Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от Bistra »

Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от anitsa »

newcomer написа:Та ако някой има висящи задължения до 2005 г с тая декларация която ще подаде няма да му ги премахнат,ще бъдат премахнати само задължения след 2005 г до настоящия момент.
Не си прав.
При мен пише "Лицето е изключено от здравно осигуряване, считано от 01.08.2003, поради напускане на страната."
не съм подавала никакви други декларации освен сега през ноември
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от pumpy »

IFF написа:Някъде из нета бях чел че има 7 годишна давност, трябва май да се подаде обаче молба за да ги изчистят.
Това е относително така, но давността не засяга самите задължения, а възможността на държавата да ги събере принудително. Тоест ако някой ден ви трябва бележка, че не дължите данъци или подобни в нея ще пише, че дължите. Ужасна бъркотия, което обаче не ме учудва.
Аз съм напуснал 2004 и съм работил за 5 месеца през 2009. Изчистването на вноските ми става само за след 2009, а преди това си остават дължими, ако и да не съм бил там.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от roumensp »

Когато се освободих по пощата преди 4 месеца, статусът ми стана, че съм изключен, считано от юли 2000 г. Тия две прости форми наистина свършиха добра работа, само не разбирам защо трябва да спрат процедурата по пощата след края на годината.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от Pointzero »

Хора,
попитах сестра ми (медицински работник, който си има вземане-даване с прошляците от НОИ (или НЗОК whatever) поне веднъж месечно) да провери ситуацията, т.к. през 2005-06-та подавах някакви декларации и статуса ми е "Лицето е с прекъснати здравноосигурителни права" от момента, когато съм стъпил на канадска територия - 2001 год.
Независимо от това (сестра ми каза, след като провери) трябва да подам ши*бан**ите документи до 31 декември 2012.!!! :devil:

Не ставайте длъжници на държавата!!!

Най-идиотското (освен много други) е, че в момента на напускането ми (2001) смотаната НАП дори не съществуваше!!!
Ама ще им станеш "длъжник", ако не попълниш документите. За което се полага (според някои форуми) "задържане под стража" и присъда.... на границата!!!

So, long story - short: изпратете си документите и да ви е рахат! Това е моя съвет.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от pumpy »

Аз го разбирам така и ако някой мисли нещо друго ще се развам да го чуя. Има три положения, които ни засягат:

1. Периода до 31.12.2007 - ако през това време сме живели навън, трябва да подадем една декларация и за нея няма краен срок за подаване. Подава се с копие от паспорта или бележка от МВР, който показват кога сме излизали и влизали;

2. Периода след 01.01.2005 и до днес се подава молба, ПРЕДИ да се замине, че няма да ни има да ни отпишат предварително. Тази молба ако не е подадена преди заминаването, може да се подаде до края на тази година със задна дата;

3. Периода от момента на ставането ни на двойни граждани до днес и завинаги сме освободени от задължението здравни вноски, стига да им докажем, че живеем извън България и че сме граждани и на друга страна. За това също няма срок да подаване на документите.
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от newcomer »

pumpy написа:Аз го разбирам така и ако някой мисли нещо друго ще се развам да го чуя. Има три положения, които ни засягат:

1. Периода до 31.12.2007 - ако през това време сме живели навън, трябва да подадем една декларация и за нея няма краен срок за подаване. Подава се с копие от паспорта или бележка от МВР, който показват кога сме излизали и влизали;

2. Периода след 01.01.2005 и до днес се подава молба, ПРЕДИ да се замине, че няма да ни има да ни отпишат предварително. Тази молба ако не е подадена преди заминаването, може да се подаде до края на тази година със задна дата;

3. Периода от момента на ставането ни на двойни граждани до днес и завинаги сме освободени от задължението здравни вноски, стига да им докажем, че живеем извън България и че сме граждани и на друга страна. За това също няма срок да подаване на документите.

Точно така.По т1 можеш да подадеш декларация когато и да е за да те освободят от задължения до 2007г като прилагаш справка от МВР за влизане и излизане и копие от пас.По т2 трябва за да те освободят от задължения след 2005г като се подаде молба преди заминаване,но в момента до 31.01.2012 закона дава право да се подаде молбата със задна дата.По т3 ,ако имаш двойно гражданство от момента на придобиването му ако през този период не си бил в България можеш във всеки един момент да се отпишеш като им докажеш с документ гражданството си.Но ти изчистват задълженията само които са след придобиването на дв.гражданство.Ако имаш задължения преди това оставт в сила т1 и т2.
Аз преди малко подадох молба и декларация за да ми изчистят задълженията 2007-2009 защото преди не ми ги премахнаха ,а ме освободиха само за периода 2001-2007 по стария закон.Служителката каза,че сега няма проблем и ми свали задълженията.
Питах я как стои въпроса с двойното гражданство и тя ми обесни това което е написал Пумпи в т3.Важи обаче за двойни граждани на страна извън ЕС.За гражданство от дуга страна на ЕС са други правилата.
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Аватар
Gonzo#1
Мнения: 971
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 9:46 am

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от Gonzo#1 »

На мен ми се повдига от дребни държавни гешефти, забулени със закон.
Как ли няма да ставам и лягам с държавен вестник!
Отказ от българско гражданство е моята посока.
Arwen
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Юни 19, 2004 12:04 am
Местоположение: Mtl

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от Arwen »

В декларация по 19п има една таблица. В лявата колонка пише "Напуснал страната", а в дясната - ''Завърнал се в страната". Аз "завърнал се" го разбирам като постоянно завърнал се, за повече от 6 месеца. Обаче като питам по телефона в НАП ми казват - трябва да се пишат и отпуските, прекарани в България - дори и за 2 дена да сте си идвали. Други (пак в НАП) казват нищо да не се попълва в тази колонка, ако не си оставал за повече от 6 месеца там.
Вие как процедирахте? Кашата е голяма. За каквото и да попитам, чувам поне 3 различни отговора от НАП. На всичкото отгоре вече си подадох декларацията преди време. Но понеже писах дата на напускане преди 2005 (а тогава бил излязъл законът), не ми приеха документите за валидни. А гледам други хора са ги освободили вече от системата, дори и преди 2005 напуснали. Оставам с впечатление, че от НАП си търсят извинения да не приемат документите, белким някой се излъже и плати.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11756
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от optics »

По-скоро са вопиющи некадърници - цялата система - замисъла и изпълнението й.

Какви отпуски бе джанъм, може да си бил в командировка там ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от krimon »

Подават ли се декларацията и заявлението за непълнолетните деца, за да ги отпишат от ЗОС ?
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от drifter »

Няма смисъл да се мориш. Нашите ги отписахме когато бяха непълнолетни, но когатото са навършили 18 и 19 (не съм наясно от къде идва разликата) някой отново ги е вкарал в системата.
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от balbi »

drifter написа:Няма смисъл да се мориш. Нашите ги отписахме когато бяха непълнолетни, но когатото са навършили 18 и 19 (не съм наясно от къде идва разликата) някой отново ги е вкарал в системата.
Услужливи са в това отношение...
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от tonich »

drifter написа:Няма смисъл да се мориш. Нашите ги отписахме когато бяха непълнолетни, но когатото са навършили 18 и 19 (не съм наясно от къде идва разликата) някой отново ги е вкарал в системата.
Това е интересно. Как след като сте изявили писмено желание децата ви да не се осигуряват здравно (поради отсъствие от страната), след време отново са били включени в списъка за осигуряване. И на какво основание... :o
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от krimon »

drifter написа:Няма смисъл да се мориш. Нашите ги отписахме когато бяха непълнолетни, но когатото са навършили 18 и 19 (не съм наясно от къде идва разликата) някой отново ги е вкарал в системата.
баси :(
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Публикувай отговор