Здравна застраховка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Здравна застраховка

Мнение от Lyubima »

Лятото с детето ми ще бъдем в България. Моля кажете какво трябва да направя за да можем при нужда да ползваме здравни услуги. Добре ли е да си направим здравни застраховки? От тук ли да ги направим или като пристигнем в България? Какъв е механизма на заплащане на такива услуги в случай че ни се наложи да ги ползваме и имаме такава застраховка?
Аватар
bliasaka
Блясъчко Мечтателник
Мнения: 350
Регистриран на: Пон Авг 04, 2003 1:20 pm
Местоположение: Canada

Мнение от bliasaka »

В коя провинция си?
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от Lyubima »

bliasaka написа:В коя провинция си?
Aз съм в Торонто, но въпроса ми е за здравните услуги и застраховки в България като си идем лятото. Иначе за тук е ясно :D
Аватар
HORNET
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Окт 27, 2004 4:35 am
Местоположение: Calgary AB

Мнение от HORNET »

Lyubima , ти кога за последен път си била в БГ ?!!
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от Lyubima »

HORNET написа:Lyubima , ти кога за последен път си била в БГ ?!!
Aма защо ми се подигравате сега ? Просто питам, искам като си идем да нямаме проблеми, защото четох че в Дупница оставили един младеж да умре защото не си бил плащал здравните осигуровки, та затова искам да сме изрядни (има и такива хора, всъщност ние затова сме тук :wink: )
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Lyubima, нямаш нужда от никаква здравна застраховка. Когато имаш нужда, просто отиваш в някоя частна клиника и си решаваш проблема срещу известна сума в брой, но за сметка на това по-бързо и без някой да ти мърмори, че нямал направления или, че лимита за месеца бил изчерпан.
Изображение
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

Аз винаги, когато пътувам си правя здравна застраховка с RBC. В зависимост от периода ти на престой и от вида на застраховката варира между 30$ и няколко стотин (за по-дълъг престой). Това, че в България можеш да отидеш в частна клиника и да си платиш е ясно, но ако ти се наложи да ползваш медицински услуги в рамките на стотици лева/долари/евро няма да ти е излишна застраховката! Иначе аз имам и служебна застраховка, но частната си я правя задължително след като ми се наложи да ползвам медицински услуги много екстрено и платих сериозна сума за което...... Освен здравни услуги, застраховката може да ти покрие и други проблеми, например загубен багаж, спрян полет и др...
Аватар
HORNET
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Окт 27, 2004 4:35 am
Местоположение: Calgary AB

Мнение от HORNET »

Lyubima,извинявай ако така ти е прозвучало ,аз просто исках да разбера от какво ниво на информация се интересуваш.
Защото здравното застраховане в БГ почти не е разпространено.Или ако го има то най-често е корпоративно,с основно предназначение-източване на някой и друг лев от дадена /най-често чужда/ фирма, чрез комбини между мениджърите и застраховтелните брокери.
Конкретно в твоя случай по-добре си плащай в брой,ако ти се наложи.И обслужването ще е по-добро.Разбира се става дума за по-дребни прегледи и манипулаций.А за по-сложните.........е една дълга тема.Желая ти да не ти се налага.
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от Lyubima »

Благодаря ви за отговорите! Отдавна не бях чела форума и затова пиша чак сега. За плащането в брой е ясно, но има варианти, при които не знам дали върши работа. Например, ако се наложи да се вика бърза помощ и да се постъпва в болница ? Тогава мисля, че тоя вариант не върви. Ще питам в RBC , но HORNET, ако знаеш кажи ми ориентировъчно колко трябва да платя за застраховка при тях за мен за един месец и за детето за три месеца.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Мнение от Doktora »

Не се притеснявай!
Ако не дай си боже нещо ви се случи в БГ - това се води "спешен случай" А спешните случаи по закон се транспортират и лекуват безплатно в държавните здравни учреждения.Даже и да си здравно осигурен Здравната каса не винаги покрива разноските по лечение и консумативи и се налага в някои случаи пациента да доплати с не чак толкова голяма сума.Не разбирам защо трябва да се набутвате и все за частни клиники да си говорите?Там ще ви одерат кожите!
Ако някой го докарат натрошен от катастрофа да речем или получил инфаркт - КАКВО ? Да го оставим да умре ли?
ЕСТЕСТВЕНО,ЧЕ НЕ !
Явно някои хора не могат да разберат,че лекарите в БГ си вършат мълчаливо работата добре и без да им го казвате,независимо от обидно малките заплати които получават.
То кой ли не получава обидно малка заплата в БГ..................
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Re: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Мнение от Lyubima »

Doktora написа:Не се притеснявай!
Ако не дай си боже нещо ви се случи в БГ - това се води "спешен случай" А спешните случаи по закон се транспортират и лекуват безплатно в държавните здравни учреждения.Даже и да си здравно осигурен Здравната каса не винаги покрива разноските по лечение и консумативи и се налага в някои случаи пациента да доплати с не чак толкова голяма сума.Не разбирам защо трябва да се набутвате и все за частни клиники да си говорите?Там ще ви одерат кожите!
Ако някой го докарат натрошен от катастрофа да речем или получил инфаркт - КАКВО ? Да го оставим да умре ли?
ЕСТЕСТВЕНО,ЧЕ НЕ !
Явно някои хора не могат да разберат,че лекарите в БГ си вършат мълчаливо работата добре и без да им го казвате,независимо от обидно малките заплати които получават.
То кой ли не получава обидно малка заплата в БГ..................
Поставих този въпрос, защото както цитирах и по-горе четох в някакъв вестник, че не приели младеж за лечение, защото нямал здравна осигуровка и той починал. А за лекарите в България знаем, че са отлични специалисти, дори някъде имаше класация за професиите с най-високо заплащане и те бяха на второ или трето място след нотариусите 8) но може би е ставало въпрос за джипитата.
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от Lyubima »

След няколко дни заминаваме със сина ми за България. От направената справка в сайта на НОИ на сина ми излиза че е с непрекъснати права, което на практика означава, че би трябвало да има възможност при нужда да ползва здравни услуги, макар че не са му правени вноски от три години. Въпреки това, аз смятам да подам декларацията, която се изисква за прекратяване на плащанията. За целта трябва да докажа че през това време не сме били в България. Знаете ли дали копията на страниците от паспорта, на които има печат кога сме напуснали България трябва да се заверяват нотариално? Те, като не им даваме целия паспорт, а само копия на отделни страници как ще са сигурни, че през това време не сме се връщали обратно и печатите не са на някоя друга страница? Доста съмнителна ми се струва цялата тая работа :roll:
Bako
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Ное 19, 2003 5:09 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Bako »

Доктора написа: Явно някои хора не могат да разберат,че лекарите в БГ си вършат мълчаливо работата добре и без да им го казвате,независимо от обидно малките заплати които получават.

По принцип винаги спазвам добрия тон, но това изказване ме провокира много. Та един съвет към Liubima - направи си застраховка от Канада (провери как става), защото тук е такава мизерия, че трудно могеш да си представиш. За да не сам голословен, имам предвид Окръжна болница и Пирогов, където наскоро лежа баща ми. Освен това корупцията на лекарите не е отскоро.

Към доктора - ако си наистина лекар, не го приемай лично. Аз съм срещал коректни лекари, но толкова рядко, че просто се потвърждава правилото.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Осигуровки

Мнение от Doktora »

Любима написа:
От направената справка в сайта на НОИ на сина ми излиза че е с непрекъснати права, което на практика означава, че би трябвало да има възможност при нужда да ползва здравни услуги, макар че не са му правени вноски от три години.
Да,така е.И аз го проверих.Не е нужна никаква застраховка.
А на въпросния/та/ Вако-изобщо няма да отговарям.
Под достойнството ми е.
Док...........
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Hi Ljubima,
Za da ne izpadam v lichni prestrelki s Doktora za tova kakvo e sastoyanieto na darjavnite bolnitzi v BG i imali koruptziya sred doktorite, shte ti kaja kakvo shte napravya az. Ti si pravi izvodite.
Znachi ima 2 problema:
-Dali imash pravo na taka narechenoto "bezplatno" zdravno obslujvane v BG
-Kakvo da pravish ako se razboleesh v BG. V darjavnite bolnitzi e STRASHNA mizeriya, i ako nyamash poznati NE MOGA DA TE MISLYA.
Ta kakvo shte napravya az:
Shte si hodim do BG prez September, az, jenata i 7 mesechniyat ni sin. Ne mi dreme dali shte sme pokriti ot Zdravnata kasa v BG. KAto vlezem v BG, vseki ot nas shte ima zdravna zastrahovka ot Canada za po 1 million canadian dollars. Ako se razboleem v BG otivame pri naj-dobrite lekari i mi dreme za Zdravnata Kasa.
Cheers
P.S. Pomni pogovorkata- na valka vratat mu e debel shtoto si varshi rabotata sam. Ne ochakvaj Zdravnata Kasa da se pogriji za teb, do your homework
Заключено