Говорите ли на български език на работното си място? ;)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

говоря на български когато съм в добро настроение.
по-често крещя и псувам на български, но пък не принуждавам хората , които не разбират български да го говорят-учтив съм.
Пари на заем - само взимаме.

http://www.thc-ministry.net/untoldstory/#INDEX
Silistra
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 12:00 pm
Местоположение: Germany

Мнение от Silistra »

При мен на работата имаше една българка, ама напусна, но когато беше там спазвах принципа:
Ако в стаята болшинството са немци, тогава немски
Ако болшинството са от различни националности тогава БГ
Ако правиш само това което вече можеш, ще останеш завинаги това което си!
zorina
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 2:40 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от zorina »

имам един колега, който ена 5 метра, ама цял ден плямпа на английски, квебекар е иначе....
та ако ми писне да го слушам, взимам телефона и след минтути се чува само български говор... :P
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Мнение от JoroF »

наложи ли ми се да говориа бьлгарски не се сьобразявам с никого,ама колеги или познати .като работех в един завод в мисисага ,то само индиици ,отфаквах ги на балгарски като ме ядосаха ,ама след извесно време се опитваха и да ми ги врьщат
THE LAST LINE OF DEFENSE
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Току що се връщам от То.Бях за товар в една фабрика за храни/хладилен склад/някъде около ХУ 7 и 400.Говоря си с ел-каристите и ги питам за стоката ,на каква температура ,общи приказки.Единия ми вика -чакай да дойде шефката и да донесе била ,там пише.В тоя момент идва шефката,в склада -5Ц ,а тя по потник ,всичките атрибути на една 200 либрова шефка шават аутсайд на потника. :D Тогава другия се изцепи на чист :
-Ей тая ,ако ми падне ще и накъсам шортите.
Е тука музиката засвири туш,подписах била и на тръгване им пожелах/на юнаците/ на чист български-довиждане ,до следващия път.
Познайте как ме гледаха. :D
Аватар
7George
Мнения: 9664
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Бате, питай другия път юнаците, след колко години в Канада, 100-кг-вите вече им изглеждат секс-бомби... :D

Има още бая хляб да ядем в тая държава, докато се интегрираме... :wink:
Аватар
Al Bundy
Мнения: 160
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 7:47 am
Местоположение: Торонто

Мнение от Al Bundy »

bateto написа: :D Тогава другия се изцепи на чист :
-Ей тая ,ако ми падне ще и накъсам шортите.
Е тука музиката засвири туш,подписах била и на тръгване им пожелах/на юнаците/ на чист български-довиждане ,до следващия път.
Познайте как ме гледаха. :D
E-e-e.След 10 г. в Канада ако неможеш да различиш БГ акцент... От километри си личи.
Аватар
galin
Мнения: 263
Регистриран на: Вто Сеп 21, 2004 4:35 am
Местоположение: LaSalle,QC
Обратна връзка:

Български

Мнение от galin »

Здравейте,да се включа и аз в темата. Искам,неискам често ми се налага да говоря на български в службата,ама СЛУЖЕБНО!!!!!!Защото ако някой ми беше казал преди време ,че като дойда в Канада ,ще раборя с български машини,просто щях да го гледам много УМНО!!!!!Ама е факт,та през ден два говоря с БГ-то........... :wave: машините и оборудването са български и то доста нови и съвременни- монтираха ги миналото лято и сега през 2 месеца идват за проверка........... :D
Аватар
mastika
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 8:10 am
Местоположение: Aurora - Toronto

Re: Български

Мнение от mastika »

galin написа: машините и оборудването са български и то доста нови и съвременни
От любопитсво питам за техниката каква е
По темата - Аз сьм от 7 дена в Торонто и си ги псувам с осмивка ате ми се радват но незнам защо - тук такива олигофрени видя че немога да неги псувам . Н о като цяло ми харесва Торонто
Нема, нема току си $#% майката.
Описание на гейзер от прост човек
http://vbox7.com/play:c94fc5bb
ronni
Мнения: 810
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 11:04 am
Местоположение: back to small apple
Обратна връзка:

Re: Български

Мнение от ronni »

mastika написа:
galin написа: машините и оборудването са български и то доста нови и съвременни
От любопитсво питам за техниката каква е
По темата - Аз сьм от 7 дена в Торонто и си ги псувам с осмивка ате ми се радват но незнам защо - тук такива олигофрени видя че немога да неги псувам . Н о като цяло ми харесва Торонто
welcome
"Chance favors the prepared mind" /"Le hasard ne favorise que des esprits préparés"
L. Pasteur, 1854
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Трябва да организираме курсове по български за канадци, може и народни танци да вмъкнем. Ако знаете какъв хубав спаниш център има на Хайден стрийт, това е точно до Блър-Йънг кръстовището, на три етажа, много модерна сграда, цялата остъклена, в нея има спаниш курсове, библиотека, кафене, салса балрум, непрекъснато има курсове и уроци и се самоиздържат. Е, не че интереса към българския ще е същия, но все ще се намерят желаещи, мисля аз. МНооого хора вече срещам, които змаят много за бг, и искат още повече да научат. Достахора вече разпознават безпогрешно българския акцент, това съвсем сериозно, не румънски, не руски, точно българин ти казват че си. Последния случай беше една шотландко-италианка, пътува много жената и знае :). Друга пък ми каза че съседа и, българин, току що се завърнал в БГ и станал телевизионен говорител, Станчев, около 60 годишен, има ли такъв завърнал се образ :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

anxeli, искам да дам личен пример тука, като разкажа как вече съм започнала успешно процеса на българизиране на Quebec. :D

В бившата ми фирма бях научила колежката си от Монреал на доста български думи и фрази. Държа да отбележа, че това беше по нейно желание, не насила. :D Тя си е кебекарка, френския й е първи език, но прояви интерес към българския.

Сутрин започвахме работа със следния разговор по MSN:
M: dobro utro, priyatelka. kak si dnes?
V: bon maten, M., je vais tres bien et toi?
M: mnogo dobre, blagodarya

V съм аз, демонстрираща скромните си знания по френски, хаха. :D
В петъците непременно бях поздравявана с фразата: HAPPY PETAK! :D

А пък вечер се разделяхме с: DO UTRE, PRIYATELKA! :D

Да не си помислите, че това е всичко? Мадамата знаеше доста фрази, дори можеше да казва: ОТИВАМ В ТОАЛЕТНАТА. :D Това последното даже го изтърси на всеослушание на един митинг, в който бяхме 5 души - аз, тя, двама мениджъри американци и нашия мениджър канадец. При което останалите се заинтересуваха какво значи това, и тая фраза, както и ползата от владеене на български език, бяха предмет на обсъждане в следващите 10 минути от митинга. :D След което, естествено, беше обявена био пауза за тоалетна. :D

Освен това, държа да кажа, че произношението й беше супер. :D Абе, голям фън беше с тоя български! Аз, от кумова срама, се стараех да й отговарям с усвояване на френски фрази, но за мой срам трябва да си призная, че тя ми водеше доста с българския. :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

А, забравих да кажа, че всяка година на 1 март й подарявах мартеничка. Страхотно й харесваха мартеничките за ръка и си ги носеше целия март месец. Най-интересното беше като ни виждаха колегите заедно с мартенички на ръцете и питаха какво е това, и тя още преди мен почваше възторжено да им обяснява значението на мартеницата. :D Знаеше също, че като види лястовичка или щъркел трябва да сложи мартеничката под камък. :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Публикувай отговор