По пътя към OIQ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: По пътя към OIQ

Мнение от pumpy »

Моите 5 цента:
Евала за "домашното" Няма лошо, че си бил на социал. Важното е че е имало причина, която е оправдавала средствата. Има голяма разлика между твоите причини и такива като " аз няма да ИМ работя и да ИМ плащам данъци, като мога да правя Х пари на социал и черно"
Успех
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: По пътя към OIQ

Мнение от todor73 »

Omega3 написа:Клисуров, ако не се льжа, видях, че си се запьтил да ставаш инжинер. Да си такьв е отговорна и добре платена работа. Няма начин да работиш като инжинер и да нямаш големи отговорности и да не трябва да рьководиш екип.

Има вариант да се вземе добре платена работа и не много отговорна : тоест дьжавна работа, но става бавно и трябва да се минат много тестове.

Интервютата за подобна работа са дьлги и изтощителни. АКо не владееш поне единият от двата езика в детайли е голям проблем.
Чакането по-скоро е дълго, изпитите и интервютата са повече на тема "какво би направил ако видиш колега, който краде кламери от бюрото :D, А-ще му се скарам, Б-ще го издам на шефа, Ц-ще си замълча, Д-друга простотия от сорта". Аз съм в "банката" им от кандидати вече една година и половина, за това време са ме викали 7-8 пъти, 4 пъти съм отказвал пост заради, че бяха на майната си райна, останалите пъти, те не ме избраха.
Местните не се натискат много, защото се започва на 36-40 000 на година и защото нямало "чалендж", разбирам ги донякъде, те обикновенно са по на 22-25 години, затова има шансове да се влезе там ;)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

pumpy написа:Моите 5 цента:
Евала за "домашното" Няма лошо, че си бил на социал. Важното е че е имало причина, която е оправдавала средствата. Има голяма разлика между твоите причини и такива като " аз няма да ИМ работя и да ИМ плащам данъци, като мога да правя Х пари на социал и черно"
Успех
Благодаря, pumpy!
Твоите "5 цента" значат много за мен!


Заглавие: За адаптация ли е социала?
Публикувано на: Съб Ное 21, 2009
krimon написа:... Дай на Клисуров поне половин година аванс, за да видим дали няма да се справи и той после...
pumpy написа: ... На Клисуров му давам и 2 години ...
Жалко, че няма да се вместя в двете години :(
Би ми било интересно какво мисли в случая и Julian_04 :whew:
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: По пътя към OIQ

Мнение от pumpy »

Никога не бих се сетил да се ровя в теми от преди 1-2 години. Сега обаче, прочетох какво съм писал и то пак има смисъл за мен. И това, което си направил също има смисъл, защото има цел. Всеки избира сам как да си постигне целите....
Аз съм си избрал моя път, ти твоя. Аз все си мисля, че ако се върна назад пак бих избрал същото....
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

klisurov написа:Жалко, че няма да се вместя в двете години :(
При половинката бяха 3 години - нето(от подаването на документите).
- 1 за разглеждане на документите
- 2 за изпитите. Първата година не можа да си вземе един от изпитите та затова и загуби 1 година.

Бруто-7. 4 години работа като техник без да се срамува от това.
Резултат:
- Никакво учене по Университети, а направо в практиката
- Много бързо езиково напредване (Той е завършил художествено училище т.е. не говореше НИКАКВИ езици!)
- Помощ при заверка на стaжове и намиране на работа.
- Постепенно растене в кариерата, срещу заплащане разбира се. Трябва все пак да се осмисли това членство с нещо. Ако не се стремиш към върха нямаш нужда от членство в
Професионално сдружение.
Плащат се немалко пари за упражняване на лицензното ти право след това!!!
- Връзки. О, Да!!! Tе се трупат като се движиш сред хора и най-вече като работиш (впечатленията са базирани само на личен опит)

P.S.Не е лесно. Ама аз си имам един малък "джений" до мен все пак. ;)
Брех, да му се не види то звучало почти като "джидия"!...Не чак толкова млада вече, ама това са подробности. :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: По пътя към OIQ

Мнение от hadministratora »

Моля за извинение ако коментара ми е твърде офф-топик, но ми безкрайно любопитно защо си избрал Квебек, при положение, че не си знаел нито дума френски?
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

hadministratora написа:Моля за извинение ако коментара ми е твърде офф-топик, но ми безкрайно любопитно защо си избрал Квебек, при положение, че не си знаел нито дума френски?
Това е любимият ми въпрос ;)
Ще ти отговора, но молбата ми е, да не бъде дискутирано в тази тема :)
Благодаря предварително, за проявеното разбиране :bow:

И в Торонто, и в Монреал имам приятели, които биха могли да ме посрещнат.
В Монреал имаше (и все още има) къде да отседна за известно време, без да плащам наем.
На времето това надделя да кацнем в Монреал.

Когато избирахме къде да се установим (доста по-късно след кацането), избрахме Монреал, най-вече заради децата.
За себе си твърдо бях решил, че ако децата не се чувстват добре тук, аз поемам обратно към БГ.
Дъщерята е учила 4 години в училище френски - по около 15 часа седмично.
Смятахме, че за нея ще е по-лесно да се адаптира.
Синът не знаеше нито английски, нито френски, така че, за него нямаше значение.

Съпругата ми е учила в БГ френски, и желаеше да го "доизучи".
Аз също съм "фен на езиците" и поради това се захванах да "боря френския".
Убеден съм, че езиците са богатство и си заслужава да им се отдели време.

И не на последно място, образователната, здравната и социалната политики на Кебек.
Едно от трите неща, които всяка провинция решава самостоятелно, и които, според мен, в Кебек са по-хуманно устроени.

Отново най-любезно ще помоля, това ми мое решени (и мнение) да не се коментира в тази тема.
Има достатъчно теми ЗА и ПРОТИВ Кебек.
Аз самият не знам дали и до кога ще остана в Кебек.
Така или иначе аз не съм кебекар и никога няма да стана такъв - нито по документи, нито по дух.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Няма ли още някой да сподели той как е стигнал до OIQ?

Дали и с какво това му е помогнало? Или е пропиляно време?

Доколко очакванията му/й се разминават с реалността?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Bistra написа:
klisurov написа:Жалко, че няма да се вместя в двете години :(
При половинката бяха 3 години - нето(от подаването на документите)...
Аз броя времето, от когато излязох на социал: август 2009 :(
Отне ми три месеца да се включа в програмата на COFI и година и половина да понауча френски.

В момента дилемата е, дали да се пробвам с изпит пред OIQ преди да съм "изкласил" в Политехниката.
Ако го направя, има шанс да съм младши инженер края на ноември, т.е. за 2 години и 3 месеца.
Ако ли не, ще са ми необходими 2 години и 9 месеца.

Иначе, при мен OIQ излезе с решение около месец след подаване на документите.
Изпитите са два пъти годишно: май и ноември.
Излиза, че максимума, който биха могли да ми "отпуснат" за подготовка в моя случай, е година и половина
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Мими Гювенделата
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 12:27 am
Местоположение: Монреал

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Мими Гювенделата »

Излиза, че максимума, който биха могли да ми "отпуснат" за подготовка в моя случай, е година и половина
Отпускат по 2 сесии на изпит, взависимост от датата на решението може да ти излезе между 2 години и 2 год. и няколко месеца (ако решението излезе след крайния срок за записване за изпит).

Поздрави.
And all the best women are married
All the handsome men are gay
You feel deprived
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

Пак е добре - 2 сесии на година. При архитектите е само една на година. Изпита е от 4 части.Издържаните части се зачитат само за период от 2 години. Ако дотогава не успеете да издържите изпита като цяло, почвате да ги държите на общо основание отново.
Внимание! Към всички професионални сдружения в Кебек ИМА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ИЗПИТ ПО ФРЕНСКИ!!!!
Той е отделен и нямащ нищо общо с изпитите по професията.
Не знам за инжинерите дали е така, но за архитекти и учители е сигурно.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Bistra написа:... Внимание! Към всички професионални сдружения в Кебек ИМА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ИЗПИТ ПО ФРЕНСКИ!!!!
Той е отделен и нямащ нищо общо с изпитите по професията.
Не знам за инженерите дали е така, но за архитекти и учители е сигурно.
При инженерите първата фаза е "Младши инженер".
Френският не задължително, дори изпитите може да се държат и на английски.
При втората фаза "Професионалист" има задължителен френски.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
коце
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 10:08 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от коце »

Не можах да се сдържа и реших и аз да вметна някой ред по темата.
Ние с моята съпруга завършихме програмата, взахме си изпитите и станахме младши инженери. На жена ми и плащат членството от работата, но на мен не и затова от тази година спрях плащанията и вече не съм "на таблото".
Моя съвет е да запишеш сертификат или по-добре пълен бак в Политехниката дори и след като вече си признат инженер. Най-добре е да видиш какво се търси на пазара на труда. Докато учиш ще ти плащат около 12-13 хил на година, но разбира се трябва да си поискаш стипендия и да записваш по 4 курса и през лятото.
После ще имаш стаж и много по добра възможност за реализация.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

коце написа:Не можах да се сдържа и реших и аз да вметна някой ред по темата...
Радвам се, че го направи.
Считам, че всяко мнение по въпроса би бил от полза не само за мен, а и за останалите.
Аз все още не съм убеден, че съм поел по правилния път.
Но това е пътя, по който аз поех през август 2009.
За себе си съм убеден, че единствения начин, да си добре платен наемен работник, е след получаване на местна тапия.
коце написа:... Моя съвет е да запишеш сертификат или по-добре пълен бак в Политехниката дори и след като вече си признат инженер. Най-добре е да видиш какво се търси на пазара на труда. Докато учиш ще ти плащат около 12-13 хил на година, но разбира се трябва да си поискаш стипендия и да записваш по 4 курса и през лятото.
После ще имаш стаж и много по добра възможност за реализация.
Съпругата ми кандидатства за магистратура ТУК
Както написах по-горе, аз все още търся своя път :(
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

Аз честно казано не смеех да го кажа (щото по-рано ме олайваха), ама сега ще си дам мнението -няма как. По диплома съм строителен инжeнер. Имах почти 0 експириънс по специалността си от България. Дойдох в Канада на 33 години - според мен късно да почнеш тепърва да учиш.Затова прецених, че няма да се реализирам като инжeнер, следователно не си струва да кандидатствувам по ордери и да губя време и пари. В момента работя като архитектурен техник в архитектурно бюро и смея да твърдя, че заплатата ми е доста по-висока, от която и да е заплата на младши инжeнер с членство в Ордер.
Съпругът е архитект по професия и стана член на Ордера на архитектите. Работи обаче в съдружие с други архитекти по простата причина, че за да упражняваш професията си самостоятелно освен членския внос се плаща и една хубава застраховчица, която на бюро възлиза на около 40000$ годишно.
Помислете си много добре дали си струва усилието и средствата! Процедурата за членство отнема години и струва пари. Всеки изпит, на който се явявате се заплаща.Аз познавам не един и двама със замразено членство. Възхищавам се на ентусиазма ти klisurov, но това са просто фактите.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор