Bulgarite v provinciq Quebec- pomognete

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

survivor написа:
Ако си грипав, първо иди при фармацевта и се консултирай с него. тук имат по-голяма роля отколкото тези в България. Предполагам че не си свикнал за всяко вирусно заболяване да ходиш на лекар. После ако те свиват бъбреците, можеш да се обадиш в кабинета на личния ти лекар и да обясниш че проблемът ти е спешен. Те по принцип имат часове за по-нататък, ама си оставят и дупки за спешни случаи. И педиатърът, и моят лимен лекар са ни приемали същия ден при нужда. Втора опоция - отиваш на клиника. Можеш да попиташ за адресите на клиниките в местното СЛСС. Можеш да се обадиш на Santé info (питай за номера му в СЛСС-то) и там първо можеш да се консултираш при твоето състояние дали се налага спешна помощ, и след това могат да ти кажат ако не се налага спешна помощ, в кои клиники да отидеш. На мен така са ми препоръчвали дежурна клиника в неделя, където минах много бързо. За адреси на клиники можеш да търсиш на http://www.santemontreal.qc.ca. Ако ти дадат направление за специалист, най-тъпото е да отидеш в първата срещната болница и след това да пищиш колко много е чакането. По-умно решение е да започнеш да звъниш по болници и клиники (адреса им - пак в сайта на Санте Монреал) и да си намериш часа, който най-много те устройва.
Като гледам ти си готова за медал "Успешно справяне и намиране на вратички в канадската здравна система" :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

peter_pan написа:... izwoda mi e 4e i v BG i v Ca ima mnogo problemi s doktorite, ama mi se struwa che w BG wse oshte im puka malko powe4e za choweshkiq jiwot;)
мдааа, виж за това си много прав. Както един форумник каза, човека/пациента тука се разглежда като файл/папка, премятаща се от лекар на лекар, без никакво сучуствие, дали те боли или не, докато в БГ или ще те напсуват, или ще срещнеш истинско човешко отношение, зависи от късмета и колко пари си дал :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

На Пиътр пан нямъм нерви да му чета шльокавицата, обаче от това което видях, сравнява БГ здравеопазването с това в Канада, чудно ми е само с какъв акъл, в БГ-то болните трябва да си носят храна, пижами и лекарства в болницата, държавна политика е да не се грижат за старите хора и да ги остават да си умрът, таман ще им спестят пенсиите, почти всяко новородено е с стафилококи и т.н. за вътрешно болничните инфекции пък изобщо не се говори, защото дори няма и статистики това са си всекидневни явления... просто какво сравняваш не ми е ясно...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

sasho71 написа:
Като гледам ти си готова за медал "Успешно справяне и намиране на вратички в канадската здравна система" :D
Ами подхождала съм с интелектуално любопитства към проблема :lol: И при това положение нямам никакви оплаквания. Сигурно е по-лесно да пищиш колко е лоша системата от това да я опознаеш и да я накараш да работи в твоя полза.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Люб0 е прав до някаде.
:beer: :beer: :beer:
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

Мнение от alen vid »

peter_pan написа:Ot towa koeto pro4etoh po-gore stawa qsno 4e w BG pomosht wi e bila okazana, moje bi ne naj-dobrata, no nqkakwa. Az goworq za chakane tuk sled koeto chesto e wse taq kakwa pomosht shte se okaje. Rezultata sled towa e edin i sasht. Za decata ne znam. Na men edin sanitar mi kaza che e chakal 15 chasa za rentgenowa snimka na dashterq mu, ama sedi tuk shtoto e ot Armeniq i tam imat nqkakwi konfliki s ne znam koq strana i chesto padat nqkakwi bombi ot nebeto. Na men sa mi kazwali oshte che ako chowek disha oshte ne se smqta za speshen sluchaj. Prioritetno se obslujwat hora, koito ne dishat samo:)))
ami vig sega , az pak sam s drugi vpe4atlenia ot 4akaneto v bolnizite i kvo to4no se slu4va po-vreme na samoto 4akane.
Ot li4en opit : - otivame s genata v bolnizata Shool v gr.Kebek , na gisheto obiasniavame kav e slu4aia , vednaga ni izpratiha v speshno otdelenie 4akahme pred samoto speshno to4no 15 min sled koeto ni prieha v edna staia oborudvana s medizinska aparatura leglo , staiata beshe sas zavesi otdelena ot obshtoto pomeshtenie /krugovo takova / prez zialoto vreme na 4akaneto ot tuk natatak /a to ne beshe naistina malko 2 dva 4asa / v staiata vlizaha sestri i edin pi4 deto pitashe i zapisvashe pokazaniata na gena mi : kak se 4uvstva , spored neia ima li promiana za po-losho ili po-dobre , sled pokazaniata vseki pat toi iskashe da ia pregleda toi , pak zapisvashe neshto i taka 3 ili 4 pati ve4e ne pomnia.
Nakraia doide lekaria i oshte edin pi4 i ia pregledaha otnovo - vaprosi - i haide v operazionnata stai4ka .
Na izlizane ni pitah dali iskame prevoz da pora4ame do v nas , doktora si dade telefona i kaza da mu zvanna ako ima uslogneneia LI4NO .

Az li4no nenavigdam kebekuata - ama sega niama da si krivia dushata kogato neshtata sa o'k .
Mr.Gecko
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Апр 18, 2006 7:14 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Mr.Gecko »

О всичко хубаво в Канада и то в Монреал , аз имам наблюдение мога да кажа че здравеопазването им без коментар.За инфекции като Любо нема да бъбря само ще спомена че сестрите тук отиват на работа и се връщат от същата с работното си облекло, демек много още трябва да учат за здравната хигиена или това е така защото не са измислили перми за нея?
Да не споменавам че за ехография можеш да пукнеш докато ти доиде реда.Не се опитвайте да ми обяснявате за часните клиники и разните му там чалъми че съм ги пробвал.
Ако искаш приятел вземи си куче!
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

absolutno sam saglasen

Мнение от alen vid »

Mr.Gecko написа:О всичко хубаво в Канада и то в Монреал , аз имам наблюдение мога да кажа че здравеопазването им без коментар.За инфекции като Любо нема да бъбря само ще спомена че сестрите тук отиват на работа и се връщат от същата с работното си облекло, демек много още трябва да учат за здравната хигиена или това е така защото не са измислили перми за нея?
Да не споменавам че за ехография можеш да пукнеш докато ти доиде реда.Не се опитвайте да ми обяснявате за часните клиники и разните му там чалъми че съм ги пробвал.
Neveroiatno prav si - tova sam go vigdal s

as sobstvenite si o4i v gr Kebek .
Vednag dage biahme sas edin kolega kebekua i az mu kazah : abe Jef ,abe taia luda li e be . a toi mi vika : "shto be "
i az mu otgovariam - ami neia li vigdash `e e s rabotno obleklo ........
i toi otgovaria -abe ia stiga be ti i az nali sashto sme s rabotno obleklo ot rabota i za rabota ........ :twisted: :twisted: :twisted:
Az go gledaam gleeeeeedam , a toi : "kvo me gledash be" a az : ami misli dali vednaga da ti pukna glavata ili si prost po-rogdenie - ama ne mi izglegdash tolkova tap , ta ia mi kagi sega ti na taia deto e sediala v reisa a moge i po-ulizite s TAIA SASHTATA PRESTILKOA shte li i dadesh da ti pipne v ranata deto si ia napravi v4era ot izgariane a ?

toia kato se zamisli i mi vika : "abe mai ne - nema da i dam ..." i kakto si sedeshe toia mi ti pi4 i kato se zati4a prez reisa i pravo pri genata sas prestilkata ....... ne mogah da go spra ama vaobshte - dage i neznaeh kvo vsashtnost iska da pravi .........
Na4i vna4aloto toi i tia si prikazvaha tiho - normalno ... i po-edno vreme kato se zapo4na edno karane ama karene s kriaskane dage prosto ugas .
Shofiora spria `ak tova TABARNAK SZI KOLIS GO NEMAHA ZA NISHTO TI KAZVAM.

ZA higienata sam kazval - pod vsiakakvo nivo e osobenno komunalnata takava .
li4no gef m9i e kazval prez opredeleni mesezi da ne pia voda direktno ot 4eshmata shtoto imalo opasnost ot stomashno nerazpologenie - pital sam go shto be , a toi mi vika : "ami tam kadeto bilo zonata za sabirane i kaptirane na vodata - tam savsem nablizo se izhvarlia i snega ot ulizite deto go sabirat s kamionite.
"
Taka 4e pi4 az pak ti kazvam - az nishto losho ili nishto hubavo niama da kaga bez da mi se e slu4ilo i li4no da se obedia 4e e taka , a osnovnoto e 4e tova sa si moite nabludenia i ne karam nikoi da se saobraziava s tiah .
Marginal39

Re: absolutno sam saglasen

Мнение от Marginal39 »

alen vid написа: li4no gef m9i e kazval prez opredeleni mesezi da ne pia voda direktno ot 4eshmata shtoto imalo opasnost ot stomashno nerazpologenie - pital sam go shto be , a toi mi vika : "ami tam kadeto bilo zonata za sabirane i kaptirane na vodata - tam savsem nablizo se izhvarlia i snega ot ulizite deto go sabirat s kamionite.
Ше забравиш, знаеш ли от каде идва водтаа която тече от чешмата?
От мивките и от кенефа, после се филтрира, дезинфекцира и не знам си кво за да стане накрая добра за поркане.
& аз бях много учуден след като ми каза тва един колега ма той доведе колеги от друг отдел и те потвърдиха.
В смисъл че мръсната вода не се изхвърля ( или ако се, то е щото някой нарушава някакъв регламент ).
Та снега във водата която после поркаме не е кой-знай кво в сравнение с урината и оная другата далавера която идва от кенефите.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Re: absolutno sam saglasen

Мнение от anito »

Marginal39 написа:Ше забравиш, знаеш ли от каде идва водтаа която тече от чешмата?
От мивките и от кенефа, после се филтрира, дезинфекцира и не знам си кво за да стане накрая добра за поркане.
& аз бях много учуден след като ми каза тва един колега ма той доведе колеги от друг отдел и те потвърдиха.
В смисъл че мръсната вода не се изхвърля ( или ако се, то е щото някой нарушава някакъв регламент ).
Та снега във водата която после поркаме не е кой-знай кво в сравнение с урината и оная другата далавера която идва от кенефите.
:beer: :beer: :beer:
Еееее, Марги, с това вече изби рибата ! :lol: :lol: :lol:
Само се чудя при този разговор с колегата ти: поради френския си ли ти толкова си разбрал или оня е толкова тъп? :roll:
Работила съм в станцията по пречистване на отпадните води тук (Монреалската е на подобен принцип) и ти казвам, че от това ПО-ГОЛЯМА ГЛУПОСТ НЕ СЪМ ЧУВАЛА!
Не казвам, че питейната вода е със супер качество, защото не е, но чак пък това, което ти пишеш... майко мила, това е направо за световните здравни организации или там каквито има!
Не'ам думи :tk:
Обичам да преча
Marginal39

Re: absolutno sam saglasen

Мнение от Marginal39 »

anito написа:
Marginal39 написа:Ше забравиш, знаеш ли от каде идва водтаа която тече от чешмата?
От мивките и от кенефа, после се филтрира, дезинфекцира и не знам си кво за да стане накрая добра за поркане.
& аз бях много учуден след като ми каза тва един колега ма той доведе колеги от друг отдел и те потвърдиха.
В смисъл че мръсната вода не се изхвърля ( или ако се, то е щото някой нарушава някакъв регламент ).
Та снега във водата която после поркаме не е кой-знай кво в сравнение с урината и оная другата далавера която идва от кенефите.
:beer: :beer: :beer:
Еееее, Марги, с това вече изби рибата ! :lol: :lol: :lol:
Само се чудя при този разговор с колегата ти: поради френския си ли ти толкова си разбрал или оня е толкова тъп? :roll:
Работила съм в станцията по пречистване на отпадните води тук (Монреалската е на подобен принцип) и ти казвам, че от това ПО-ГОЛЯМА ГЛУПОСТ НЕ СЪМ ЧУВАЛА!
Не казвам, че питейната вода е със супер качество, защото не е, но чак пък това, което ти пишеш... майко мила, това е направо за световните здравни организации или там каквито има!
Не'ам думи :tk:
А, сигурно не съм разбрал поради френския си ...
А ти от каде си измисли че съм казал че е лошо качеството на питейната вода?
:beer: :beer: :beer:
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

Re: da zapomnish !!!!

Мнение от alen vid »

Marginal39 написа:
alen vid написа: li4no gef m9i e kazval prez opredeleni mesezi da ne pia voda direktno ot 4eshmata shtoto imalo opasnost ot stomashno nerazpologenie - pital sam go shto be , a toi mi vika : "ami tam kadeto bilo zonata za sabirane i kaptirane na vodata - tam savsem nablizo se izhvarlia i snega ot ulizite deto go sabirat s kamionite.
Ше забравиш, знаеш ли от каде идва водтаа която тече от чешмата?
От мивките и от кенефа, после се филтрира, дезинфекцира и не знам си кво за да стане накрая добра за поркане.
& аз бях много учуден след като ми каза тва един колега ма той доведе колеги от друг отдел и те потвърдиха.
В смисъл че мръсната вода не се изхвърля ( или ако се, то е щото някой нарушава някакъв регламент ).
Та снега във водата която после поркаме не е кой-знай кво в сравнение с урината и оная другата далавера която идва от кенефите.
:beer: :beer: :beer:
Da zapomnish !!! - ima goliama razlika m/u snega ,koito se natrupva po-estestven na4in okolo kaptagite za piteina voda i v posledstvie bidejki stopen ot smqnata na sezonite se otti4a v tiah ........., i snega ,koito biva sabiran ot ulizite na edin mnogoluden grad , koito po-iskustven na4in biva skladiran okolo kaptagite /estestveno i toi v posledstvie se oti4a v tiah - vednag stopen ot smianata v temperaturite / .
:beer: :beer: :beer:
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

Re: absolutno sam saglasen

Мнение от alen vid »

anito написа:
Marginal39 написа:Ше забравиш, знаеш ли от каде идва водтаа която тече от чешмата?
От мивките и от кенефа, после се филтрира, дезинфекцира и не знам си кво за да стане накрая добра за поркане.
& аз бях много учуден след като ми каза тва един колега ма той доведе колеги от друг отдел и те потвърдиха.
В смисъл че мръсната вода не се изхвърля ( или ако се, то е щото някой нарушава някакъв регламент ).
Та снега във водата която после поркаме не е кой-знай кво в сравнение с урината и оная другата далавера която идва от кенефите.
:beer: :beer: :beer:
Еееее, Марги, с това вече изби рибата ! :lol: :lol: :lol:
Само се чудя при този разговор с колегата ти: поради френския си ли ти толкова си разбрал или оня е толкова тъп? :roll:
Работила съм в станцията по пречистване на отпадните води тук (Монреалската е на подобен принцип) и ти казвам, че от това ПО-ГОЛЯМА ГЛУПОСТ НЕ СЪМ ЧУВАЛА!
Не казвам, че питейната вода е със супер качество, защото не е, но чак пък това, което ти пишеш... майко мила, това е направо за световните здравни организации или там каквито има!
Не'ам думи :tk:
Ani, zdrasti be momi4e - ne se biahme 4uvali ot davna a ? :D :D :D , ti pone go poznavash tozi unak Jef - znaesh za koi govoria !
Ako e istina tova deto kazva , spored men e dosta nepriatno - i pre4istvatelnite saoragenia edva li biha pre4istili himikalite koito se praskat po-ulizite kogato zavali sniag,
- ti si spezialist i imash opit v tezi neshta /ako gresha popravi me/ .
S edna duma , ....ako Jef kazva istinata , ne e li dobre prosto da se ima EDNO NAUM , kogato tam polzvate vodata ot 4eshmata - osobenno kam kraia na zimata , kogato po4va da se topi znega !!!!!?
Потребител
Мнения: 119
Регистриран на: Вто Авг 12, 2003 4:43 pm
Местоположение: Канада, а след следващия референдум - в Свободен Квебек

Re: Bulgarite v provinciq Quebec- pomognete

Мнение от Потребител »

Тая тема и без това здраво се е оспамила, да дам и аз моя принос.
abib написа::( Imam edna ogromna molba .MOLQ VI, napishete samo vasheto mnenie, stanovishte i t.n. Kakvo vi dopada, haresva i kakvo ne vi dopada v provinciq Quebec?Veche pitah, no nikoi ne mi otgovori.Pravim edno supostavqne mejdu razlichnite nacionalnosti/kakvo im dopada i kakvo ne/samo az nqmam otgovor.Molq vi, pokajete che sme bulgari i imame mnenie . BLAGODARQ NA VSICHKI ,koito imamt smelost da mi napishat svoeto mnenie.

А отдолу пише - мнението е променяно 5 !!! пъти

Не е ли по-добре ти пръв/първа да беше показал/а че сме българи, пишейки на български! Защото на мен това Pomognete bratia ми звучи като подигравка към хората пишещи в български форум. Или може би просто хвърляш въдица ей така за малко фън?

А относно водата - учудващо е докъде стига глупостта на профаните (профан означава неспециалист който дава "компетентно" мнение в област от която и понятие си няма и определено е обидно точно толкова, колкото да бъде наречен един негър - негър или един бял - бял)
Информацията за това от къде пием вода е публична и достъпна, та даже и от България, не става ясно кого искате да плашите с измислиците си.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

iskam da kaja 4e wsi4ki tezi neshta deto izumqwat naroda w taq darjawa spored men idwat ot fakta che kanada e razwiwashta se darjawa koqto teparwa ima da se u4i mnogo; tuk za evropejski standarti waobshte ne moje da se gowori kakto i za kakwito i da bilo drugi shtoto az dosega nqkakwi severnoamerikanski ne sam widql; nqkade po-gore pro4etoh 4e po lesno se wlizalo v EU ot Ca; towa e meko kazano stranno zashtoto Ca nqma nishto obshto s EU i nikoga nqma da ima; evropejcite koito jiweqt tuk priznawat che shte im e trudno da se warnat sled powe4e prestoi zashtoto ne znaqt dali mogat da swiknat s razli4niq na4in na jiwot w sobstwenite im strani; kolkoto do minimalnoto chakane koeto e bilo regisrirano mislq 4e za Montreal towa e po4ti newazmojno da se sluchi; az li4no shte se radwam nqkade da sa izmislili neshto po-razli4noto ot slednoto tuk - az kato hodih da mi prawqt snimka na rakata deto si q bqh schupil imah chas w 8.30; kato otidoh tam widqh 50 choweka; wsi4ki bqha tam w 8.30 i na wseki mu beshe zapisan chas w 8.30; nali razbirate kak pri nali4ie na 1 doktor samo nqma kak da se pregledat 50 choweka w 8.30 to4no; ne znam zashto nikoj tuk ne moje da razbere che edin interval ot 15 min za pregled na pacient shte reshi waprosa i spokojno mogat da razpredelqt tezi 50 choweka ako trqbwa w 2 dni, no da se znae koga ima chas i koga nqma kakto pri zabolekarite, a ne az da otida w 8.30 zaedno s 50-te choweka i da chakam do 2 sledobeda za X-Ray;
точно така мисля по въпроса:)
Заключено