За някои митове относно квалифицираната работа.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

За някои митове относно квалифицираната работа.

Мнение от MrGeek »

И аз като Canuck имам сериозен повод за празнуване утре на Canada Day - след два месеца и половина на канадска земя, от които реално само през последния месец активно си търсех работа - ето, че тя вече е факт.
Започвам в сериозна компания на позиция, която напълно съответства на целия ми експириънс. След задълбоченото и сериозно участие и анализ на пазара на IT Jobs in Vancouver/Lower Mainland, мога спокойно вече да говоря за няколко мита.
1. Мит номер едно. Канадците не признават българския експириънс. Бях само на четири интервюта, като на последното днес отидох просто да си поприказвам с един от шефовете (director business development), защото вече бях приел офертата за новата си работа. Човека беше очевидно разочарован, че по-голяма компания с повече възможности ми бяха предложили вече оферта и той не може да ги конкурира. На всички тези интервюта нито за секунда никой не се опита да оспорва експириънса ми, дори напротив - косвено си личеше, че са особено впечатлени. Значи няма значение от къде ти е експириънса, а какъв точно е той.
Много е важно човек да знае точно какво представлява като специалист и възможности и да предявява съответното самочувствие на интервютата, както и много добре да подготви резюмето си.
2. Мит номер две. В Британска Колумбия пазара на IT Jobs е драстично свит. За един месец толкова нови обяви излязоха, че едвам успявах да ги прочета подробно. Да не говорим, че на тези, които аплайвах накрая едвам насмогвах да съгласувам дните за интервюта. Преди две години сигурно е било по-различно, но в момента определено се наблюдава сериозен подем в почти всички IT области.
3. Мит номер три. Не се признава образованието. На едно от интервютата в Simon Fraser University хората определено си бяха впечатлени от моята диплома от Софийския университет. Естествено за някои професии не е така по обективни причини (доктори и сестри например), но да се говори, че по принцип се отричат български дипломи просто не е вярно.
4. Мит номер четири. На новопристигнали емигранти се дават по-ниски заплати. Не знам за другите, но аз си договорих стартово заплащане малко над-средното за съответната позиция, което е повече от показателно (да не говорим за бенефитите). Предполагам, че с времето, когато съвсем се докажа нещата ще придобият още по-сериозен вид.

Та така - искам само да кажа, че според мен най-важното за всеки нов емигрант е да има ясна стратегия за своя път на канадска земя. Да е подкован с достатъчно информация за всичко типично (и нетипично) за съответния регион и прфесионална категория. Да има перфектен английски и да подхожда със съответното лично самочувствие.
Само по този начин всеки ще може да постигне реален добър старт като skilled worker и ще може да преследва отблизо мечтите си.

Happy Canada Day! :beer: :beer2:
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

Moje bi za da izbegnem manipulaciata triabvashe da napishesh "Za niakoi mitove za rabotata v IT", zashtoto kvalificiranata rabota nito zapochva nito zavarshva s IT. :D

Inache , chestito. :D :D
Последно промяна от huba на Пет Юли 01, 2005 12:09 am, променено общо 1 път.
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
LaRue
Мнения: 2647
Регистриран на: Сря Мар 03, 2004 2:13 pm
Местоположение: Карлуково, избягал от Психиатричната Клиника

Re: За някои митове относно квалифицираната работа.

Мнение от LaRue »

Честито MrGeek!!!!!!!!
Госпожо, преди да виснете във форума изключихте ли печката???
This Account Has Been Suspended
Изображение
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Мнение от MrGeek »

Благодаря, но не става въпрос само за IT. Просто давам примери от собствените си преживявания. Иначе тук се запознах с доста българи, които си работят на много добри позиции в техните си области.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Честито! Само така!
Аватар
Jane
Мнения: 1781
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 9:15 pm
Местоположение: Mtl, QC

Мнение от Jane »

Честито и от мен !
Пожелавам ти работата да ти донесе това, което търсиш и в професионално и във финансово отношение ! :)
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

Честито и от мен, а на мен пък бившия ми шеф, всеки път като се чуем ми се оплаква, че нямало програмисти.... Програмистите казват че нямало работа, работодателите пък че нямало програмисти.... сложна дилма :roll:
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

:D Влади аболютно си прав, защото винаги има дисбаланс между какво има на пазара като работна ръка, и какво има като проекти.

А мосю Гийк честито и само така. Единствената ми забележка е това което казваш е абсолютно вярно за по-технически ориентираните позиции. Когато говорим за позиции в по-високата част на атмосферата в ИТ-то е смислено да се започне на по-ниско заплащане (или пробно) и после да "ъпгрейдва".
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Браво MrGeek, страшен тайминг :lol: !
Happy Canada Day :partytime: !
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Клечка За Чистене На Уши
Мнения: 1426
Регистриран на: Нед Юни 05, 2005 12:04 pm

Мнение от Клечка За Чистене На Уши »

Ама то било MrGeek!!! През цялото време си мислех, че е MrGreek и се канех да го питам що се е кръстил така и дали не е грък.
Ами поздравления :beer: За работата де, не затова, че не си грък. :beer:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Честито на победителя.Да дам и аз моето мнение-За някои митове относно квалифицирана работа в Канада ,че се започва лесно.Пълна неистина и манипулация е да се твърди подобно твърдение,да не говоря,че не е коректно да се подвеждат хората на които им предстои идване в Канада.
Почти няма сфера на трудовия пазар ,която да не е засегната от изискванията за членство в ордери,асоциации,лицензиране и др. подобни рестрикции,като в по вечето от случите за да изпълниш горното условие ти трябва тукашно образование и стаж,дипломи и образования от други страни са равни на нула ,уменията можеш да си ги покажеш чак сле това.И това не се отнася само за медицината и правото ,а за още 90% професии когато говорим за квалифицирана работа както и в производството така и в административно-управленческата сфера.
Ако поставим въпроса така -За някои митове относно квалифицирана работа в ИТ в Канада -там ситуацията явно е коренно различна ,причнават ти опита и ти дават възмогност да се представиш какво можеш и ,ако си добър вървиш напред,но това далеч не се отнася за почти всички остнали професии.
И преди съм давал пример със жената -Социален работник-Здравноосигурителни системи и социална медицина -за 3г. 1000 изпратени резюмета и само 2 интервюта в някъкви мултиетнически цнтрове ,където вземат служители от тяхните си раси.
Моля не заблуждавайте хората с твърденията си относно започването на квалифицирана работа в Ка.,ако има такива случаи в ИТ ,моля коректно да се отбелязва ,че иде реч точно за тая сфера,щото ние сме в Ка от няколко години и сме наясно със ситуацията ,но хората които още не са четат и ви вярвят ня голямата неистина.
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

vladi написа:Честито и от мен, а на мен пък бившия ми шеф, всеки път като се чуем ми се оплаква, че нямало програмисти.... Програмистите казват че нямало работа, работодателите пък че нямало програмисти.... сложна дилма :roll:
Ami vladi, kaji na shefa da poraboti varhu stravta. :D :D
Neka uvelichi s 10$ chasovata stavka i niama da moje da se otarve ot ribki i to ne kakvi ami programisti. :D :D :D

bateto, na teb kakvo ti puka che choveka podvejda naroda?Ami to se podvejda niakoi,koito iska da bade podveden.Pak i te edni mitove nai-lesno se razbivat s drugi takiva. :D :D
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

Mr. Geek, chestito.
Tuk v Toronto ne e tochno taka. Ima izvestno razdvijvane v IT sectora no polojenieto e dalech ot rozovo. Radvai se na uspeha si no ne podvejdai teia v BG - da ne vzemat da idvat s po 2-3 hiliadi dolara shtoto si misliat che recruiterite shte gi chakat na letishteto.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
shark6286
Мнения: 229
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 5:17 am
Местоположение: Calgary

Мнение от shark6286 »

Честито MrGeek! Само така!

Би ли споделил какви IT специалисти се търсят най-много в момента?
Tutankamon
Мнения: 776
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 11:52 am

Мнение от Tutankamon »

Mr.Geek, честито!

Мисля, че си напълно прав, всички зависи от самия теб, и способността ти да се докажеш като специалист, и умението ти да договориш, това, което искаш.Браво!
На това му се вика, да знаеш, защо си дошъл в Канада, и ти много добре знаеш какво търсиш.
Само така, смело напред!
Заключено