Здравната система в Канада?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Ivan1007 написа: Няма частни клиники и лекари по закон. Има всъщност такива които официално се водят като коаметични, акупунктура или квото още са се сетили. Но не може да те оперират ако затова се налага да останеш с преспиване. Невероятно и неприятно, но факт.
В Квебек вече има частни лекари, ама са малко, и поне една частна клиника, за която знам. Имало вече разрешени и няколко вида операции - на частно. Една от тях е на тазобедрената става, струвала 10 000 долара. От една страна това е добре, от друга малко ме притеснява да не стане като в България - безплатно има, ама ако искаш да те обслужат както трябва, трябва да си платиш.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

survivor написа:
Ivan1007 написа:

В Квебек вече има частни лекари, ама са малко, и поне една частна клиника, за която знам. Имало вече разрешени и няколко вида операции - на частно. Една от тях е на тазобедрената става, струвала 10 000 долара. От една страна това е добре, от друга малко ме притеснява да не стане като в България - безплатно има, ама ако искаш да те обслужат както трябва, трябва да си платиш.
В БГ ендопротезирането на ТБС-двуполюсно струва на пациента само цената на ставата от която касата му възстановява 900 лева.
Иначе една става се намира за осоло 1800 лева.От тях му възстановяват половината.
Ееееех ако можехме да бачкаме на тия разценки по-горе.......!?
Док.................
TROUBLEMAKER
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Док, и много повече от $10 000 дават канадските бабички в Бъфало, когато не им се чака от 6 месеца до година и половина. Да не говорим за коленете :roll:, има ли някаква възрастова граница за тези операции, защото тук ми се струва че ги правят и на доста възрастни, стига да са в добра форма. А те са, взимат ми акъла, на 80-90-100 години, самостоятелни, учтиви, оправят се без проблем. Док, беибибумърите идват, ставите им са в отвратително състояние, какво чакаш, идвай че те чака много учене и много работа след това :) ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

Бе аз да дойда ама никой няма да ме пусне ей току така да си бачкам на воля.
И ние слагаме на много възрастни но все пак си е по преценка.
Док..............
TROUBLEMAKER
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

От CLSC ни дадоха телефонен номер, на който денонощно отговаря санитарка.
:shock: :shock: Тази "санитарка" е с университетско образование между другото. И с поне 15 годишен стаж в най-тежки и кризисни медицински области.
Те преглеждат на конвеер 24 часа в денонощие без да имат възможност да видят и да пипнат и носят тежка отговорност (в това число и юридическа) за неправилна преценка и неправилно даден съвет, който би довел до негативни последствия за здравето и живота.

Много правилен съвет ви е дал за бебето. Същото важи не само за Квебек или други канадски провинции, но и за цял свят!
Последно промяна от Joy на Нед Юни 18, 2006 11:09 am, променено общо 1 път.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Телехелт Онтарио се поддържа от сестри с поне 3 годишен стаж и специален курс, който покрива по-честите обаждания, не си измислят нищо и не са санитари, това са глупости. Дете с 39 температура няма нужда от никакви медикаменти, след третия ден с 39-40 ще ви кажат да го заведете на преглед. Те в Бг защото за всеки вирус любезно изписват ненужни антибиотици затова не могат да се отърват от гъбички и алергии. Да не говорим за зелените зъби :? .
Ако ви потрябва - Телехелт/санте Онтарио - 1-866-797-0000
Пойзън контрол - 1-800-268-9017. Тук не са и сестри, ами чисти доктори :wink:. Ако детето глътне или изпие нещо и не знаете какво да правите, те ще ви кажат - да повръща или не, какво да пие, какво да не пие и т.н. докато го види лекар.
Циганите - на Сатурн !
bravo

Мнение от bravo »

Otkakto decata mi tragnaha na gradina, parvite 24h s temperatura ni6to ne davam , 6tot moje da e 6arka. Antibiotik samo v kraen slu4ai, ako ne se povliava ot nikakvi obiknoveni lekarstva pove4e ot sedmica.
Da ne govorim, 4e ima i babe6ko le4enie, koeto az li4no predpo4itam. A i paracetamola e vreden za 4ernia drob. To mai niama lekarstvo bez strani4ni efekti, ta kolkoto po-malko hap4eta, tolkoz po-dobre, osobeno za dete.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Ivan1007 написа:
Jeeves написа:Картините за тази пуста здравна система в Канада вървят от апокалиптични към мегамизерни. Няма ли частни клиники и лекари? Какви пари взимат тези частни лекари за един преглед? Някой не е ли ходил на частен лекар в Канада?
Няма частни клиники и лекари по закон. Има всъщност такива които официално се водят като коаметични, акупунктура или квото още са се сетили. Но не може да те оперират ако затова се налага да останеш с преспиване. Невероятно и неприятно, но факт.
Това не е вярно. Има и частни лекари и частни клиники. В Монреал е единствената в Канада частна ортопедична хирургия, в която разбира се, се остава и с преспиване.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

Казва се,че има стационар,сестра!
Има си хас да ти избабанят една изкуствена ТБС и веднага да отпердашиш към къщи с нея!
Естествено,че ще трябва да "поостанеш" няколко дни.
Нали има дренове за дърпане,антикоагуланти и един куп вливки да се правят постоперативно.
Ендопротездирането се води оперативна намеса с голям обем.
Та нещата се подразбират от само себе си.
Моля не обърквайте хората!
Док............
TROUBLEMAKER
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

anxeli написа:Телехелт Онтарио се поддържа от сестри с поне 3 годишен стаж и специален курс, който покрива по-честите обаждания, не си измислят нищо и не са санитари, това са глупости. Дете с 39 температура няма нужда от никакви медикаменти, след третия ден с 39-40 ще ви кажат да го заведете на преглед. Те в Бг защото за всеки вирус любезно изписват ненужни антибиотици затова не могат да се отърват от гъбички и алергии. Да не говорим за зелените зъби :? .
Ако ви потрябва - Телехелт/санте Онтарио - 1-866-797-0000
Пойзън контрол - 1-800-268-9017. Тук не са и сестри, ами чисти доктори :wink:. Ако детето глътне или изпие нещо и не знаете какво да правите, те ще ви кажат - да повръща или не, какво да пие, какво да не пие и т.н. докато го види лекар.
Не знаех че на английски се казва Телехелт. В Квебек се казва Инфо-санте и тази услуга я препоръчвам горещо на всеки. Когато съм го ползвала, е имало доста дълъг разговор с тях, питат за симптоми, проверяват, пак питат, особено когато случаят е спорен, накрая в единия случай ми казаха че трябва да се ходи веднага в болница, а в другия - беше петък вечерта, че може да се изчака до другата сутрин, като при това ми даде адрес на дежурна клиника и съответно не чакахме изобщо. Когато човек не моге да прецени сам дали състоянието е спешно или не и дали се налага спешно отиване в болниза, това е чудесен начин. Спестява ти дълги часове висене в болницата когато случаят ти не е спешен. Изглеждат ми много компетентни. И в двата случая се оказа че препоръките им са много адекватни. Освен това ако искате някакъв здравен съвет, а мислите че можете да минете и без лекарска визита, също е подходящо. Не знам дали телефонът на това Инфо-санте е един за целия град, но мисля че е по райони. Аз нашият го научих от кварталното Си Ел Ес Си (нещо като държавна клиника). От там можете да научите и адресите на частните клиники в района. Дано по-рядко ви се налага, ама ако ви се наложи все пак, по-добре да познавате системата. Защото е много различна от българската.
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

bravo написа:Otkakto decata mi tragnaha na gradina, parvite 24h s temperatura ni6to ne davam , 6tot moje da e 6arka. Antibiotik samo v kraen slu4ai, ako ne se povliava ot nikakvi obiknoveni lekarstva pove4e ot sedmica.
Da ne govorim, 4e ima i babe6ko le4enie, koeto az li4no predpo4itam. A i paracetamola e vreden za 4ernia drob. To mai niama lekarstvo bez strani4ni efekti, ta kolkoto po-malko hap4eta, tolkoz po-dobre, osobeno za dete.
Само при остра интоксикация. Иначе няма ефект върху черния дроб.
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

[quote="Doktora"]Казва се,че има стационар,сестра!
Има си хас да ти избабанят една изкуствена ТБС и веднага да отпердашиш към къщи с нея!
quote] :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Доки,разсмя ме толкова добре по никое следобедно време
Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

JOY написа:
Ivan1007 написа:
Jeeves написа:Картините за тази пуста здравна система в Канада вървят от апокалиптични към мегамизерни. Няма ли частни клиники и лекари? Какви пари взимат тези частни лекари за един преглед? Някой не е ли ходил на частен лекар в Канада?
Няма частни клиники и лекари по закон. Има всъщност такива които официално се водят като коаметични, акупунктура или квото още са се сетили. Но не може да те оперират ако затова се налага да останеш с преспиване. Невероятно и неприятно, но факт.
Това не е вярно. Има и частни лекари и частни клиники. В Монреал е единствената в Канада частна ортопедична хирургия, в която разбира се, се остава и с преспиване.
Не съм специалист, нито съм бил в Quebec. Та вие знаете по-добре. За профани като мен - малко информация от Wikipedia. Излиза че ако разрешиш някой да си плаща с сущатa сума те глобяват.


Extra-billing & user charges
A restriction to full CHST payments is placed on provinces who allow extra-billing and/or user charges. Extra-billing means payments made directly by patients to medical practitioners or a dentists for services covered by the province insurance plan. User charges means payments made directly by patients for health care other than extra-billing. Both of these are discounted from the CHST payments.

[edit]
Violations and penalities
In order to document compliance with the act the federal Minister of Health annually reports to the Canadian Parliament on how the act has been administered by each province over the course of the previous fiscal year.

For non-compliance with the any of the five criteria listed above, the federal government may withhold all or a part of the transfer payment with “regard to the gravity of the default” (Section 15). Thus far all non-compliance issues have been settled through discussion or negotiation. Some non-compliance issues, such as the reduction of coverage for residents while travelling abroad and the de-insuring of some medical procedures, have been ignored by the federal government.

In accordance with section 20, if a province were to violate the prohibition on extra-billing or user charges, the corresponding amount of that collected would be deducted from the transfer payment.

Because all provinces already had established extra-billing and/or user charges financial penalities totaling $246,732,000 were withheld from the provinces in the first two years. However, the act made considerations for this and allowed the reimbursement of this money if extra-billing and user charges were eliminated within three years of the act coming into force. As such, the provinces complied and the money was duely transferred.

In 1993, British Columbia allowed approximately 40 medical practitioners to use extra-billing in their practices. In response the federal government reduced B.C.’s EPF payments by a total of $2,025,000 over the course of four years.

In 1996, Alberta had their EPF payment reduced by a total of $3,585,000 over the course of a few years due to the use of private clinics that charged user fees. Newfoundland suffered the loss of $323,000 until 1998 and Manitoba lost a total of $2,056,000 until 1999 from user fees being charged at private clinics. Nova Scotia has also forgone EPF payment for their use of user fees in private clinics.

http://en.wikipedia.org/wiki/Canada_Health_Act

За интересуващите се бъдещи имигранти в Алберта или където и да е:
Не се притеснявайте. Не мисля че ще сте по зле отколкото сте в БГ. Това е спор които по скоро засяга тези дето сме си надделели на масрафа и искаме нещата да станат по добре отколкото са.
Заключено