КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от mwanza »

Аблъд, няма смисъл децата да знаят български. Ай успокой се ся.

Все се каня да те питам. Ти ония онлайн спелчекър за да си говориш по-правилно с децата ти ли го търсеше?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

mwanza написа:Аблъд, няма смисъл децата да знаят български. Ай успокой се ся.

Все се каня да те питам. Ти ония онлайн спелчекър за да си говориш по-правилно с децата ти ли го търсеше?
Разбира се, че детето ще знае малко, или повече български. Темата, която аз поставих беше с доста по-различен въпрос от този.
niki477
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Дек 23, 2007 7:36 pm

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от niki477 »

Моето лично мнение ,е че детето трябва да учи български език.Все пак това е майчиния език,независимо от нивото на овладяване.Всеки език е богатство.Според мен е мега тъпо,двамата родители да говорят с детето си на чужд език у дома си.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от 7George »

Е как какъв смисъл: няма само с конете си да говорим на български... :P
Embrace your climate change!
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от Marto »

niki477 написа:Според мен е мега тъпо,двамата родители да говорят с детето си на чужд език у дома си.
А ако родителите са от различни народности?

Знам, че такива като мене са изключение, ама все пак... В моя дом българския никога няма да е основния език.
driver
Мнения: 280
Регистриран на: Чет Май 04, 2006 4:19 am
Местоположение: Montreal

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от driver »

Като чета и сякаш съм в БГ. А вие? Стига бе хора , в Канада сме (поне повечето във форума де) , ако сте забелязали тука е демокрация. Който иска да учи- да учи: това не се отнася само за българския ами и за всичко останало. Не мога да разбера защо трябва да се дават съвети на някой който по принцип не иска да бъде съветван. Със сигурност повечето от вас харесват различни неща , да кажем музиката - чалгата , ех този ориенталски стил, от къде дойде та завладя толкоз много от нацията ни (лично мен не ме кефи и какво да направя , да се изпокарам с всички приятели дето я харесват ли). Някой учи литература, друг физика, хората са си различни. Някой от вас дето се ядат в тая тема има ли отговор на въпроса: Защо в Канада е по-лесно? ... Ще отговоря от моя гледна точка: Хората тук имат респект към всичко и всички , не обръщат внимание на това кой какъв език говори , как се облича , каква кола кара и т.н. Щом не им пречиш никой не те и закача. Липсват клюкарските събирания. Помагат много, но трябва да си поискаш иначе-не. Та не помагайте на някой който по рождение не иска да му се помага.
А доколкото България и българския - те са изчезващ вид. Циганите и турците са бъдещите българи - така че не знам как ще запазим българския колкото и да ни се иска. А като гледам на повечето не им дреме за това... Това са факти а не измислица.
Останете си със здраве!
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от 7George »

Някой от вас дето се ядат в тая тема има ли отговор на въпроса: Защо в Канада е по-лесно? ... Ще отговоря от моя гледна точка: Хората тук имат респект към всичко и всички , не обръщат внимание на това кой какъв език говори , как се облича , каква кола кара и т.н. Щом не им пречиш никой не те и закача. Липсват клюкарските събирания. Помагат много, но трябва да си поискаш иначе-не. Та не помагайте на някой който по рождение не иска да му се помага.
Хубаво си го казал. :D И аз не обичам да ме съветват. Примерно жена ми - докато шофирам. И затова съм в Канада. Правя си каквото си знам и нося отговорност. То кво беше в БГ - ама защо така правиш, що не иначе... съседа, тъщата, комсомола, колегата, шефа, сички акъл даваха и все по-зле ставаше..

Тука си обменяме мнения, това е форум. Нежно, учтиво, загатващо и ненатрапващо. Може някой да си хареса нещо за себе си.
Embrace your climate change!
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от mwanza »

Driver, по принцип съм съгласен. Ама като ми свирят доко-доко, на цигански, с маанета и кючекини по турско сини и лилави шалвари с пендари и тн на центъра на Монреал и малко се изнервям.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от 7George »

mwanza написа:Driver, по принцип съм съгласен. Ама като ми свирят доко-доко, на цигански, с маанета и кючекини по турско сини и лилави шалвари с пендари и тн на центъра на Монреал и малко се изнервям.
Ей затова хората масово се изнасят в квартали като Лавал...
Embrace your climate change!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от krimon »

затова съвсем наскоро отвори широко врати новата джамия в Лавал :roll:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от ablood »

Хей хора! Лавал не е квартал, а град с множество квартали.
aseto

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от aseto »

driver написа:Като чета и сякаш съм в БГ. А вие? Стига бе хора , в Канада сме (поне повечето във форума де) , ако сте забелязали тука е демокрация. Който иска да учи- да учи: това не се отнася само за българския ами и за всичко останало. Не мога да разбера защо трябва да се дават съвети на някой който по принцип не иска да бъде съветван. Със сигурност повечето от вас харесват различни неща , да кажем музиката - чалгата , ех този ориенталски стил, от къде дойде та завладя толкоз много от нацията ни (лично мен не ме кефи и какво да направя , да се изпокарам с всички приятели дето я харесват ли). Някой учи литература, друг физика, хората са си различни. Някой от вас дето се ядат в тая тема има ли отговор на въпроса: Защо в Канада е по-лесно? ... Ще отговоря от моя гледна точка: Хората тук имат респект към всичко и всички , не обръщат внимание на това кой какъв език говори , как се облича , каква кола кара и т.н. Щом не им пречиш никой не те и закача. Липсват клюкарските събирания. Помагат много, но трябва да си поискаш иначе-не. Та не помагайте на някой който по рождение не иска да му се помага.
А доколкото България и българския - те са изчезващ вид. Циганите и турците са бъдещите българи - така че не знам как ще запазим българския колкото и да ни се иска. А като гледам на повечето не им дреме за това... Това са факти а не измислица.
Останете си със здраве!
Driver, според мен това, което ти мислиш за свобода и ненамеса в личната сфера е отвратително. Интересно как повечето хора се вторачват в отделни детайли от картината, разбира се, водени от медиите, и изобщо забравят за цялостното послание. Свободата и ненамесата в чуждия живот на мен повече ми се натрапва като зле възпитани деца, без уважение към нищо, които напускат училище на 16, горе-долу тогава спират да комуникират със семействата си. Като възрастни хора, които са сами и пукват като кучета в приюта. Като цели загубени поколения, без религия, без принадлежност на индивида към нещо стойностно (изклю'чение прави връзката им с отбора по хокей). И аз поне засега не съм забелязал канадец с респект към собствения си език. По-скоро става дума за някакво глупаво съперничество, при което англофоните мразят в червата си френския и обратно, но това не ги кара по-силно да овладеят до съвършенство собствения си език, да са грамотни и да четат собствената си литература. Освен това не мога да се съглася с теб, че всички имат респект към останалите. Напротив, в канада има касти, които не са изградени на някаква религиозна основа, например както са индуистите, а само и единствено въз основата на притежанието на пари. Всеки, който отиде на кафе в някой богат Монреалски квартал, ще забележи липсата на възпитание на редовните посетители. Точно това са поклонниците на новата религия, на Мамон, които нямат възпитание и маниери, но също нямат респект към нищо и никого, нито скруполи, нито сърце. Тезьи хора са опасни, защото се издържат от употребяване на останалите ("узюр") и абсолютно нищо няма да ги спре в желанието им да превърнат масата в човешки добитък, без език, без ценности, без принадлежност към нищо. Само една бърза забележка: именно царете на среброто, стоят зад кръвопролитията през Френската революция, наполеоновите войни, Революцията в Русия, Първата и Втората Световна война, Великата депресия, Комунизма, Нацизма и Ционизма........... Тези хора държат пресата, телевизиите, Холивуд, университетите, които бълват страх след страх, лъжливи проучвания, които да държат добитъка в паника. Тези хора имат нужда, обикновените хора бързо да възприемат новия морал, да повярват в простотиите, че децата имат право на избор, че мъжът и жената са създадени, за да живеят самостоятелно, като равни и господари сами на себе си, а не като семейство, че връзката между родители и деца е само юридическа до известна възраст и после изчезва, че Свещените книги на различните религии са булшит и трябва да се чете Дан Браун и Хари Потър. Както и да е, темата е много дълга. Ще дам само един пример. От известно време си задавам въпроса, защо кучетата в Монреал са такива. В другите държави кучетата са агресивни, атакуват хора и котки, кучетата се опитват да се качат на кучките, които ги хапят, лаят. Тук кучетата са кротки и роботизирани, независимо от породата, не издават много звуци, не атакуват хората или например катеричките в парка. Та мисълта ми е, че дълго време се чудих защо е така. Докато не разбрах, че почти всички местни кучета са кастрирани, ако все пак лаят силно им се дават медикаменти, които ги правят послушни. При котките нещата стоят по същия начин-а освен това и ноктите се премахват. няма да коментирам, просто иронично ще вметна:"Ах колко добре възпитани и какъв респект към останалите имат домашните животни тук." Те са щастливи в участта си на играчки с модифицирана природа. Ние сме следващите.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от Marto »

aseto, ако обичаш организирай... ахъм... мислите си в отделни абзаци, много трудно се чете иначе.

А по същество: Изтрито от модератор Що не идеш да се гръмнеш?

(Да прощават - или не - модераторите)
driver
Мнения: 280
Регистриран на: Чет Май 04, 2006 4:19 am
Местоположение: Montreal

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от driver »

Кое е отвратителното не можах да разбера? Това че не искам да ми казват какво да уча аз или децата ми ли? Темата е за изучаването на БГ езика, пък тя преля в теория на възпитанието. Двете неща нямат нищо общо. Навремето не ме кефиха литературните идоли и изобщо литературата, влечаха ме други неща. Разбира се знам кои са Ботев и Вазов и др. както и имат уважението ми. Но партията и народа като повеляваха да се изучават пък аз не ги изучих това не ме прави мозъчен инвалид или невъзпитан. Аз пък се развивах в други насоки за което пък изобщо не съжалявам. На какво ниво ще се изучава езика е толкова индивидуално решение колкото и това колко пъти си миеш зъбите например и с какво. Това си го решава всеки според потребностите и разбиранията си.
Относно поведението на някои местни не искам да го коментирам, има изключения разбира се. Все пак е по добре да срещаш 1 идиот на 100 отколкото 99 на всеки 100 както е в БГ. И не се хващайте за цифрите , малко си ги измислих но описват все пак реалноста.
И нека се придържаме към темата... За религиите и др. движения ако искаш пусни нова тема и там има какво да се каже...
Успех
aseto

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от aseto »

Driver, всеки си има право на мнение разбира се.Темата е какъв е смисълът децата да знаят български език и се старая да се придържам към нея, изказвайки своето становище. Иначе си е личен избор.
Марто, колко е лесно анонимно да се заяждаш с хората, наврян в мишата си дупка. Интересно, как би се обърнал към мен е мое присъствие. :?: Иначе съм забелязал невъзможността ти да изразиш завършено мнение, което е аргументирано и лишено от клишета. Още повече, че няма нищо фашистко в това, което пиша. Разбира се, ти нямаш и представа какво означава фашизъм и го употребяваш просто като нещо обидно, без да съзнаваш, че редът, на който ти си вярно куче пазач,е вид фашизъм, но с примамлива глазура.
Заключено