Дайте шанс на децата си!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

ми кой накъдето го влече, Ира :D
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от IRA »

krimon, ти си минала през основните училища. какво е твоето мнение.
на мен ми се струва излишно да се плаща за частно училище на тоя етап .пък си зависи от детето. аз за моя смятам ,че има повече възможности в държавното училище. с него работи допълнително логопед, учителката остава да работи с него. въобще не смятам,че в частно някой ,ще се занимава допълнително с него.
.Определено предпочитам да отидем на семейна ваканция за тези пари. Тези спомени остават за цял живот.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

Нали знаеш вица, Ира, на въпроса какво ще пие отчето - водка, уиски, вино, той отговорил ... и бира :) Колкото повече - толкова повече, пък каквото ще да става.

сигурна съм, че съм писала моето мнение по този въпрос над 100 пъти тук ;)
От днешна гледна точка и ако погледнеш пак мнението ми по-горе, нещата ги виждам така: няма голямо значение (за бъдещето на детето) частно-държавно училище.
Почти всички родители се опитват да дадат най-доброто за децата си, един го разбира като даване на пари като "застраховка", че си е свършил добре работата и че не е могъл да направи друго нещо. Това може да е частно училище или бг еквивалент "частни уроци".

Винаги съм смятала, че средата е най-важна и как се чувства детето там: има ли приятели, ходи ли с желание на училище, т.н. Ама гаранция - Франция ;) Основното училище тук е социализиращо, даващо "компетенции", а не реални знания. Дори да бъде перфектният ученик, всичко може да се преобърне в средното училище, където започват да учат малко повече (ако сравняваме с това, което ние учехме едно време в бг).

И пак, днес си мисля, че децата растат в общество, което ги възпитава повече, отколкото ние имаме тази възможност. Така беше и по времето на социализма в бг.
Важното е да се опитваме да прекарваме повече време с тях, да бъдем определящият фактор в развитието им. Защото като погледнеш реално, те са в ръцете на "обществото" от сутрин до вечер, а ние прекарваме с тях най-много време ... на семейни ваканции ;)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от domino »

IRA какво ти е мнението за логопеда, че май и на нас ще ни трябва ?
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от balbi »

domino написа:IRA какво ти е мнението за логопеда, че май и на нас ще ни трябва ?
domino, IRA е в Монреал - май е по-добре локално да потърсите, защото ще е далеч. Не знам колко чести са срещите с логопеда разбира се, но вярвам, че е поне веднъж на седмица.
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от domino »

balbi написа:
domino написа:IRA какво ти е мнението за логопеда, че май и на нас ще ни трябва ?
domino, IRA е в Монреал - май е по-добре локално да потърсите, защото ще е далеч. Не знам колко чести са срещите с логопеда разбира се, но вярвам, че е поне веднъж на седмица.
Да, абсолютно вярно! Ние ще трябва да потърсим някой в Квебек Сити. Интересен ми е обаче нейния опит и впечатления.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от IRA »

Логопеда да му е назначен от училище и работят по време на учебните часове. Не съм го избирала. Колкото знам идва и взима 2-3 деца, после работят заедно. Така беше и миналата година. Аз лични наблюдения нямам, но учитеката каза,че има напредак с френския.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Павел »

balbi написа:Само дето в другите провинции цифрите за заплати са също толкова различни, колкото и таксите за училища и градини тука :n:

Я пак? Разликата е в пъти, като при детските градини, нали?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от domino »

IRA написа:Логопеда да му е назначен от училище и работят по време на учебните часове. Не съм го избирала. Колкото знам идва и взима 2-3 деца, после работят заедно. Така беше и миналата година. Аз лични наблюдения нямам, но учитеката каза,че има напредак с френския.

Благодаря. Полезна информация. Не знаех, че всичко се организира в училището.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

В повечето училища няма логопед. Всъщност логопед се изпраща от училищната комисия, при молба на училището, когато има повече от 10 деца с говорни смущения. Ако в училището няма назначен логопед /1 път в седмицата, 1 час/, може да се ходи на частен и разходите да се припокрият от училищната комисия, ако има поставена диагноза от ортофонист. Цената на първоначалната диагноза е около 250 долара, а на 1 час 85 долара - обикновено застраховките ги припокриват. Заниманията са под формата на игри от типа "Не се сърди човече" - при преместването на фигурките се подават думите и се изговарят /следва възнаграждение от вида лепенки, бонбонки или някакво приятно занимание за детето.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от ablood »

Моите големи деца ходят в 2 различни държавни училища и в двете има логопеди, които им помагат с френския.

Кварталното смотано даскало не предлага такива екстри. Него го използваме само за следобеден daycare. Предполагам, че авторът на темата има впечатления от такива училища и си мисли, че всички държавни са такива.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

В училищата има отделни/допълнителни занимания по френски език, не с логопед, за децата, които не са франкофони. По препоръка на учителите им, те имат допълнителни часове, където им се помага с френския език, за да настигнат децата от класа си. Тези часове нямат нищо общо с логопедичните занимания. Обикновено се предлагат на децата на новопристигнали имигранти.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Joya »

Да точно както каза кримон, миналата година ни предложиха, тъй като детето не знае френски, да започне работа веднъж седмично с училищният логопед. Аз малко се постреснах, защото детето няма говорни смущения, но после се оказа че това са уроци по френски с много игри, картинки, аудио програми и т.н. Детето беше много доволно, но аз под логопед продължавам да си представям специалист, който помага при говорни проблеми :y:

Мисля че тук е и мястото да попитам, за секондер (без значение частен или държавен) кой резултат се взима, от кой клас и по кои предмети, и наистина ли изпитите са една година преди завърването на основното, защото попаднах на няколко такива училища, не но знам дали са изключение или правило.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от domino »

Благодаря ви за инфото! Явно има готови общи решения при такива проблеми, което е много добре!
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

Joya написа:Мисля че тук е и мястото да попитам, за секондер (без значение частен или държавен) кой резултат се взима, от кой клас и по кои предмети, и наистина ли изпитите са една година преди завърването на основното, защото попаднах на няколко такива училища, не но знам дали са изключение или правило.
Кандидатстването се извършва есента, малко след започване на 6-тата учебна година на пример. Записването за изпит ставa в края на 4-тата година.
Взима се цялостният успех по бюлетин от 4-та и 5-та година на пример.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор