Кандидатстване в гимназия в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

уау, кое е това училище, Клариса, ако не е тайна де :)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Clarissa
Мнения: 258
Регистриран на: Пет Ное 05, 2004 2:42 pm
Местоположение: Montreal

училище

Мнение от Clarissa »

Villa St-Marcelline, namira se v Westmount, gore na hylma zad Oratoriata.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Горе-долу подобно е и при нас. Това, което най-много ме шокира- учат по абсолютно същата методика като мен в Университета. Предаване на големи писмени проекти, проекти в екип, journal d'apprentissage и методика със схематизиране на изучавания материал. :shock: Английския ни вече е свободен-преподава се на много високо ниво. Редовни презентации пред аудитория-дъщеря ми ми се смее като треперя, че трябва да правя презентации.
Учебниците са страхотни и съвсем не са в училище. Въпреки учебниците, дъщеря ми е вечно в библиотеката. Да, на тази възраст винаги ще намерят време и начин за общуване и развлечения. Дъщеря ми е приета в училищния отбор по баскетбол- и за спорт има време. Утре сме на Хелоуин-не им втръснаха тези бонбони, ей! :D
Clarissa
Мнения: 258
Регистриран на: Пет Ное 05, 2004 2:42 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Clarissa »

Само да добавя, миналата година докато търсех на североизток от центъра, сред държавните наи-препоръчвано се оказа Софи Барат (до бул Анри Бураса). Имат изпит за напреднала паралелка. Какво е напреднала, не знам. Освен това рецепционистката ме разигра доста неприятно, тип бг бюрократка. Даде ми дата за прием на документи, а после ми каза, че съм закъсняла и датата била друга, и не ме пусна да припаря да се оплача директорката, да не кажа че си повишихме тон и ме изгони.

Разбира се, както повечето бг, с които така лесно не се излиза на глава, понеже сме със силна школовка и резистентност на бюрокрация, най-сетне стигнах до директорката и издействах дата за изпит... Обаче нищо не стана, понеже вместо на изпит отидохме в болница, та сега за лошо или добро сме в "елитно частно". Специално за Вила Ст Марселин ме бяха предупредили, че е безупречно, но и че повечето девойки там са деца на монреалски портфейлни забележителности, тоест деца от по-"обикновени" семейства можело да се чувстват зле, че не ги карат с бентли сутрин, но слава богу до сега не съм забелязала негативен ефект. Единствено за там без кола наистина не става - сутрин всички ученички ги карат, защото баира никак не е приятен за катерене.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Joy написа:Горе-долу подобно е и при нас. Това, което най-много ме шокира- учат по абсолютно същата методика като мен в Университета.
Абе JOY, да не би да си опущила акселерацията докато си учила от 6 до 18 и от 18 до 6 и щерката да е наистина в Университета, разбираш ли?
:)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

Gorkite deca :) kakyv e smisulut da pichech domachni do 10-11 vsiaka vecher ? Predpochitam da zapicha decata na otdelna chkola po nechto koeto jivo gi interesuva i koeto chte podpomogne profesionalnoto im razvitie i koeto chte se usvoiava s udovolstvie, otkolkoto da gi mucha s nechta koito izobchto niama da im vurchat rabota po-natatuk.
bravo

Мнение от bravo »

Joy написа:Горе-долу подобно е и при нас. Това, което най-много ме шокира- учат по абсолютно същата методика като мен в Университета. Предаване на големи писмени проекти, проекти в екип, journal d'apprentissage и методика със схематизиране на изучавания материал. :shock:Редовни презентации пред аудитория-дъщеря ми ми се смее като треперя, че трябва да правя презентации.
Ami ne se 6okirai, tova e ideiata, da ne se stesniava deteto kato otide v universiteta da pravi prezentacii. Mnogo e polezno daje, ako saumee da shematizira ne6tata, zna4i gi e ovladiala i razbrala, tova e nai-grubo kazano vode6tata ideia. Da ne govorim za preodoliavane na potencialen blokaj da se izpravi6 pred publika, da si za6titi6 mnenieto i t.n. Metoda e strahoten!
bravo

Мнение от bravo »

Godis написа:Gorkite deca :) kakyv e smisulut da pichech domachni do 10-11 vsiaka vecher ? Predpochitam da zapicha decata na otdelna chkola po nechto koeto jivo gi interesuva i koeto chte podpomogne profesionalnoto im razvitie i koeto chte se usvoiava s udovolstvie, otkolkoto da gi mucha s nechta koito izobchto niama da im vurchat rabota po-natatuk.
Ne pi6at doma6ni do sredno6t. rabotiat tema, koiato gi interesuva, sledovatelno im e interesno i priatno. po-dobre, otkolkoto da zubriat vsi4ki uroci ot u4ebnika, bez zna4enie dali im haresva ili ne. pone motivaciata si e na miasto!
Аватар
bbb
Мнения: 360
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 12:55 am

Мнение от bbb »

bravo написа:
Godis написа:Gorkite deca :) kakyv e smisulut da pichech domachni do 10-11 vsiaka vecher ? Predpochitam da zapicha decata na otdelna chkola po nechto koeto jivo gi interesuva i koeto chte podpomogne profesionalnoto im razvitie i koeto chte se usvoiava s udovolstvie, otkolkoto da gi mucha s nechta koito izobchto niama da im vurchat rabota po-natatuk.
Ne pi6at doma6ni do sredno6t. rabotiat tema, koiato gi interesuva, sledovatelno im e interesno i priatno. po-dobre, otkolkoto da zubriat vsi4ki uroci ot u4ebnika, bez zna4enie dali im haresva ili ne. pone motivaciata si e na miasto!
Komentara na Godis e za tova:
Clarissa написа:Домашните са с голям обем и се пишат до 10 - 11 всяка вечер, събота и неделя е същото. .
Стойте далече от прожекторите.После ще е късно. :) :) :)
Clarissa
Мнения: 258
Регистриран на: Пет Ное 05, 2004 2:42 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Clarissa »

Годис, "което ще подпомогне професионалното им развитие" в кой смисъл по-точно? Нали е ясно, че говорим за 12 годишна възраст?

А местни УПК сигурно има много. В моите очи няма нищо лошо да създадеш навици в едно дете да учи. Ако то не ще и не ще е друга работа, но аз съм длъжна да опитам. Ако имате друго мнение за образованието, или родителското ви чувство е различно, пак е друга работа. Лошо няма.

Стига да имате деца, вероятно знаете, че зубренето на теория тук не е съвсем като в нашето детство в БГ. Пак казвам, има много "домашни", не зубрене на уроци. И се надявам скоро да свикне да ги свършва по-бързо. Именно там са прозорците към света, за който иска да ги види и ползва, не в УПК. Макар че сигурно бъркам, все пак, всеки си има различно призвание и таланти...
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

Kakto go opisvate, nadali decata (a i vie ste bili deca i znaete mnogo dobre tova) che:
1) koi znae kakva motivacia na 12 godini decata niamat
2) ne goriat ot jelanie da uchat sled uchilichte po ochte 5 chasa
3) niamat vsestranni interesi, taka che da im e interesno vsichko v uchilichte
Koeto za men oznachava izlichno stresirane na decata. Urocite sa si uroci i triabva da se usvoiavat, no ucheneto ne triabva da e tormoz. Kakvo kato v BG po matematika im davaha 40 zadachi za domachno, otdelno po bulgarski, otdelno po himia i t.n. I diktovki po frenski ot 4 stranici 1 mesec sled nachaloto na uchebnata godina?
Predpochitam decata mi da prochetat nechto koeto im haresva, da se orientirat v sveta, da prekarat izvestno vreme s roditelite si govoreiki si za kakvo li ne i t.n i t.n.

I ne govorim tuk za mestni UPK. Nadali e sigurno che decata koito posechtavat elitni uchilichta chte se spraviat s jivota po-dobre otkolkoto decata koito posechtavat publichni. Nai-mnogo da naslediat ot roditelite si vijdaneto che vishistite i zavurchilite elitni uchilichta se spraviat s jivota po-dobre ot drugite, stignali 'samo' do bakalavur ili ne dai si boje spriali na sredno obrazovanie.

Interesno mi e , da rechem che frenskata gimnazia v Sf e bila elitna navremeto, kogato vseki daskal smiatache predmeta si za nai-vajen, kolko ot vas mogat ochte da rechavat himicheski uravnenia, mogat da dokajat niakolko ot desetkite teoremi, pomniat 50 - 60 dati ot svetovnata istoria i t.n. i t.n.?

Lichno za men, dobria variant e natiskane v edna oblast samo i to sled kato deteto se orientira v kakva posoka chte se razviva, a tova stava na okolo 15 godini. Naprimer, ako deteto jelae da produljava s izkustva, za men e bezsmisleno da go karam da uchi naprednala matematika. Ako e s tehnicheski naklonnosti, puk bih nablegnal na suotvetnite disciplini i t.n.

Samo da spomena nakraia - ne kritikuvam nichie rechenie ili izbor - vseki roditel si rechava kak da otglejda decata si. Izlagam samo lichno vijdane, puk ot dialoga moje niakoi da si promeni mnenieto. Da rechem otchasti :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Съгласна съм с теб, Годис. Да не кажа, че съвсем съм съгласна. Размислите по отношение частно-обществено училище са в главата ми откакто съм тук и отдавна приключиха в полза на частното, но не на всяка цена. Първо, както каза сървайвър, не всяко частно училище е задължително и добро. Второ, има много обществени училища, които дават прилично средно образование. Защо тогава частно ? Говорила съм с местни, с имигранти, влизала съм в обществени средни училища - мнението е, че като цяло тукашните обществени средни училища са на много ниско ниво: преподаване, материална база, лош и постоянно менящ се преподавателски състав, липса на разнообразие в програмата, липса на мотивация в учениците, често (почти навсякъде) марихуана (бел. моя - ако ТНС прочете това, моля да не взима участие - мнението му/ни е известно), доста от учениците не завършват средните училища (доколкото си спомням от една статия 30 % от момчетата и по-малка част от момичетата). В такава среда не бих искала да пратя детето си. Избирайки частно (добро!) училище преди всичко искам то да попадне в добра среда. Не в среда на богати деца, а на родители, които са мотивирани (ако щете материално, във всеки случай демонстрират неприкрит интерес към заниманията) децата им да учат, да успяват, да се справят с ученето. Деца, които са били селекционирани, че могат да се справят на почти еднакво ниво с определен материал и че са способни да бъдат обучавани по някаква система. От частен колеж до частен колеж има огромна разлика - във философията им, в начина им на обучение на учениците, в профила им изобщо. Покрай кандидатстването на детето си говорих и с много родители. Например на мен най-много ми се искаше детето да отиде да учи в някои от 2-та френски колежа - Станислас или Мари де Франс, поради факта, че те са единствените тук, които образоват в традициите на френската система. Обаче те са страшно отдалечени от нас. В този случай детето трябваше да преминава живота си в път и учене. Колежите, които посетихме и кандидатствахме се водят за добри, добра реклама си правят също :) Едно средно образование дава преди всичко широк кръгозор, разширяване на познанията и възможност да избереш къде искаш да се профилираш. За това служат 1-ви и 2-ри секондер. Там има "задължителни" дисциплини, които са ограничени до френски, английски, математика, "социален свят" (смесица от география, история, гражданство), музика. Тук няма нищо излишно, в смисъла, които ти си го спомняш от България. В 3-ти, 4-ти и 5-ти секондер всяко дете само си оформя програмата в зависимост от интересите си и от избора си. Тогава настъпва прословутата възраст от 15 г., която ти споменаваш и която според мен не е достатъчна на много деца, за да си определят пътя в живота. Но все пак, факт е, че тукашната система им дава тази възможност на тази възраст. Аз отдавна вече не съм убедена, че трябва задължително детето да ходи в университет, пък било то завършило и "елитен колеж". Просто това е една добра среда, която дава възможност за развитие в тази трудна възраст - 12 - 17 години. Много е добре детето ти да споделя и да прекарва достатъчно време с родителите си, но на тези години то предпочита приятелите си и връстниците си - от тях възприема много и оформя мирогледа си, делейки се от семейството.

Лично съм много против големите и дълги домашни. Това показва липса на добра система/методика на обучение. Децата трябва да имат възможност да почиват и да се развличат, а не да се превръщат в роби на организацията на учебното време. Ти си против големите диктовки във френската, но те са дали резултат - можеш да пишеш свободно на френски език. Едно време на нас ни даваха минимум по 10 пъти да пишем всяка нова дума. Така в главата ми са се натрупали много забравени думи и загубено време :P В някои учебни заведения тук имат доста по-ефикасни методи, с които учат децата да запомнят думите и да пишат правилно, но без репетитивен възпроизводителен метод.

Не знам откъде ги дават учебниците в общественото интернационално училище на Джой, но в частните училища от началото на класацията (ако има някакво значение изобщо), учебниците са само по 1 в клас, учениците нямат такива за всеки един от тях (поне за 1-ви и 2-ри секондер). На следващите етапи съществува размяна между нови/стари ученици и възможност за закупуване на учебници. Във френските колежи това си е факт от началото на средното училище, но те са си по "европейска система", която ни е позната от България.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
bravo

Мнение от bravo »

Moite o6te ne sa dorasli do secondaire, s Godis sam saglasna, kakto i s Krimona :) , samo iskam da vmetna, 4e roliata na u4itelia e da napravi interesno na decata v tazi vazrast, t.e. da gi motivira da napraviat ne6toto. Niama tapo dete, izklu4vam obremenenosti de,ima deca s razli4en tip mislene, vaprosa e dali u4itelia dostata4no si obi4a rabotata za da si dade zora da podhodi razli4no kam razli4nite deca, po-skoro tova e problema.
Ne slu4aino se govori za pédagogie différenciée, a dokolko se prilaga e otdelen vapros.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

и последно от мен :)
няма едно идеално училище за всяко дете, пък било то "елитно", "частно", "първо в класация" :thinkerg:

Изборът трябва да е индивидуален според личността на детето. Има деца, които са силно мотивирани на 12 годишна възраст, виждала съм ги около мен /особено българчета-имигрантчета :) /. Те имат нужда да бъдат "сред първите", да са в конкурентна среда, да се състезават. Други имат преди всичко нужда от разнообразие или приятелска среда, за да напредват в обучението си. Трети обичат много повече движението, спорта, изкуствата, т.н. Трябва да се опитаме да изберем според детето, т.е. да помогнем на неговия избор :roll:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

Krimone i Bravo, suglasen. Kato dopulnenie samo da vmetna che i na men mi se iskache decata mi da sa v chastni uchilichta, za sujalenie obache doidoha na vuzrast koiato pravi kandidatstvaneto nevuzmojno. Ako biahme dochli 2-3 godini po-rano, ok, no na praktika niamache kak da kandidatstvat.
A s publichnite uchilichta, naistina kato gledam kakvo e polojenieto, opredeleno sum se ubedil che mnogo ot uchenicite tova e prosto preludia kum zavoda/fabrikata. Imah interesen sluchai mejdu drugoto - hodih na kursove kum CSST (bezopasnost na truda v stroitelstvoto). Tam biahme okolo 50tina duchi - ot koito moje bi 10tina imigranti, rumunci, bulgarin (az:) ) i latinosi. Ami da vi kaja, vsichki imigranti biaha vichisti, vsichki kvebekari biaha s NEZAVURCHENO sredno obrazovanie. Aide, da sum propusnal niako, neka da sa 90% ot kvebekarite. I kato kazvam nezavurcheno, imam predvid prekusvanee ot 3ti-4ti sekonder.
I pokrai mnogo drugi sluchai, stignah do ubejdenieto che pone v nachia sluchai nai-dobria podhod e publichno uchilichte + izvunklasna rabota spored planovete i vkusovete na duchteria mi. Kursove, seminari i t.n., no izbrani.

Daje kogato pristignahme ia vurnaha 1 godina nazad zachtoto e rodena prez oktomvri. Zachudih se da se iadosvam li , da ne se li iadosvam, v kraina smetka rechih che taka i taka ne znae frenski, pone do 5ti sekonder chte ima 1 godina v poveche da uchi frenskia. Puk nali celta e visok uspeh na kraia na sekonderite, i si kazah, tukmo godinka za da e po-dobra nakraia. Ot tazi gledna tochna bih dal suchtia suvet i na novopristigachtite v Kvebek, niama za kude da se burza, vsichki chte se izuchat. :)

I taka, blagodaria na tezi koito sa uspiali da izchetat vsichko na latinicia, makar i da ne mi e priatno. Kredorcheto go niama ot izvestno vreme :)

Priaten Halloween na vsichki deca :) :beer: <-(Coca-Cola, ne bira! :) )
Заключено