Obratno v Bg

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
sick and distroy
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Яну 20, 2004 6:18 pm

Obratno v Bg

Мнение от sick and distroy »

Zdraveite saforumci,
iskam da vi popitam dali ima drugi kato men koito mislqt da se vra6tat obratno v BG.As sam ot tri mesetsa v Canada no ne mi haresva na4ina na jivot ogromnite rastoqniq trafika ot koli u4il6nata sistema,izklu4itelno strogite zakoni.Namiranoto na rabota sa6to se okaza seriozen problem a moje bi za6toto doidoxme v nepodxodia6t sezon sre6tami ogromni trudnosti s adaptaciata.6te vi bada mnogo blagodaren ako spodelite va6ite mneniq.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Разбира се, че има. Че кой не си мисли.
Ние с мойта булка също си мислим и то сериозно. Ние сме от около година и 1/2. Но сериозното мислене ще падне след като вземем прословутите канадски паспорти. Работа за щастие имам, а адаптацията - мисля, че сме горе-долу ОК. Аз повече де, защото да гледаш бебе 24/7 и да се адаптираш (да се омешаш с тълпата в училище, работа и пр) много-много не върви.

Но все пак сме си българчета и си ни влече към БГ - роднини, приятели.

Има и друг момент обаче. Човек като поседи малко повече извън БГ и взема да става леко непригоден за живот обратно в БГ. Това сподели една позната след поредното си посещение в БГ след (май) 3 години в Белгия. Мъка емигрантска чергарска, какво да ти разправям.
Чико
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Ное 28, 2003 8:48 pm
Местоположение: Канада

Мнение от Чико »

Смятам,че три месеца са много кратък период,за да се вземе решение за връщане.За да не съм голословен ще ти изтъкна и аргументите си.Вие за тези три месеца сте преживели най-неприятните моменти на емигранството.Понякога този период продължава и година-зависи и от самите хора и от стечение на обстоятелствата и какво ли още не.Ние сме от седем месеца тук и трябва да ти кажа,че отдавна вече тук ми харесва.Всичко се канализира,но иска времето и търпението разбира се.Тук научих,че ако си упорит и разчиташ единствено на себе си и на НИКОЙ друг,ще успееш.Опитай!
"Надявай се,но не мечтай!"
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: Obratno v Bg

Мнение от KolioBalkanski »

sick and distroy написа:Zdraveite saforumci,
iskam da vi popitam dali ima drugi kato men koito mislqt da se vra6tat obratno v BG.As sam ot tri mesetsa v Canada no ne mi haresva na4ina na jivot ogromnite rastoqniq trafika ot koli u4il6nata sistema,izklu4itelno strogite zakoni.Namiranoto na rabota sa6to se okaza seriozen problem a moje bi za6toto doidoxme v nepodxodia6t sezon sre6tami ogromni trudnosti s adaptaciata.6te vi bada mnogo blagodaren ako spodelite va6ite mneniq.
shti kaja tova - dai mu oshte malko vreme i si postavi cel - ako ne e postignata za tva vreme si hodi
az sam veche ot tolkova vreme navan che makar da mi se iska da si otida, shte mi bade kato emigrirane otnovo
uspeh kakvoto i da reshish
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
HisShadow
Мнения: 354
Регистриран на: Съб Юли 10, 2004 3:21 am

Мнение от HisShadow »

razbira se tshe si go mislim
kakto sam si razbral ne e lesno, na nikoi ne mu e lesno
ako imash kade da se varnesh - varni se, az taka buh napravil
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Obratno v Bg

Мнение от Koko »

sick and distroy написа:Zdraveite saforumci,
iskam da vi popitam dali ima drugi kato men koito mislqt da se vra6tat obratno v BG.As sam ot tri mesetsa v Canada no ne mi haresva na4ina na jivot ogromnite rastoqniq trafika ot koli u4il6nata sistema,izklu4itelno strogite zakoni.Namiranoto na rabota sa6to se okaza seriozen problem a moje bi za6toto doidoxme v nepodxodia6t sezon sre6tami ogromni trudnosti s adaptaciata.6te vi bada mnogo blagodaren ako spodelite va6ite mneniq.
Да, има доста хора които го мисля, но - поне според мен - малко са тези които го правят в действителност. Все пак се иска голям кураж първо да тръгнеш да емигрираш от България, а може би се иска още по-голям кураж за да се върнеш.
На човек в твоята позиция е трудно да се даде категоричен съвет - по-скоро бих се съгласил с Чико, че 3 месеца са твърде кратък престой в Канада за да се отказваш и да си готов да си тръгнеш обратно, а началото е наистина е трудно. Незнам с какви очаквания си дошъл, но що се отнася до намирането на работа - няма благоприятен сезон, работа винаги се намира трудно и то с упорито търсене и поне малка доза късмет.
Вярно е също че има и хора, които след 3+1 години взимат канадско поданство и напускат Канада - някои отиват в Щатите, но има и такива които се връщат в България. Аз имам поне двама познати които миналата година се върнаха в България. Дали канадските им паспорти ще са им от някаква полза - това е друга тема. Все пак можеш да погледнеш на нещата и така - че престоя ти в Канада ще е временен, с оглед получаване поне на гражданство, пък след някоя и друга година ще помислиш за други алтернативи т.е. че няма да прекараш целия си живот в Канада.
Някак не мога да се съглася с това че в Канада са ужасно строги законите - просто тук законите се спазват и благодарение на това живота е доста по спокоен. Това е едно от нещата които определено оцених в Канада.
Какво да добавя - решението е изцяло твое, както и последствията от него. Късмет и дано да направиш най-правилиня за теб избор.

(Ако ти се четат други негативни мнения за Канада - които донякъде се покриват с твоите собствни - просто се разрови назад из форума, писано е доста, но незнам дали има смисъл да си губиш времето с това)
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Kimba
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Дек 15, 2003 11:10 pm
Местоположение: Canata

Мнение от Kimba »

Izglejda ne si edinstven koito si misli za zavra6tane v BG. No vse pak tri mesetsa mi se vijdat kratak srok da pretseni6 realno kak stoyat ne6tata.Sigurno si hvarlil dosta usiliya i sredstva za da doide6 . Kakvoto i da re6i6 Nasluka!
Последно промяна от Kimba на Вто Май 04, 2004 11:36 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Kuma Lisa
Мнения: 4545
Регистриран на: Чет Ное 13, 2003 5:02 pm
Местоположение: BC

Мнение от Kuma Lisa »

И ние с мъжа ми сме от тези,които ще се връщат в Бг.На накои хора не им се вярва,но... :)
Molson
Мнения: 233
Регистриран на: Пет Окт 17, 2003 5:57 pm

Мнение от Molson »

kuma lisee,
nedeite taka, gore glavata.
kak ste se vrashtate, moje da si go pomisliate ama samo tolkova........
hubavo e obache vsiaka godina da se otskacha do BG za sveriavane na chasovnika

opitaite se da ne mislite za gadnite neshta i badete pozitivni i optimistichno nastroeni. triabva da ste dushevno silni i da prevazmogvate ejednevnite problemi i prisashtiat im stresssssssssssss.
sando
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 3:55 am
Обратна връзка:

Мнение от sando »

Abe hora nedeite taka. Nie s zenata i deteto chakahme 5(PET) godini za tia vizi i sega kogato gi vzehme se okaza che tova ne e dream land a niakakuv AD spored tova koeto ste napisali i vseki iska da se vrusta v rodinata, da ama kato postoi edin mesec, kato okolo nego se strelia ei tui kato na sega cne kato razberesh che ziveesh do niakoi koito e mishena na niakoi drug i vseki moment mozesh da budesh grumnat po pogreshka ei tiu pak kato na shega, che upravliavastite se punat da razpraviat che BG se izmukva ot blatoto , a vsustoto vreme bezraboticata se kachva zaplatite sa tolkova niski che se chudish kakvo da si platish parnoto li vodata li toka li za benzina i drugite nesta ne mi se govori.Az v BG sum si mnooogo dobre vzimam dosta dobri pari imam si biznes, no Prosto kupovachite v BG izchezvat, a pokrai tiah i nie turgovcite i proizvoditelite, vseki gleda da se spasiava na niakade.
Viarvaite mi ste napravite goliama greshka ako se vurnete za postoianno, prosto V bg situaciata dosta se e usloznila"VERVAITE MI"
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Моят съвет е преди да се варнете окончателно, отидете например на по-далга ваканция в БГ-то примерно 3 месеца и после решете...
С канадските паспорти може полесно да се преместите извън Канада, свят широк... има Кариби има Щтати има Европа и т.н.
В БГ-то се вращам веднага след изборите да приема подходяща за квалификациите ми длъжност като зам. министър...

Успех!
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
palavec
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2003 1:29 pm
Местоположение: USA

Da ne ste ludi !?

Мнение от palavec »

Interesno kak barzo niakoi hora zabraviate ot kakvo ste se
izmaknali kato ste napusnali BG. Az sam veche 8 godini
"navan" i kolkoto pati sam bil v BG sled 2-3 sedmici veche
mi se iska da se pribiram "v kashti" nezavisimo kade e bilo
tova "v kashti". Tova e nai-veroiatno poneje nikoga ne sam
imal problem s namiraneto na rabota po specialnostta i ne
sam imal osobeni parichni pritesnenia do sega. Znam za
hora nedovolni ot polojenieto si i pone trima koito se
"pribraha" - ot tiah dvamata barzo-barzo se "iznesaha"
otnovo i neiskat i da chuiat poveche za vrashtane v BG v
blizkite 20 godini..
Razbira se ako rabotish k'vo da e za $8 na chas niama da
ti e veselo, no si pomislete che v BG rabotiat za po-malko
na den a cenite ne sa chak tolkova po-niski.. Da rabotish
podobna rabota sigurno e svinsko, no koi za k'voto e uchil,
nali taka :-) Tova v ramkite na maitapa samo :-)
Priznavam, chovek triabva da ima i kasmet za da se podredi
gore-dolu dobre, no mnogo hora go imat, nali ? I pri vas
moje da doide no ne spiraite da go tarsite !
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Hi sick and destroy,
Egati nicka si si izbral brato.. Anyways, mojesh da imash kakavto nick iskash.
Sega za vrashtaneto v BG. Ako tolkova iskash da se vrashtash v Bg, losho nyama. Az poznavam hora, koito se varnaha v BG. Az pak si gi uvajavam tezi hora, drug vapros e dali odobryavam tehniya izbor.
Predi da reshish da se varnesh v BG, te molya da napravish nyakolko neshta.
1. Ne si misli, che si parviya na, koito mu e bilo tejko prez parvite mesetzi. V momenta ti si edno kalbo ot nervi i ne si v sastoyanie da vzemesh logichno reshenie. Az rabotih za CAD 8/chas 1 godina. V Canada sam ot 3.5 years i oshte se borya, no veche mu se vijda kraya.
2. Pripomni si zashto dojde tuk.
3. Pripomni si zashto napusna BG?
4. NApalno podkrepyam Ljubo- idi si za 3 mesetza v BG. Vij kakav e "batak" tam, varni se pak tuk to appreciate the rule of the law, ta togava reshi dali da se vrashtash.
Sega shte ti kaja koya e THE REASON da napusna BG- tova e sugurnostta tuk.
Vchera vzriviha zelanata sgrada na SIC na 87 James Boucher v Sofia. Az rabotih v tazi zgrada 2 godini za NAVAN. Tova e minna companiya.
Kaji mi brato shto za "bjala" darjava e tova kadeto garmyat at will???
E, az ne iskam detzata mi da jiveyat v takava darjava.
Kumitze, ti imash detza. Savetvam te da reconsidervash.
Cheers
Alex
Аватар
estoyanova
Мнения: 628
Регистриран на: Съб Авг 23, 2003 1:34 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от estoyanova »

Извини ме за коментара ми и вмешателството,но мисля,че ще направиш грешка-огромна!Ако се върнеш....Спомни си само с каква надежда,си чакал решението за Канада,как си събирал парите,как си мечтал...
И какво като тук са ти приятелите!Ще откриеш как са се променили,как всеки мисли за нова и по-нова играчка,защото човек никога не пораства в истинският смисъл на думата,т.е.сменят се играчките-цифрови,фотоапарати,камери,телефони и т.н.След това мисли за образованието на децата си-в кой престижен колеж да им плаща обучението и т.н. А дали се развиваш в БГ е една отделна тема.Аз с моят 7 годишен стаж тук не мога да се похваля,че се развивам особено.Приятел мой беше за Нова Година тук,от 3 год.е в Монтреал,беше категоричен,че не иска да се връща в БГ.Брат ми е в Торонто от 8 години и той няма намерения.
Мисля,че 3 месеца са твърде кратък срок.
А има и хора,които никога не знаят какво точно искат.Дано не си от тях!
Виж за родителите те разбирам напълно!
За да тръгне БГ по нормален път има още много вода да изтече.Събирай пари там и идвай да си ги харчиш тук,това си заслужава!
Успех!
MechoPuh

Мнение от MechoPuh »

chii da go diria v BG... :shock: . Edvam se izmaknah predi vreme, a sega- haide obratno...nema kak...
I vaporsa ne e v parite, zashtoto i edno vreme vzimah dostatachno za da jiveia v sobstveno jilishte i da karam hubava kola...ne tova e vajnoto (za mene). Po-vajno e ch ekolata stoeshe na platen parking na 500 metra ot nas, a apartamenta beshe zakluchen s metalna vrata i reshetki+ SOT...ega ti prostotiata. A tuka v kashtata niamam daje i alarma (za kakvo e sasedkata- italianka na 85... :wink: ). I tova deto nai me kefi e che niamam OGRADA na kashtata...za takova chudo mojeh samo da si mechtaia v BG. A kato pomognesh 1-2 pati na komshiite ia kola da zapaliat, ia s neshto drugo i stavash lubimets na kvartala...smee li niakoi da te krade posle.
Spokoistvito nemoga da si kupia v BG...drugoto ne me pritesniava...inache kato si ida ne mi se pribira obratno, no...kato chuia za kompira ili tukvata ili za porednata bomba (ot ponedelnik) i si vikam...trai Babo Metso, che inache losho... :roll:
Заключено