Кандидатстване в гимназия в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

krimon написа:Явно и интернационалните училища не са едни и същи. Моите деца имат право, като живеещи в квартала да ги приемат без изпит в екол интернасионал. Не само право, но ако не ги приемат в частно училище отиват там директно, защото в нашия квартал няма друго средно училище. Всъщност, там въобще няма изпит /селекция на кандидатите/. Само дето това ЕИ е на 122 м. и на мен никак не ми харесва. Като е интернационална програмата не е задължително да е и добро нивото на учениците.
Така ли? И интернационалното в Ст Юбер ли е без изпит? За пръв път чувам за прием без конкурс в интернац-но у-ще.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Ето го кварталното:

http://www.csmv.qc.ca/8repertoire/pdf/s ... mond06.pdf
L’école internationale Saint-Edmond offre, sans examen d’admission, une formation générale et une éducation internationale aux élèves de son quartier et, selon les places disponibles, à tous les jeunes intéressés par cette formation.
Сент Юберското стана МакМастерВил-ско :wink: :lol: , т.е. премести се там и приема за подбор само живущи в онази училищна комисия. Примерно ние сме на 15 мин от училището, но нямахме право да кандидатстваме там.

http://www.mcmasterville.ca/ecole-internationale.htm

ако се интересуваш, виж Адмисион
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Сент Юберското стана МакМастерВил-ско , т.е. премести се там и приема за подбор само живущи в онази училищна комисия. Примерно ние сме на 15 мин от училището, но нямахме право да кандидатстваме там.

http://www.mcmasterville.ca/ecole-internationale.htm
Що така? :shock: Каква е пък тази дискриминация по училищна комисия? :shock: То с каква насоченост е това училище?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

защото е пюблик :wink:
програмата му е въпросната интернационална
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

krimon написа:защото е пюблик :wink:
програмата му е въпросната интернационална
Е няма значение че е пюблик. Интернационалните не могат да се делят на географски принцип.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ми де да знам, виждаш сама, че има разлика от интернационално до друго интернационално

едно с изпит, друго без изпит, едно с независима комисия, друго приема само кандидати от собствената си училищна комисия, едно първо в класацията, друго сред последните .... няма гаранция, че интернационалната програма се преподава в добро училище и на добро ниво
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Кримоне, стискаме палци!
За това Жан де ла МънЕ и на мен ми се стори много мътна работата със системата за прием, но ние се записахме навреме и днес дори получихме потвърждение. Значи това е заблуждаващото че както вече споменах, има училища само с отделни паралелки с обогатена програма и за качеството на преподаване в тези паралелки не можем да научим от класациите. Дори в това Жан де ла Мъне има паралелки които са с обогатена програма и такива с обикновена програма. Според мен при условие че училището е частно не си струва детето ти да бъде в обикновена паралелка. Високите резултати на училището в класацията сигурно се дългат до голяма степен на децата паралелките с обогатена програма.
И да ви питам - то е ясно че гледат адреса, ама от изпита до започването на първата учебна година в гимназията има почти година. Чували ли сте дали може при кандидатстването детето да живее извън района на училището, а вече до започването на учебната година да се е преместило в района на училището?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

за частните училища адресната регистрация няма абсолютно никакво значение

лично смятам, че си струва дори в обикновена паралелка - средата, материалната база, мотивацията - всичко това е коренно различно в сравнение с общественото средно училище

детето днес го приеха в едно от първите училища :)
чакаме останалите резултати
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Честито :beer:
Специално в този Жан де ла Мъне за мен не си струва в обикновена паралелка, ама ще видим като трябва да решаваме. Защото там ограничават конкуренцията до тези 750 души, които са се записали през септември в пети клас. За мен този критерий изобщо не говори за качествата на децата. Всички други ги изключват. Не мога да им разбера системата на прием.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Системата за прием ще ти я разясняват на ПовърПойнт презантация 1 час, като дойде времето за изпита. Тази година кандидатите бяха над 750 - някъде 790, явно правят и изключения. Доколкото разбрах, учениците в обогатената програма изучават абсолютно същия материал като в обикновена паралелка, но на по-бързи скорости /защото се предполага, че децата там усвояват по-бързо/. Това се прави с цел, в спечеленото време да учат 3-ти език - изборът е испански. Аз пък не съм фен. Нито на бързото учене, нито на испанския :D Всъщност предпочитам немски, но видите ли хич не е популярен тук :roll:

Системата на Jean de la Mennais, като я нарече една приятелка, е "връзване на гащи", т.е. ние да сме сигурни че нашите деца ще влезат и за останалите места ще изберем които са ни симпатични. Защо симпатични? Защото се оказва, че се разиграва тираж, вместо да се подредят според резултатите от тестовете децата. Т.е. няма да може да дойде някой родител и да ги съди, че неговото дете наистина е супер с материала, а и със сигурност би могъл да им го докаже с втори тест. Измъкват се с това, че не подреждат децата по резултати от теста. Всъщност, правят "реверанс" към децата: ако не сме ви приели, това не означава, че не сте добри :shock: Много подличко! От друга страна, разделяйки децата на 65% изкарали теста и 85% изкарали теста, обясняват, че не "било морално" да сложат директно изкаралите всички с над 85 % теста в приетите деца, защото за тях била отредена обогатената програма и щели да вземат местата на деца, които се класират за обикновената. В този случай се оказва, че 85 %-те се борят сами със себе си, в тазгодишния случай, като отпаднат тези по привилегия: от 66 кандидата за 53 места. Директно останалите "извън тиража" отпадат вместо да ги разпределят в обикновена паралелка. И ако са имали неблагоразумието да кандидатстват само в този колеж и не ги приемат отиват пак в обикновената програма на кварталното си училище. Аз не виждам никаква справедливост. Държа да отбележа, че теста в Jean de la Mennais е бил най-лесния от колежите, в които кандидатствахме и всички деца могат да минат без изобщо да учат минимум на 65 %. Това показва, че се дава предимство на привилегирования прием в колежа и системата "мой човек".
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Абе и на мен ми се струваше че има нещо гнило в системата на Жан де ла Мъне, и ти ми затвърждаваш мнението. Това да се подберат най-добрите деца е едно от основните условия за добрата успеваемост на училището. А те нарочно правят така че да не приемат само според качествата на децата. Да им се чуди човек защо са толкова високо в класацията. Между другото и аз съм против детето да учи и испански. Вместо това предпочитам повече часове по математика и наука.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

От презантацията на образователния проект разбрах, че става дума за яко учене. Въпреки огромната спортна база на колежа, на учениците в 1-ви и 2-ри секондер не им се дава много възможност да се развихрят там /даже им се забранява да изберат повече от 1 нещо на учебен етап извън учебната програма, например спорт или изкуство/, защото след училище /17 ч./ имат всеки божи ден яки домашни /поне 2-3 часа/. Не им остава време да се огледат от учене, а който не издържи на темпото му преразглеждат досието и отпада. Това разбира се си има етапи, няма да го изхвърлят изведнъж.

Според мен, така се става колеж в началото на класацията - тези, които ги мързи да учат - отпадат. Остават само зубрачите и те дават и облика на класацията. Защото по принцип е възможно да те приемат /поне в Jean de la Mennais/ във 2-3-4-5 секондер, но местата пак си се ограничават и трябва да си поне на нивото на отличните ученици там, за да те приемат. В другите колежи, ако отпадне по успех някой не му запълват с нов ученик бройката ... така остават само най-добрите. Е, воала, как се получават резултатите на най-добрите колежи. Те затова се бунтуват много даскали, защото като отпаднат от "елитните колежи" по-лошите ученици /с по-лоши резултати/ и отиват в обществените училища ... и какво, там никой не може да ги изгони, за да си вдигне рейтинга :wink: Полага им се по право.

И да споделя личните си наблюдения и размисли от тукашните частни елитни колежи /по примера на 3-те, които видях/. Считам, че моето 138-мо ЕСПУ в София беше на същото, ако не и на по-добро ниво преди 1990 г. :lol: Тук рекламират материална база, лаборатории и кабинети, активитета /а.к.а. кръжоци/, които аз винаги съм си мислела, че са априори в едно нормално училище. Хехе, мен там в 1-ви клас също са ме приемали с "конкурс", ама не си спомням какъв. По-лошото наблюдение е върху материалната база откъм учебници. Ее, не намирам за нормално в частно училище отгоре на всичко, да съществува само един учебник по география и история, който седи на съхранение при учителя. Учениците имат само учебни тетрадки, а да не споменавам, че география се учи само в 1-ви и 2-ри секондер - и това е всичко до университет. Материалът се ограничава до Канада, Щатите и онези други страни колкото за рамка; малко климат, малко растителност и животински свят - толкоз. Историята: в 1-ви секондер се изучава целия Античен свят :P , а във 2-ри секондер - Средновековието - до ден днешен :shock: Абе мамата си трака :lol: :lol: :lol: ... Да не продължавам да разказвам, че ще се смеете много. Всичко, което ние сме си мислели едно време /говоря преди 1989 г./, че ни се полага по право и е нормално - тук се рекламира като постижение и качество. Винаги съм си мислела, че "частно" + "хамериканско" образование е съчетание от невиждани и нечувани работи за нас българите ...., то какво се оказва :twisted:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Ами те разкарват по-слабите ученици, ама какво става с психиката на тези отхвърлени деца... Каква педагогика е това. Въпросът е детето ако има проблем да му помогнеш да го преодолее, а не да гледаш да се отървеш от него и да му причиниш психическа травма само за да гониш първите места в класациите.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

хихи, за целта си имат психологически сървиз, който рекламираха също ... Ние едно време също имахме щатен психолог в училище :D Нали ти разказвам, минава се през етапи, в които ако детето не почне да дава добри резултати, почват да го убеждават, че за негово добро е да смени училището. Всичко свършва чрез убеждение :roll:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Clarissa
Мнения: 258
Регистриран на: Пет Ное 05, 2004 2:42 pm
Местоположение: Montreal

secondaires

Мнение от Clarissa »

Здравей survivor,

За съжаление нямам време да прочета нищо след първия постинг, но проучването, което си направила е фантастично. Аз знаех толкова или дори по-малко пост-фактум, когато повечето дати за изпити бяха минали и се хвърлих на последните няколко възможности. Таксите на фр училища са пъти по-ниски, и горе-долу излиза 4500. Грубо такса 3500, после униформа около 400, и учебници между 400 и 600 (в зависимост дали ще се намерят употребявани. Задължителните екскурзии при нас са включени в цената, но НЕ във всички училища е така. През годината искат често чекове за това и онова...

Разликата с държавно училище не знам каква е, но разликата с ниво пример е шокираща. Домашните са с голям обем и се пишат до 10 - 11 всяка вечер, събота и неделя е същото. От септември до сега по френски са разгледали 2 романа и четат трети. Правят анализ и отговарят на кратки литературни въпроси на раздели от по 4-5 глави всеки уикенд. Домашните работи (които са доста дълги по всеки предмет) се проверяват и оценяват, тестове се правят всяка седмица. Домашните представляват промишлено количество задачи и проекти. Не че е ужасно трудно, но стреса е голям и отнема вероятно половин-една година детето да свикне с новата организация на времето, така че да успява да се организира и да смогва. Никое дете не смее да изостава от темпото, и като цяло всички учат, просто нямат друг избор. Шести клас от примера сега ми прилича на детска градина в сравнение със средно частно. Дисциплината също е на много високо ниво - има правилник, който спазват по буква.

Забравих да спомена, по програм интернасионал учат френски (литературен; кебекарския бива санкциониран), английски интензивен (при завършване да са годни за английски колеж), и испански. Мандарин е по желание...
По мои наблюдения телефонните разговори, личните взаимоотношения и въобще общуването с деца за игри изведнъж изчезват - няма кога. Но пък целия клас са приятели (нямат време да се карат явно).
Заключено