Bulgarite v provinciq Quebec- pomognete

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Питър Пан, няма да споря с теб за канадските болници, защото такава не ми се еналагало да ползвам.

Ще ти дам просто описание на една болица в малък град български град където баща ми се наложи да изкара 5 дни след автомобилна катастрофа след автомобилна катастрофа.
Годината е 2003 та.

Леглото беше просто дюшек покрит с найлон. Чаршафи нямаше.
Закуската се състоеше във филия хляб и чаша вода.
Обяд - супа (по-скоро водица) в койято жалко плуваха 3-4 бобени зрънца
Вечеря - ама моля ви се, все пак можете да ходите, та ако обичате оправяйте се сам. Чудно как ли се оправяха пациенти в неподвижно състояние?
Шевовете които му бяха направени - ами мисля че аз щях по-добре да ги избродирам.
За капак беше любезно помолен да закупи за болницата малко санитарни материяли (бинтове, памуци и тям подобни), те и без това молели пациентите да си носят.


Мисля че подобна мизерия тук няма и в болниците в най-отдалечените северни територии
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

peter_pan написа:
survivor написа:За който храната не е чиста, да си купува "органик". Ще намерите такава във всички супери.

А за случая с медицинското обслужване, който са цитирали във вестника, то ако не беше изключение, нямаше статия да му посвещават. И не може да се каже че жената си е загубила плода заради чакането, защото тук по принцип се смята че като започне кървене при бременност, това верояятно е естествена реакция на отхвърлянето на дефектен плод и тя не може да се спре. В смисъл или кървенето спира от само себе си (ако се е появило не като начало на спонтанен аборт), или завършва с аборт. Следят те, правят ти хормонални изследвания, ама лекарства не ти дават.

Az ne sam ginekolog ama towa koeto ste pisali tuk e smeshno. V BG i wsi4ki drugi strani, no ne Kanada, towa se smqta za speshen sluchaj kojto se tretira WEDNAGA. Za podobni sluchai w BG ima t.nar. Otdelenie za Patologi4na bremennost. Ne znam kakwo dawat na jenite w tozi sluchaj, no te se tretirat za ZADARJANE. Towa sashto e termin, kojto ne e izmislen sluchajno. V BG mislq 4e v blizo 90% uspqwat da spasqt tozi plod. Tuk shansowete im sa minimalni poradi otnoshenieto kam speshnite sluchai koeto te kara da si mislish 4e te qwno sa nevmenqemi tezi med. slujiteli tuk i wapreki ogromnite si zaplati nqmat nikakwo ponqtie ot medicina. Towa, koeto opisah, za sajalenie, ne e izklyu4enie, a prawilo. Ne wi sawetwam da hodite w bolnici osobeno w speshno otdelenie, kadeto chakaneto warira mejdu 6 i 24 chasa. Kato w tozi interwal ne se okazwa nikakwa pomosht na pacienta. Towa go znam ot li4en opit i ot opita na moi poznati i priqteli. Az chakah 6 chasa da mi slojat led sled kato rakata mi beshe schupena, a az dori ne znaeh i nqmashe kak da znam shtoto nqmam rentgenowo zrenie. Towa koeto widqh sled 6 chasowoto chakane beshe okolo 40 dushi koito si prikazwaha i pieha kafeta w uniformi i taka i led ne polu4ih. Pomolih nqkolko sestri, koito mi kazaha 4e shte predadat na sanitarite. Sled oshte 30 min nqmashe nikakaw efekt i kogato gi pitah zashto nqmam led oshte te mi kazaha 4e sa kazali na sanitarite, no pak shte im kajat. Togawa im kazah 4e si tragwam i ako obi4at da mi slojat prewrazka na rakata - towa e predi da razbera che e schupena. Te i towa ne uspqha da naprawqt. Sled kato se probwaha 4 choweka bezuspeshno im kazah 4e ako towa beshe lqwata mi raka i sam shqh da si sloja prewrazka, ama za sajalenie e dqsnata. Kazah im 4e iskam da si tragwam - beshe 3.30 prez noshta. Te mi kazaha 4e trqbwa da podpisha che si tragwam po moe jelanie i togawa dojde edin doktor i mi kaza 4e towa che sam chakal 6 chasa nishto ne zna4i, mojelo da e 10 chasa primerno. Posle kaza 4e moq red bil skoro i taka sled towa razbrah 4e rakata mi e schupena. Ta kazwam tazi istoriq shtoto za sajalenie e pokazatelna. Oswen towa prestoq w bolnicata ne se prepora4wa poradi bakterii kato c difficile koito se hwashtat osnowno tam. Nad 2000 dushi za po4inali ot infekcii hwanati w bolnicite ot 2003 do sega. Towa e oficialna statistika, koqto q imashe w www.yahoo.ca. Ako nqkoj se interesuwa shte mu namerq statiqta.
Oswen towa w bolnicite ima sledniq zabawen nadpis - Aidez nous reduire le temps d'attente. Help us reduce the waiting time. Ne znam kak iskat da im pomogna, ako bqha normalni hora shtqha da razberat ot saweti, no te ne sa. Sled 2 sedmici polu4ih i edno pismo koeto zapo4washe s Cher Ami,
s harekter ot sorta - sigurno ste zabelqzali po wreme na prestoq si tuk che leglata ni sa ot powe4e ot 30 godini. Ako obi4ate kupete 1400 legla ot koito imame nujda. Wsqko struwa 8 000 dolara.
Towa beshe warha na shegata. Pismoto oshte e w men. Mislq da si go ostawq kato souvenir;))
Мойта бивша кожа загуби плода в шестия месец след като проблема се появи към четвъртия и оня тапир - доктора ( който по се още неизяснени причини не ми даваше да присъствам докато я преглеждаше ) я прати в къщи и и каза да не се движи. Кожата много искаше да роди детето ( някой и беше казал че е супер далавера и почти не се движеше ма на края го загуби ). След като и го изкараха дойде една черна сестра и с усмивка попита кожата дали иска да го види, кожата щеше да се побърка ( тя въобще прие сичко тва твърде емоционално ). Като казах на колегите те казаха че нямало страшно щото се раждали повече мъртви от колкото живи деца и че щяли сме да направиме друго -:).
От друга страна съм чувал от сегашната жена че логиката била такава: По-гот ако е нещо скапано да се махне щото иначе щяло да струва много скъпо по-късно за лечение -:)
:beer: :beer: :beer:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Маргинал, че нямаш достатъчно акъл се вижда отдалеч, ама сърце нямаш ли!
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

krimon написа:Маргинал, че нямаш достатъчно акъл се вижда отдалеч, ама сърце нямаш ли!
За кое бе душа?
:beer: :beer: :beer:
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

Lub0 написа:Ами айде да сравним с Бг-то там директно получаваш салмонела от майонезата ...
Салмонела ама вкусна ..
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Чух че от няколко години и в БГ някои кльопачки били станали пластмасови, като доматите например имали същия пластмасов вкус като наще тука.
:beer: :beer: :beer:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

peter_pan написа:[
Az ne sam ginekolog ama towa koeto ste pisali tuk e smeshno. V BG i wsi4ki drugi strani, no ne Kanada, towa se smqta za speshen sluchaj kojto se tretira WEDNAGA. Za podobni sluchai w BG ima t.nar. Otdelenie za Patologi4na bremennost. Ne znam kakwo dawat na jenite w tozi sluchaj, no te se tretirat za ZADARJANE. Towa sashto e termin, kojto ne e izmislen sluchajno. V BG mislq 4e v blizo 90% uspqwat da spasqt tozi plod. Tuk shansowete im sa minimalni poradi otnoshenieto kam speshnite sluchai koeto te kara da si mislish 4e te qwno sa nevmenqemi tezi med. slujiteli tuk i wapreki ogromnite si zaplati nqmat nikakwo ponqtie ot medicina. Towa, koeto opisah, za sajalenie, ne e izklyu4enie, a prawilo. Ne wi sawetwam da hodite w bolnici osobeno w speshno otdelenie, kadeto chakaneto warira mejdu 6 i 24 chasa.
Питър Пан, сам казваш че не си гинеколог, така че не се хаби много да спориш. За отделението Патологична бременност в България не ми говори, защото съм лежала два пъти в същото. Втория път влязох с кървене, дадоха ми няколко вида лекарства, започнаха постепенно да ги намаляват, накрая ме държаха 2 дни без лекарства преди да ме изпишат, и точно преди деня когато трябваше да ме изписват, в 5 часа следобяд кървенето ми се върна отново. Отидох при дежурния лекар (говорим за Шейново). Той ми каза да чакам до другата сутрин в 9 часа, за да го кажа на визитацията. А не взимах никакви лекарства в момента и той не ми предписа, дори отказа да ме прегледа. Насред Шейново, от 5 следобяд до 9 сутринта, ме оставиха без никакво лечение при усложнение. Като му казах опасенията си че ще загубя бебето, той ми каза "То ако е тръгнало да излиза, никой не може да го спре". Като го попитах защо тогава съм лежала в болница, отговорът беше "За да ви следим". Изчаках си аз визитацията, премълчах си за усложнението и си отидох вкъщи. Бременността си я износих и без великата им намеса. Че дават лекарства дават, ама доколко това има смисъл или е мИжи да те лАжем, изобщо не знам. Да знаеш колко жени има които не успяват да задържат бременността си, с колкото и лекарства да ги тъпчат. Тоя процент който си дал - че 90 % успяват да запазят плода си, са пълни фантазии.

И аз не ви съветвам да ходите в Спешно отделение на болница, защото ако състоянието ви не е много сериозно, винаги ще имат предимство тези в по-тежко състояние. Това че се чакало от 6 до 24 часа са пълни глупости. Чакала съм няма и 2 минути с дете с астматичен пристъп. Счупен крак или висока температура на дете не се смятат за приоритетни състояния. На детето ще му дадат хапче за температурата и може да си чакате цял ден. Ако не сте много зле, съветвам да се ходи в клиника, защото там се чака по ред, а не по това доколко е животозастрашаващо заболяването. Да не говорим че и личния лекар обикновено приема при спешни случаи в същия ден, там най-малко съм чакала. Човек ако научи как действа тук системата може да си направи живота много по-лесен.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

survivor написа:Счупен крак или висока температура на дете не се смятат за приоритетни състояния.
Ъ? :shock: :shock: :shock:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Това за счупения крак не го казах за дете, не знам при деца как е. Като си помислиш счупеният крак (сигурно зависи и от счупването де) ако се гипсира няколко часа по-късно, това едва ли ще застраши живота на човека. Аз поне съм си пукала крак, ама го разбрах по-късно, и отидох в Пирогов много часове след това и нямаше никакви последици. Предполагам че човек с астматичен пристъп винаги ще има предимство пред този със счупения крак. Добре е човек да се инфорира кои случаи се поемат с предимство в спешното, за да няма след това разочарования.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

Ot towa koeto pro4etoh po-gore stawa qsno 4e w BG pomosht wi e bila okazana, moje bi ne naj-dobrata, no nqkakwa. Az goworq za chakane tuk sled koeto chesto e wse taq kakwa pomosht shte se okaje. Rezultata sled towa e edin i sasht. Za decata ne znam. Na men edin sanitar mi kaza che e chakal 15 chasa za rentgenowa snimka na dashterq mu, ama sedi tuk shtoto e ot Armeniq i tam imat nqkakwi konfliki s ne znam koq strana i chesto padat nqkakwi bombi ot nebeto. Na men sa mi kazwali oshte che ako chowek disha oshte ne se smqta za speshen sluchaj. Prioritetno se obslujwat hora, koito ne dishat samo:)))
точно така мисля по въпроса:)
NaviD
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Фев 22, 2004 4:39 am
Местоположение: Mtl/CDN

Мнение от NaviD »

Това за спешната помощ го разбрахме - коментирано е неколкократно. Медицинска помощ само в спешното ли дават? Може ли малко повече пояснения по въпроса? Ако се усетя, че съм грипав какво - в спешното ли да ходя? Естествено, че е смешно...Или ако усетиш старите добре познати болки в кръста или бъбреците? По местоживеене ли има разпределение? Или в клиниките дават час за след 3 седмици? Какъв точно е проблема? :roll:
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

ako si gripaw, naj-dobre tuk da piesh paracitamol kojto si wzel ot BG i ne znam moje bi antibiotik ako smetnesh che sastoqnieto ti e losho - nqkakaw antibiotik kojto si pil v BG i ti dejstwa dobre.
ako otidesh na lekar moje da si zagubish mnogo wreme - mojesh da otidesh w koq da e klinika i da poiskash pregled ama ne znam sled kolko wreme shte te pregledat, moje i da e sashtiq den, ne znam - ako imash kasmet pri twoq grip nqma da ti dadat bolkouspokoqwashti, kakwito izpisaha na edna moq poznata s grip, ami shte ti predpishat antibiotik, kojto kakto kazah po-gore e po-dobre da imash ot bg taka ili ina4e.
dobrata nowina e 4e gripowete tuk sa slabi, stiga da ne sa SARS - TORS bg prewod i togawa ne znam
точно така мисля по въпроса:)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

NaviD написа:Това за спешната помощ го разбрахме - коментирано е неколкократно. Медицинска помощ само в спешното ли дават? Може ли малко повече пояснения по въпроса? Ако се усетя, че съм грипав какво - в спешното ли да ходя? Естествено, че е смешно...Или ако усетиш старите добре познати болки в кръста или бъбреците? По местоживеене ли има разпределение? Или в клиниките дават час за след 3 седмици? Какъв точно е проблема? :roll:
Ако си грипав, първо иди при фармацевта и се консултирай с него. тук имат по-голяма роля отколкото тези в България. Предполагам че не си свикнал за всяко вирусно заболяване да ходиш на лекар. После ако те свиват бъбреците, можеш да се обадиш в кабинета на личния ти лекар и да обясниш че проблемът ти е спешен. Те по принцип имат часове за по-нататък, ама си оставят и дупки за спешни случаи. И педиатърът, и моят лимен лекар са ни приемали същия ден при нужда. Втора опоция - отиваш на клиника. Можеш да попиташ за адресите на клиниките в местното СЛСС. Можеш да се обадиш на Santé info (питай за номера му в СЛСС-то) и там първо можеш да се консултираш при твоето състояние дали се налага спешна помощ, и след това могат да ти кажат ако не се налага спешна помощ, в кои клиники да отидеш. На мен така са ми препоръчвали дежурна клиника в неделя, където минах много бързо. За адреси на клиники можеш да търсиш на http://www.santemontreal.qc.ca. Ако ти дадат направление за специалист, най-тъпото е да отидеш в първата срещната болница и след това да пищиш колко много е чакането. По-умно решение е да започнеш да звъниш по болници и клиники (адреса им - пак в сайта на Санте Монреал) и да си намериш часа, който най-много те устройва.

Питър Пан, ти сигурно не си разбрал че в Шейново след оня номер когато ме оставиха без лечение аз си отидох вкъщи и положението ми се стабилизира от само себе си, без лекарска намеса. Ако бях останала в болницата, сигурно щяха да кажат че на лекарската намеса дължа задържането на бременността :lol: Между другото и в Щатите не дават лекарства при такива случаи и от скромния ми опит стигам до извода че имат основания.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

az barzo razbiram, ama mnogo trebe da mi se obqsnqwa; informaciqta za shejnovo beshe mnogo polezna w sluchaj 4e 4owek se ozowe tam; posledniq mi kontakt s bg doktori beshe w edna klinika w primorsko kadeto mi kazaha da se obadq v burgas ako imam problemi po patq - az karah kam plovdiv; kazaha mi oshte che tam shte me priemat (v burgas) samo ako umiram, posle doktora ot primorsko se zamisli i kaza, 4e moje i da ne me priemat vapreki 4e moje da umiram; izwoda mi e 4e i v BG i v Ca ima mnogo problemi s doktorite, ama mi se struwa che w BG wse oshte im puka malko powe4e za choweshkiq jiwot;)
точно така мисля по въпроса:)
Аватар
prase
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 1:26 pm
Местоположение: Островът на прасетата

Мнение от prase »

Според швейцарският математик Даниел Бернули, степента на удовлетвореност от малко увеличаване на богатството зависи от количеството богатство притежавано преди това, или с думи прости, колкото сме по-бедни, толкова сме по-доволни.

Дали все още сме бедни?

А по-долнните мисли на МАЙКА ТЕРЕЗА може би вече сте ги чели но забравили

Най-хубавият ден - днешния.
Най-голямата спънка - страхът.
Най-лесното нещо - да се заблудиш.
Най-голямата заблуда - че друг е виновен за неуспеха ти.
Най-трудното - да постигнеш мечтите си.
Най-непостижимото - да угодиш на всички.
Най-глупавото нещо - оправданието.
Най-голямата грешка - да паднеш духом.
Най-голямото поражение - да се предадеш без бой.
Коренът на всички злини - егоизмът.
Най-хубавото развлечение - работата.
Най-полезното нещо - опитът.
Най-безполезното нещо - мързелът.
Най-лошото поражение - отчаянието.
Най-необходимото - домашното огнище.
Най-верните приятели - родителите.
Най-големите дарители - учителите.
Най-добрите учители – децата.
Най-големият ти враг - ти самият.
Най-опасният човек - лицемерът.
Най-лошият съветник - гневът.
Най-коварните чувства - омразата и завистта.
Най-голямото щастие – да си полезен на другите.
Най-големият успех - да изкорениш недостатъците си.
Най-неприятния недостатък – лошото настроение.
От какво не можеш да избягаш - от проблемите.
Най-първата необходимост - общуването.
Най-краткият път - правилният.
Най-дългият път - да се водиш по чужд акъл.
Най-красивият подарък – прошката .
Най-добрата защита – усмивката.
Най-приятното усещане - вътрешният мир.
Най-голямото удоволствие - изпълненият дълг.
Най-голямото разочарование - предателството.
Най-обезличаващото - подражанието.
Никой не може да ти отнеме: образованието, опита и спомените.
Най-важното нещо, което носиш със себе си - умът.
Най-доброто лекарство – оптимизмът.
Най-мощната сила на света – вярата.
Най-стимулуращият дар – надеждата.
Единствената реалност – любовта.
По-добре доволна свиня, отколкото недоволен човек?
Заключено