Към нежния (в повечето случай) пол......

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Дякон Игнатий
Мнения: 1520
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:47 am
Местоположение: DIX30,QC,CANADA

Към нежния (в повечето случай) пол......

Мнение от Дякон Игнатий »

Ще ми се да ви попитам за цитонамазката за медицинските,за к'во разгеле стаа въпрос,че в нашия (не съвсем) град казаха,че за случая идва патолог :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: от един по-голям град за да вземе тези проби.К'во стаа ясно след излизането на разултатите.......Патолог??? :shock: :shock: :shock:
За яснота-знам откъде се взема тази проба,не ми е ясна целтта.
НАПРАВИ НЕЩО ЗА РОДИНАТА-ЕМИГРИРАЙ
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

Абе Дяконе,
въпреки,че не съм от нежния пол ще ти обясня:
Патоанатома трябва да даде заключение след като я огледа/цитонамазката/ под микроскоп.
Цялата работа е...................даваш му някой лев и той може да ти напише каквото ти трябва дори без въпросната цитонамазка.
Ясно?


Какво стана с колената ти?
Ще правим ли ремонт?
Док....................... :beer: :beer: :beer: :lol:
TROUBLEMAKER
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Мнение от drifter »

Във Вита може да се направи. Преди година беше 27 лв. допълнително към останалата купчина пари . Ако я правиш другаде не с направление, а срещу заплащане ще ти излезе горе долу същото.
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

освен за процедурата по имиграция цитонамазката е много добра профилактика на РАК на шийката на матката, така че според мен е по-добре дасе направи профилактично, така ще съчетаета полезното с приятното, не че не може да се напиша на крак, но си е за вас. иначе Док е прав. ти си решаваш
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Цитонамазката НЕ Е ПРОФИЛАКТИКА, а служи за ранна диагностика. Това е хистологично изследване за наличие на ракови клетки. Съответно се прави от специалист патоанатом.
Изследването цели откриване на предраково състояние на шийката на матката за навременна намеса. Прогнозата за лекувани в този период е съвсем различна.
ТРЯБВА да се прави от семейния лекар веднъж годишно масов скрининг, а за нуждите на емиграционните, цитонамазката се взима във Вита.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

ПРАВАТА ЛИНИЯ ................

дали можеш някой път да замълчиш, поради липса на обширни медицински знания или трябва видаги да се обаждаш неподготвена ?във форума има още няколко лекаря и никой от тях не ми противоречи, но ти винаги си ПРАВА - замисли се малко


в медицината съществуват първична, вторична и третична профилактики и цитонамазката, като възможност за ранно диагностициране на рак на шийката на матката е вид профилактика.от рак на шийката на матката се умира рано или късно, ако не се лекува. всяка възможност за ранна диагностика е вид профилактика за запазване здравето и живота на пациента

и понеже не съм прав би ли ни обяснила някакви профилактични мероприятия за този вид заболяване

няма да питам какво по-различно каза от Док и мен ?
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

poumpy написа:освен за процедурата по имиграция цитонамазката е много добра профилактика на РАК на шийката на матката, така че според мен е по-добре дасе направи профилактично, така ще съчетаета полезното с приятното,
А сега, моля, дай дефиниция за приятно в случая! :lol:
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Мнение от eva-vet-eva »

Дяконе,с цитонамазката освен ранно диагностициране на доброкачествени и злокачествени изменения на шийката на матката,се диагностицират и остри и хронични възпаления на влагалището.Ако ви е възможно,направете това изследване поне месец преди прегледа във "Вита",та ако открият някакво възпаление,да има време да се лекува.След едномесечно/обикновено е толкова/лечение се прави контролна цитонамазка и ако все още има проблем,лечението се продължава.Желателно е на листчето,на което са написани резултатите,да фигурира най-много първа група/за във Вита,де,за вас най-добре да пише " отрицателни резултати",т.е.няма ник`ви бацили/.Ако направите изследването направо във"Вита",рискувате ,първо, да платите доста по-голяма сума,и второ,да се окаже,че има нещо нередно и да ви върнат за лечение и последващо ново изследване.
Успех!
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Няма начин! :D

Профилактиката не е изследване, а ЛЕЧЕНИЕ! И ако се мислиш за лекар, трябва да го знаеш!
И понеже си голям отворко, специално за теб отворих медицинския терминологичен речник, който гласи:

" ЧАСТ ОТ ТЕРАПИЯТА, която цели предотвратяване на ризвитието на болест"

В бългаския език се използва изрази като "профилактичен преглед", "профилактично изследване", което структурно е неправилно, т.к. става въпрос за "prevention", а не за "prophylaxie", но това е особенност на езика. Не може да се каже, че нямаща терапевтична стойност процедура е профилактика.

-Никога не съм се обаждала неподготвена по мед.въпоси.
-Това,че лекарите във форума не се обаждат или се изказват не особенно уместно, говори само за тях!
-Док само обясни как да се изкара фалшива цитонамазка, когато човекът питаше какво е това, а ти се изказа малко неправилно, което леко допълних и коригирах. Това е разликата ако не си уловил.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Цитонамазка

Мнение от Doktora »

Съжалявам Джой но Пумпи е прав.
И изобщо не е вярно,че трябва да се направи във Вита.
Ако някога е било така то информацията ти е остаряла.
С уважение колежке :
Док......................
TROUBLEMAKER
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Не съм споменавала,че цитонамазката се прави САМО във Вита.Те могат да използват и направено на друго място изследване ако е скорошно и го споменах заради сроковете на изследването при човека. Може и да ми е остаряла информацията, но се правеше преди 3 години.

Колкото адекватното използване на терминологията, аз дадох цитат от извора!
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

JOY,Poumpy и Doktora здравейте,

Мнение от alen vid »

Профилактика,според мен,и най вече на основание на образованието,което съм получил , представлявя термин обхващащ представата за: "съвкупност от мерки,мероприятия,манипулации и действия,които се извършват,с цел предотвратяване случването на събития с не желан краен ефект"

Цитонамазката,според моите разбирания,не се явява - профилактика на каквото и да е било,поради причина ,че самата гинекологичната интервенция по вземането на хистологичен материял от пациента - по никакъв начин не повлиява нито в положителна нито в отрицателна степен здравословното му състояние!!!!!
Профилактиката повлиява на събитията чрез самата себе си в качеството си на конкретни,за целта ,манипулации.

Цитонамазката,тук трябва да повторя JOY,а и съгласно моите разбирания,е Хистологично изследване на основание резултатите от което се поставя Диагноза , която от своя страна служи на Вас докторите да назначите: конкретно лечение ,утвърдителна констатация /за добро здраводловно състояние на пациента / и/или ПРОФИЛАКТИЧНИ манипулации ,в случаи че, констатирате първоначални и типични за целта на изследването находки с обезпокоителен характер .

С желание, за конструктивен спор и без заяжданици и подмятания,
мисля че ,в случая, педантичната точност наJ OY , по пълно отговаря на моите схващания по дискутираното значение на термина Профилактика.

С Уважение към Вас : Ален
panpilulu

Мнение от panpilulu »

Ами и аз не съм доктор, но Джой е права!
"La prophylaxie désigne tout médicament ou processus pharmacologique destiné а se protéger ou а protéger une collectivité d'une maladie" !!!
Не съм го измислила аз това! Това си е официално определение.
Благодаря на Джой и Ева, за мене тяхното мнение също беше много полезно :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

отказвам да спря със тълковни речници било то български или френски.
когато някой от вас разбере, че съществуват няколко вида профилактика, в зависимонст от наличието на болест и/или нейните стадии тогава пак съм готов да разговарям. все едно не е по темата, но ми е трудно да проумея, че профилактиката е единствено и само лечение, защото в такъв случай ще чакаме всички да се разболяват за да ги профилактираме, лекувайки ги....
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

Здравей poumpy ,

Мнение от alen vid »

poumpy написа:отказвам да спря със тълковни речници било то български или френски.
когато някой от вас разбере, че съществуват няколко вида профилактика, в зависимонст от наличието на болест и/или нейните стадии тогава пак съм готов да разговарям. все едно не е по темата, но ми е трудно да проумея, че профилактиката е единствено и само лечение, защото в такъв случай ще чакаме всички да се разболяват за да ги профилактираме, лекувайки ги....
Аз съм далече от мисълта да те оборвам или да цитирам каквито и да е било речници - МОЛЯ ТЕ ,разбери ме правилно, аз споделям с Вас - това което са ме учили или поне това ,което съм възприел от това обучение: - правдиво или грешно: -незнам ,а и не налагам схващанията си на никого най-вече на доктори .
Държа да подчертая,че никаде не твърдя ,че Профилактика се налага само и единствено за/при лечение - точно обратното профилактиката ,разбирам аз,са действия /най-общо казано/ ,които се прилагат /не е необходима конкретна клинична картина - нито заболяване/ с цел : - да се предотвратят /да не се допуснат/ дадени евентуални нежелателни ефекти върху конкретен субект група субекти или бъдеща ситуация.
Но при профилактиката ,мисля аз,се говори и се очаква, да се приведат в действие - конкретни мероприятия - а Цитонамазката не е такова мероприятие ,което, само по себе си ,да повлияе събитията.

С Уважение към теб ,Poumpy
Заключено