Здравната система в Канада?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
D&N
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Ное 02, 2003 9:41 am
Местоположение: Отава
Обратна връзка:

Здравната система в Канада?

Мнение от D&N »

Бих искал повече хора да споделят впечатленията си отностно здравната система в Канада. Аз накратко ще опиша моите първи впечатления от здравна система в провинция Кебек.
Много малко хора имат личен лекар. Трябва да си много голям късметлия за да имаш такъв.
Чувстваш се болен и отиваш до близката поликлиника. Взимаш си номерче и сядаш в чакалнята да си чакаш реда, където вече чакат други 50 пациента. Докато ти дойде реда могат да минат и 20 часа. След дългото и изнервящо чакане, най после ти идва реда. Лекарят те преглежда набързо и бърза да отиде в съседния кабинет, където го очаква другия пациент.
Ако ти се наложи да отидеш до бърза помощ, ще трябва да чакаш около 12 часа, за да те види доктор.
Ако се чувстваш здрав, но искаш да си направиш профилактичен преглед - просто забрави.
Първите 3 месеца, когато нямахме здравна осигуровка, жена ми, която е астматичка й се наложи да отиде на лекар. Плати си и я прегледаха веднага. След 3 месец, когато беше вече здравно осигурена и отиде отново на лекар чака 12 часа за да я прегледат. Жена ми настояла да я прегледа специалист пнемолог, тъй като тя трябва да взема два пъти дневно лекарствата си и пнемологът може да и намали или увеличи дозата, но докторът категорично отказал да я изпрати при специалист. Освен това лекарствата й струват към 200 долара на месец и жена ми го попитала дали държавата покрива част от тях, но отговорът е бил, че точно тези медикаменти не се покриват. Докторът е предписал някакви други лекарства, за които държавата покрива някаква част, но те не помагат много на жена ми.
От CLSC ни дадоха телефонен номер, на който денонощно отговаря санитарка. След 1 час упорито набиране, жена ми успява да се свържи и обяснява, че бебето ни има 39 градуса температура и възпаление на гърлото и носа и че е необходимо да бъде прегледано от доктор, а санитарът (на телефона е бил мъж) й казва, че няма нужда да се ходи на доктор и че трябва да изчакаме 2 дена и може би температурата ще спадне от самосебе си и бебето може да се почувства по-добре. Ако след два дена няма подобрение да си вземем храна и вода и да се приготвим за 12 и повече часа чакане в болницата. Добре че си носим лекарства от България. Най - доброто е някой от семейството ти да е лекар в Канада, така може да се грижи за близките си. Другия вариант е да имаш много пари и да си плащаш за частен преглед. Дано да не ви се налага да ходите на доктор.
Как стоят нещата със здравната система в другите канадски провинции? Ние се замисляме дали да не се преместим в друга провинция.
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

Картините за тази пуста здравна система в Канада вървят от апокалиптични към мегамизерни. Няма ли частни клиники и лекари? Какви пари взимат тези частни лекари за един преглед? Някой не е ли ходил на частен лекар в Канада?
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Има такива работи в Канадата, но не е болка за умирачка, в смисъл че принципа е "ако не е спешно - чакаш."
Случвало ни се е 3-4 пъти да чакаме за преглед - между 1 и 4 часа, което не ми се вижда много при положение, че нямаш час за преглед. Докторите свършват за 5-10 минути преглед, който в БГ отнемаше двойно и тройно време, просто всичките им бумаги са вече подготвени от друг, за разлика от българските им колеги, които пишат дълго и томително за всеки пациент.
За платени прегледи да кажат хора, дето са ходили, аз знам за суми от порядъка на 50-100$, което също смятам за нормално (да не дава господ де), но сигурно зависи от специалиста.
39 градуса при бебета нищо не означава, на чичо доктор се ходи ако не ще да спада след разни лекарства и други мерки около ден. Тази школа я има и в БГ, така че и тук нищо ново. Ако е трудно да уцели човек лекарствата - фармацевтите са половин доктори и за разни кашлици и температури вадят колкото ви душа иска лекарства, като същевременно ви пращат на доктор ако видят че имате мерак да ги пиете с шепите.
Това за дребни работи - за хронични болести и тежки състояния нямам опит, пожелавам и на другите да не се случва.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

Аз не съм имала много сблъсъци със здравната система тук, слава богу, но от малкото си сблъсъци не съм недоволна.

1. Поради разликата в изискванията на ваксината за туберкулоза, в продължение на една година децата ми бяха под лекарско наблюдение, периодично им правеха пълни прегледи, получаваха абсолютно безплатно съответните назначени лекарства и лекарска консултация. След една година и след като се установи, че нямат повече нужда от лекарства просто трябваше да върнем останалите лекарства в най-удобната за нас аптека.

2. Синът ми има доста рядка алергия към бобови растения и е хубаво да му се прави периодично тест за алергии - прегледа го съотвения специалист и му направиха тест без особено чакане, но дозата, която трябва да носи винаги във себе си не се покрива от здравната карта.

3. Малкия си изкълчи пръст на ръката, в уокинг клиника след 30 мин. чакане го прегледаха, установиха, че няма счупване и превързха. Покрива го здравната карта.

4. Мъжът ми имаше болки в стомаха, личната лекарка го прие веднага, назначи му преглед при специалист, и след една седмица му направиха изследвания. Покрива го здравната карта.

5. Мисля, че не е маловажно да спомена, че ми се е налагало да ползвам и услугите на зъболекар - прие ме след два дена, случаят не беше спешен и за изграждане на счупен зъб ми взе 90$, което не мисля, че е кой знае какво, когато говорим за зъболекарски услуги.

Сигурно има и фрапантни случаи като гореописания, но като цяло според мен системата си работи и за обикновени болежки и всекидневни проблеми не е толкова страшно. И е много важно да имате личен лекар възможно най-бързо.
Let it go...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Здравната система в Канада?

Мнение от pumpy »

D&N написа:..........
това е в голяма степен изопачена истина и ето лични преживявания:

1. на първия месец синът ми беше болен - след около 3 часа чакане в спешното беше прегледан, вярно доста небрежно, но и аз бих го направил така при очеваден otitis medis и с изписан антибиотик - сметка 560 долара, покрити от частна застраховка.
2. личен лекар си избрахме без проблем по списъка даден ни от поликлиниката - винаги когато имаме нужда лекаря ни вижда или същия ден или на другия с час
3. детски лекар също имаме, препоръчан от познат и винаги до сега синът ми е преглеждан когато има нужда, и по спешност и с час
4. синът ми си счупи крак и след около 5 часа чакане в спешното всичко беше оправено, ако трябва да съм честен има къде къде по спешни състояния от фрактура тип зелено дърво и чакането ми се вижда поносимо, освен това той горкия за това време се умори и заспа та поне по време на прегледа, снимката и гипсирането не опищяваше болницата - буден не даваше да го пипнат
5. посещението в walk-in-clinic до сега ми е отнемало около 30 минути средно, провил съм го три пъти, понеже временно живеем на място, което е далече от семейния ми лекар, а гореспомената клиника ми е до входа
6. семейният ми лекар никога не ми е отказвал направление - за разлика от БГ тук няма лимити и на него му е все тая дали ще ми даде или не
7. жена ми има гинеколог, който никога не и е отказал преглед след записване на час - средно около 20 дни
8. кажи на старшата, че в info sante телефона се вдига от санитар и чакай резултата.......
9. тук за свяка услуга по телефон се чака до 30 минути средно.

трябва да се разбири, че лекарите са хора като всички останали - дишат и мислят и се занимават със човешко здраве.
в службата ми в понеделник HR отдела се затварят за да оправят заплатите, които всяка седмица са едни и същи исе смятат от компютър и никой с нищо не може да ги безпокои. Кой лекар, къде има цял ден за два-три случая ???
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

Ivet написа:
5. Мисля, че не е маловажно да спомена, че ми се е налагало да ползвам и услугите на зъболекар - прие ме след два дена, случаят не беше спешен и за изграждане на счупен зъб ми взе 90$, което не мисля, че е кой знае какво, когато говорим за зъболекарски услуги.
Wow !!! Това доплащане след застраховката ли е или какво ?

И коя провинция е ?
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

c200 написа:за хронични болести и тежки състояния нямам опит, пожелавам и на другите да не се случва.
Аз имам опит със сравнително тежко състояние - астматичен пристъп. Сега, не е бил чак до задушаване. В спешното ни приеха веднага, и след няколко часа интензивни манипулации, ни изписаха вече напълно стабилизирани. Та ми прави впечатление че гледат да оправят човека без да го хоспитализират. И аз да повторя Пумпи - висока температура на дете изобщо не се смята за нещо сериозно. Ако отидете в спешно отделение с това, ще му дадат лекарство за температурата и могат да ви оставят да си чакате един ден. Всеки който дойде с нещо по-сериозно има предимство пред вас. За по-леки случаи и аз предпочитам клиниките, защото там се чака според реда а не според тежестта на заболяването.
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

filipne написа:
Ivet написа:
5. Мисля, че не е маловажно да спомена, че ми се е налагало да ползвам и услугите на зъболекар - прие ме след два дена, случаят не беше спешен и за изграждане на счупен зъб ми взе 90$, което не мисля, че е кой знае какво, когато говорим за зъболекарски услуги.
Wow !!! Това доплащане след застраховката ли е или какво ?

И коя провинция е ?
В Онтарио, не е доплащане. Записах си час по телефона, отидох, попълних си въпросника, направи ми зъба като нов и на рецепцията ми връчиха сметка от 90$. И аз очаквах някакви фантастични суми след четенето по форуми, но се оказа, че не баш така. :wink:
Let it go...
bgcanada
Мнения: 102
Регистриран на: Нед Мар 06, 2005 8:20 pm

Мнение от bgcanada »

Я и аз да дам малко "акъл".
Когато си запишете час в уолк-ин клиника проверете колко пациенти (приблизително) има. После си направете сметка кога ще ви дойде реда и идете на пазар или направо си се приберете в къщи :shock:
Много от местните бабиери така правят. :wink:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Ми последното ми ходене беше ноември, което ме подсеща че пак трябва да отида. Аз лично имам лична лекарка, ама не я харесвам ,според мен е малко луда . Трябва да я сменя, ама ме мързи да ида в поликлиниката. Как се записах при нея , отидох в поликлиниката и казах искам личен лекар,те ми дадоха час за следващият месец и така...
Та последният път имах една подутина на рамото, появи се докато седях на компа в работата, голяма и видима, и мека. След работа отивам в поликлиниката и казавам какъв ми е проблема, с мъжът че и той имаше проблем .От там ни казват няма лекар "Отивайте на еди къде си на ходеща клиника". Отивам там, регистрират ни , след час влиза мъжът ми , и след пет минути изла. 15 мин. никой не влиза , какво прави въпросната лекарка не е ясно. Викат ме мен , госпожата гледа през прозореца, явно почива от тежкият преглет преди това. Натискаме два пъти и казва " Това не е за мен, за болница е, отивай в Роял Хоспитал". Дава ми направление. Отивам там ,регистрирам се , минавам първо през сестрите -мъж и жена. Двамата гледат умно бележката и не могат да разберат какво пише. Мъжът се обръща към жената "Какво значи това", а тя казва "Не знам ти си франкофон" , аз се хиля. Продължавам нататъка по клиничната пътека, вкарват ме в една мизерна стая да чакам, 15-20 мин. минават , идва млада лекарка , и тя почва да ме натиска, пита ме болили ,ами боли след толкова натискане ще ме боли я. Казва много интересно и изчесва да се съветва с стафа, идва с друг лекар , по дърт , пак след около 15-20 мин,очевидно супервайзора. Между временно пудутината взе да спад. Пак ме натиска и пита болили :? ,а главата насам, а главата натам и т.н., след което казва трябват регенови снимки. Чакам вече за ренгенови снимки, пристига една мацка приятелски настроена и ме замъква при ренгена, правят ми 5 снимки :shock: , леко ме стреснаха с бройката. Докато си чакам резултата пудутината направо спадна. Идва младата лекарка и вика "Ами както се очакваше ренгеновите снимки не показаха нищо", не знаели защо така, ама било много интересно, ако се появяло пак пак съм дойдела :shock: .
И така след 3 часа , 3-ма лекара и 5 регенови снимки, пудутината си остана една загатка.
Като цяло от към време за чакане не мога да се оплача, но от тези лекари тук една диагноза не поставят без да ти направят 100 изследвания, а те струват пари все пак. :?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

Хм, аз не знам ква е разликата м/у личен лекар и онази патка, дето все при нея ходя - ама вече не я ща! Направо се отнесох в спешното на Еврейската болница - приготвена с провизии за една нощ - нали така съм чувала...Не знам колко съм била спешна, ама след по-малко от час ме повикаха!!! И вече си имам хирург!
Оттук нататък си знам - имам си 2 проблема и си ходя директно при хирурзите в болницата - там си записвам час, отивам си в уречения ден и знам, че говоря с професионалисти...
Онази в клиниката ми е черна пред очите! Отказа да ми даде направление за ехограф в болница (безплатен!), щото ми писна да плащам по 100 долара през 6 месеца, които застраховката ми не покрива! Обаче за частната клиника нема проблем - веднага надрасква нещо на едно специално листче...
Освен това, едва ли не, требваше да и се моля да ми даде направление за кръвни изследвания!!! Пита ме защо ми били! Патка! Ми щот ми е страшен кеф да ме боцкат!!!
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

Да споделя скромно, че съм живяла малко над година в Гатино и знам за какво говори човека. Отношението там е отвратително. Така и не можах да си намеря личен лекар, щото от Жълти страници на който доктор звънях ми затваряха телефона най-често без дори да ме изслушат, а на няколко пъти ми казаха, че не приемат нови пациенти преди да ми го натресат.

Отидох в болницата с направление за изследвания от лекар от Университета в Отава, и за едните ми казаха, че по-рано от Юли няма да стане(беше мисля края на януари или началото на февруари ), а за едно от тях ми казаха, че дори нямали необходимата техника да ми го направят и трябва да ходя до Монреал, а ако съм искала за около 500$(или по-точно 475) са могли да ми го направят в Отава. Освен това, понеже бях ходила на лекар англофон и направлението ми беше на английски, рецепционистката викна една камара лекари да пита какво си означавало на френски нещо съвсем елементарно(сори ама е лично и няма да го коментирам). Според мен беше превземка и просто искаше да ме унижи.

Та, тогава си грабнах чукалата и се преместих в Онтарио, регистрирах се същия ден и след 3 месеца си имах Онтарийска здравна карта, N-на брой изследвания и 2 оперативни намеси АБСОЛЮТНО безплатно. Всички изследвания ми баха направени в рамките на 1 седмица.

Впоследствие научих, че можело и ако си в Гатино да посещаваш клиниките в Отава безплатно... аз лично го нямам този опит и не знам какво да посъветвам хората. Но има хора живеещи в Гатино и ползващи клиники в Отава безплатно. Как става този номер обаче, аз не знам.
Alina
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

Jeeves написа:Картините за тази пуста здравна система в Канада вървят от апокалиптични към мегамизерни. Няма ли частни клиники и лекари? Какви пари взимат тези частни лекари за един преглед? Някой не е ли ходил на частен лекар в Канада?
Няма частни клиники и лекари по закон. Има всъщност такива които официално се водят като коаметични, акупунктура или квото още са се сетили. Но не може да те оперират ако затова се налага да останеш с преспиване. Невероятно и неприятно, но факт.
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

Ivan1007 написа:
Jeeves написа:Картините за тази пуста здравна система в Канада вървят от апокалиптични към мегамизерни. Няма ли частни клиники и лекари? Какви пари взимат тези частни лекари за един преглед? Някой не е ли ходил на частен лекар в Канада?
Няма частни клиники и лекари по закон. Има всъщност такива които официално се водят като коаметични, акупунктура или квото още са се сетили. Но не може да те оперират ако затова се налага да останеш с преспиване. Невероятно и неприятно, но факт.
А някакви лични впечатления от Албърта?
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

Ivet написа:..И ако беше написала пОдутина, дали щеше да й станепо-леко, или да разбере от какво се е получило?...


Що се отнася до правописа, мисля че е важно да пишем правилно поне на родния си език. Тук, в Quebec, съм видял толкова много хора които не пишат правилно на родния си език. Определено не е нещо с което могат да се гордеят.

Накратко на въпроса: Не, нямаше да и стане по-леко или да разбере от какво се е получило, но със сигурност писанието и щеше да изглежда много по-добре !
Заключено