някой сблъсквал ли се е с подобно нещо?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
sashka
Мнения: 187
Регистриран на: Сря Ное 12, 2003 4:21 am
Местоположение: Montreal

някой сблъсквал ли се е с подобно нещо?

Мнение от sashka »

Искам да ви разкажа какво се случва в дневния лагер Layola Park v NDG. В момента съм много бясна и ефектирана, но въпреки това ще се опитам да бъда обективна. Та значи моят син е на 9 г. и не след дълго след нашето пристигане в Монреал го записах на този лагер, целта на който е да забавлява децата през ваканцията. Таксата беше 200CAD. В началото започвайки лагера всичко беше наред с изключение на това, че в лагера не им говорят на френски а само на английски. Сина ми беше подготвен малко със езика от БГ, защото искара два класа в 17-то СОУ с разширен френски така,че езика не му беше чужд в началото -разбира всичко но говори малко. Помолих ги няколко пъти да му говорят на френски ама те се направиха на разсеяни. Дотук добре.... ама един ден детето ми дава бележка в която пише на английски - "I must NEVER hit others, and pay attention when my monitor is speaking" завършваща с това "50Х" което означава че трябва за наказание да го напише 50 пъти в противен случай нямало да ходи на "AQUA PARK" след два дена. Разпитах го какво се е случило и той ми обясни, че някякво момиченце,което се държи за ръка с него всеки път се дърпа и не иска да го хване, когато дадат заповед да се хванат за ръка. Той се ядосал и я бутнал за да си даде ръката, което се приело от ръководителите за "hitting" демек удряне. После той си призна, че редовно когато стане нещо другите си измиват ръцете с него и го топят, че е виновен използвайки незнанието му на езика. Отивам и обяснявам това на ръководителите един 18годишен младеж с дръпнати очи и тъмнокожата му колежка. А те ми обясняват колко важно е да се спазват правилата в лагера и че за тези правила не се изисквало да се знае език ами децата със знаци разбирали. Един вид -..няма прошка. Хубаво преживях го и това, помислих си че тия кукувци само заплашват децата с бележките. Обаче на следващия ден- ето ти пак инцидент / който този път не е случаен а целенасочен към детето защото имах смелоста да се надигна за предната случка/. В блока в който живеем сме няколко българи между които и наши много близки приятели. Тяхното дете е 7г. и сутрин и слетобяд ги водя заедно на лагера. Съответно децата са много добри приятели, които нямат проблеми помежду си. Та инцидента в какво се състои приятелчето на сина ми се отцепва от групата на 7 годишните и отива да си играе с него като играта се състои в "ножица, хартия и камък". Търсейки си повод същите ръководители решават че отново детето се бие и застрашава другите деца. Почвам да се обяснявам отново, заявих им с много сериозен тон че това не е истина, че сина ми не може да се сбие с най-добрия му приятел, при което те побесняха и ми заявиха че трябва да разговарям с шефката им/също тъмнокожа/,защото това било възмутимо че не им съдействам по отношение на дисциплината. Та възмутимото беше, че аз и мъжа ми отказахме категорично да напише бележката 50 пъти на английски при положение, че той не знае този език. С шефката се скарахме още толкова, защото тя твърдеше че едва ли не тя е раздала заповедите и ги защитаваше докрай. След дълга караница се съгласихме да се приключи всичко като напише детето бележката на френски. Набързо скалъпиха друга. Та викам си край дано да няма вече проблеми. Даа ама нее прибираме се в къщи и се заглеждам в лицето на детето ами то алено червено. Питам го защо е червен като рак и той почва да ми разказва, че проклетия китаец го питал дали си е написал 50 пъти бележката на английски, при положение, че с мъжа ми му заявихме че няма да я напише на английски и.........следва най-зловещото наказание , докато се къпят другите в басейна сина ми е наказан да стои отстрани и да гледа как другите се къпят в най-изгарящото слънце в продължение на няколко часа и никой от ръководителите не се сеща че той е без шапка и ненамазан с крем/ама какво ли да се сетят толкова сиво в-во имат в главата си/. Наказанието е било за целия ден никъде не са го пуснали. Е това вече преля чашата и днес стана големия сканадал. Някой може да каже че, тук си имат правила и трябва да се спазват, но ще ви кажа няма да допусна да се гаврят с детето ми и с нас само защото сме новодошли имигранти и езика ни куца все още. Но въпреки всичко езика ми беше достатъчен за да се разкрещя и да ги заплаша че ще се оплача в Комисион Сколер, заявих им че сина ми е получил слънчев удар и е повръщал цяла нощ и че затова имам доказателство от лекар и няма да оставя нещата така. Освен това имам и доказателство че ги принуждават да пишат на английски. Разказвам ви тази история защото съм бясна на това, че тези хора са страшно нагли и се мислят че могат да си правят каквото искат. Пиша ви за да събера мнения и съвети как да постъпя от тук нататък, защото най-лесното е да го отпиша от лагера и повече да не ходи, но защо пък трябва да им правя евала и да си мислят, че те са колячите и бесачите и че трябва да им се ходи по гайдата при положение, че това не е училище а детски лагер, където децата ходят за да се забавляват а не да бъдат наказвани и изкарвани едва ли не престъпници. Абе този постинг излезе голям роман и се надявам да не дотегнал на някои съфорумци. Благодаря ви предварително за съветите как да постъпя. :roll:
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

:wink: А защо не се обади на полицията ми е въпроса и да ги обвиниш в тормоз на малолетно.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

Ами оплачи се, щом имаш доказателство от лекаря. В оплакването не пиши за инциндентите с момиченцето и приятелчето му, ами се оплачи че не са се грижили за детето ти вледствие на което здравето му е било застрашено - да се насерат от страх тъпаците :evil:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Рядко, но явно се случват такива работи :(

Това, което знам, че би трябвало да направиш :

Писмено оплакване с описание на случките в хронологичен ред, дата, час, имена, евентуално доказателства /бележките, които трябвало да преписва по 50 пъти и бележки от лекар за състоянието на детето/. Всичко това се завежда официално в Училищната комисия /ако към нея е въпросния летен лагер/. Иначе няма да има резултат. И не преставай да пращаш детето на лагера - при нов инцидент - право в Комисион сколер с детето и направи второ оплакване. Не им се давай и внимавай друг път къде записваш детето на лагер. По принцип са страхотни тукашните аниматори, ама знам ли, случва се :(
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Вземаш адвокат и ги съдиш, като почнеш от шефката на лагера, минеш през всеки един от "надзирателите" и свършиш с организацията организирала лагера. Щом имаш бележка от лекар, нямаш проблеми и делото си го спечелила.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

С оплакване нищо няма да стане, докато не им бръкнеш в джоба на всички няма да се оправят нещата.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Така е, но се изисква да си минал всички стъпала в йерархията ... иначе казват, че си пропуснал "помирителна" институция и не си в правото си.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Според мен няма нужда от помирителна институция при положение, че детето е пострадало физически - слънчево изгаряне и слънчев удар, виновните трябва да си понесат последствията, за да не се повтори това и с друго дете.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Otnosno angliyskiya i frenskiya - lagerite v Montreal sa ili angloezichni, ili frenskoezichni i chovek ako e izbral angloezichen, znachi e priel che komunikaciyata e na angliyski. Obmisli spokoyno neshtata. Za udryaneto - te naistina ne tryabva da dopuskat decata da se udryat, ne mogat da si go pozvolyat, zashtoto nyakoe mozhe s nevinno spored nego udryane da osakati drugo. Tova, koeto ti si opisala kato nevinno pobutvane, te mogat da go opishat po savsem drug nachin. Ot druga strana tryabva da imat i nyakakav mehanizam za nalagane na disciplina, sled kato potupvaneto im e zabraneno. Ot treta strana - edno dete, kakto i vazrasten, mnogo ryadko shte predstavi neshtata taka, che te da govorjat sreshtu nego. Ot peta strana - ako lagerat e svarshil v 4 chasa, v tija zhegi chovek mnogo lesno mozhe da slanchasa i sled 4, a lekaryat trudno mozhe da dokazhe do kolko tochno chasa e stanalo slanchasvaneto. Ti shte si reshish, no spored men v tazi situaciya sas spokoen razgovor mozhe da se postigne poveche, otkolkoto sas skandali i oplakvaniya. Mnogo zhalko che se e poluchilo taka, za moite deca dnevnite lageri vinagi sa bili golyamo udovolstvie, dano po-natatak da vi varvi poveche.
sashka
Мнения: 187
Регистриран на: Сря Ное 12, 2003 4:21 am
Местоположение: Montreal

Мнение от sashka »

survivor написа: Ti shte si reshish, no spored men v tazi situaciya sas spokoen razgovor mozhe da se postigne poveche, otkolkoto sas skandali i oplakvaniya.
Лошото е че със спокоен разговор не става, защото те ме надприказват считайки това за оръжие че не мога да следя темпото им на разговор и освен това днес шефката им пренебрежително ми отказваше да разговаря с мен понеже имала много работа с посрещането на автобусите. А колкото до лекаря съжалявам, че забравих да вметна това в постинга, че беше само заплаха, която използвах в яда си, но детето наистина не изглеждаше добре след излагането на слънцето. Помислих си да отидем на лекар ама още не ми е ясна системата тук и не знаех къде да го заведа. Но няма значение все пак имам доказателство за налагането на езика. Лагера е към Комисион сколер, което предполагам значи че рябва да се говори на френски.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

Ето още нещо заради което кракът ми няма да стъпне във Френска Канада.
Като си се знам какъв съм аз на твое място не бих се здържал и може би щях да измета пода с тия цветнокожи расистки буклуци.
Знам много добре,че човек не трябва да си изпуска нервете ама когато става въпрос за детето ти..............
Съжалявам!Съвет от БГ не мога да дам.
Давам си само мнението относно ситуацията.
Док.......
TROUBLEMAKER
Botzo

Мнение от Botzo »

sashka,
не им давай повече обяснения.
Със събраните доказателства иди и се оплачи.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

sashka написа:
survivor написа: Ti shte si reshish, no spored men v tazi situaciya sas spokoen razgovor mozhe da se postigne poveche, otkolkoto sas skandali i oplakvaniya.
Но няма значение все пак имам доказателство за налагането на езика. Лагера е към Комисион сколер, което предполагам значи че рябва да се говори на френски.
Az sam izpolzvala community services za decata kam Loyola parc i e bilo na angliski. Ezika na lagerite tryabva da e ustanoven predi zapisvaneto. No mozhesh da proverish, vapreki che ne mislya che ako lagerat e bil obyaven za frankofonski te biha si pozvolili da ne spazvat tova uslovie. Uspeh kakvoto i da reshish!
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

Doktora написа:Ето още нещо заради което кракът ми няма да стъпне във Френска Канада.
Като си се знам какъв съм аз на твое място не бих се здържал и може би щях да измета пода с тия цветнокожи расистки буклуци...
:rotfl: :mrgreen: :rotfl: Хайде, ето още един голям разбирач на Канада преди още кракът да му е стъпил тук. Мале-мале.... ами Док в Ванконг си при жълтите, а в Торонто си при индийците. :wink:
Botzo

Мнение от Botzo »

Doktora написа:Ето още нещо заради което кракът ми няма да стъпне във Френска Канада.
Като си се знам какъв съм аз на твое място не бих се здържал и може би щях да измета пода с тия цветнокожи расистки буклуци...
Док,
това наистина е малко силно. Свят голям и стават различни неща, по някога не толкова хубави, но така да обобщиш цяла Нова Франция е малко множко.
Заключено