика от моите поЗнати , до _ 20000 някои. ТА тук не е цвете zа мирисане. Цените са ужасно скапи тук , кафе около 3 евро , бира халба 5,8 , пиzа 5 до 12 евро , салата 4 до 7 , кино 6 до 8 , дьнки(маркови) 60 до 80 евро, обувки ( естественв кожа ) 50 до 300 евро , дрехите са много скьпи , аспирин 4 до 15 евро и т .н. АМА Е ПО ДОБРЕ ОТ БГ. Тук е било хубаво до 1991_1993г. , докато не са доШли кам 4_5 милиона бежанzи от воините в Сьрбия , които са раЗвалили тотално мнението ЗА 4ужденzите, абе ЦИГАНИЯТА ПАЛЗИ БАВНО И СИГУРНО КЬМ ЕВРОПА. Носят си хората труШия , кисело Зеле , Буркани , месо и какво ли не с автобусите, е та как да ни оби4ат хората? Вярвате или не магаzините За дрехи втора употреба стават все по ве4е и по ве4е. БЕЗРАБОТИЦА 10,4 % официално в ГДР до 25 %. ЗА цял МÜнхен 1.4 милиона в бурото по труда има кам 400 обиави zа работа?????????Това може да ви каже много , та бадете доволни от канада и не сьжаляваита , ТЪРПЕНИЕ МУ Е МАИКАТА И ЗАПОМНЕТЕ НЯМА ЛЕСНО ЩАСТИЕ , вси4ко се постига сьс много труд и упорство сьс zдраве
stiga_be
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Яну 07, 2004 11:17 am
Местоположение: Germania>?>?>Manitoba

Мнение от stiga_be »

:-) Silistra e maj iavno, t.e. ne obicha da pazaruva :-) Vsichki izneseni tseni sa verni s izkl. na tia za drehite i obuvkite, ne che i takiva niama, no...

Present primer (ot vchera):
Zimno namalenie v Benetton:
damski pantaloni (vkl. danki i djinsi) ot 20 do 35 evro
puloveri i jiletki ot 22 do 35 evro
saka: 40 do 70 evro
kubinki - 50 evro

Govoria za kachestveni, made in italy stoki, bez defecti! (nemskite sa oshte po-evtini)
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Hi mlageji ot Germany,
Razbiram vi makata mnogo dobre- NIKOGA nyama da badete prieti za ravni s germantzite. Kakvo se chudite ami ne podavate documenti za Canada ( po vazmojnost za Quebec, che stava po-barzo). Az shte podavam tezi dni documenti za canadsko grajdanstvo. Nikoj tuk ne me gleda s chuvstvo na prevazhodstvo. BTW, moyat supervisor e german, roden v edin gradetz okolo Francfurt. Ta toj kazva, che germantzite mu lazyat po nervite, toj se vazpriema za kanadetz.
Sega za tzeni v Calgary.
Az i jenata vzemame okolo 2100 euros chisto na mesetz. Za naem (s vkljuchena voda, òîê è ãàç) ïëàùàìå 450 åâðî. Áåíçèíàò å 40 åâðîñåíòà íà ëèòüð.
Àáå òàçè êèðèëèñà ìå ïîáàðêà!!
Íàçäðàâå
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Silistra -zenite deto si gi napisal sa takiwa-istina e 4e e skapo.Oba4e samo da te pitam - ti billi si w Canada?
Az sasto sam ot 3 godini w De. 09.2003 bqx w BC.
Ta sega podred -kolite - Tam moje i da si namerisch za 5 CAD kola-ama smo imeto e kola.
Nai zeneni sa nemskite koli- Golf II - 91 godina - struwa-ot 2000 CAD nagore.
Za BMW ili MERCEDES -samo ste sanuwasch - 124 Mercedes -92godina struwa
w De-3000- do 5000EUR- w BC - ot 20000 CAD nagore. Za po nowete modeli move da prowerisch w I-net.
Za razlika ot De i Europa -tam nqma texni4eski pregled -ima
samo Aircare- kolko gazowe izxwarlq kolata ti - normite koito deistwat tam sega
sa rawni na tiq deto sa bili w De 1985 godina.i pone 30 % ot kolite sa w sastoqnieto na 20 godischen Moskwi4.
Move da si namerisch kola Made in USA - oba4e powe4eto sa -podobren model na LADA -takowa im e proektiraneto i sadarjanieto-nezawisimo ot laskawiq wanschen wid.
Zastraxowkata na kolata move da q naprawisch samio w BCIC -nesto kato ekwiwalent na DZI -nqma druga kompaniq za zastraxowki-samo taq e -darvawnata e- kolkoto ti kavat - tolkowa.
Za zaplatata- 1600 EUR - 1,600.00 EUR = 2,653.80 CAD 4isti pari.
Poitai -xorata w Canada -kolko xora wzimat 4ISTO tokowa par-ne 4e nqma i takiwa ama kolko sa -A naema w Vancouver (Srawnqwam golqm grad w CA s golqm grad w De) e ot porqdaka sato na 700CAD - samo 4e kadstta e ot Talaschit. Takiwa postroiki w BG i De prawqt za da gledat kone , krawi i drugi viwotni.
Neka CAnadcite da ti kajat koi w CAnada wzima 13-ta zaplata i kolko dni e platenata godisna otpuska.
Tuka w De- e 30 RABOTNI dni.kato dobawim i 1 kup4ina praznizi - ot 12 meseza se raboti 10.taka 4e tuka se dogowarqsch za godischna zaplata a trabotisch 10 meseza.
Infrastuktora- BC e po teritoriq kolkoto -De i Italiq wzeti zaedno- wij na kartata-Kolko magistrali ima- broqt im ne prewischawa -broq na prastite na razete ti.I na tiq magistrali -Max skorost e 100km/h. Ogromnite rastoqniq se minawat strasno bawno.
Drugo koeto mi naprawi wpe4atlenie ot torizatelnite nesta -W De 1 peralnq
naprimer Siemens-s AquaStop- struwa 500-600EUR =1000CAD - tam za takawa nesa i 4uwali -za taq zena
ima made in USA - Kenmore - ili nesto takowa beschedeto Perla05 e super modelpred taq i deto Sestra mi kaza we4er da ne pera-stoto
stqla da sabudi deteto deto spi na 2-riq etaj.Poitax ne move li da mi dostwqt Siemens- otgowor moje- dai 3500CAD i gotowo.

ЦИГАНИЯТА ПАЛЗИ БАВНО И СИГУРНО КЬМ ЕВРОПА - da ne mislisch 4e tam e po rozowo- wednav dokato 4akax sestra mi da pazaruwa w 1 magazin- ot edna kasta ( ne powe4e ot 80m2) ilezoxa 21 Indieza-s 4almi i venite s poturi-viweqt na tapkani-podobno na naste zigani.Nasta firma ima filiai i w Indiq - kato doidat w komandirowka tuka - znaeschli kakwi mangali sa ? A w canada e palno s tqx.Drugo-otiwam az sas zetq -w 1 kitaiski restorant -po rabota-az bqx da pomagam na zetq -i zawarixme ne 1 ami 2ma ot personala -sednali w toaletnata i belqt kartofi.
posle mi besche tudno dori da gledam kitaiski restorant- pa kamo li da wlezna watre.qsno 4e ne nawsqkade e taka-ama mantaliteta na tiq xora tudno se izmenq - nezawisimo 4e sa w Canada.
Za drexite - kolko xora w De ste si kupqt drexa ako na neq pische 4e e made in china -? Pomoe mnenie -na 100-samo 5.
A tam po4ti nqma nesto deto da ne e kitisko ( ne 4 i tuk ane e ama pone maxat tbelkite) i tabelkata si stoi i na nikoi ne mu puka kupuwat si xorata i towa e .
Ta isakm da obostq -po moe mnenie -zenite w Canada sa wisoki-zastoto sadarjanieto i ka4estwoto na powe4eto stoki e kofti -
nezawisimo 4e kato zifrowo izrajenie move i da e nisko 4isloto..
Tam prosto e edin drug swqt.
A BG-rina wse pak e Eropeez- predi da ide w Canada wse pak e
widql kakwo e stoinostno - i move da ozeni koe e taka da se kave -Zlato i koe Bronz-nazawisimo 4e i 2 te sa valti.
Waw wsqko 1 obstestwo i darjawa ima xubawi i loschi nesta- waprosa e wseki da ozeni
spored sobstwenite si stoinosti - koe e po dobro za nego.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

bp_de написа:zenite deto si gi napisal sa takiwa-istina e 4e e skapo.Oba4e samo da te pitam - ti billi si w Canada?
Az sasto sam ot 3 godini w De. 09.2003 bqx w BC.
Приликата между теб и мен е, че ти живееш в Германия, а аз в Канада; ти си бил турист в Канада, а аз в Германия :)

2600 долара на месец е нещо от порядъка на 45000/година, което сигурно е средната заплата.

За отпуската си прав - по-малко е от Европа. Аз имам към 20 работни дни на година и не бих имал нищо против още десетина.

За наема във Ванкувър може и да е повечко от 700/месец. Най-скъпият град в Канада е по отношение на жилищата, защото е притиснат от планините и няма на къде да расте.

За колите нещата са малко по-различни. Германските модели са по-скоро рядкост и затова са по-скъпи. Хората предпочитат японските, защото се чупят най-малко. И ако сравниш сходни класове автомобили ще видиш, че в Канада автомобилите са по-евтини. Но при застраховките кашата е пълна. Това за единствената застрахователна компания важи за BC. В други провинции си е свободен пазар, което не означава че е по-малко пари. А че нямало много магистрали е факт. Сам казваш че BC е два пъти по-голяма от Германия, почти цялата е планини и има 3-4 милиона души в сравнение с 80 милиона германци. За каво са им много магистрали?

Интересно ми е защо толкова спорове се водят за пералните машини. Има и калпави недомислици, но и съвсем нормални за европейския вкус. Сименс точно няма, но за 1000 долара аз си имам приличен безшумен Frigidaire (по-голям от Перла 6). Между другото пералните Kenmore се произвеждат от Whirlpool за Sears и те си имат модели и цени от $400 до $2000 . Кой каквото иска да си купува. И много ми е интересно как би се оцъклил Ханс, ако в Дюселдорф поискаш да си купиш хладилник Maytag.

Цигания има, както казваш, навсякъде. Ако толкова му пречи на човек може да отиде в град като Moose Jaw, където хората са само белички и спретнати.

За дървените къщи, честно казано не пука много какво имам в стените стига да не е обогатен уран. Важното е да имам просторна къща, топла през зимата и хладна през лятото, и разбрани съседи.

А китайското производство ще завкладее и Германия. Въпрос на време е. Сещам се за съдбата на Grundig. Дори и турците не пожелаха да ги купят преди година. Преди това и китайци се отказаха от покупката. Та положението не ще да е много розово и да се устиска дълго време преди Шанхай да се заеме със ширпотребата.

И в заключение си прав, че навсякъде има добро и лошо. Важното е да има по чаша червено вино вечерта пък ако ще и навън да е -15 градуса.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

speedy написа: За отпуската си прав - по-малко е от Европа. Аз имам към 20 работни дни на година и не бих имал нищо против още десетина.
Как се пребори? Аз имам 10 и мисля, че това е правителствена норма. Даже сега като говорих с началството за 15 (5 неплатени) той ми се намуси: "Т'ва да не ти е Европа!" Е склони, де, ама с неохота :dent:
palavec
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2003 1:29 pm
Местоположение: USA

Мнение от palavec »

> 2600 долара на месец е нещо от порядъка на 45000/година,
> което сигурно е средната заплата.

Tochno s takova vpechatlenie ostavam kato cheta kak povecheto
v tozi forum poluchavat po $8 na chas..


> За наема във Ванкувър може и да е повечко от 700/месец.
> Най-скъпият град в Канада е по отношение на жилищата,
> защото е притиснат от планините и няма на къде да расте.

Gluposti - mogat da stoiat nagore; i bez tova imat veche niakolko
bloka :-)

> Хората предпочитат японските, защото се чупят
> най-малко.

Ot germaskite ? Palni gluposti. No sa mnogo po-evtini.

> За дървените къщи, честно казано не пука много какво
> имам в стените стига да не е обогатен уран. Важното е да
> имам просторна къща, топла през зимата и хладна през
> лятото, и разбрани съседи.

Da be da - tezi skarcashti bokluci ! Horata po blokovete shte si
izvadiat ochite koi na kogo i koga skarcal. Otvratitelni sa,
skapi za poddrajka i za zastrahovane( poneje goriat kato fakli,
gniat i mravkite gi iadat )

> И в заключение си прав, че навсякъде има добро и лошо.

Na Kanada/US golemia plius e che niama otnoshtenie kam
chujdencite, kakvoto ima v Evropa.

> Важното е да има по чаша червено вино вечерта пък ако
> ще и навън да е -15 градуса.

Vinoto mi se stori idiotski skapo v Canada !
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

ssttoo написа:Как се пребори? Аз имам 10 и мисля, че това е правителствена норма. Даже сега като говорих с началството за 15 (5 неплатени) той ми се намуси: "Т'ва да не ти е Европа!" Е склони, де, ама с неохота :dent:
10 дни май е минимума. Което за доста фирми, особено по-малки, автоматично означава "минимум"="максимум". Така, че не ми остава друго освен да се надувам самодоволно (само да не ме чуят европейците).
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

palavec написа:> 2600 долара на месец е нещо от порядъка на 45000/година,
> което сигурно е средната заплата.

Tochno s takova vpechatlenie ostavam kato cheta kak povecheto
v tozi forum poluchavat po $8 na chas..
Ще почнат и те да взимат, като си намерят свястна работа.

palavec написа:> > За наема във Ванкувър може и да е повечко от 700/месец.
> Най-скъпият град в Канада е по отношение на жилищата,
> защото е притиснат от планините и няма на къде да расте.

Gluposti - mogat da stoiat nagore; i bez tova imat veche niakolko
bloka :-)
:D :D

palavec написа:> > Хората предпочитат японските, защото се чупят
> най-малко.

Ot germaskite ? Palni gluposti. No sa mnogo po-evtini.
В Германия ADAC дава за най-надеждна кола Тойота Корола. Аз им вярвам,
palavec написа:> За дървените къщи, честно казано не пука много какво
> имам в стените стига да не е обогатен уран. Важното е да
> имам просторна къща, топла през зимата и хладна през
> лятото, и разбрани съседи.

Da be da - tezi skarcashti bokluci ! Horata po blokovete shte si
izvadiat ochite koi na kogo i koga skarcal. Otvratitelni sa,
skapi za poddrajka i za zastrahovane( poneje goriat kato fakli,
gniat i mravkite gi iadat )
Ами не знам - в Торонто блоковете са от бетон, само вътрешните стени са от drywall с изолация в средата.
palavec написа:> Важното е да има по чаша червено вино вечерта пък ако
> ще и навън да е -15 градуса.

Vinoto mi se stori idiotski skapo v Canada !
Скъпо е, неговата такова...
Silistra
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 12:00 pm
Местоположение: Germany

За колите , пералните и т.н.

Мнение от Silistra »

За колите ве4е немците не отри4ат , 4е японските са по ка4ествени( от многоброините сравнителни тестове ) аz саЩо карам японска кола от 2 години досега сам сменял само масло . НИЩО ПОВЕ4Е Коллата е на 8 години , по стстистика немските даржат от 5 до 15 място.мерцедес =7 фолксваген= 15 ???????? Мои поЗнати живеят в една стая преградена на две , квадратура 25 м² с обЩа баня и тоалетна на етажа За 3 семеиства , НАЕМ 360 евро , беЗ тока , блокат е отпреди воината ( тук са поне 25 % такива ) с дьрвени стьлбиЩа и дьрвен под. Та те споделиха 4е ги е страх като пуснат пералнята ( НЕМСКА = 2 наводнения досега ) да не паднат на долният етаж докато центрофугира. НЕ Забравяите 4е по4ти вси4ки кьЩи на Скандинавският полуостров са дьрвени. ЗА отпуската моятя беШе цели 6 седмици и оЩе 2 от миналата година , та така ми се сьбраха 2 месеца , които добре прекарах , дори Забравих как се работи . Магистрали много , но са тесни и винаги има zадрьствания по основните , лятото до 160 километра. :lol: КАК ЗАБРАВИХМЕ ДА ПОЯСНИМ , 4е КОИТО ДОИДЕ ТУК С ЗЕЛЕНА КАРТА ИМА САМО ТОИ ПРАВО ДА РАБОТИ , А СЬПРУГЬТ ИЛИ СЬПРУГАТА ИМАТ ПРАВО ДА ДИШАТ 5 ГОДИНИ ЕКОЛОГИ4НО 4ИСТ НЕМСКИ ВЬЗДУХ :) :) :) :)
HisShadow
Мнения: 354
Регистриран на: Съб Юли 10, 2004 3:21 am

Мнение от HisShadow »

Silistra,
razkaji malko povetshe podrobnosti - kakvo rabotish , ot koga i kade. Az imam priatel v Germania, koito batshka za 3200 Evro i kazva tshe tova e malko po-malko ot srednata zaplata v Munhen, no danatsite bili mnogo visoki, osobeno za sam tshovek, naemite sashto - kazva tshe plashta za saia i box-tshe 700 Euro

a za zaplatite v kanada ... vinagi se namira niakoi da se napravi na visoko platen.
Srednata zaplata za kanada e malko povetshe ot 26 000 CAD 50% ot kanadsite rabotiat za po-malko ot 10 CAD/h Za kvalifitsirana rabota plashtat 35 000 -45 000 CAD. Osven tova tuk ima jivot samo v golemite gradove - v malkite gradtsheta potshti vsitshki sa na "sotsial", ima tseli provintsii, koito jiveiat ot podaiania.
Standartnoto polojeni e za otpuskite e 10 dni platena + 5 dni neplatena + 2 plateni dni(ako ti se naloji da otsastvash ot rabota) platenata otpuska narastva sas staja i niama nishto obshto s tova v goliama ili malka firma rabotish. Ima razni vredni i opasni spetsialnosti za koito davat povetshe otpusk.
Polojenieto sas zdravnata pomosht e tejko - ako ne si pred umirane - tshakash po 15-20 dni za pregled, ako se naloji operatsia ili neshto podobno mojesh da tshakash ot 4-6 messetsa do niakolko godini.
Silistra
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 12:00 pm
Местоположение: Germany

Мнение от Silistra »

Само мога да кажа , 4е твоят приятел вЗема малко НАД средната Заплата , коятто За квалифиzиран труд е около 2600 до кам 3000 , има хора Програмисти сьс стари програмни еЗици които вЗемат кам 10000 на месец , ама се броят на прьсти. За нормална работа полу4аваШ от 7 до 10 евро , кухня кьм 6 , иЗто4на Германия не рядко и 3,5 до 5 евро zа 4ас ( БРУТО РАЗБИРА СЕ ). А ЗА ДА НАЕМЕШ ЖИЛИЩЕ ТИ ТРЯБВАТ ОТ 1 до 3 МЕСЕЦА. ПРОСТО НЯМА КВАРТИРИ, ВЕ4Е Е РАЗПРОСТРАНЕНО ДА ДАДЕШ ДО 2000 ЕВРО ВЬЗНАГРАЖДЕНИЕ АКО ПОЛУ4ИШ ЖИЛИЩЕ :?: :?: :?: :?: ДА ЖИВЕЕ ГЕРМАНИЯ :idea:
stiga_be
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Яну 07, 2004 11:17 am
Местоположение: Germania>?>?>Manitoba

Мнение от stiga_be »

3000 evro chisto sredna zaplata v Germania?????? Zavisi za koi sektor stava vapros...programistite ili bankovia sektor - moje bi. Darjavnite ordanizatsii obache (vkl. zdravni zavedenia), kakto i obslujvashtia personal riadko vzimat poveche ot 2000 evro chisto (stava vapros za srednia eshalon, ako si C3 profesor estestveno shte vzimash poveche).
Заключено