kak stoi vaprosa s bolnicnite

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
malecka
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 4:18 pm
Местоположение: sofia

kak stoi vaprosa s bolnicnite

Мнение от malecka »

ako si sam s 3 malki deza i redovno ti boleduvat imach li pravo na bolnicen list ili detegledacka kak se zaplachta i mojech li da si zagubich rabotata.ceta za detski gradini kak niakoi koito iska da si gleda dezata mojel da otkrie nechto kato gradina i imal pravo da gleda 5 deza a 2 jeni 9.ta vaprosa mi e ot koia vazrast priemat v detski gradini i vaobchte kak si gledat maikite tam bebetata i dezata.ima li rabota na polovin raboten den ako hodich na frenski koi moje prez tova vreme da gi gleda niakakvi predimstva zatova ce si sam i t.n.blagodaria predvaritelno za otgovorite chte se radvam ako predlojite niakakvo alternativno rechenie.striaska me ce vav foruma kato cetoh ce lekarite bili nebrejni i mnogo se cakalo ami to vece v balgaria niama takiva golemi opachki i kak temperaturata ne ia smiatali za bolest i che presluchvali dezata prez drehite
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

malecka, много са ти объркани въпросите. Систематизирай ги малко. За болници ли питаш или за това как да ходиш на работа на половин работен ден и да пратиш 3-те си деца на градина ? Или да ходиш на френски език ? Просто твоята ситуация изглежда абсурдна, поне в моите очи. Да имам 3 деца на предучилищна възраст и да дойда в Квебек без да знам добре френски език САМА. От друга страна децата ти често боледуват ...

Накратко по това, което успях да отделя:

- болнични листа тук не се издават
- ако започнеш работа на половин работен ден едва ли ще имаш възможност да излизаш по болест
- ако имаш постоянна работа ще имаш и право на болнични - най-често до 10 дена на година
- детска градина се отваря с 5 деца. Ако си предприемчива можеш да си направиш в къщи детска градина, но и изискванията за жилище трябва да покриеш
- здравното обслужване и система тук са доста по-различни от българските: високата температура не е причина да приемат по спешност дете в болница или в спешното. Можеш обаче да отидеш в аптеката и там фармацевта да ти изпише лекарства, които да облекчат състоянието му докато види педиатъра си.
- моите деца никога не са ги преслушвали през дрехите - тук мога да те успокоя :)
- опашки има в спешното, при педиатъра отиваш с час. Трябва просто да се запознаеш добре с тяхната система за оказване на здравна помощ, за да можеш да "оцелееш" в джунглата.
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Re: kak stoi vaprosa s bolnicnite

Мнение от dog »

malecka написа:Детска гako si sam s 3 malki deza i redovno ti boleduvat imach li pravo na bolnicen list ili detegledacka kak se zaplachta i mojech li da si zagubich rabotata.

Детска градина за 3 деца х 7$=21$ възможно най-евтино, но малко трудно се намират места.
За детегледачка - както се договориш, но за 4 часа може и да ти е по-скъпоВинаги може да те уволнят - ако имаш натрупани около 900 часа отиваш на безработните, ако не на социал.


ceta za detski gradini kak niakoi koito iska da si gleda dezata mojel da otkrie nechto kato gradina i imal pravo da gleda 5 deza a 2 jeni 9.

Това със сигурност ще ти отнеме доста време.

ta vaprosa mi e ot koia vazrast priemat v detski gradini i vaobchte kak si gledat maikite tam bebetata i dezata.

Преди навършване на 1 година, не знам точно колко.
Гледат ги в къщи или в детските градини, но не можеш да закъсняваш с вземането на детето от детската градина защото за всеки час закъснение има глоба.

ima li rabota na polovin raboten den ako hodich na frenski

Има работа, но френския е през деня а работата трябва да е вечер.

koi moje prez tova vreme da gi gleda

детската градина - преди я плащаха заедно с френския, сега не знам
гледачка, но ти ще и плащаш

niakakvi predimstva zatova ce si sam i t.n.

не се сещам

blagodaria predvaritelno za otgovorite chte se radvam ako predlojite niakakvo alternativno rechenie.

Детските за 3те деца ще са около 1000 $ на месец, получава се със задна дата след около 2 месеца.
Социала-около 500, само че може да се кандидатства след 3тия месец.
има женски организации, които могат да ти помогнат в някаква степен
има църкви които предлагат храна и дрехи
Трябва да имаш пари поне за първите 3 месеца. Ако наема ти е около 500$ +100$ за карта за транспорт, 200-300$ за храна, 200-300$ непредвидени разходи, в началото може и да са повечко.

striaska me ce vav foruma kato cetoh ce lekarite bili nebrejni i mnogo se cakalo ami to vece v balgaria niama takiva golemi opachki

Има клиники без предварително записан час, където не се чака повече от час, лошото е че не те преглежда един и същи лекар, който се случи на смяна. Имаш си досие което се попълва старателно всеки път. Личен лекар се намира малко трудно. Желателно е клиниката да е наблизо. Здравните карти ги получаваш след 3тия месец така че до тогава трябва да имаш здравна застраховка за всички в добра компания, която да плаща, а не после да ти изплаща сумите.

i kak temperaturata ne ia smiatali za bolest i che presluchvali dezata prez drehite

Изпадаме в подробности
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
malecka
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Яну 15, 2007 4:18 pm
Местоположение: sofia

Мнение от malecka »

vsachnost samo ednoto chte bade na gradina sega e na 6 meseza no dokato doida chte e na godina.drugite predpolagam chte sa na ucilichte.pritesniavam se zachtoto niama kak da hodia na frenski i da gi gledam iavno triabva da platia na detegledacka.boleduva nai malkoto zachtoto e s hidronefroza ama vapreki tova chte doida tuka se spraviam imam rabota jilichte maika mi gi gleda hodia vseki den na frenski.moje bi chte me popitate kade sam tragnala ami da si opravia dezata da imat nadiavam se po dobar jivot.no iskam da rabotia a ne da cakam na sozial.ako tova e nacina crez detska gradina v nacloto dokato se klimatezirat.ili ako pocna rabota sigurno ima iasla za bebeto.ami nadiavam se tam kato e po studeno da ne boleduvat cesto .prosto tarsia nai dobroto rechenie bi triabvalo da se spravia .kade da proceta kak se otkriva detska gradina i kakvi sa iziskvaniata im
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Децата ти вече живеят в ЕС. Ако за нас може би би било късно да се реализираме тепърва в Европа, това мисля не се отнася за децата ни. Наистина не разбирам защо ти е да се подлагаш на този шок от имиграцията, който ще е още по-силен като си самотен родител на 3 деца, при условие че сега се оправяш в България. Дори децата ти да ходят на детска градина, няма начин да не боледуват от време на време, а за 3 деца доста отсъствия от работа ще натрупаш. Помисли много хубаво, то е ясно че чуждата кокошка е гъска, ама за да стигнеш до равновесието в което явно си стигнала сега в България, тук ще трябва да положиш доста усилия и да скъсаш доста нерви.
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

survivor написа:Помисли много хубаво, ама за да стигнеш до равновесието в което явно си стигнала сега в България, тук ще трябва да положиш доста усилия и да скъсаш доста нерви.
pregledai pak na4ina na izraziavane na malecka - ti tova ravnovesie li go nari4a6?...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

malecka написа:kade da proceta kak se otkriva detska gradina i kakvi sa iziskvaniata im
за това ще ти е нужен собствен дом - няма да можеш сигурно да го купиш веднага

за процедурата има писано във форума, ще потърся ако те интересува още, но и добро владеене на френски език е минимално условие

честно казано, не искам да те отчайвам, но ако нямаш доста пари и добра професия имиграцията ще ти се види ад където и да е .... можеш да оцелееш на социал с 3 деца, но очевидно имаш по-добри планове и мечти за децата си

успех!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

drowssap написа:
survivor написа:Помисли много хубаво, ама за да стигнеш до равновесието в което явно си стигнала сега в България, тук ще трябва да положиш доста усилия и да скъсаш доста нерви.
pregledai pak na4ina na izraziavane na malecka - ti tova ravnovesie li go nari4a6?...
Под равновесие имах предвид ето това:

tuka se spraviam imam rabota jilichte maika mi gi gleda
Аватар
Milenka
Мнения: 544
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 9:15 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Milenka »

krimon написа:
malecka написа:kade da proceta kak se otkriva detska gradina i kakvi sa iziskvaniata im
за това ще ти е нужен собствен дом - няма да можеш сигурно да го купиш веднага
Не мислех, че точно ти можеш да напишеш това. Пак не се заяждам, но защо е нужен собствен дом? Ако искам да си отворя ресторант, пак ще трябва да си купя помещението, така ли?

Иначе, че се справя жената в БГ, значи, че и там може да се справи, особено, ако е решена на това. Никой не твърди, че е лесно.
survivor написа:Децата ти вече живеят в ЕС. Ако за нас може би би било късно да се реализираме тепърва в Европа, това мисля не се отнася за децата ни.
Нека въпросът с ЕС го оставим малко настрана, доколко живеем в ЕС или не. И как пътуваме само с л.к. Според мен е в пъти по-лесно да засилиш децата си в ЕС от Са, отколкото от БГ.

Дерзай, Малечка, ти си оправна жена и ще се справиш, сигурна съм. И майка си можеш да дръпнеш по някое време. Успех!
I'll try being nicer if you'll try being smarter.
nikito
Мнения: 689
Регистриран на: Пет Фев 03, 2006 2:56 am

Мнение от nikito »

браво милена,
добре казано.
щом се справя с три деца в БГ, тогава ще успее и там.
даже да не работи с детските и социала ще живее по-добре от тук.
а за какъв шок говорите изобщо? децата свикват на промяната, ако е по-добра много лесно.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

:roll:

Миленка, ти можеш ли да работиш и да си гледаш децата сама в чужда държава ? На чужд гръб и сто тояги са малко! Ентусиазмът ви е безкраен, само не знам на каква база. Не че ме интересува.
nikito
Мнения: 689
Регистриран на: Пет Фев 03, 2006 2:56 am

Мнение от nikito »

да, милена определено може.
и без ентусиазъм, защото го е доказала, за разлика от други, които само опяват кат македонски девици
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Аз лично не мога да си гледам двете деца сама в чужбина и да работя. Честно си признавам :lol: :lol: Направо съм лигла :wink:
Confucius

Мнение от Confucius »

Здравей malecka !
Нали разбираш, че ако решат социялните работници тук, че не можеш да се грижиш за децата си ще ти ги вземат.
Аватар
Gonzo#1
Мнения: 971
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 9:46 am

Мнение от Gonzo#1 »

Y des femmes de Montreal imat specialni programi v pomo6t na samotni maiki. Ima mnogo takiva, i rabotiat i ne sa im vzeli decata, aide sega ne pla6ete jenata.
Заключено