Какво е заплащането в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Bistra »

roumensp написа:Добре, а в Онтарио законът забранява ли изрично оферти от типа на "Сключи договор за 12 месеца и наемът ще ти е с 10% по-нисък" ?
Не знам за Онтарио, но в Кебек 12 месечния период е калкулиран в цената.
Ако изчислиш разходите си за същия период на хотел е значително по-скъпо, т.е. плащаш си в аванс амортизационните разходи и тарикатлъка да напуснеш по всяко време. Имай предвид, че собственикът има право само на 10% годишно увеличение на наемите. С други думи казано, ако ти си ренвал за 500 $ на месец и напуснеш след 1 година, той не може да отдаде жилището за 1000$ на месец на следващия наемател.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от becks »

roumensp написа:
Bistra написа:
roumensp написа:Нещо не схванах, в Онтарио никога ли не се подписва договор за определен брой месеци като се рентва ? Питам, защото в Канада нямам опит с рентване, но в Щатите (Вашингтон) ги имаше и двата варианта - имал съм и договор за 6 месеца, имал съм и "месец за месец" (т.е. без договор), и не мисля, че това беше изрично регламентирано със закон.
Румене, в Кебек минималният срок за подновяване на договор е 1 година. Не може да се нарушава по средата. Все пак рентиерите не са хотелиери.
Добре, а в Онтарио законът забранява ли изрично оферти от типа на "Сключи договор за 12 месеца и наемът ще ти е с 10% по-нисък" ?
В Торонто маскималния срок на договора за наем е 1 година. Обикновено при наемане на жилище се сключва договор за 1 година. След изтичането на първата година, наемателя няма задължението да подпише нов договор, но меже да живее в жилището неограничено време. Реално всички наематели са месец за месец след изтичането на първата година. Предизвестието за напускане мисля, че е 2 месеца.
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Bistra »

Marto написа:Mале, бистре, в нецивилизования свят след изтичането на 1-вата година, обикновено договорът става месец за месец, и тогава можеш да се изнесеш с 1 месец предизвестие.
E, съгласна съм. Затова апартамент в Монреал, който ренваш за 500$ на месец в Торонто не можеш да рентваш за по-малко от 1000 $. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от becks »

Bistra написа:
E, съгласна съм. Затова апартамент в Монреал, който ренваш за 500$ на месец в Торонто не можеш да рентваш за по-малко от 1000 $. :)
Я дай линк за апартамент, който струва $500 долара
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Kan_Tangra »

Еee, оспамихте темата.
Първо на първо, тия 3 месеца предизвестие са точно преди датата на изтичане на договора. Която в повечето случаи (на всички наематели/наемодатели) е 1 юли.
А не 3 месеца, когато ти скимне.
Ако ще се местиш в друг апартамент, провинция, държава, си плащаш докрай.

Второ, не знам как е в Торонто, но подозирам е подобно на бг.
А в бг, дори и да сключиш едногодишен договор (то по подразбиране всичките с частни лица са за 1 година. Изключение правят бизнес помещенията), тоя договор може да се прекрати с едномесечно предизвестие. Каквото ще да пише вътре. Ако щеш обещавай и 50% намаление за периода.
Допускам, че е подобно и в Онтарио. При нас, в Квебек, просто няма такава клауза за прекратяване с 1 месец предизвестие. Единствената (нормална) клауза е по общо съгласие (собственик и наемател). Други, ако се съдите. Примерно наемодателя не си изпълнява условията/ блокът е негоден за живеене, хлебарки и тн.

Трето, има други държавни уредби, които не допускат увеличение над определен изчислен % от предишния наем. Това увеличение варира дали е включено отоплението, дали са правени подобрения и тн. Нормалното разрешено е грубо около 1.5% за година. И имаш право да искаш точно такова увеличение, а не по-голямо от собственика. Същото важи ако току що си се нанесъл. Имаш право да поискаш документите и да видиш колко е бил предишния наем. И да искаш същия. Ако не е имало подобрителни (а само поддържащи) ремонти.
И наемодателят е длъжен да си даде апартамента, ако имаш добро кредитно досие и тн. И няма такива да не си му симпатичен. Или да не му харесва наема.
Понякога се стига и до аномалии, където апартамент, който би трябвало да се дава под наем за 1500$ примерно в центъра, да се дава за 500$. Където някоя баба е живяла 20-30 години под наем.
Подобен е и моя случай, където си взех апартамента от други услужливи българи, на супер място, супер сграда, отопляем гараж и тн. и на супер нисък наем. Плащам около 2/3 от това, което съседите ми плащат. И собствениците нещо се пенеха, но не стана тяхната да има увеличение. И продължавам да си плащам ниско. А като дойде време за подновяване, се пазаря и не давам да ми увеличават с повече от 1.5% на година.

Така че има и положителни страни цялата тая работа със наемодателното законодателство.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Bistra »

becks написа:
Bistra написа:
E, съгласна съм. Затова апартамент в Монреал, който ренваш за 500$ на месец в Торонто не можеш да рентваш за по-малко от 1000 $. :)
Я дай линк за апартамент, който струва $500 долара
Е, Танграта ти го е обяснил по-добре. Аз не съм била никога в тоя бизнес, нито пък съм плащала наем. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от miteto »

Bistra написа:
becks написа:
Bistra написа:
E, съгласна съм. Затова апартамент в Монреал, който ренваш за 500$ на месец в Торонто не можеш да рентваш за по-малко от 1000 $. :)
Я дай линк за апартамент, който струва $500 долара
Е, Танграта ти го е обяснил по-добре. Аз не съм била никога в тоя бизнес, нито пък съм плащала наем. ;)
Т.е. не знаеш как стоят нещата, ама тва не пречи да се изказваш компетентно?
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Marto »

Аз искам някой да ми обясни това за 1 юли. Много ми е интересен мисловния :rofl: процес зад идеята 10% (четох някъде) от всички наематели да се местят точно в този ден.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от ablood »

pumpy написа:Ти не разбираш и/или не искаш да разбереш. че и в "скъп" град може да се постигне добър стандарт на живот с 30 часа работна седмица. Не е важно колко часа работиш, а какво изкарваш за тези часове. Затова и темата е за заплащането, а не за заетостта.
Пумпи, много добре разбираш, че говоря за различния праг на "изплуване" над нивото на доходи/разходи за нов, или неотдавнашен емигрант. Веднъж изплувал, вече си по-добре в скъпия град, но преди това... Много знаеш, че не всеки успява, а малцина успяват бързо.

Примерът, който дадох със себе си е още по-силен, но е нехарактерен, защото не са много емигрантските семейства с 3 деца.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от the_coach »

Marto написа:Mале, бистре, в нецивилизования свят след изтичането на 1-вата година, обикновено договорът става месец за месец, и тогава можеш да се изнесеш с 1 месец предизвестие.
Сетих се като но го обясни това хазяйката колко стреснати бяхме......как така месец за месец, ми то много кратък период, ми тя ако реши да ни гони, как ще си намерим квартира за един месец..... :D
Сега разбирам, че нещата са в наша полза, щото ако реша след първата година да се местя, мога да го направя безпроблемно, още повече че вече референциите не са проблем :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Bistra »

miteto написа:Т.е. не знаеш как стоят нещата, ама тва не пречи да се изказваш компетентно?
Кой е казал, че съм компетентна? Сбърках процента и си признах без бой, не видя ли? Бау! :D
Марто, не е задължително да се местят на 1-ви юли. Зависи докога ти е договора. Повечето са до 1-ви юли, обаче. Така е прието. Мисля, че и транспортните компании дават някаква отстъпка на този ден, ама да си кажат местещите се, де. Аз съм се местила всичко на всичко 1 път и не беше на 1-ви юли. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от becks »

Kan_Tangra написа:

Второ, не знам как е в Торонто, но подозирам е подобно на бг.
много хубаво, че подозираш, но подозренията ти не са правилни.

И това увеличение, което си описал е рент контрол, който го има мисля навсякъде в Канада, не е някакво Квебекско изобретение

Общо взето наемното законодателство в Квебек е х*й за наемателя, няма кво да се самоубеждавате в противното
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от roumensp »

becks написа:Общо взето наемното законодателство в Квебек е х*й за наемателя, няма кво да се самоубеждавате в противното
Раздел "Обяви" май го доказва ...
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от tonich »

roumensp написа:
becks написа:Общо взето наемното законодателство в Квебек е х*й за наемателя, няма кво да се самоубеждавате в противното
Раздел "Обяви" май го доказва ...
Много ясно - никой не иска да си има проблеми със социаладжиите! ;)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Kan_Tangra »

becks написа:
Kan_Tangra написа:

Второ, не знам как е в Торонто, но подозирам е подобно на бг.
много хубаво, че подозираш, но подозренията ти не са правилни.

И това увеличение, което си описал е рент контрол, който го има мисля навсякъде в Канада, не е някакво Квебекско изобретение

Общо взето наемното законодателство в Квебек е х*й за наемателя, няма кво да се самоубеждавате в противното
Аз поне изрично казах, че предполагам, и след това изложих становище.
А ти никакво становище не излагаш, а само се заяждаш.
Ако не ти е ясно значението на думата "предполагам" да ти го преведа?
Как е навсякъде в Канада нямам претенции да знам, нито съм обяснявал.
Ти изобщо каза ли нещо, или ей така си пишеш след 5тата ракия без много посока?
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Публикувай отговор