Раждане в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Раждане в Монреал

Мнение от pantera »

....За бъдещите майки
От доста време имам желание да напиша тази информация,но покрай новия член на семейството така и не остава много свободно време.С тази информация искам да бъда полезна на всички бъдещи майки в Канада и по специално в Монреал,нямам представа как стоят нещата в другите провинции.
Да започнем от там ,че сте си направили тест за бременност и той е положителен.Следващата стъпка е да намерите гинеколог.Не лесна работа, в предвид големия недостиг,но при положение,че сте бременна то това трябва да стане по лесно.Ще ви дам координатите на моята докторка,доволна съм от обслужването.
Dr.Sophia Tchervenkov 5450 ch de la Cote-des-Neiges,Montreal,QC,H3T1Y6
514-344-5188
Полякиня омъжена за българин,говори английски и френски,работи в болница „St.Mary”Трябва да се обадите и да си запазите час.При първото посещение ще ви направят досие,като попълвате формуляр ,който съдържа инфо като:имена,адрес,имате ли предишна бременност,предишно раждане,ако имате такова как сте раждали-нормално или с цезарово сечение,имате ли здравословни проблеми,имате ли алергии и т.н.След това ви изпращат до болница „St-Mary” за иследване кръв и урина.Там също ви правят досие,издават ви карта,дават ви книжка-наръчник за бремеността до втората година на детето,също направления за:
-Изследвания за захар-около 26 седмица
--Първи видеозон –в 5-тия месец от бременноста или около 20 седмица .
-Втори видеозон-в 8-мия месец
Това е безплатно и се покрива от здравната карта,същото важи и за самото раждане,не зависимо дали ще бъде по нормален начин или секцио.
Може да си направите изследвания за синдром на Даун,но това изследване се заплаща и се прави в клиника –PROCREA(поне аз там го правих).Казва се Combitest и се прави през първия триместър.Заплаща се 380 долара ,като включва също и видеозон.Има също 3D/4D видеозон,който се прави в 7-мия месец.Ако си вземете и този видеозон ,целия пакет ще ви струва 500 долара.Ако сте на възраст над 35 години,изследването за синдром на Даун е безплатно.
PROCREA,Montréal,1361,av.Beaumont,bureau 301,Mont-Royal(Quebec)H3P 2W3
Tel.514 345-8535 факс 5143458978
Фактурата ,която ще ви издадат трябва да я пазите и да я приложите следващата година към декларацията и ще ви се сметне за разход,същото важи и за всичко което сте плащали по време на бремеността.
В началото на бремеността се прави цитонамаска,която също може да е безплатна,но ще се наложи да чакате 5 месеца за резултата.Ако платите 75 долара резултата ще излезне до 3 дни.
Всички резултати се изпращат автоматично до гинеколога,който следи вашата бременност,ако нещо което не е в нормите очаквайте да ви се обадят и да ви уведомят по телефона.
Адреса на болницата St-Mary е следния 3830 ,avenue Lacombe,Montréal(Quebec),H3T 1M5
След като ви направят досие и карта в болницата ще ви дадат една папка с всички направления за посещения, включително и дата за :информационна сесия за кърмене, показване на стаите за раждане ,също и стаите за настаняване на майките с бебетата..Тя се провежда около 30-32 седмица от бремеността.
Стаите за раждане представляват-самостоятелна стая с баня и малко коридорче.В банята има душ кабина,както и топка за гимнастика,ако родилката желае може да прави упражнения за по леко раждане.Вътре в стаята има:
- легло,което в по късен етап се трансфомира на кушетка за раждане(ако мога така да се изразя),
-поставка за новороеното- отгоре е с реотани,които включват да нагряват докато обличат бебето.
-етажерка с консумативи за екипа
-гардероб за родилката
-фот за придружителя
-апарат за следене на контракциите
Стаите в които ви настаняват след раждане могат да бъдат:
-Стая с едно легло-заплаща се около 144 долара за 24 часа
-Стая с две легла-заплаща се около 80 долара за 24 часа
Стая с четири легла-безплатна.Силно казано стая с 4 легла,по скоро представлява правоъгълно помещение по средата разделено със стена,в едната половина отново разделено с перде,като от двете страни има по едно легло.Аз бях в такава стая и съм доволна.За тази стая има тоалетна и в коридорчето има мивка,където къпахме бебето.В самия коридор на етажа на болницата има бани,които непрекъснато са на разположение с топла вода.
До всяка стая има етажерки с хавлии,нощници и чаршафи,при нужда може да си вземате.Наблизо до стаята има стаичка с хладилник,който може да ползвате,също и машина за лед.
Накратко ще ви опиша как мина денят в който родих:
Второ раждане,първо раждане преди 5 години и половина.
Сега преносих бебето с 6 дни.След като влезнах в деветия месец,всяка седмица бях на консултация.Последните две седмици преди термина моята гинеколожка излезна в отпуск и ме прехвърли на неин колега,който има кабинет на същия етаж и също работи в St-Mary.При него бях 2 пъти на консултация.Термина ми беше на 28 юли ,той ми предложи да изчакаме до 1 август и ако до тогава не родя, да се уговорим за среща в болницата да ми предизвика раждането.На втората косултация при него нещата се промениха,каза ми :тя твоята докторка така или иначе си идва във вторник ,направо отиди при нея и тя ще преценя какво ще правите.Искам само да вметна ,че последния ми видеозон беше в началото на 8-мия месец и бебето тежеше тогава 2,300 а родих 4,129 кг бебе.Никой дори и да преносваш не си прави труда да види колко е голямо бебето,доста зор ми даде ,но излезна.И така контракциите започнаха на 1 август в 10 часа вечерта през 20-30 минути,до сутринта станаха през 7-10 минути и към 8 часа сутринта отидохме в болницата.Веднага ме приеха,сложиха ме на апарат за следене на контракциите,преди това една сестра ме прегледа дали имам разкритие-имах 3 см.След като постоях около може би час ,ме прехвърлиха ва стаята за равждане,при мен дойде екипа,който ще ме изражда да се запознаем.Докторката се появи ,когато започна същинското раждане.Сестрата отново ми сложи жичките към апарата за контракции.Влизаше и излизаше,наблюдаваше контракциите,след като видя,че много се мъча,ми предложи да ми сложат епидурална упойка-съсгласих се.Веднага дойде анестизиоложката,покани съпруга ми да напусне стаята,сложиха ми упойката и след 10 минути започна да действа и аз почуствах облекчение.Спукаха ми водите,през 10-15 минути сестрата идваше да ме наблюдава,като през останалот време бяхме само аз и супругът ми в стаята.Не зная колко време беше минало ,но сестрата установи ,че е време вече да раждам и само за 5 минути лелглото се преустрои в кошетка за раждане,отгоре включиха едни лампи,до мен едни подвижни колички с безброй инструменти,започнаха да щъкат още няколко човека напред назад,появи се докторката и започнах да раждам.Всичко мина нормално и бебка е появи в 14 часа-4,129 кг.Мъжът ми отряза пъпната връв,веднага бебето се слага на майката за да се кърми (винаги когато бебето суче,се съблича голо,също така и майката е гола-кожа в кожа)Екипа,който ме изражда ми пожела всичко добро и дойде една сестра,която започна да се грижи за бебето и мен.Облече бебето а на мен ми направи някои процедури.След това дойде една санитарка и с количка преместиха мен и бебето в стаята,това стана в 16 часа.Там ме пое следобедната смяна от сестри,които през 2 часа мереха температурата на мен и на бебка,дадоха ми обезболяващи,превързочни материали и марли.Една от тях даже ме съпроводи до тоалетната,което ми беше адски неудобно,казах и че мога и сама да се справя ,но тя настояваше и каза че това и е било задължение.До изписването на всеки 2-3 часа ми беше мерена температурата.За кърменето обръщат старашно много внимание и правят всичко възможно бебето да бъде кърмено,за което съм много благодарна,защото първото ми дете не е кърмено,просто констатираха тогава в Бг,че нямам кърма и въпроса приключи.
Тук на всяко кърмене присъства медицинска сестра,която помага и обяснява.На следващия ден идва педиатър,който основно преглежда бебето.Ако има нещо с бебето ,той ще ви каже.При нас се наложи да клъцнат езичето,защото беше „вързано”,но това стана в деня в който ни изписаха.
В деня на изписването ми дадоха визитна картичка на педиатър ,който рааботи в болницата и има клиника в която приема нови пациенти,понеже имах малък проблем с кърменето,дадоха ми и час за среща с лекар за лактацията,получих плик с инструкции за изследвания на урината на бебето,което се прави на 21 ден след раждането.
На следващия ден след изписването от болницата ми звънна медицинска сестра,която работи в най-близкото CSLC ,уговорихме се да дойде в къщи в удобно за мен време.На следващия ден дойде ,претегли и премери бебка,наблюдава как върви кърменето,обяснява ако нещо не ви е ясно.След като се приберете в къщи трябва да се обадите на педиатър и да си уговорите среща.Обикновенно консултациите са веднъж на два месеца.По долу ще ви дам списък с педиатри,които приемат нови пациенти.Трудно е да намерите такъв ,но не и невъзможно.Този списък ми беше предоставен от нашата клиника.
Liste de pediatres (pregnant des nouveaux patients)

CAVENDISH HEALTH CENTRE
Dr.Jill Cracower,Dr.Toby Fainsilber,Dr.Judy Hagshi- 5742 CavendishBlvd,Cote St.Luc H4W 2TB -514-488-9913
WEE CARE
Dr.Godbout,DR.Jaeger,Dr.Bui,Dr.laplante Dr.Melnick(WED.only) 6624 Somerled ,Montreal 514-486-6656
TINY TOTS MEDICAL CENTRE
Dr.Katzronly 3400 rue du marche ,Dollard des Ormeaux 514-685-0933,514-685-3531
TINY TOTS MEDICAL CENTRE
6900 DECARIE,Suite 3550 decarie Square 514-342-9911
GROUP

Dr.Irving Schonfeld(1-st born child only),Dr.Betty Zylbergold 5757 Decelles Avenue 326,Montreal ,H3S 2C3 514-731-0772
Dr.Bedkowska,Alice 55 Avenue de L’Eglise,Verdun 514-737-2496
Dr.Bimbi-Kovacs,Agnes 3550 Cote-des Neiges 110 ,Montreal 514-933-7189
Dr.Cummings,Carl 5757 decelles 120 514-738-1770
Dr.Douyon,Flantz 5300 Cote des Neiges,suite 410 Montreal H3T 1Y3 514-735-4305
Dr.Guylas,Julia 2545 Cavendish 130,Montreal 514-483-2424
Dr.Khediguian,Varoujan 5300 Cote des Neiges 4-th floor ,Montreal 514-735-4932
Dr.Kiteala,John 5757 Decelles,Montreal 514-737-7751
Dr.Lupu,Harvey 5450 Cote des Neiges ,Room 114 ,Montreal 514-487-8826
Dr.Quansah,Samuel 6655 Cote des neiges,Suite 260,Montreal,H3S 2B4 514-341-6132
Dr.Schwartz,Thomas 7005 Kildare,suite 8 Cote St.Luc,H4W 1C1 514-481-7167
Dr.Shahin ,Edmund(1-st born child only) 5800 Cavendish Blvd,Suite315 Cote St. Luc H4W 2T5 514-487-8565
Dr.Weiner,Fred 6212 Clanranald,Montreal,H3X 2T3 ,514-737-6687
Dr.Yecherons,Y 5910 Cote des Neiges 220,Montreal, 514-733-7381
Dr.Wiseman,Fred 5885 Cote Des Neiges ,Suite 511,Montreal,H3S 2T2 514-341-3733
Clinique VMS 6260 Victoria,Suite201,Montreal 514-344-0098
Медицинската сестра,която ще ви посети ще ви даде и час за първата ваксина,която се прави около втория месец.Следващите ще са на 4-тия,6-тия и след това когато бебето стане на една годинка.
Първият и вторият път ни сложиха по две ваксини наведнъж.Eдната е Vaccin DCat-Polio-Hib( contre la diphterie, la coqueluche, la tetanus, la polimyelite, les infections graves a Hib et leurs complications). Втората за : Vaccin conjugue contre le pneumocoque .Les infections a pneumocoque causent :une otite,une sinusite,une pneumonie,une meningite,une bacteriemie(infection du sang).
Tук можете да видите таблицата http://www.msss.gouv.qc.ca/sujets/sante ... accination"
БОЛНИЧНИ,МАЙЧИНСТВО
Ако работите и работата ви е свързна с тежък физически труд или сте права през целия ден по закон вашия работодател трябва да ви премести или да ви осигури работно място ,което е съобразено с вашето състояние.Ако вашият работодател не може да ви осигури такова безопасно работно място, имате право да се обърнете към следната организация :
La commission de la santé et de la securite du travail du Quebec:
http://www.csst.qc.ca/index.htm"
За тези ,които работят:Имате право на майчинство ,ако имате 600 осигурителна часа през последните 52 седмици или 2000 долара (не си спомням точно за какъв период от време).ИМАТЕ ПРАВО СЪЩО НА МАЙЧИНСТВО АКО СТЕ БИЛИ НА ШУМАЖ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 104 СЕДМИЦИ.Подчертавам го ,защото аз бях в такова положение,доста ходене по мъките беше докато успея да убедя някои служители в Service Canada,че наистина имам право на майчинство.Един служител ,ми обясняваше ,че няма да вземам майчинство и ми изтъкваше някакви причини.Моят съвет :устоявайте правата си до последно,защото както на всякъде така и тук има не компетентни служители.
След като ви изтече шумажа имате право на болнични.Болнични се изплащат само 15 седмици.Имате нужда от бележка,която се попълва от гинеколога,който следи вашата бременност.Формулярът ,който ви трябва го има на информацията в Service Canada.(Отново подчертавам,защото един от служителите на въпросното място ми обясни,че е достатъчно моят гинеколог да напише бележка в свободен текст”че съм бременна и имам проблеми и не мога да работя”и така ще кандидаствам за болничен.Да ама не.Отидох при моята гинеколожка ,обясних какво ми трябва и защо.Тя ми обясни,че не може да пише така бележка в свободен текст и ми показа един формуляр ,който трябва да взема от Emploi Quebec.Отидох в Еmpoi Quebec,взех въпросния формуляр,на следващия ден го занесох на гинеколожката,след 3-4 дни тя го попълни,взех го и го занесох в Service Canada.Приеха документа и ми казаха да чакам .
След една седмица ми се обадиха и ми съобщиха най учтиво ,че не съм одобрена ,защото документа който съм им занесла не е този,който има трябва.Отидох на място и им обясних защо съм подала този документ и ,че служителя го е приел .Оказа се ,че най накрая след може би месец ходене по мъките се намери компетентен служител ,който да ми даде правилния формуляр за попълване за кандидастване за болничен.Тук става въпрос за болничен след шумаж.Ако ще вземате болничен след като работите то този документ ще го вземете от Emploi Quebec.)
Ако сте на социал,вземате въпросния формуляр от EQ,вашия гинеког го попълва и след 5 –тия месец ще ви дават допълнителна сума-увеличение към социала ви.
ОРГАНИЗАЦИЯ –OLO:

http://www.olo.ca/"
http://www.formulaire.gouv.qc.ca/cgi/af ... ossier=251"
Fondation OLO

Adresse civique :
Fondation OLO
505, boulevard de Maisonneuve Ouest, bureau 900
MONTRÉAL (Québec)
H3A 3C2

Information :
Téléphone : 514 849-3656 poste 5350 ou 1 888-656-6372
Télécopieur : 514 935-0485
Courriel : Info@fondationolo.ca
Internet http://www.fondationolo.ca"

Heures d'ouverture
Lundi au vendredi : 9 h à 12 h, 13 h à 17 h



Звъннете на тези телефони,кажете вашия адрес и те ще ви насочат към вашето CLSC,след като звъннете на вашата клиника ,оставете име и телефон и кажете ,че искате да се включите към фондацията –OLO.След може би месец те ще ви звъннт ,ще ви направят досие,ще ви задават въпроси около 30 минути ,и ще ви кажат,че в случай ,че сте одобрена ,ще ви се обадят за среща(обадете
Какво представлява фондацията-От 1991 г. OLO Фондацията допринася за здравето на неродените бебета, като предлага безплатно, всеки ден: 1 яйце, 1 литър прясно мляко, 1 чаша портокалов сок и допълнителни витамини и минерали за бременни жени изпитват социално- икономически статус. Неговата проста намеса може да се направи всичко различно в света.
Освен всичко това ще имате срещи с диетолог,който ще ви предостави схема за хранене.След ,като родите отново ще имате среща с диетолога ,като освен за вашето хранене ,той(Тя) ще се интересуват и за храненето на вашето бебе.Предоставят информация кога и как става захранването на бебето.
http://www.santecanada.gc.ca/guidealimentaire"
В следващите редове ви предоставям полезни сайтове свързани с кърмене и хранене на бебето:
http://www.phac-aspc.gc.ca/hp-ps/dca-de ... ns-fra.php"
http://www.allaitement.ca/main.php"
http://www.ibclc.qc.ca/"
http://www.nourri-source.org"
След като ви изпишат от болницата ,трябва да направите –акт за раждане на детето,ето и сайта:
http://www.etatcivil.gouv.qc.ca/fr/default.html"
Относно фамилията на бебето,когато то е момиченце.
Във болницата майката я водят с фамилията преди брака,както и роденото бебе също го записват със същата фамилия.След това,когато подавахме документите за акт за раждане,написахме,че желаем бебето да носи моята фамилия .В писмо ни написаха,че не е възможно,защото нито един от родителите нямат такава фамилия.Написахме писмо в което посочихме,че имаме сключен брак и че желаем бебето да носи моята фамилия след брака.
Мисля,че успях всичко да напиша,което им предстои на бъдещите майки.
Успех и леко раждане!!!!
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Раждане в Монреал

Мнение от pumpy »

Да ви е жива и здрава :)
Браво за описанията...
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Раждане в Монреал

Мнение от nikolovata »

Много полезна информация!

Само да добавя за спирането от работа поради рискови фактори в службата. Както е упоменато, подава се молба към CSST (формуляр се взима от рецепцията на болницата или гинекологичната клиника, където ви следят бремеността). Запла6тането е 90% от раб. заплата, а за рискови се приемат следните фактори: вдигане на тежки предмети, придвижване с лек автомобил (като служ. задължение), работа на смени, вечер след 21ч, контакт с малки деца или др. рискови групи. Естествено има и др. и те са класифицирани според съответната професия. Дори и да не смятате работата си за рискова, не е ло6о да видите какво мислят от CSST по този въпрос. Никой няма да ви го предложи, товя е процедура, която вие си зядвижвате.
Отпуската получена по този ''параграф'' се спира месец преди раждането и се минава на отпуск по майчинство.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Раждане в Монреал

Мнение от seeker »

pantera, голямо благодаря за описанието! С подобно възрожденско старание българската общност няма да се затрие. Пожелавам дъщеричката ти (предполагам, че е момиченце, защото пишеш "бебка") да расте здрава и умна! :y:
zorbat
Мнения: 242
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 4:30 pm

Re: Раждане в Монреал

Мнение от zorbat »

благодаря за изчерпателните съвети pantera!!! Целувки на бебка!!
DCS Vienne - 09.11.2009
Visas - 19.01.2011
Arrivee au Quebec - 22.03.2011
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Re: Раждане в Монреал

Мнение от pantera »

Благодаря на всички за пожеланията.
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
Публикувай отговор