RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от speedy »

Тия сигурно са за вътрешни позиции, не за да приказват с клиенти. Това е Dexia. Освен това не е ясно какви са 45-те канадци. Аз от време на време се разправям с хора в Индия (някои са много читави, други не - както навсякъде). Та като обяснявах на един Раджеш, нещо което трябва да свърши го питах дали ще може да го направи до един час, все пак в Индия беше посред нощ. Раджеш ми отговори нещо като "Dude, I'm two floors below". Хайманата бил от Брамптън, работи в нашия офис... Голям срам. После го поих с бира.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Marto »

Значи се оказа, че положението е чат-пат както аз казах. Един е получил ЛМО докато му налеят мозък как се прави всичко, другите тука за още по-малко интра-компанийно и после бай бай.

Ако РБЦ бяха затворили отдела и пратили тези позиции директно в Индия без никакво транзишънъл лигавене, тогава за какво щяхме да възнегодуваме и кого щяхме да разследваме?
miteto написа: Интересно пък тия какво ше ми разследват, след като Марто им казва, че всичко е наред и няма за кво да се притесняват |(
Ще разследват грънци. Много ясно, показни политически безсмислени жестове.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Marto »

ivandaman написа:@Марто

По принцип си еурдиран и компетентен по доста въпроси, но абсурдите които си написал в тази тема са необясними..

Явно спориш само за да се правиш на интересен без да имаш и най-малката представа за какво става дума.

Спри да се излагаш..

:handshake:
Mерси, Иване, но напротив.

Просто трябваше да дам противовес на всичкото негодуване, обвинения и изобщо истерия срещу работодателите като посочих, че просто не знаем достатъчно факти.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Павел »

Опитвам се да разбера дали Марто е най-лошият адвокат, та не вижда очевидни неща, или е най-добрият, правейки се че не ги вижда и пишейки достатъчно завоалирано, че човек да се обърка, предаде и каже, прав си - трази банка не е нарушила закона. Подобен подход имаше покойният Джони Кокран, който въпреки мотива, липсата на алиби и още хиляда доказателства, вкл и ДНА, изкара О. Джей невинен, едва ли не, щото не е бил сниман с камера по време на убийствата.

Аз в Канада не знам как се вади работна виза и не ми се рови, но знам много добре, от богат личен опит, как това става в САЩ. И в двете държави работодателят няма право да наема чужденец, ако има местен квалифициран кандидат за позицията, с това съгласни ли сме? В САЩ работодателят е длъжен да обяви отворената позиция с обява, закачана на вратата на фирмата, в местен вестник с определен минимален тираж на уеб-страницата на фирмата. Обявата трябва да стои мин 30 календарни дни. Всички кандидати пращат резюметата не директно във фирмата, а в Агенцията по труда, която ги препраща на работодателя. След интервютата, фирмата ако иска да наеме чужденец трябва да докаже пред Агенцията по труда, че чужденецът превъзхожда местния. Ако агенцията резюлира утвърдително кандидатурата, работодателя прави петиция до имиграционните служби за издаване на работна виза.

В конкретния случай как може да се каже, че няма нарушение, като тези 45, или там колкота са, работни места дори не са били вакантни и никога не са обявявани, а директно местни служители биват уволнени и на тяхно място назначени чужденци, които очевидно не са по-квалифицирани, след като се налага пред-уволнените да ги обучават!

Но дори и да става въпрос за новооткрити и обявени позиции, как може един работодател да си измие ръцете и да каже, ами ние не знаем дали чужденците са по-квалифицирани, не ние правихме интервютата, а друга фирма НАЕТА ОТ НАС.
Това е все едно една строителна фирма да избяга от отговорност, ако ел. инсталацията на построената от нея сграда се запали, казвайки, подизпълнителят дето прави ел. инсталацията е виновен, ние не носим отговорност.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Marto »

Чукча писател.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Павел »

Marto написа:Извинявай, но ти просто няма как да знаеш колко от индийците в офиса на РБЦ са трансфери и колко (или дали въобще) са с ЛМО.

Също така, канадски кандидати със сигурност ще има, но въпросът тук е дали отговарят на всичките изисквания на фирмата? Това също няма как да знаеш.
Е как да няка как да знае - нали може да чете - уволненият човек казва, че уволнените обучават чужденци, които не са хич в час с материята.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Павел »

Marto написа:Чукча писател.
Предполагам имаш предвид себе си. Отивай да си връщаш дипломата, а оня политик, дето си бил подал оставката, направо да го реинсталирват.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от roumensp »

Павел написа:И в двете държави работодателят няма право да наема чужденец, ако има местен квалифициран кандидат за позицията, с това съгласни ли сме? В САЩ работодателят е длъжен да обяви отворената позиция с обява, закачана на вратата на фирмата, в местен вестник с определен минимален тираж на уеб-страницата на фирмата. Обявата трябва да стои мин 30 календарни дни. Всички кандидати пращат резюметата не директно във фирмата, а в Агенцията по труда, която ги препраща на работодателя. След интервютата, фирмата ако иска да наеме чужденец трябва да докаже пред Агенцията по труда, че чужденецът превъзхожда местния. Ако агенцията резюлира утвърдително кандидатурата, работодателя прави петиция до имиграционните служби за издаване на работна виза.
На теория е така, но на практика - не съвсем. Етапът с обявите за позицията често пъти не се спазва стриктно и обикновено се претупва.
Питай ме мен, който съм бил employee на iGate за около 4-5 месеца. :D

Между другото, iGate имат доста добри адвокати, през чийто ръце са минали кейсовете на хиляди хора и се съмнявам някой да успее да ги уличи в някаква измама или неспазване на закона, дори и да е имало такива.

ПП
iGate е предимно "консултантска фирма" и основната й дейност е "рентване" на консултанти (какъвто бях и аз тези 4-5 месеца) на големи фирми за определен период. Консултантите обикновено са чужденци на работни визи (към iGate) и фирмите плащат яки пари за тях, но самите консултанти взимат едва половината или по-малко, другото отива за iGate. iGate успява да задържи консултантите си като ги спонсорира за ПР още от самото начало и всеки знае, че ако ги напусне (подобно на мен), ще загуби ПР процеса си. Казаното дотук важи единствено за ИТ, долкото съм чул iGate в последните години предлагат консултанти и в други области. Преди 12-13 години именно фирми като iGate станаха причина понятието "bodyshop" да се сдобие с още едно, алтернативно значение. :D
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Marto »

Няма какво да добавя, освен че преди време един много по-умен от мен човек ми каза, че когато някой опре до апели до пресата това му е последната надежда. Т.е. най-вероятно вече се е допитал до адвокат и му е било казано, че "he doesn't have a case". Това донякъде беше причината за скептицизма ми и се оказа, че бях прав.

Не знам кое ме тревожи повече: че пресата разлая кучетата и на практика разпъна на кръст двете компании без да си направи труда да си изясни фактите преди това, или това че сега едно или повече министерства ще им почернят живота на тези компании, щото някакви политици искат да извлекат политически дивиденти от цялата работа.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от miteto »

Marto написа:Ако РБЦ бяха затворили отдела и пратили тези позиции директно в Индия без никакво транзишънъл лигавене, тогава за какво щяхме да възнегодуваме и кого щяхме да разследваме?
Транзишънъл лигавене :D Ти наистина ли си толкова наивен да вярваш, че това е лигавене заради служителите, а не щото нямат начин да ги пратят директно в Индия точно тези позиции? Банките аутсорват ИТ В Индия от години, да не мислиш че ако можеха да ги пратят директно щяха да се замислят за две секунди?
Marto написа:Ще разследват грънци. Много ясно, показни политически безсмислени жестове.
аха, ясно - разбрахме ти тънката мисъл. Когато правителството разследва неща, които са му в работата, това са безсмислени жестове. Когато главната яйчарка говори глупости, че не знае хората в офиса на RBC дали са чужденци и с какви визи са дошли или когато RBC пускат бултиши от сорта на "We have already identified positions for a number of affected staff and we will continue to work diligently to find suitable roles for the remaining staff" - това не са показни жестове. Ама моля ти се, това е една добра компания със огромно social responsibility и [добави един бюлюк corporate лозунги] :D
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от miteto »

Marto написа:Не знам кое ме тревожи повече: че пресата разлая кучетата и на практика разпъна на кръст двете компании без да си направи труда да си изясни фактите преди това, или това че сега едно или повече министерства ще им почернят живота на тези компании, щото някакви политици искат да извлекат политически дивиденти от цялата работа.
Ох, ще почернят живота на горките невинни компании. Чакай да се напъна да пусна една сълза ;(
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от roumensp »

Marto написа:Mерси, Иване, но напротив.

Просто трябваше да дам противовес на всичкото негодуване, обвинения и изобщо истерия срещу работодателите като посочих, че просто не знаем достатъчно факти.
Марто, аз добре знам манталитета в големите фирми, защото все за такива съм работил и съм сигурен, че ако ги нямаше съответните закони повечето такива "едри" работодатели от типа на RBC отдавна щяха да са изритали повечето местни служители и да са ги заменили с чужденци, работещи на половин надница.
В подобни компании движещата сила се нарича Cost reduction, а служителите не се броят за хора, а за ресурси. ;)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Marto »

Eдинствената конкретна информация, която имаме от от цитата на спийди:
Of the 21 workers iGate is using to handle the outsourcing, one is in Canada on a temporary work visa which required iGate to seek permission from the federal government, arguing that the person has special skills. Another 13 people are iGate employees who are employees of iGate from outside Canada permitted to work short-term on the transition. The rest are local hires by iGate, the bank said.
...
Because the work is being outsourced to iGate, RBC said these workers are not staying behind to perform the work
Във всички статии преди (а и след) това пишеше, че съкращават канадци, за да ги сменят с гастарбайтери, което просто не отговаря на истината.

Разбира се преди да разбере за какво въобще иде дума, министърката на ХРДСК се изказва компетентно по въпроса, на практика обвинявайки компаниите без да знае какво са или не са били напрвили.
“The purpose of the Temporary Foreign Worker Program is to fill acute labour needs when Canadians are not available for the work required. It was never intended as a means to bring in temporary foreign workers in order to replace already-employed Canadian workers,” a statement from Minister Finley said.

The minister’s department said it was determining its “next steps.”
Джейсън Кени, за да не остане и той по-назад на всичкото отгоре пък и ги заплашва (щото той си обича да се изживява като тъф гай - каубоец):
“[The Temporary Foreign Worker Program] is not there for employers to make short cuts to displace Canadians — and if they are trying to do that, they should have the book thrown at them.”
Не мислиш ли, че трябваше да кажат просто: "получихме сигнал/прочетохме в пресата за случая. Не знаем нищо по въпроса, но ще направим необходимите запитвания до компаниите и тогава ще излезем със становище".
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от Marto »

roumensp написа:
Marto написа:Mерси, Иване, но напротив.

Просто трябваше да дам противовес на всичкото негодуване, обвинения и изобщо истерия срещу работодателите като посочих, че просто не знаем достатъчно факти.
Марто, аз добре знам манталитета в големите фирми, защото все за такива съм работил и съм сигурен, че ако ги нямаше съответните закони повечето такива "едри" работодатели от типа на RBC отдавна щяха да са изритали повечето местни служители и да са ги заменили с чужденци, работещи на половин надница.
В подобни компании движещата сила се нарича Cost reduction, а служителите не се броят за хора, а за ресурси. ;)
Е да де, но тук ги обвиняваха, че са нарушили тези закони (имаш предвид имиграционните закони, нали?), а то се оказа просто един случай на аутсорстване.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: RBC наема индийци, съкращават канадци (видео)

Мнение от miteto »

Marto написа:Eдинствената конкретна информация, която имаме от от цитата на спийди:
Of the 21 workers iGate is using to handle the outsourcing, one is in Canada on a temporary work visa which required iGate to seek permission from the federal government, arguing that the person has special skills. Another 13 people are iGate employees who are employees of iGate from outside Canada permitted to work short-term on the transition. The rest are local hires by iGate, the bank said.
Разбира се преди да разбере за какво въобще иде дума
Верно? Ооо, миличката добричка банка, така да я нападат лошите каубои. А х*й ли имаше тая в устата, че не можа да го каже това веднага, ами единствения коментар беше:
However, the bank refused to answer repeated questions about the type of work visas the iGATE employees have or how they were approved, given the job losses involved.
...
We do not comment on specific supplier relationships,” Cortese said.
Публикувай отговор