За някои митове относно квалифицираната работа.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

sasho71 написа:
anxeli написа:...може да се получи и първия прецедент - мед. сестра си взема изпита веднага след като дойде и започва работа веднага. Това е реално 2-3 месеца. . .
малииииии, тихо да не те чуе Жой... :D
конкретно познавам такъв човек, който беше взел оше от БГ Тойфела, а тук директно се яви на няколко изпита пред Онтарийския ордер и на 7 месец започна като мед сестра. Само че проблемите настъпиха след това със самата работа-най-гадната и най-нископлатената за мед сестра- нещо като за назидание че си влезнал през задния вход, демек чрез приравняване, а не през парадния-демек през Университета. В крайна сметка я принудиха пак да мине през Университета, ако иска да катери нагоре. мдам, гадни хора ти казвам са тез :wink:
Чух го, чух го! :D Само че, Сашо нещо не си наясно...Въпреки, че процедурата в Онтарио ми е малко мътна Индия, аз твърдя че това е НЕВЪЗМОЖНО!!!
Познатата ти най-вероятно е започнала не като мед.сестра, а като помощник мед.сестра, а това НЕ Е ЕДНО И СЪЩО! Работила е гадната работа не за назидание, Сашо, а защото за такава длъжност е оторизирана! С недостига на мед.сестри знаеш ли колко им пука къде си учил и работил? Вълнува ги САМО И ЕДИНСТВЕНО законното ти право да работиш тук по специалността, а именно членството в Ордера и лиценза.
Онтарийският Ордер може да признае САМО бакалавърска степен за да даде възможност за приравняване към колежиална сестра. За директно явяване на изпит пред Ордера не може и дума да става. Всички минават през актуализационен курс и той трае повече от 7 месеца.
И по повод квебекската процедура...Може да се спести време като се започне процедурата дистанционно.Познавам колежка от Израел (разликата между нашите дипломи и тяхните е огромна), която пристига вече с разрешението за прравнителен курс на ръка. Повече от 1 година вече не може да го започне,т.к. чакащите са много, а курса се организира веднъж годишно. Познавам и мароканец минал през приравнение. Цялата му процедура до началото на курса е траела 3 години. Още е неизвестно как ще мине и дали въобще ще мине, когато през това време не си практикувал и си нямаш и хабер от местната система. Пита се...за какъв *** му е на здравомислещ човек да минава през "задната врата" като предната не е затворена?
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

anxeli написа:Лесно е да се оправдаваме, когато не сме си дали достатъчно време да се информираме от Бг за възможностите и перспективите които имаме тук. Всяка сестра, клиничен лаборант, рентгенов лаборант и др. регулирани професии при които се държи изпит за лиценз могат да кандидатстват по интернет от Бг. Който се интересува - гугъл, може и ЛС. Ако след като знаеш че си одобрен/а за Канада си подадеш апликейшъна по интернет може да се получи и първия прецедент - мед. сестра си взема изпита веднага след като дойде и започва работа веднага. Това е реално 2-3 месеца. Аз не го направих, защото не знаех че може :oops: и защото мислех да работя друго, това е дълга история, дойдох препасана с дипломи и справки и ми отне 1.5 години. Започнах работа 1 месец след като си взех лиценза. Тази дискусия :? е полезна за тези, които си мислят че като дойдат всичко ще се нареди, веднъж да кацнат. Не, започва се отдалече, лицензи, справки за експириънс, препоръки, иначе всеки пропуск коства много време тук. И горчиви постинги във форума :wink: .
anxeli, много ценя мненията ти по принцип. Но ще се повторя пак специално по отношение на сестрите...НЯМА признаване на дипломите ни, освен ако не са с бакалавърска степен за колежиална. Твърди се, че новите ни дипломи за висше-степен специалист минават, но пък те са толкова скорошни, че кандидатите не минават по изискванията за трудов стаж. Моята лично не мина, т.к. е издадена на базата на старата. :evil:
До преди 1-2 години в Онтарио са минавали колежиални дипломи, но вече НЕ! Признаването е за по-ниско ниво.

Да...Процедерата по И-нет в Квебек е възможна явно от скоро. Случаят с колежката от Израел е прецедент и дори не знам дали става за България. По мое време това не беше възможно. Пробвала съм. :(
Процедурата от подаване на първите документи (веднага с пристигането) и до окончателния отказ ( :evil: ) ми отне почти 1 година. Хубавото е, че за тази година не спах да ги чакам, въпреки, че малко късно се усетих...
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Джой не се пъни,гумените глави лесно с доводи и факти не можеш ги убеди,те си знаят -За някои митове относно квалифицираната работа -ако сте умни и кадърни няма начин да не ви признаят дипломите и да не ви вземат.Сама виждаш кво стана с мен относно разбиването на някои митове за започването на квалиф.работа .Започнаха обяснения и съвети и упреци,че трябва предварително да знаеш кво те чака ,да си подготвиш почвата и с няколко изпитчета си готов за лиценза за някой и друг месец,а някои даже стигнаха и до квалификации от рода на загубенаци и задръстеняци.
Аз съм давал пример с жена ми ,колежанска диплома за мед сестра не се признава тук ,няма приравняване ,няма някое и друго сертификатче,влизаш в колежа заедно с тези от секондера и започваш от 0,след 3 год. като го изкараш си мед. сестра ,с приравняване и доучване не става.Ти пишеш същото и това са факти,защо тогава моето и твоето мнение да не тежи ,когато е действителната истина и трябва да се подлага на съмнение и да се съветва -ами вие там нещо не сте направили ,не сте догледали ,аб вие сигурно не сте и в ред да твърдите ,че не ни признават,я вижте ме мен умния/та/ само за няколко месеца -година се приравних ,а вие само заблуждавате хората .
Господа многознайковци,хайде като сте толкова отворени ми кажете как един летец,корабен капитан или механик може да започне работа по специалноста си ,давам ви бонус с приравняване и някое и друго сертификатче не става ,имам инфо по въпроса,но вие дето поддържате тезата -За някои митове... малко се понапънете за да си я защитите.Така де ,да не са все мед. сестри в устата ни.Избрах проф. произволно,мога да изброя поне 10-20 още.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Бате, започваш сериозно да се излагаш.
:roll: :metro:

Джой, знам че ти знаеш най-добре, защото с това се занимаваш. От май 2005 наистина искат бакалавърска степен. И стаж поне 1.5 години ако не се лъжа. Не знам колко сестри имат бакалавърска степен от бг, факта е че моя позната се промуши преди този срок с диплома от някакво УПК за сестри, даже и не знам какво е това, с фалшив стаж, никога не работила като сестра. Да, беше на курс тук за няколко месеца, взе си изпита и започна веднага. Не съм искала да изпадам в подробности, запото не ги знам. Мисълта ми беше че по принцип е възможно, конкретно при мен ми признаха цялото образование и имах избор, да загубя една година в Michener Institute за опреснителен курс и канадските стандартс оф практис и т.н., но предпочетох да се явя веднага на изпита. Веднага, след месец-два, защото се прави три пъти годишно само. Не знаех че за сестри опреснителния курс е задължителен :oops: СОРИ !
Мисълта ми беше че ако знаеш какво и защо отиваш да правиш, приготвяш документите и започваш, оттук или оттам, след 3 или 7 месеца или година, не се хвашайте за числото, важното е да си щастлив и спокоен че знаеш за какво и защо се бориш.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Jane
Мнения: 1781
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 9:15 pm
Местоположение: Mtl, QC

Мнение от Jane »

Anxeli, много интересна мисъл си сложила под чертичката ! :)

cool ! :thumbsup:
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

10x !
Винаги си я препрoчитам със закъснение, след като вече съм постнала нещо :? :roll: ...
Циганите - на Сатурн !
kosciuszko
Мнения: 209
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 10:09 pm

Мнение от kosciuszko »

Interesno kak vsichki tuk sa vse uspeli s chudesni profesii,a realnostta e che jiveiat v apartamenti, fakta e che samo mnogo bednite v Canada jiveiat v apartamenti.
Chudesni profesii, a karat motopedi ili stari hondi
Chudesni profesii imat, a edvam mogat da si pozvoliat edno patuvane vednaj v godinata ili 1 pat na 2 godini do balgaria da se praviat na veliki. za hodene po celia sviat: Avstralia, Americas, Afrika, New Zealand, Asia, za tova i duma ne stava.
4ovek, nepoznavash balgarskia perushanski mantalitet ste si pomisli che balgarite sa vsichki miloneri.
koito naistina e "uspial", da se obadi, da hodim dvamata po celia sviat i da si pravim kompania, a ne samo tuk da balamosvat tezi deto oste sa v BG
bminchev@shaw.ca
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Недей и ти,че сега ще те анатемосат,независимо дали се кефиш на мисълта под чертичката или не.
Хубавото на ананимното пространство е,че всеки може да си избере позиция на успешен за да гъделичка собственното си его печелейки симпатизнти.На мен по ми подхожда да съм лузър ,а не манкьор.
Fany
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Авг 04, 2003 5:30 am
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от Fany »

Tova, koeto kazva Mr Geek e napalno viarno za Vancouver. Az izpitah sashtoto,na moia grab, dokato si tarseh rabota. Otne okolo 6 meseza usileno tarsene, pusnah okolo 150 resumeta, imah 6-7 intervuta i vzeh 3 sertifikata v mesten kolej, zashtoto navsiakade gi socheha kato neobhodimo uslovie za kandidatstvane. V kraina smetka si namerih mnogo hubava rabota kato Quality contol technician /po profesia sam food technologist/. Priravniha mi diplomata ot Magister v BG, na bachelor v Canada, no nikade na intervutata ne sa podlagali pod samnenie tova che imam zavarsheno visshe obrazovanie. Te prosto go priemaha za fakt, interesuvashe gi poveche kakvo sam varshila i kakvo znam za samata profesia, za koiato kandidatstvam. Ta za tova si mislia, che ako vseki, koito idva tuk, ima saotvetnite poznania v dadena oblast i e dostatachno uporit da se "rovi" i namira informazia, kakvo se tarsi, kade se tarsi i kakvi sa iziskvaniata, niama nachin rano ili kasno da si nameri dobra rabota. V podkrepa na tova shte kaja, che samo 20-25% ot kanadzite zavarshvat visshe i zatova spezialisti na vsichki niva se tarsiat. I oshte neshto- poznavam dosta balgari vav Vancouver i triabva da vi kaja che nikoi ne e ostanal na nivoto na koeto e zapochnal, vseki tarsi nachini da se kvalifizira, vsichki uchat, vzimat sertifikati i nespirat dokato ne si nameriat rabota i povecheto ot balgarite tuk sa dobre iziaveni spezialisti v razlichni oblasti.Ot vseki chovek lichno zavisi dali shte uspee v Canada ili ne!
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

bateto написа:Господа многознайковци,хайде като сте толкова отворени ми кажете как един летец,корабен капитан или механик може да започне работа по специалноста си ,давам ви бонус с приравняване и някое и друго сертификатче не става ,имам инфо по въпроса,но вие дето поддържате тезата -За някои митове... малко се понапънете за да си я защитите.Така де ,да не са все мед. сестри в устата ни.Избрах проф. произволно,мога да изброя поне 10-20 още.
Аз познавам едно момиче с диплома на психолог, та тя дойде в Монреал, работи 4-5 месеца (не повече) като продавачка в магазин за 8 долара и след това си намери работа като психолог. Няколко месеца по-късно вече беше в ордера на психолозите и сега си работи като психолог в училище, а преди това е била психолог в клиника. Или може би психолозите ще ги броим към IT?
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Мнение от Guinness »

Е страхотна дискусия се е заформила тука и все за IT,доктори ит.н висококфалифицирани кадри. Та да споделя някои надлюдения за учене на английски относно две елементарни професии като електротехни и водопроводчик;
-електротехник-няма приемен тест,но се чака от порядака на 4-5 години за започване.Лично с очите си ,че номер 1 в списъка на чакащите е подал документи през 2000 год( словом -двехилядната година) :shock: :shock: И тази година ще е късметлия и ще учи -след 5 години чакане :D :D Приемът е 20 кандидата на година за цял Монтреал :shock: :shock: Отделно друг случай -мой познат вече 6-та година се бори да бъде допуснат на някакъв изпит за електротехник!
-водопроводчик-с приемен тест,Кандидати-200,места-25 отново за цял Монтреал :D .Тест от 5 часа следобяд до 11 часа.6 часа тест за водопроводчик,не за космонавт!
Учете,бъдете целенасочени и се борете с ......мечките в гората :D :D
Последно промяна от Guinness на Пон Юли 04, 2005 12:25 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

kosciuszko написа:Interesno kak vsichki tuk sa vse uspeli s chudesni profesii,a realnostta e che jiveiat v apartamenti, fakta e che samo mnogo bednite v Canada jiveiat v apartamenti.
Не ми се сърди, ама това се и типично балкански начин на мислене. Първо аз познавам много българи които вече на втората година се нанесоха в собствена къща, и огромно количество които карат нови коли но това нищо не значи. Може да си професионалист, да изкарваш добри пари но да не афишираш с това, това е съвсем обечайно за канадците и крайно рядко при нас българите, защото нашата логика е: последния лев за най-ново поколние мобилен, че като седнеш в кафенето да може да го извадиш със ключовете и да плеснеш на масата :lol: :lol: :lol:

Само не се засягай сега, аз се обаждам само за да не позволя да достигнем до консенсус че в Канада нищо не може да се направи....
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

vladi написа:
bateto написа:Господа многознайковци,хайде като сте толкова отворени ми кажете как един летец,корабен капитан или механик може да започне работа по специалноста си ,давам ви бонус с приравняване и някое и друго сертификатче не става ,имам инфо по въпроса,но вие дето поддържате тезата -За някои митове... малко се понапънете за да си я защитите.Така де ,да не са все мед. сестри в устата ни.Избрах проф. произволно,мога да изброя поне 10-20 още.
Аз познавам едно момиче с диплома на психолог, та тя дойде в Монреал, работи 4-5 месеца (не повече) като продавачка в магазин за 8 долара и след това си намери работа като психолог. Няколко месеца по-късно вече беше в ордера на психолозите и сега си работи като психолог в училище, а преди това е била психолог в клиника. Или може би психолозите ще ги броим към IT?
vladi, i az poznavam niakoi, det poznava drug, toi pak treti.... Nali se seshtash che 4-5 mesetca + niakolko mesetca po-kasno ne pravi mesec i polovina?I che ne e stanala chlen na ordera bez da mine niakoi drug izpit?Zashto izmestvate postoianno temata?Estestveno che e vazmojno namiraneto na rabota, no tia iziskva vreme nervi i usilia.Mnogo poveche otkolkoto v IT.A и друго- moje bi triabva da presmetnesh vremeto kogato tvoiata poznata shte stane klinichen psiholog, shtoto razlikata ne e nikak malka, a?Neka pak da ne namesvame i temata za zaplashtaneto.....

Fany написа:Ot vseki chovek lichno zavisi dali shte uspee v Canada ili ne!
Ami to po princip ot vseki chovek si zavisi dali shte uspee ili ne, bez nachenie dali shte e v Canada ili niakade drugade. :D
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

huba написа:vladi, i az poznavam niakoi, det poznava drug, toi pak treti.... Nali se seshtash che 4-5 mesetca + niakolko mesetca po-kasno ne pravi mesec i polovina?I che ne e stanala chlen na ordera bez da mine niakoi drug izpit?Zashto izmestvate postoianno temata?Estestveno che e vazmojno namiraneto na rabota, no tia iziskva vreme nervi i usilia.Mnogo poveche otkolkoto v IT.A и друго- moje bi triabva da presmetnesh vremeto kogato tvoiata poznata shte stane klinichen psiholog, shtoto razlikata ne e nikak malka, a?Neka pak da ne namesvame i temata za zaplashtaneto.....
huba, ако беше пропуснала да ме контрираш, щях да си помисля че нещо лошо ти се е случило, но сега виждам, че си в добра форма, както обикновено и се радвам за теб :D :D :D
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

vladi написа:
huba написа:vladi, i az poznavam niakoi, det poznava drug, toi pak treti.... Nali se seshtash che 4-5 mesetca + niakolko mesetca po-kasno ne pravi mesec i polovina?I che ne e stanala chlen na ordera bez da mine niakoi drug izpit?Zashto izmestvate postoianno temata?Estestveno che e vazmojno namiraneto na rabota, no tia iziskva vreme nervi i usilia.Mnogo poveche otkolkoto v IT.A и друго- moje bi triabva da presmetnesh vremeto kogato tvoiata poznata shte stane klinichen psiholog, shtoto razlikata ne e nikak malka, a?Neka pak da ne namesvame i temata za zaplashtaneto.....
huba, ако беше пропуснала да ме контрираш, щях да си помисля че нещо лошо ти се е случило, но сега виждам, че си в добра форма, както обикновено и се радвам за теб :D :D :D
aaa, vladko vijdam i che i ti ne propuskash... :D :D :D

Aide sega prodalji s dokazatestvata.Kaji kogo poznavash oshte deto edikvo si.... :D :D
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят."
Заключено