Dental problems

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
canat
Мнения: 1346
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 8:12 pm
Местоположение: B-more

Мнение от canat »

As niamam zenorazpis, no iskam da dobavia neshto otnosno profilaktikata.Tuk v US praktikata/zabnata higiena e takava:
- Zabite se miat sled vsiako iadene
- Flosvat se pone vednazh dnevno
- Zhaburkat se pone vednazh dnevno s antibacterialni technosti (listerin i dr. takiva)
- Pone vednazh godishno se hodi na pregled i chistene pri zabolekar, za da se vzemat merki navreme i za da ne se razvie paradontit.
- A dezata hodiat i vednazh godishno za proverka dali zabite raztat pravilno (da ne se izkriviavat)

Az niamam zabna zastrahovka, no otkak sam v US tezi neshta gi spazvam. Ne se iskat mnogo pari (za prevention), po-skoro - "prevkliuchvane" na takava valna :wink:
Последно промяна от canat на Сря Яну 10, 2007 6:16 pm, променено общо 1 път.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

beckythomas9 написа:
krimon написа:Добре де, ти бил ли си в Ка и САЩ та да говориш ? Аз съм съгласна с теб за бг здравеопазване, обаче поне в Квебек то е траги-комично. Еле пък превенция и чудесия. Който има пари си плаща, ако е достатъчно самограмотен.
Не зная как е в Квебек, но в нашия училищен борд имат навика да правят ежегодни профилактични прегледи на зъбите на всички деца и да насочват тези, които имат проблем към специалист. Освен това в д. гр. ги карат да си мият зъбите след ядене, т.е. опитват се много активно и целенасочено да прилагат профилактика в училищата!
Моето дете ходи активно на зъболекар от 3 годишна възраст. Преди това е идвала с нас като "наблюдател", за да си създаде навика - това по съвет на зъболекаря. На 6 месеца и чистят зъбите; броят ги и следят за наличие на кариеси и клатещи се зъби. Тя има идеални зъби засега. Тук НЕ препоръчват допълнителна профилактика с флуор при такива малки деца, въпреки че ние напр. не пием флуорирана вода. За дъщеря ми (на 5 години) ходенето на зъболекар е празник, защото там и "гъделичкат" зъбите, а после и дават нова четка и малък подарък. След като се сдобие с постоянни зъби, ще поискам да и сложат "сийлинг", защото така се намалява вероятността от поява на кариеси.
съвсем същото е положението с децата тук
моето мнение беше вече при зъболечението на възрастни, а не за зъбната профилактика
изключение е зъбният преглед в училище - такова чудо липсва в нашите училища /тези, които аз познавам/, също и общ здравословен преглед и изследвания не се правят

а в цитата ми по-горе ставаше въпрос за здравеопазването като цяло, а не за зъболечението :(
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

drowssap написа:O.K., Krimon, ti si VINAGI prava.
Izviniavai, 4e kazah istinata :oops:
Abe 6to ne si mal4a as... svetat e perfekten, BG-to sa6to. Vsi4ki sa zdravi, hubavi, silni i madri! :beer:
Не само тя а сички жени са винаги прави -:)
:beer: :beer: :beer:
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

drowssap написа:4akai sega, ti me izkara stara baba...Pak i ne vsi4ki ziveiat v tezi 3 grada. I drugite sa hora i to ot sa6toto ka4estvo!
Problemat na balgarskoto zdraveopazvane e mnogo goliam za komentirane tuk.
Samo edno 6te kaza: v BG ne se raboti dostata4no za profilaktika (prevention). Mnogo ot problemite mogat da badat eliminirani ako se pravi profilaktika. V CA i US se akzentira dosta na tova.
Тука не си прав.
Дай ми примери с профилактиката която се прави в Канада?
:beer: :beer: :beer:
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Yv написа:Добре,в крайна сметка някой може ли да каже колко стружа пълна метало-керамика в Канада и България.
Колко струва не знам ма мисля че цените са много близки една до друга.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
ovni
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 6:49 pm

Мнение от ovni »

Yv написа:Добре,в крайна сметка някой може ли да каже колко стружа пълна метало-керамика в Канада и България.
Зависи от това каква застраховка имаш и какво покрива тя (говоря за Канада)
I'm stupid, don't listen to me
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

ovni написа:
Yv написа:Добре,в крайна сметка някой може ли да каже колко стружа пълна метало-керамика в Канада и България.
Зависи от това каква застраховка имаш и какво покрива тя (говоря за Канада)
Квато и да има пълна метало-керамика ше да струва към 21 000 - 1500 от застраховката ( 30 зъба умножени по 700 $ ).
Та аз по-горе направих грешка щото мислех че питаш за импланти, жена ми каза че са и направили коронка за 80 лв. при нейна приятелка, иначе струвало към 150 лв.
Тука е към 500-700 $ на коронка.
Чао & успех -:)
:beer: :beer: :beer:
Аватар
sasedkata
Мнения: 252
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:42 am
Местоположение: Canada

Мнение от sasedkata »

В България в момента една коронка - обличане на зъб струва в порядъка 200-250 лв. Умножи колко зъба имаш и ще разбереш каква е сумата.
Маркизе, обичам те...
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

sasedkata написа:В България в момента една коронка - обличане на зъб струва в порядъка 200-250 лв. Умножи колко зъба имаш и ще разбереш каква е сумата.
Начи за две години са се дигнали яко цените.
:beer: :beer: :beer:
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

При моите специалисти, зъбен имплант струва 4,000$; коронките са по 1,000$ на зъб. Канал + пломба е около 600-700$ (или двойно, ако се преправя канала); само пломба е около 100$. Мост - 2,000$. Това са цени със застраховка.
В България, по предварителна информация, цените на импланта са наполовина; коронките са под 100$ (това при познат стоматолог във Варна).
Нямам представа какво е качеството в България. От тук не се оплаквам.
Аватар
Kwon-Do
Мнения: 391
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 4:31 am

Мнение от Kwon-Do »

Marginal39...........за профилактиката само да ти каже нещо което явно не знаеш.Тук в Канада и в Съединените Щати са едни от малките места в света ,където съществува една професия която в Бг и в Европа я няма.Нарича се Hygienist dentaire ,Dental hygienist ili зъбен хигиенист!!!!Този сспециалист ,работата му се заключава само в това да прави ПРЕВЕНЦИЯ на появата на зъбен кариес и той го прави като Обучава посетилите го ,ПРЕПОРЪЧВА четки и пасти за зъби,КОНСУЛТИРА със стоматолога за наличните проблеми и ОБРЪЩА внимание на това което имаш за правене,ПОЧИСТВА зъбния камък което си е ПРЕВЕНЦИЯ на развитието на пародонтални проблеми!!!

Значи,когато лафиш за липсата на превенция.......не е зле първо да посетъиш Твоя hygienist dentaire или ако Той не се справя с по-горе изказаните функции ,го смени!!
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

Тия вашите специалисти са големи специалисти!!!
Имплант - 1500 кинта, коронката не ме интересува колко е, щото е по-малко и не помня.
Важното е нещо друго - по изчисления 1 имплант тотал (коронка, моронка и пр.) ми излизаше около 2000 - 2500, обаче се оказа, че има наложително присаждане на кост. Така че квито и цени да даваме - зависи от това кво имаш в устата и кво искаш да ти пъхнат в нея!
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

Kwon-Do написа:Marginal39...........за профилактиката само да ти каже нещо което явно не знаеш.Тук в Канада и в Съединените Щати са едни от малките места в света ,където съществува една професия която в Бг и в Европа я няма.Нарича се Hygienist dentaire ,Dental hygienist ili зъбен хигиенист!!!!Този сспециалист ,работата му се заключава само в това да прави ПРЕВЕНЦИЯ на появата на зъбен кариес и той го прави като Обучава посетилите го ,ПРЕПОРЪЧВА четки и пасти за зъби,КОНСУЛТИРА със стоматолога за наличните проблеми и ОБРЪЩА внимание на това което имаш за правене,ПОЧИСТВА зъбния камък което си е ПРЕВЕНЦИЯ на развитието на пародонтални проблеми!!!

Значи,когато лафиш за липсата на превенция.......не е зле първо да посетъиш Твоя hygienist dentaire или ако Той не се справя с по-горе изказаните функции ,го смени!!
Не че искам да се заяждам, ама тая "професия" я няма в България, щото зъболекарите я вършат безпроблемно (ако попаднеш на добър, за касапите се разбрахме). Това, че тукашните им е под достойнството е съвсем друга история.

Има нещо друго, което мен много ме дразни. Помня, че преди доста време, може би началото на 80-те, баща ми умираше от болка в зъбите. С триста зора го накарахме да отиде на зъболекар, който му каза, че проблемът е много по-дълбок и го препрати при гастро-ентеролог. Не си спомням какво точно беше, въпросът е, че зъболекаря разпозна много сериозно заболяване по болката в зъбите. А можеше просто да направи, каквото се прави по зъбите по принцип, докато другото избие на някое друго място. Това не знам дали може да се случи в днешно време - нито в България, нито в Канада. Като че ли зъболекарите не са лекари, ми само зъбари. Ама какво да се прави, аз само си изплаквам болката.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Kwon-Do написа:Marginal39...........за профилактиката само да ти каже нещо което явно не знаеш.Тук в Канада и в Съединените Щати са едни от малките места в света ,където съществува една професия която в Бг и в Европа я няма.Нарича се Hygienist dentaire ,Dental hygienist ili зъбен хигиенист!!!!Този сспециалист ,работата му се заключава само в това да прави ПРЕВЕНЦИЯ на появата на зъбен кариес и той го прави като Обучава посетилите го ,ПРЕПОРЪЧВА четки и пасти за зъби,КОНСУЛТИРА със стоматолога за наличните проблеми и ОБРЪЩА внимание на това което имаш за правене,ПОЧИСТВА зъбния камък което си е ПРЕВЕНЦИЯ на развитието на пародонтални проблеми!!!

Значи,когато лафиш за липсата на превенция.......не е зле първо да посетъиш Твоя hygienist dentaire или ако Той не се справя с по-горе изказаните функции ,го смени!!
Аз говорех за медицината а не за зъболекарите.
:beer: :beer: :beer:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

krimon написа:[
изключение е зъбният преглед в училище - такова чудо липсва в нашите училища /тези, които аз познавам/
На малкия поне са му правили зъбен преглед в училище. И периодично там разните обяснения за профилактиката.

За коронките в България - през ноември ми направиха пластмасокерамика (на заден зъб) за 70 лева. Същият зъболекар взима за металокерамика по 120 лева. Както ме осведомиха, тези цени не се смятат за ниски. Могла съм да мина с два пъти по-малко пари :lol:
Заключено