По пътя към OIQ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Bistra написа:Аз честно казано не смеех да го кажа (щото по-рано ме олайваха), ама сега ще си дам мнението -няма как. Аз тази тема за това съм я почнал - всеки да си каже мнението по въпроса ;)

Имах почти 0 експириънс по специалността си от България. На мен OIQ ми "призна" над 11 години

Дойдох в Канада на 33 години - според мен късно да почнеш тепърва да учиш. Аз дойдох на 42. Сга съм на повече от 45 :(

Помислете си много добре дали си струва усилието и средствата! И аз така мисля - всеки сам за себе си трябва да реши, но на база някаква (при това достоверна) информация.


Процедурата за членство отнема години и струва пари. Всеки изпит, на който се явявате се заплаща. Това ще го коментирам отделно, като ще посоча в моя случай какво се поема от Emploi-Québec.

Възхищавам се на ентусиазма ти klisurov Благодаря :bow: Надявам се да не си остана само с гол ентусиазъм :D
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

Аз говоря за експириънса си като инженер. Иначе преди да дойда в Канада и аз имам около 7 години навъртян стаж, но в друга област. Така ми се стече живота да се преквалифицирам още в България, но няма да го коментирам. Изборът си беше изцяло мой и не съжалявам нито миг за това, че го направих.
На съпруга 8-те години работа по специалността от България приравниха на 1 годинa стаж. Беше задължен да "държи" тукашен стаж още 2 години. Общо 3 години стаж за да имаш право да станеш член на Ордер.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от emili_vn »

За мен темата е интересна, въпреки че не съм инженер и нямам намерения да ставам...но човек никога не знае. Та и аз не можах да се въздържа :)
Bistra написа:Дойдох в Канада на 33 години - според мен късно да почнеш тепърва да учиш.
Мисля, че никога не е късно, стига човек да има желание. Аз съм на 36 и изкарах миналата година втора магистратура тук в БГ (която ми донесе точки за област на образование) и имам намерение и желание да си докарам и една кебекарска диплома.
klisurov написа:Аз дойдох на 42. Сга съм на повече от 45 :(
Според мен това няма значение, щом си решил да се развиваш. Аз даже си мисля дали да не се преквалифицирам и да сменя професията, което естествено ще отнеме доста повече време от една магистратура.
Bistra написа:Помислете си много добре дали си струва усилието и средствата!
klisurov написа:И аз така мисля - всеки сам за себе си трябва да реши, но на база някаква (при това достоверна) информация.
:y: напълно съм съгласна с вас.
Bistra написа:Възхищавам се на ентусиазма ти klisurov
Ентусиазъм никога не е излишен на никой...
klisurov написа:Благодаря :bow: Надявам се да не си остана само с гол ентусиазъм :D
...а когато човек има и цел в живота...нещата обикновено се получават.

klisurov, желая ти да облечеш голия ентусиазъм в резултати :y:

Bistra, поздравления за реализацията :)

Желая ви бъдещи успехи!
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Omega3 написа:А бре, аз знаех, че дават тия от Амплоа-то, но чак пък толкова, не съм и подозирал...
По-долу е това, което дават (или поне обещават да дадат), като държа отново да отбележа, че става въпрос за в случай, че си на социал.
Има опция и ако си на Assurance-emploi. Познавам човек, при това българин, който е по тази "програма".

Тъй като става дума за местна институция, а официалния език в Кебек е френски :envy: , ще си позволя да пиша на френски :o

Le client conserve ses prestations versées par l'Aide sociale. De plus il aura droit à :
* 45 $ par semaine versés par Emploi-Québec.
* 25 $ hebdomadaires supplémentaires pour les familles monoparentales versés également par Emploi-Québec.

Tous les participants auront droit aux remboursements suivants :
* Étude du dossier à l’École Polytechnique de Montréal (75 $)
* Services aux étudiants (95.15 $ par trimestre)
* Frais généraux (72.25 $ par trimestre)
* Frais technologiques (60.00 $ par trimestre)
* Droits d'auteurs (12.75 $ par trimestre)
* Frais de scolarité à la session d’été (environ 68.93 $ par crédit)
* Matériel scolaire : 1 000 $ maximum pour un étudiant au certificat (environ 500 $ par session) et 500 $ maximum pour un étudiant au programme court. Le matériel scolaire requis pour le trimestre d’été considéré dans le maximum possible.
* Calculatrices (maximum de 100 $ incluant une calculatrice pour les examens à l'Ordre des ingénieures)
* Frais de transport, au besoin
* Frais de garderie, au besoin

Tous les participants d'Emploi-Québec auront droit aux remboursements des frais d'examens de l'Ordre des ingénieurs du Québec (OIQ). ... Maximum remboursé selon le nombre d'examens prescrits.

Както вече писах, таксата за летния триместър се поема от Emploi-Québec.
Може да се вземе заем за заплащане на есенния и/или зимния триместър/триместри.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
коце
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 10:08 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от коце »

Като минал вече по пътя само искам да добавя, че веднъж станал член на ордера в Квебек при смяна на провинцията много лесно става презаписването в професионалните гилдиди на другите провинции и доколкото знам не се изисква да си практикувал 3 години като младши инженер.
Удобството е че програмата дава възможност да си запишеш курсовете, които ти трябват покрай задължителните, а курсовете по английски дори в друг университет се признават като кредитоносещи. Така, че ако вземеш три курса на семестър плюс един курс английски имаш необходимите кредити за да те водят редовен студент.
Като редовен студент имаш право на стипендия и размера и зависи от твоите и на родителите ти доходи. Естествено в повечето случаи имаш право на максималния размер стипендия и можеш да си докарваш още до 8 хил.$ с работа без това да повлияе на нейния размер. Понякога в самия университет намират работа на бедни студенти с цел да им помогнат да се изучат.
Някои от колегите се преквалифицираха в минни инженери и заминаха за Алберта веднага след като ги записаха на таблото.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

Членството в професионално сдружение при архитектите, придобито в една провинция ви дава автоматично право за работа в останалите канадски провинции, след заплащане на такса към съответната провинция.
Изключение прави само BC заради различния земетръсен правилник. Доколкото знам там се държат други изпити.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Да се похваля: Издържах "икономиката" в Политехниката и няма да се явявам на този изпит в OIQ.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

klisurov написа:Да се похваля: Издържах "икономиката" в Политехниката и няма да се явявам на този изпит в OIQ.
:clap: :party: :clap:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от alkaponbg »

Похвала за усилията, познавам процедурата от личен опит (CITIM, Polytechnique etc.), ако имаш въпроси, питай но по-скоро на PM, много,много рядко вече чета форума, много "спецове" вече има :)...
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

alkaponbg написа:Похвала за усилията, познавам процедурата от личен опит (CITIM, Polytechnique etc.), ако имаш въпроси, питай но по-скоро на PM, много,много рядко вече чета форума, много "спецове" вече има :)...
Ще си позволя да попитам тук, с надеждата, да получа отговора тук: Ако имаш възможност да избираш, би ли минал отново по този път, или би избрал друг?

Молбата ми е, всеки сам за себе си да коментира отговорите.
Не желая темата да се превърне в дискусия ЗА и ПРОТИВ.
Бих желал да чуя личната самооценка на някой, минал по този път.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от alkaponbg »

Когато мислех да се захвана, получих съвети от 2-ма познати, които вече бяха изпитали на гърба си, и техния съвет по скоро клонеше към "не се захващай". Все пак аз не бих дал такъв съвет, ако имаш воля и упоритост, винаги има смисъл, а и целия този път не ти дава само сертификат от Политехническия и възможност за влизане в ордера, дава ти контакти, среда и увереност за професионална реализация. Успех!
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
iv73nikolov
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 2:23 pm
Местоположение: skype : iv73nikolov

Re: По пътя към OIQ

Мнение от iv73nikolov »

Здравейте, Мими и Клисуров ! И аз съм електроинженер, кандидат-емигрант. Ще ми е интересно да побъбря с някой от вас по темата за работа по жиците в Квебек, защото нямам намерение да си оставям професията, ако стигнем в Далечето.
Скайп : iv73nikolov , може да пишете и на личните съобщения, за да не разводняваме темата.
Документи за Виена - 05.12.2011
stoyan ignatov
Мнения: 53
Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 6:24 pm
Местоположение: Montreal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от stoyan ignatov »

Еи къде са тези дето искат да се махне социала и да имат по-малко данъци.Ето за това става въпрос.ЗА УЧЕНЕ!!!
iv73nikolov
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 2:23 pm
Местоположение: skype : iv73nikolov

Re: По пътя към OIQ

Мнение от iv73nikolov »

stoyan ignatov написа:Еи къде са тези дето искат да се махне социала и да имат по-малко данъци.Ето за това става въпрос.ЗА УЧЕНЕ!!!
Здравей, stoyanе ignatov ! Погледнато професионално, нещата при мен са така, че си харесвам професията, интересна ми е, но в държава без индустрия просто стигаш до едно ниво - и толкова ! Още повече, че тактиката на шефовете е да ни специализират един вид, и на мен се случи да проектирам таблата за една фирма за оборудване в млекопреработвателната промишленост. Шибаното е, че онази фирма си има партньор в чужбина, който пише софтуера за контролерите, прави си SCADA и пуска обектите, а за мен е сухото рисуване на схеми. И така вече 5 години, с изключение на 2-3 машини, които ги направих от схемата до киселото млеко накрая. В Квебек и Канада като цяло има много възможности, дори да започна отначало, пак ще изклася. А тоя номер със социала го има в България - Столипиново, Факултето, Сливен, циганската маааааала в Хасково, Пазарджик... Не ща да правя цигански рботи. Те тва е.
Документи за Виена - 05.12.2011
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от IFF »

stoyan ignatov написа:Еи къде са тези дето искат да се махне социала и да имат по-малко данъци.Ето за това става въпрос.ЗА УЧЕНЕ!!!
Не е баш така, повечето не учат. Но аз пак съм за, макар че стипендията върши почти същата работа. Но за самотни майки например е чудесна възможност да изплуват, или пък ако нови имигранти дойдат с бебе и единия родител е застопорен в къщи и не може да работи. И разбира се докато се учат езици.
Публикувай отговор