В Квебек ускорено ще признават медицински дипломи

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

В Квебек ускорено ще признават медицински дипломи

Мнение от Doktora »

В резултат на дългогодишни преговори между медицинските сдружения, след поне от петнадесет години повтаряни обещания на правителства от двете големи партии в Квебек, министърката на емиграцията най-после оповести въвеждането на облекчен режим за признаване на някои дипломи.

Без паника моля... Само сдруженията на специализираните медицински сестри, на акупунктуристите, на физиотерапевтите и на радиолозите подписаха споразумение с Министерството на Квебешката емиграция, по силата на което всяко от тях ще може ускорено да издава три различни вида разрешителни за работа. Правото на издаване на разрешително за работа е определено с проектозакон представен в Националното Събрание от Реми Марку, министър, отговарящ за приложението на професионалните правилници в Квебек. Съвмество с министърката на емиграцията, Лиз Терио, той твърди че новите законови разпоредби са въведени, за да бъде облекчена професионалната интеграция на медицинските кадри и по никаква друга причина. Каква грижа за специалистите, би възкликнал удивеният читател. Почакайте само да видите, колко благороден и най-вече широкомащабен е замисълът на избраниците на народа!

В случая със сдружението на медицинските сестри, издаването на разрешение за работа ще бъде предшествано от професионален изпит в съответната област в която мед-сестрата ще може ограничено да практикува. Ако същата пожелае да получи пълен лиценз, ще трябва да направи необходимите постъпки за признаване на образованието є. С други думи, търсят се специализирани мед. сестри.

Колкото до радиолозите, акупунктуристите и физиотерапевтите, засега няма допълнителна информация, но медицинските сдружения подписали споразумението с правителството ще получат над $202 000, за да разработят адекватни информационни програми които ще се простират до предварителната селекция на средните медицински кадри. Отново ще бъдат разпространени тонове цветни брошурки, изобразяващи щастливо усмихнати граждани, които само си мечтаят да ги обслужи вдъхваща доверие мед. сестра.

Но дори и частично, отварянето на вратата към храма на здравеотпазването в Квебек все пак е факт. Време беше. До 2017 година в Квебек ще настъпи недостиг от 8000 медицински сестри и над 10 000 лекари-специалисти. В момента обществената система на здравеопазване тук предлага 6000 лекари-специалисти, или по-малко от 1 лекар на 1000 души население. От друга страна бюджетът на здравеопазването в Квебек се върти около 27 милиарда, либерали и пекисти са единодушни, че в близките десет години този бюджет ще нараства с около 5 милиарда на две години при спад от 35% на работоспособното население и съответно на възможността държавата да цеди данъци, за да поддържа единствената по рода си обществена система на здравеопазване.

Защото, липса или не на специалисти и средни медицински кадри, отварянето на професионалните сдружения към формирани в чужбина специалисти е слабо по очевидни корпоративни интереси. По думите на министъра на здравеопазването, Филип Куйяр, семейство лекари-специалисти получава в Квебек над половин милион годишна заплата и ползва най-евтината в страната мрежа от детски градини, най-евтината електроенергия, плаща несравнимо по-малко за медицинското образование от другите Канадски провинции.

От тази гледна точка, времето когато български лекари масово ще ни лекуват в Квебек е много далеч. За никой не е тайна, че да се промъкне лекар през лабиринта затворени врати тук граничи с чудо. От друга страна и за човек живял тук три дни, много бързо става очевидно, че достъпът до здравната система също граничи с чудо. Без да коментирам качеството на лекарските услуги – което в крайна сметка варира много и за което всеки от нас има собствено мнение – мога смело да кажа че медицинските услуги стават практически недостъпни. Колко примери всеки от нас може да даде за късна, непълна или неточна диагностика? За невъзможност да се добере човек до лекар, с болно дете в ръце? Списъкът на ужасите в това отношение край няма, и немалко ни помага типично балканската напористост да не се оставим да умрем. Примерите за местни граждани, които смирено се задоволяват с телефонна диагностика или свенливо отстъпват от препълнените спешните отделения без преглед, в резултат на което умират, вече се премълчават от националните наши Квебешки и Канадски медии. Някак си не иде наистина повече от 1/3 от бюджета да е посветен на здравеопазването, частната практика да е социално отхвърлена, и в същото време хората да мрат.

Разбира се, гражданите тук не са идиоти и си потърсиха правата, в резултат на което Върховният съд на Канада постанови относително неотдавна, че в случай на неразумно дълги срокове на чакане на медицински услуги, гражданинът има право да се обърне към частния сектор и държавата трябва да му плати. Под неразумно дълги срокове се разбира повече от 6 месеца за ракова операция например. Това решение на върховния съд създаде безпрецедентно напрежение в държавния апарат на Канада и Квебек по простата причина че неговите решения са безапелационни. Някои наблюдатели посочиха дори, че е възможно Квебек да се позове на специалната конституционна клауза която му позволява да не се подчини на решение на Върховния съд на Канада, ако то не съответствува на политическия контекст в провинцията. Това естествено не стана защото би било равнозначно на политическо самоубийство на либералите, които в момента са на власт и които от три години обещават да направят чудеса със сроковете на чакане за медицински интервенции. Сключен бе едногодишен мораториум за пълното влизане на решението в сила. Болните или умиращи да почакат моля.

Оказва се обаче че може би няма нито да чакат, нито да мрат. Съвсем законно тук заработиха клиники които осигуряват на пациента обслужване включващо диагностика и интервенции ако са нужни такива, в рамките на две седмици. Засега, срещу по-малко от десет хиляди долара човек може да се озове в Индия например и да бъде обслужен по последни американски стандарти. Неотдавна още една клиника от този тип отвори вратите си, нейните пациенти ще бъдат насочвани в Куба, където все още има свръх-излишък от соц-лекари, в Мароко, Тунис и Алжир, където соц-мед-присъствие придаде облик на медицината. И което е интересно, много местни по рождение граждани, които никак не обичат да плащат два пъти за едно и също, единодушно заявяват, че са готови да плащат за здравето си. Логично, след известно време същите граждани ще попитат защо трябва да плащат на държавата за нещо което получават по частен път?

Очертава се откровен конфликт между общественото и частното здравеопазвате тук, който частично обяснява лекото открехване на врата, за което местните политици пляскат с ръце от радост. Едва ли е нужно да се подчертава че този конфликт няма да се реши с половинчати мерки – от друга страна всеки разбира че лекарите в Канада печелят много защото са малко.

Между четвърт милион заплата и невъзможността да бъде лекувано едно застаряващо и поддатливо на рак население, какво е по-важно? Отговорът изглежда очевиден. И въпреки това лекарите – а само те могат да отговорят на въпроса – избягват да гледат на въпроса по този начин. Така нареченото тук обществено здравеопазване е отломък от епоха на богатвство и демографско равновесие на Канада, тоест 70-те години.

Близо 40 години по-късно, въпросното здравеопазване едвам диша, никой не е доволен от качеството на услугите, всякакви половинчати мерки биват възхвалявани сякаш се е спуснала божия благодат над провинцията.

Вкратце, не боледувайте моля ви. А специализираните български мед-сестри да побързат да проникнат в системата.

Борислав Николов

Това го пейстнах от ideli.com
Така и не ми стана ясно с какво един акупунктурист или физиотерапевт е по-ценен от гинеколог или хирург да речем! :shock:
Док................. :metro:
TROUBLEMAKER
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Док -ами мисля 4е и на слепия е ясно-сдруженията на лекари и сестри си пазят кинтите-тях какво ги бърка 4е някои си стял да пукне -важното е да не им намалеят заплатите(което няма на4ин да не стане ако се увели4и броя на лекарите и сестрите).
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

bp_de написа:Док -ами мисля 4е и на слепия е ясно-сдруженията на лекари и сестри си пазят кинтите-тях какво ги бърка 4е някои си стял да пукне -важното е да не им намалеят заплатите(което няма на4ин да не стане ако се увели4и броя на лекарите и сестрите).
taka e, 75 % sa nekadarnici, i na wsi4ko otgore ne moje6 da stigne6 do tiah ...


Da pazi Gospod, da ne se nalaga da gi tarsi6 ...

Ina4e i w BG ima mnogo takiwa ekzempliari ... s diplomi za lekar = na X na broj agneta

Kato cialo tuk sistemata e za predpo4itane pred tazi w BG.

Nawsiakade waji - niama6 li koj da te prepora4a i preprati ... si w racete na sadbata :beer:

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

bp_de написа:Док -ами мисля 4е и на слепия е ясно-сдруженията на лекари и сестри си пазят кинтите-тях какво ги бърка 4е някои си стял да пукне -важното е да не им намалеят заплатите(което няма на4ин да не стане ако се увели4и броя на лекарите и сестрите).
Така си е.
Въпросът е,че на всички там/особенно на обикновения данъкоплатец/ е ясно,че системата им там нещо не издържа.Явно е,че ще им трябват повече медицински пелсонал.Това може да стане и ако увеличат бюджета на здравеопазването.Така и заплатите им остават същите.
Знам ли? :shock:
Канада е достатъчно богата страна и все ми се струва,че би могла да си го позволи.
Ще видим какво ще стане...............
Док.............
TROUBLEMAKER
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Док, кога ще престанеш да печатиш глупостите на всякакви разбрали- недоразбрали?

Това, което се планира не касае по никакъв начин сестри с българска диплома, а от страни, които и до сега са имали достъп (в проекта изрично се споменава само Франция). На практика това е поредната подигравка на Ордера, защото до момента французойките имаха временно право да практикуват и без изпит.

Какво означава "сдружения на специализираните медицински сестри" :lol: :lol:

Сто пъти казах, че такива не съществуват. Една сестра се специализира в Квебек след завършване на БАК и специализацията и трае колкото магистратура и е със статут на такава в повечето случаи. Самото понятие "специализирана мед. сестра" не съществува.
Ордера включва всички нива мед. сестри от колеж нагоре. Специализираните сестри-това са пратисиени и клинисиени и на практика са с "лекарски" статут- могат да откриват собствени клиники и да изписват лекарства. На практика това са ръководителите в повечето леч. заведения и университетския елит.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

JOY написа:Док, кога ще престанеш да печатиш глупостите на всякакви разбрали- недоразбрали?

Специализираните сестри-това са пратисиени и клинисиени и на практика са с "лекарски" статут- могат да откриват собствени клиники и да изписват лекарства. На практика това са ръководителите в повечето леч. заведения и университетския елит.
Сестра Джой, от позицията ми на работещ в здравеопазването/все още/ в БГ имам представа за възможностите на медсестрите ни.И наистина те са големи.Но доколкото знам вие нямате нищо общо със тези видове сестри с които съм и продължавам да работя-а именно хирургични и ортопедични-и върхът от тях операционни и анестезиологични.
За сметка на това съм се сблъсквал с ужасяващатата некомпетентност на някои сестри от други области.
Вие не сте от моята област!
Вие сте явно от "другите" области.
И още повече от това което виждам от "писанията" Ви.
И тъй като не сте нито на нивото ми нито на образованието ми, бих ви помолил да престанете да се обаждате там където не съм ви питал!
Не бих искал да ви казвам нещо по-грубо,което вие в момента наистина заслужавате.
А може би вие точно от това разбирате.
Не се нуждая от съветите ви сестра Джой.
И никога не бих се нуждал/опазил ме Господ/.
Док............ :metro:
TROUBLEMAKER
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

Моля Ви, не започвайте пак някакви караници, спокойно бе хора, ще се разберете. Нека каже всеки, който има информация относно темата,а дали ще стане така, ще видим.
И на мен един господин онзи ден ми обясняваше, че сега било по лесно една м.с. / дори от БГ/ да си приравни дипломата, да вземе разрешение за работа, от колкото преди 5-6 години. И това ще продължи и за напред, защото населението застарявало и има голям недостиг на мед. персонал.
Сега, колко е вярно не мога да кажа.
:?:
Док. айде наздраве :beer: :beer: :beer: / мисля, че обичаш бира :lol: /
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

JOY написа:Док, кога ще престанеш да печатиш глупостите на всякакви разбрали- недоразбрали?
Изобщо не ме интересува темата, нито медицинските дипломи, ама, Джой, ти знаеш ли кой е Борислав Николов - автора на статията ? Може би ти, както обикновено, си най-разбралата ? :shock:
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

:lol: :lol: Ти ме разсмиваш, кримон! Какво ме интересува кой е този, който е писал тези абсолютни глупости?
Извинявай, ама тоя хал хабер си няма от системата в Квебек съдейки по писанията му, нито пък от проекта за облегчен достъп в Ордери (той спокойно може да се види в И-нет). И аз трябва да се интересувам кой е? :lol: Глупости по нашите медии- бол!

На теб Док, ще ти кажа, че изобщо не си ми на нивото да ти отделям внимание и да отговарям на простаци по рождение. Направих изключение заради темата и затова че вече трети път ако не ме лъже паметта публикуваш тези глупости.

мими, населението винаги е било застаряващо и "недостиг" винаги е имало и ще има. Пиша го в кавички, защото той е по-скоро теоретичен. На практика, пазара на труда за тази професия е много по-особен от който и да е друг -потребността и изискванията на системата не са правопропорционални на изискванията на крайния потребител. Отношенията са много сложни, защото системата се състои от три звена попълващи пазара на труда. За това защо сестри липсват, а в същото време сестри не могат да си намерят постоянна работа, са написани томове трудове- ако те интересува, порови в библиотеката!
Увеличаване на броя на сестрите няма да намали липсата им с две думи, а този проектозакон е просто...отчитане пред избирателите (вече казах защо). Прочети го в оригинал!
Единственото положително нещо, което се предвижда да се въведе от догодина е премахването на постовете на повикване, което до някъде възможно ще регулира пазара. Ще видим. :roll: Ще видим също за добро или лошо ще е за нас това. :roll:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

JOY написа::lol: :lol: Ти ме разсмиваш, кримон! Какво ме интересува кой е този, който е писал тези абсолютни глупости?
Извинявай, ама тоя хал хабер си няма от системата в Квебек съдейки по писанията му, нито пък от проекта за облегчен достъп в Ордери (той спокойно може да се види в И-нет). И аз трябва да се интересувам кой е? :lol: Глупости по нашите медии- бол!
:lol: :lol: :lol:
Какво ли ще кажеш като научиш :shock:
Аватар
bbb
Мнения: 360
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 12:55 am

Мнение от bbb »

Joy, zapoznai se.Za da vidim kakvo shte kajesh. :)
Стойте далече от прожекторите.После ще е късно. :) :) :)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Борислав Николов ли кой е? И какво пък толкова е :nenam: Нещо не успявам да се респектирам. Със сигурност не е в системата на здравеопазването, а когато неспециалист пише по специализирани теми е много рисковано да се приемат думите му едно към едно. Честно казано, в случая на Джой определено повече бих повярвала отколкото на него. Но темата по принцип ми е безразлична.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

bbb написа:Joy, zapoznai se.Za da vidim kakvo shte kajesh. :)
Ама вие наистина ли вярвате че нещо като е публикувано във вестник, става истина от последна инстанция :lol: От пресцентъра на някое министрество са пратили на всички медии информация, която естествено, написана от специалисти по комуникация, представя нещата в най-благоприятната за въпросното министерство светлина, и след това остава журналистът да преведе и преразкаже това което е прочел. Ако това му е ресорът, т.е. ако наблюдава специално това министрество, на него му е ясно кое е само предизборна пропаганда, дали тази мярка е формална, дали не е, чии интереси защитава, чии интереси застрашава, до какви проблеми може да доведе, ето такива неща. Ама ако това не му е ресорът, става едно голямо бла-бла. Пък и има вероятност за погрешно преразказване на прочетеното от комюникето на министерството.
Аватар
bbb
Мнения: 360
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 12:55 am

Мнение от bbb »

survivor написа:
Ама вие наистина ли вярвате че нещо като е публикувано във вестник, става истина от последна инстанция :lol:
Tz, hich daje. :)
Стойте далече от прожекторите.После ще е късно. :) :) :)
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено