Dental problems

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Да бе, да, Марги, ти си виждал зъболекар в България преди 1989 г. Тъй че ако обичаш "не обаждай" какво е състоянието с качеството и цените. Същото и за drowssap, който явно е преписал отнякъде в Интернет по-горната историйка, но с доста стара дата. Аз съм вадила в България три (3) мъдреца - един 1997 г. в Градската стоматология на София, втори 1999 г. в кварталната поликлиника и третия 2001 г. в частен кабинет. И на трите места нямаше никакви подобни потресающи подробности като липса на ръкавици, чистота и памуци, камо ли липса на професионализъм. И с клещите са много добри бг зъболекари, а на мен даже ми "спасиха живота" в Стоматологичния факултет на МА когато получих едно възпаление, благодарение на изваден мъдрец. Три седмици ме държаха на 3 вида антибиотци, внос от Швейцария, чиято дневна цена през светлата 2001 г. възлизаше на 100 швейцарски франка. И за това не съм платила и стотинка.

Тукашните зъболекари не ми се коментират, защото ако почна ... Сигурно има и добри, както навсякъде, но все още не съм ги срещнала.
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

krimon, tova se slu4i to4no minalata sedmiza!
Moze bi v Sofia, Varna i Plovdiv kartinkata e razli4na, no tam kadeto biah az e realnost.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ами защо в по-горния си постиг започваш с "току-що ми извадиха мъдрец" ... А некъдърници има навсякъде. Последното нещо, което някога на някого ще хрумне е да ходи в един и същи ден, едно след друго, да му вадят мъдрец и да му правят кардиограма.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Мнение от balbi »

krimon написа: Тукашните зъболекари не ми се коментират, защото ако почна ... Сигурно има и добри, както навсякъде, но все още не съм ги срещнала.
I az krimon i az ne sym gi sreshtnal.
Nadali shte gi sreshtna, shtoto maj sa gi izyali belite me4ki i vylcite!
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

O.K., Krimon, ti si VINAGI prava.
Izviniavai, 4e kazah istinata :oops:
Abe 6to ne si mal4a as... svetat e perfekten, BG-to sa6to. Vsi4ki sa zdravi, hubavi, silni i madri! :beer:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Няма нужда да си мълчиш, drowssap. Това е форум. Аз също си разказах опита. Иначе и аз мога да ти кажа, за да те успокоя: в Канада всички са здрави, хубави, силни и мъдри. А зъболекарите най-добрите в света :lol:

Между другото, ако говориш за провинцията, а не за София, Пловдив и Варна, това означава ли, че положението със зъболечението в България е такова каквото ти го описваш ? Поне половината население на страната, което използва зъболечение на такова "високо технологично ниво" се намира в тези градове. В провинцията, възрастните хора нямат претенции за ръкавици и си стискат памука, ако въобще отидат на зъболекар да им вади зъба, а не са го направили сами в къщи.
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

krimon, a takiva ka6ti ima li ?
Изображение
6toto az obi4am zvetiata :P
a tova e za teb
Изображение
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Ако си от бг провинция, ща да знаеш, че къщите там /е, не всички и не навсякъде/ са разкошни, пълни с цветя и живот, атмосфера и живописност. А това, което си пратил съществува в Канада около 2 седмици макс /есен/, после отвътре къщата мухлясва, а бубулечките от този увивен "бръшлян" те тормозят цяло лято /от опит :P /.

Мерси за картинката :beer:
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

4akai sega, ti me izkara stara baba...Pak i ne vsi4ki ziveiat v tezi 3 grada. I drugite sa hora i to ot sa6toto ka4estvo!
Problemat na balgarskoto zdraveopazvane e mnogo goliam za komentirane tuk.
Samo edno 6te kaza: v BG ne se raboti dostata4no za profilaktika (prevention). Mnogo ot problemite mogat da badat eliminirani ako se pravi profilaktika. V CA i US se akzentira dosta na tova.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Добре де, ти бил ли си в Ка и САЩ та да говориш ? Аз съм съгласна с теб за бг здравеопазване, обаче поне в Квебек то е траги-комично. Еле пък превенция и чудесия. Който има пари си плаща, ако е достатъчно самограмотен.
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

mi to, krimon, vsi4ko e s pari. Dori tova, koeto e bez pari ne e bezplatno (ili 6te pla6ta6 v posledstvie ili ve4e si platil po niakakav na4in) ili ti izliza soleno
(abe kakvo stava? Izvadiha mi madreza, pak az se razfilosofstvah :?: :idea: )
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

за парите може и да си прав, въпреки че здраве и с пари не можеш да си купиш ...
drowssap
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 4:09 pm

Мнение от drowssap »

no moze6 da go opazi6. A bez pari kak se lekuva6???
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

krimon написа:Добре де, ти бил ли си в Ка и САЩ та да говориш ? Аз съм съгласна с теб за бг здравеопазване, обаче поне в Квебек то е траги-комично. Еле пък превенция и чудесия. Който има пари си плаща, ако е достатъчно самограмотен.
Не зная как е в Квебек, но в нашия училищен борд имат навика да правят ежегодни профилактични прегледи на зъбите на всички деца и да насочват тези, които имат проблем към специалист. Освен това в д. гр. ги карат да си мият зъбите след ядене, т.е. опитват се много активно и целенасочено да прилагат профилактика в училищата!
Моето дете ходи активно на зъболекар от 3 годишна възраст. Преди това е идвала с нас като "наблюдател", за да си създаде навика - това по съвет на зъболекаря. На 6 месеца и чистят зъбите; броят ги и следят за наличие на кариеси и клатещи се зъби. Тя има идеални зъби засега. Тук НЕ препоръчват допълнителна профилактика с флуор при такива малки деца, въпреки че ние напр. не пием флуорирана вода. За дъщеря ми (на 5 години) ходенето на зъболекар е празник, защото там и "гъделичкат" зъбите, а после и дават нова четка и малък подарък. След като се сдобие с постоянни зъби, ще поискам да и сложат "сийлинг", защото така се намалява вероятността от поява на кариеси.
Yv
Мнения: 63
Регистриран на: Сря Мар 24, 2004 7:51 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Yv »

Добре,в крайна сметка някой може ли да каже колко стружа пълна метало-керамика в Канада и България.
Заключено