Може ли Български съд да изисква лична информация от Канада?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
LT
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Май 06, 2005 3:36 am
Местоположение: Canada

Може ли Български съд да изисква лична информация от Канада?

Мнение от LT »

Един познат ме помоли да Ви попитам следния въпрос:

Възможно ли е Български Съд чрез външно министерство или по друг начин да изисква от канадските институции лична информация за българин живеещ в Канада който има канадско гражданство? Под лична информация имам в предвид: работи или неработи; текущи доходи; миналогодишни доходи и т.н.

Благодария предварително!
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от mortigur »

Ако е подсъдим, най вероятно трябва да може. Тук има адвокати нека те да кажат, но мисля че има някаква спогодба за преследване и предоставяне на информация. Това да не е свързано със скорошния случай ?!?!
Taxation is theft.
LT
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Май 06, 2005 3:36 am
Местоположение: Canada

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от LT »

Незнам кой е тоя скорошен случай, мисля че не е. Но все пак ако нямаш нищо напротив кажи ми го за да го прегледам. Става въпрос за обикновенно бракоразводно дело нищо по специално.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11761
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от optics »

Аз малко ни в клин се сетих за случая с бронзовите пластики в Кебек предадени за претопяване.
:D
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от mortigur »

LT написа:Незнам кой е тоя скорошен случай, мисля че не е. Но все пак ако нямаш нищо напротив кажи ми го за да го прегледам. Става въпрос за обикновенно бракоразводно дело нищо по специално.
Става въпрос с убийството
http://www.struma.com/obshtestvo/vchera ... led_19976/"
Но добре е че нямаш нищо общо
Taxation is theft.
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от def34 »

LT написа:Един познат ме помоли да Ви попитам следния въпрос:

Възможно ли е Български Съд чрез външно министерство или по друг начин да изисква от канадските институции лична информация за българин живеещ в Канада който има канадско гражданство? Под лична информация имам в предвид: работи или неработи; текущи доходи; миналогодишни доходи и т.н.

Благодария предварително!
Принципно може, но ако е за гражданско дело /бракоразводно/ става доста сложно и едва ли Съдът ще ги изиска.Причината е,че отсрещната страна / развеждащ се съпруг, съпруга/ трябва да докаже на Съдът,че е не може да се снабди с тези документи ,а е необходимо да поиска съдебно разпореждане.Друг е въпросът дори и да има такова, дали примерно Канадските съдебни и данъчни органи ще уважат искането на българския съд.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от anxeli »

То за информация и ти може да си наемеш адвокат или частен дедектив и неговите асистентчета ще ти намерят инфopмацията. Въпроса е, ако има доходи на чек, как българския съд ще реинфорсва събирането, бащата трябва да е осъден и тук, май няма спогодба съдебни решения оттам да важат и да се изпълняват тук и обратно. Иначе тези селяни дето палят кредитните карти и заемите и отиват да харчат парите в бг. отдавна да са ги изловили.
Федерален съд може да се съгласи да води дело на чужд гражданин срещу канадец, но иска трябва да е над 10 хил. долара май.
Ако няма доходи на чек и тукашния съд не може да го осъди :x ...
Циганите - на Сатурн !
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от def34 »

anxeli написа:То за информация и ти може да си наемеш адвокат или частен дедектив и неговите асистентчета ще ти намерят инфopмацията. Въпроса е, ако има доходи на чек, как българския съд ще реинфорсва събирането, бащата трябва да е осъден и тук, май няма спогодба съдебни решения оттам да важат и да се изпълняват тук и обратно. Иначе тези селяни дето палят кредитните карти и заемите и отиват да харчат парите в бг. отдавна да са ги изловили.
Федерален съд може да се съгласи да води дело на чужд гражданин срещу канадец, но иска трябва да е над 10 хил. долара май.
Ако няма доходи на чек и тукашния съд не може да го осъди :x ...
Тук не става въпрос за признаване на решение на българския съд на територията на Канада,има висящ съдебен спор в България и принципно Съдът в България може да изиска документи от чужда държава, касаещи страните по спора,а и по всяка вероятност този канадски гражданин е с двойно гражданство.А това дали има доходи с чек или не е отделен въпрос.Примерно може да се изиска информация от Данъчните в Канада,щото този човек все пак си декларира годишните доходи.Как ще става събирането при евентуално решение на Съда и дали ще се изиска такава информация е съвсем отделен въпрос.
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от dimana »

Много трудно би се осъществило за гражданско дело. Според линка няма договор за правна помощ между двете страни (последното изречение долу).

http://www.mfa.bg/bg/40/pages/view/1931"
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от anxeli »

def34 написа: Примерно може да се изиска информация от Данъчните в Канада,щото този човек все пак си декларира годишните доходи.Как ще става събирането при евентуално решение на Съда и дали ще се изиска такава информация е съвсем отделен въпрос.
Taka е, прав си, тръгнах отзад напред, вместо по каналния ред :). Това е нещото което никак не ми харесва в правото - правене или обсъждане на неща, от които реално ползата изглежда почти нулева.
Циганите - на Сатурн !
LT
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Май 06, 2005 3:36 am
Местоположение: Canada

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от LT »

dimana благодаря за линка.
За по-голяма яснота: човека е с двойно гражданство, българско и канадско; живее в Канада постоянно. Това е бракоразводно дело при което единият иска да научи дохода на човека в Канада за да може да "смуче" повече пари от него. Та този мой познат иска да разбере възможно ли е да се предпази т.е. инфо за неговите доходи да не изтече до България.
Ако се вземе във предвид теста от сайта:
Правният обмен между Република България и Канада се осъществява на реципрочна основа единствено по дипломатически (консулски) път, тъй като между двете държави няма подписан договор за правна помощ - както в гражданско-правната, така и в наказателно-правната материя.
Възможно ли е чрез икане на съда по дипломатически път да получи информация за доходите на този човек в Канада? Да предположим че запитването от съда по дипломатически път ще стигне то българския Консул в Канада. Има ли той достъп до такава информация за да отговори на запитването? Или пък може ли за направи запитване то канадските институции и те да му отговорят.
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от def34 »

Договорите за правна помощ между различните държави признават взаимно издаваните от тях документи, без да е необходима специална заверка"Апостил".Тези договори също така уреждат взаимно признаване на съдебни решения, както и друг вид "уговорки"-примерно как ще бъде съден чужд гражданин в съответната държава.
Винаги може да се изготви съдебна поръчка до Канадските власти, с определено запитване, но поради липсата на Договор за правна помощ между двете държави канадските власти нямат задължение да изпълнят поръчката.Знам,че са изпълнявали поръчки по наказателни дела,но с доста голямо забавяне.За граждански не съм чувал, а и е доста малко вероятно като се има в предвид същността на спора-бракоразводно дело.
Като обобщение-на теория е възможно, на практика трудно или почти неосъществимо.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от anxeli »

Вчера пишеше във вестника че НАП е изискал справки от три държави за доходите на Лили Иванова на територията :), може би данъчните сами ще свършат работата ? Ако бащата вече е осъден за издръжка, размера и произхода на издръжката не е ли отделно дело ? С първото решение не може ли да се задействат данъчните ?
Циганите - на Сатурн !
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11761
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от optics »

Логически, тая работа консула да запита колко изкарвал някой българин и ревенюто да му отговори ми издиша.

Виж ако става дума за осъден за престъпление, еле па голямо престъпление, тогава може нещо евентуално да се върже, но в случая съда да подпитва ЗА ДА реши еди какво си за човек който дори не е обвинен в престъпление... е това идва малко в повече.

Как се включва Лили Иванова в тия разсъждения ... не знам.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Може ли Български съд да изисква лична информация от Кан

Мнение от anxeli »

Лили Иванова живее там и дължи данъци там, но бащата ако не живее в бг и не подава декларация може и да не искат да се занимават. Така че, няма много общо :lol:. Просто за илюстрация че тези данни могат да се изискат от друга държава от НАП, по бързата лихварска процедура :).
Циганите - на Сатурн !
Публикувай отговор