Здравеопазването в Канада- гръцки легенди и митове

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
DukeNukem
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Ное 22, 2003 12:55 pm

Мнение от DukeNukem »

Явно много хора са забравили какво е положението по нашите болници. Как бебета умират заради вътрешноболнични инфекции или некадърни и пияни доктори. Как преди няколко месеца ми поискаха на ръка 300 лева за да ми направят операция която иначе я поема здравната каса и как разбира се се оказа че не е била нужна... и много още такива. Елате си, елате... и прегърнете новата "здравна" реформа и после ще тичате като магарета към Канада :cry:
HisShadow
Мнения: 354
Регистриран на: Съб Юли 10, 2004 3:21 am

Мнение от HisShadow »

haide stiga s tozi protiven ezik - mnogo malko ot nas go razbirat, osven tova frenskia natsionalizan e dostatashno protiven - da ne im pravim udovolstvieto da govorim tapia im ezik. Aman ot tozi idiotski ezik - probutvat go kato stapa prostitutka navsiakade i na vsitshki ... ima Balgarski, ako ne vi se govori BG ima EN zashto totshno ezika na boklutsite ot Afrika i ma marliavite selianduri ot Kebek ?
Аватар
miloto
Мнения: 426
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 7:58 am
Местоположение: Bulgaria, Sofia
Обратна връзка:

Мнение от miloto »

Не мога да коментирам за Канада, но за България знам някои неща. Като се има предвид, че 1/2 от семейството са ми лекари.
Много зависи в коя болница си, в какво отделение и при кой лекуващ лекар. Като специалисти са железни, но след като болниците нямат пари (защото някой си ги пребира 2 джоба) как очаквате да ви лекуват при добри условия.

За късмет още не ми се е налагало да посетя болнично заведение тук. Даи Боже и да не става скоро....
On a quelquefois assez souffert pour avoir le droit de ne jamais dire:"Je suis trop heureux"!!!
Botzo

Мнение от Botzo »

Заради темата попитах едно момиче което познавам и е бременно. Живее в Монреал. Каза ми че е работила една година на договор и сега излиза в майчинство. А след като роди ще има една година през която ще си гледа детето и ще получава 90% от заплатата си. Това ми е казано и несмятам да защитавам това твърдение.
Но искам да кажа че жена ми тук също забременя и беше абсилютно същото. Само дето и дадоха 3 месеца на 100% заплата и 6 (това е по желание) без заплата но и се пазеше мястото. Раждането беше в частна болница, но плащането се извършваше от соцялната осигуровка. Цената беше 1000 песос (на кусрс 1:1 с американския долар) на ден. Жена ми влиза 2 пъти по 15 дни. Първият път поради контракций в 7-мия месец и втория - за раждане. Такива привилегий се получават ако имаш минимум 1 година стаж в дадената фирма.
Друга българка тук, която не работи роди в държавна болница, но беше изписана още същия ден. Просто безплатното здравеопазване не стига по-далече. Естествено ако детето или родилката са с проблеми няма да ги изритат на момента.
Аз мисля че това си има своето логично обяснение.

п.п. Познавам друг човек който наскоро беше опериран в Квебек. Питах го как е и той никак не се изказа лошо. Незнам, може пък аз все да говоря с хора които са имали късмет.
Интересно как Канада успява да експлоатира така добре човешкия ресурс след като не му усигурява минимало и качествено здравно осигуряване.

И нека си пожелаем да не ходим никога по никакъв повод в болници, независимо какво обслужване ще ни дадат там.

Благодаря.
HisShadow
Мнения: 354
Регистриран на: Съб Юли 10, 2004 3:21 am

Мнение от HisShadow »

Botzo, kogato niakoi balgarin mi kaje "dobar den" vinagi poglejdam kade e slantseto. Goreshto ti preporatshvam i ti taka da pravish

tuk mojesh da vidish kakvo misli pravitelstvoto na Kanada po vaprossa:

http://www.hrdc-drhc.gc.ca/ae-ei/pubs/s ... Maternity3
Jupiter
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Сеп 04, 2003 10:22 pm

Мнение от Jupiter »

Какво е това което ни привлича в Канада?

Благодаря.[/quote]

neznanieto,neizvestnoto
Botzo

Мнение от Botzo »

Jupiter написа: ... neznanieto,neizvestnoto ...
Е ако е само това то надявам се да де за всички. Не може да се каже че в сегашното време на комуникаций ни привлича незнанието. НЕ живеем в 13 век все пак и в Канада няма самп индянци и трапери ...
keri
Мнения: 35
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 7:03 pm
Местоположение: St-Hubert

Мнение от keri »

I taka...... e tozi pat i az 6te se vklu4a za6toto mi pisna ot gluposti......Parvo na parvo Botzo ne si izmislya i az moga da kaja 4esno 4e tova se slu4va na men, zabremenyah tuk v Montreal i eto 4e sam v 10 sedmica i ve4e ne rabotya a sam v may4instvo. Pravitelstvoto 6te mi pla6ta 90% ot brutnata rabotna zaplata do denya na rajdaneto na deteto mi sled koeto 6te izlyaza v oficialno may4instvo koleto e 55% ot brutnata mi zaplata i 6te e za 1 godina. Tova e taka nere4enata "Le programme Pour une maternité sans danger" moje da se proveri na sayta www.csst.qc.ca za tezi koito o6te im e slojno da povyarvat.......
O6te iskam da kaja 4e kakto na men tuk mi obarnaha vnimanie v bolnica nikoga ne sa mo obra6tali v BG. Uto4nyavam......padnah na ulicata i si udarih glavata otidoh v spe6noto v L'hôpital Sainte-Justine kadeto za 30 min me registriraha i me nastaniha na leglo sedyah tam 6h a iskaha da me zadarjat za cyalata ve4er i za6to li. Ami za6to za6toto mojelo da ima vatre6en kravoizliv i ako zapo4ne da mi stava lo6o da moje da me zakarata vednaga na skener za da se vidi kakvo stava? A za6to li ne me pratiha vednaga ami mnogo prosto bremenna sam ne iskat da me obla4vat izli6no. I taka lejah si az 6h maja mi mi darja rakata meriha mi kravnoto na vseki 4as i prez 15min sestrata minava6e da me pita kak sam. Pospahme tam nie s maja mi i kogato doktora kaza 6te vi zadarjim tuk az kazah ne nyama i se podpisah 4e ako ne6to stane 6te se varna barzo v bolnicata (nikoy ne moje da ti naloji da sedi6 tam tova e svobodna strana) i taka mina parviya mi den v spe6noto v Montreal. Az sam mnogo dovolna i vpe4atlena ot vnimanieto i profesionalizma s koyto byah pregledana (nyama da opisvam to4no kak) nyakolko pati prez tezi 6h ot trima razli4ni lekari koito nakraya se savetvaha i me pusnaha da si varvya.........No tova ne e vsi4ko.......o6te po dovolna byah ot otno6enieto na lekarkata koytao 6te sledi sastoyanieto mi do denya v koyto 6te se rodi deteto mi. Vsi4ki izsledvaniya gi napraviha za 2h i rezultatite byaha gotovi sled 2 dni. Sega moga da kaja 4e sam spokoyna znam 4e 6te sam v staya s 2 legla 4e lekarya 6te e jena 4e maja mi i mayka mi 6te sa do men i 4e 6te imam vs4ki nujni griji. Blagodarya na Marc za6toto toy mi poso4i bolnicata kam koyato da se naso4a i sam mnogo dovolna za sega.
Iskrenoo iskam da pomolya ne6to vsi4ki razumni mladi jeni tuk koito imat namerenie da rajdat v Canada (Montreal) molya da ne se vslu6vate v dumite na hora 4uli nedo4uli na kogo kakvo mu se e slu4ilo......za6toto 4esno kazano az kato 4eta tezi gluposti i slava bogu imam mozak ta gi ignoriram no ako nyamah (neday si boje) ami te takiva strahotii sa napisali 4e moje spokoyno nyakoya bade6ta mayka da dade 1200$ za bilet do BG i o6te 500 za abort.......:)......
Sajalyavam 4e moje dumite mi da vbesyat nyakogo no taka e hora vie vmesto da pomagate na balgarskite mayki v tozi forum im dokarvate ko6mari...........ami tova si e ludost.
Botzo

Мнение от Botzo »

Ми да Кери,
аз същто се мъча да разбера какво се мъчим да си докажем.

- 1. Че масово ни предупреждават и ние сме глупаци и се заселваме като луди там.
- 2. Че сме мазохисти и ни е кеф да ни е зле.
- 3. Че хапем ръката която ни храни ...................

Или че просто сме българи независимо дали с главна или с малка буква.

Благодаря.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Ne sam opiral do zdraveopazvaneto do toya moment za moya radost i nyamama preki vpechatleniya ,moge bi v speshnite sluchai da proyavyavat humanizam i da rabotyat profesionalno ,no ne moga i da ne se saglasya i s mnenieto na momcheto koeto otvori temata .
Minalata sedmica mi se nalogi da si vadya medicinsko ot Ottawa ,nay obiknovenno standartno medicinsko za shofyor ,koeto otne na doktora tochno 5min. da mi premeri kravnoto i da me pita dali stradam ot neshto ,chekna grafichkite na blankata i me nakara da dam urina ,tova beshe ,nakraya me potupa po ramoto i mi kaza dobre si momche ima oshte hlyab v tebe ,sega day 100d.
Kakvo ste kagete taya cifra ot 100d. za 5min. kakvo vi govori ,men mi govori za nyama nishto mi gi vzeha ,neday si boge da se sluchi neshto seriozno.Reakciyata mi beshe ,che si zabravih umishlenno zdravnata karta ,che me goniha izvan klinikata da mi ya dadat ,a otgovora mi beshe ,che ne se nugdaya ot neya ,i s neya i bez neya vse 100d.
Vaprosniya centar e:
Appletree Medical Centre
2016 Ogilvie Rd. 749-5549
Ottawa
ako nyakoy ne mi vyarva moge da si napravi truda i da pita po tel. kolko struva edno med. za shofyorski izpit pri pologenie ,che si pritegatel na zdravna karta
Az ste vi kaga moya izvod koyto sam si go napravil ,tuk licemerieto e izdignato v kult ,samo i samo da se pravyat pari ,nikoy nyama da ti lyubeznichi i da ti se usmihva za chernite ti ochi ,cyaloto im servilno otnoshenie kam choveka e zaradi pari ,nezavisimo dali klienta si plashta ili iztochnika na finansirane e nyakoy drug.malko da izlezesh ot ramkata ,t.e. da nyamat interes ot teb ,nyama sachuvstvie ,razbirane i saprichastnost .Nie balgarite za radost vse oshte ne sme se izvratili do takava stepen ,makar ,cche po vsichko lichi ,che natam otivame i day boge da ne ni se sluci ,che kakto kaza v edna druga tema No667 i nie sme stanali zombita .
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Hey Botzo s t.N3 veche savsem mi padna v ochite
3. hapem rakata koyato ni hrani
Be teb v Argentina nyakoy hrani li te ,kakvo tryabva da si pomislya ,che e taka stom oshte si giv i sashtestvuvash i ot blagodarnost ,taya raka deto te hrani ya celuvash po cyal den ,a mogr bi i nyakoi drugi organi ot choveshkoto tyalo ,stoto te hranyat .
Be momche nyakolko pati spodelyam zastani malko po seriozno v givota ,Argentina ,Balgariya ,Quebec,nikade darom nikoy ne dava ,kakvo e tova tvoe mislene i kompleks za malocennost ,za tova koeto poluchavash si plashtash s truda .
men nikoy ne me hrani i zaradi tova si pozvolyavam da hapya ,tebe ako te hrani nyakoy skriyse v dupkata otdeto si izlyazal i si krotuvay shtom taka ti haresva .ne iskam da go priemash bukvalno kam sebe si slednoto ,no givotnite gi hranyat ,praseta ,kravi ,kokoshki .ti ne se li imash za neshto poveche ot poslednite,predpolagam ,che da i e krayno vreme da zastanesh kato chovek koyto uvagava sebe si ,za da ne stavash za podigravka na ostanalite .
Rosi

Мнение от Rosi »

Последно промяна от Rosi на Пет Апр 23, 2004 12:28 pm, променено общо 2 пъти.
laura
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Ное 18, 2003 3:28 pm

Мнение от laura »

Аз съм с добри впечатления от Канадското здравеопазване. Може би зависи от това къде си и кой си, но поне досега не съм се разочаровала много.
По повод някои от проблемите, които се обсъждаха тук:
1. По повод на това, че тук се прилага вакуум екстракция - тя вече се прилага навсякъде. Имаше период, когато беше категорично отхвърлена и се учеше само теоретично като изрично се подчертаваше, че не бива да се прилага, но тази тенденция се промени (често срещано явление в медицината).
2. Ами навсякъде в цивилизования свят родилките стоят по 24 часа в болницата, освен ако нямат усложнения. Дъщеря ми бе недоносена и бе в болницата 16 дни, като през това време аз бях "гост" на болницата и бях настанена в в специална "гостна" стая като не заплащах нищо за това.
3. По правило изтичането на околоплодните води не е индикация за раждане, ако няма други съпътстващи фактори. Бременната се проследява, но не е задължително да се индуцира раждане веднага.
4. Joy, не е вярно това което казваш за униформите. Винаги съм се възмущавала от това, че мед. персонал пътува в градския транспорт с работни дрехи. Това е МАСОВО явление в Монреал.
5. Преди 3 дни бяхме в бърза помощ, защото дъщеря (2г) ми получи nursemaids elbow. В паниката не успяхме да открием здравната и карта, но това не бе проблем. В бърза помощ ни приеха веднага, обадиха се по телефона до съответната служба, която им даде номера на здравната и карта, лекар я видя след 15 минути (като междувременно ставата се бе репонирала спонтанно) и си тръгнахме.

В заключение, не съм идеалист, здравната система в Канада не е "най-добрата в света", както много хора тук си мислят, но не е и най-лошата. Има си добри страни, има и недостатъци, но да се отрича изцяло е некоректно.
Лаура
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Minalata sedmica mi se nalogi da si vadya medicinsko ot Ottawa ,nay obiknovenno standartno medicinsko za shofyor ,koeto otne na doktora tochno 5min. da mi premeri kravnoto i da me pita dali stradam ot neshto ,chekna grafichkite na blankata i me nakara da dam urina ,tova beshe ,nakraya me potupa po ramoto i mi kaza dobre si momche ima oshte hlyab v tebe ,sega day 100d.
Kakvo ste kagete taya cifra ot 100d. za 5min. kakvo vi govori ,men mi govori za nyama nishto mi gi vzeha ,neday si boge da se sluchi neshto seriozno.Reakciyata mi beshe ,che si zabravih umishlenno zdravnata karta ,che me goniha izvan klinikata da mi ya dadat ,a otgovora mi beshe ,che ne se nugdaya ot neya ,i s neya i bez neya vse 100d.
Бате,таксата за медицинско за трак-драйвери по закон е толкова.Поне за Квебек.Като тази такса не се покрива от никаква застраховка.Това е медицинско,а много от тях се заплащат.Ако не се лъжа дори,тази такса би трябвало да е включена в книжката за теорията за шофьорския изпит...
До сега никой не съм чула да се оплаква,че таксата му за медицинските за емиграция струва толкова пари и за това да вини нашето здравеопазване,а заплатите в България не са същите като тук,съгласи се! Или пък,че таксата му за шофьорските изпити е еди-каква си...Такъв е закона.Освен това,таксите за медицински на шофьори нямат нищо общо със здравеопазването.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Joy ,nyama takava standartna edinica ;taxa za med.svid. za shof. izpit;,za uslugata vsyako zdravno zavedenie si ima tarifa ,koyato po princip ne e obyavena publichno,t.e. pod formata na tay narecheniya cenorazpis,pone az kadeto hodih ne vidyah.I ot sluchaya koyto spodelih ne pravya disekciya na zdravnata sistema ,s uvoda v saobshtenieto si go upovestih .Sluchkata mi naistina ne se otnasya po temat za zdraveopazvaneto v Canada i izkaza mi ne e popadnal na podhodyashtoto mesto ,no izpolzvah tribunata da podkrepya mnenieto na momcheto koeto otvori taya tema ,che mnogo neshta tuk se pravyat bezprincipno i ni vodyat do razocharovanie ,kogato sme ochakvali neshto po razlichno ,kakto nyakoi obichat da pravyat sravnenie s Balgariya .Za da ostana po razbran ste go napisha po praktichno,s edno uslovie ,che tiya sluchvashti se neshta ne mi vliyayat osobenno kam simpatiite i antipatiite na subekta koyato i da bilo dargava v nashiya sluchay /na uchastvashtite v foruma Balgariya i Canada/,dage ste se postaray da e vazmogno nay elementarno napisano ,za da e po razbiraemo
-i na balgarski:
-dobar den
-dobar den
- s kakvo mogem da vi badem polezni
- nugdaya se ot med. svidetelstvo otnasyashto se za/citiral sam go po gore/
-nyama problem ,moment ,da pogledna v PC na za svobodni chasove pri fiziciena
-ako e vazmogno dnes
-da nyama problem v 5ch. PM
-malko mi e kasno ,ste patuvam po tova vreme ,ako imate chas za sutrinta

-da imama ,no za utre
-Ok priemama za dnes ,kolko ste struva
-moment da pogledna /gleda v PC/,100d.
-OK ,priemlivo e ,v prednata klinika mi iskaha 150,nooo izvinete me za lyubopitstvoto za sashtata usluga /ne lechenie/ v Qc platih 15d./makar i da platih 0d stoto imama lichen lekar/
-o vie rezident na Qc. li ste ,imate li zdravna karta ot tam
-da ,no v sluchaya tya ima li znachenie
-da ,razbirase ste vi dischargim 55d/t.e smetkata mi e 45d./
-o,blagodarya ,a kolko ste mi struva ako ,ako imama zdr. karta ot On/nyamama takava /
-pogled v Pc.-35d.
-mersi ,ste bada tochno v 5
Tochno v 5 sam tam ,na recepciyata druga slugitelka ,na koyato obyasnyavam ,che imama chas v 5,sled proverka v Pc ,tvardenieto mi e dokazano ,otgovora e izchakayte ,izchakvam ,sled 0.30min me vikat na recepciyata ,kazvat mi kade da otida i pitam da platya :
-55d
-ama ,az sam s karta ot qc. i mi kazaha 35/izlagah 45/
-moment ste govorya s doktora ,sled momenta -ne sam mnogo na ti s angl. ,no shvanah ,che ste platya na doktora ili toy ste mi kage ili neshto ot toya rod
-po natatak go znaete ,doktora mi kaza 100d,100d,100d,tvardo ,na obyasneniyata mi kvo sa mi kazali na recepciyata ,otgovora mu be bezkompromisen ,obarka li sa se i otide dage da koregira povedenieto mi ,a az poluchih edno uspokoitelno za iz pat :nali ste stavash tr.driver ,ste pravish mnogo pari ,vagnoto e che si zdrav i v super forma .
S dve dumi kakav e izvoda ,v lichen plan ,tova deto mi go kaza ,che sam zdrav i vav forma struva po moya precenka ne po malko i ot 200d. za men.
Taka ,che si platih mnogo skromno ,za da mi izchetkat samochuvstvieto otnosno moeto zdravoslovno i fizichesko sastoyanie i go napisah kato potvargdenie na mnenieto na momcheto ,koeto otvori temata i da oponiram na tezata ;KAKVI BOKLUCI SME NIE BALGARITE;
ETIKATA IZISKVARAVNOPOSTAVENNOST _MOGESH LI DA PLATISH <DA ILI NE <DOBRE DOSHAL ILI DOVIGDANE<KOY KAKTO OBICHA>
naistina ,tova ne sa fakti koito mogat da badat obektivni pri nugdata ot spasyavane na choveshki givot i okazvane napomosht,moya sluchay po skoro e obekt na pazarni otnosheniya ,no az na tova mu vicam licemerie,neshto koeto se opitva da nameri i pochva v Bg. i za golyama moya galost uspyava da si prokara pat.Ha sega izvadete chetkite i vaksata .
Заключено