Own Business and Self Employment in CANADA

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ivandaman »

@Martabas

Има, колкото повече доход, съответно повече данъци. И да стига до 40% в някои случаи. Сигурен съм че някъде има таблици но не ми се рови..

Ако работиш за себе си обаче като самонает, данъците са много по-ниски.. По мое време бяха около 12% .. до доход от 250К на година.. Така че..варианти много..
Последно промяна от ivandaman на Пет Мар 18, 2011 4:24 pm, променено общо 1 път.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от martatabs »

ivandaman написа:@Martabas

Има, колкото повече доход, съответно повече данъци. И да стига до 40% в някои случаи. Сигурен съм че някъде има таблици но не ми се рови..
Аха, ясно! И то, какво излиза-при заплата от 2880 $ (15 $/h х 8 = 120 $ х 24 дни = 2880 $), като махнеш 20 %=2304 $(-576 $), или 30 %=2016 $(-864 $), защо не и 40 %=1728 $(-1152 $!!!), излиза че процента е около 25-30 от брутната заплата. Поне това успях да пресметна аз, дали е вярно, не знам :angel: :lol: . Това е добре да се изясни, защото после се почва с въпросите и тюхкането:ама защо, ама как, тя Канада-това и това...., очаквахме друго заплащане,....... и т.нат. ;)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Koko »

martatabs написа:
ivandaman написа:@Martabas

Има, колкото повече доход, съответно повече данъци. И да стига до 40% в някои случаи. Сигурен съм че някъде има таблици но не ми се рови..
Аха, ясно! И то, какво излиза-при заплата от 2880 $ (15 $/h х 8 = 120 $ х 24 дни = 2880 $), като махнеш 20 %=2304 $(-576 $), или 30 %=2016 $(-864 $), защо не и 40 %=1728 $(-1152 $!!!), излиза че процента е около 25-30 от брутната заплата. Поне това успях да пресметна аз, дали е вярно, не знам :angel: :lol: . Това е добре да се изясни, защото после се почва с въпросите и тюхкането:ама защо, ама как, тя Канада-това и това...., очаквахме друго заплащане,....... и т.нат. ;)
Можеш да погледнеш този данъчен калкулатор - ще ти даде някаква идея за данъците в различните провинции, както и ако променяш доходите, как ще се променя данъка.

http://lsminsurance.ca/calculators/canada/income-tax"

В общия случай работния ден в Канада се счита за 7.5 часа, а не за 8, но и това също не е твърдо правило.
Сметката колко би била годишната заплата при 15 долара на час би трябвало да е така
$15 * 7.5 часа * 260 работни дни в годината = 29,250 брутна годишна заплата
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Rall »

Aбе па мноо завоалирано го давате кво ви е толко страх да отговорите на човека директно...
Ето пич моя чек за седмицата ко пише - 40 часа Х 10.50 на час = 420кинта бруто , АЕ-5.92, RQAP-2.26, RRQ-17.46
IMPOT-21.47, IMPOT QC-23.06, RETENUES-70.17(тва е квото ми зимат на седмица) и нетна заплата остава 349.83
Ето това е положението нема скрито покрито, нема ама на един приятел неговияприятел... аман от потайности. :D
Dead Eyes See No Future
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Omega3 »

Rall написа:Aбе па мноо завоалирано го давате кво ви е толко страх да отговорите на човека директно...
Ето пич моя чек за седмицата ко пише - 40 часа Х 10.50 на час = 420кинта бруто , АЕ-5.92, RQAP-2.26, RRQ-17.46
IMPOT-21.47, IMPOT QC-23.06, RETENUES-70.17(тва е квото ми зимат на седмица) и нетна заплата остава 349.83
Ето това е положението нема скрито покрито, нема ама на един приятел неговияприятел... аман от потайности. :D
Ра, така е. Значи ти взимат по 70 кинта на седмица по 52, това прави около 3500$ на година, които си ги получаваш обратно в крайна сметка.

Според мен, това е единственият случай когато някой дава пари на заем на накой друг, без лихва. Аз се опитах да говоря в моята компания да ми намалят с 50% това което ми спират от пейчека, но не ставало. Тагава била политиката, да се кредитира дьржавата с пари които по принцип би трябвало да си ги получат на 30 април следващата година.

Тия пари които ми ги спират всяка седмица, бих могьл да ги използвам да погасявам заеми и да спестявам от лихва която плащам на разни банки. Значи не само давам безлихвен заем на дьржавата, а и губя от лихвите които плащам на банките и не погасявам заеми по бьрзо.

Ако някой смята, че не сьм прав да ме обори.
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Godis »

Никакви потайности няма Рал, просто нещата са много различни от случай на случай. Не ми се рови да си вадя чековете отпреди 7 години, освен твоите данъци плащах и огромна задължителна застраховка живот, която при 12-13$/час си се усещаше бая кофти.
Обаче пък получавах детски за 2 малки деца.

И т.н., искам да кажа, че освен заплатата ти идват и други приходи.
Ти на тази заплата от ~10-11$ би трябвало да си получавал допълнителна помощ за ниска заплата, но пак зависи от това колко ти е бил семейния годишен доход.

Та - всички сметки са повече от приблизителни.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Rall »

Омега незнам братче, ама никога не съм си получавал парите обратно, дали тоя цървул дето ми попълва декларацията е смотан незнам... Към 200-300 кинта ми връщат и после получавам разни чекове през 3 месеца ама съм мноо далеч от 3000 кинта :( А добавки за ниска заплата не съм получавал сигурно требва да си семеен с деца незнам. Абе майната му аз си знам че богаташ нема да стана никога важното е да сме здрави и корави :rock:
Dead Eyes See No Future
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от John Smith »

Пак да кажа, че няма такова положение "данъците в Канада са толкова %". Нищо завоалирано няма, всичко си пише в законите и е достъпно on-line. Дължимият данък зависи от много фактори, които при различните хора са различни. Примерно, сам човек с 50K заплата ще плаща повече данъци от семеен, при който единия член на семейството не работи, който пък вероятно ще плаща повече данъци от self-employed в услугите, който може да изписва много разходи. Примерно, всичките тези ще плащат по-малко данъци, ако се намират в Онтарио, сравнени с хора в същата ситуация в Квебек, както и ще плащат повече, сравнено с хора в подобна ситуация в Саскачеван. Като за начало може да се погледнат таблиците с дължими данъци за определен доход към съответните провинции, ако се работи на заплата. За self-employed зависи от характера на дейността. Примерно, self-employed programmer няма как да изписва толкова разходи, сравнен със self-employed in renovation. Разбирам, че много хора от България търсят лесен отговор, но такъв не съществува. Двама души с по 100K доход, единия може да плаща 30% данъци, другия да плаща 3% и двамата да са легални пред закона... или почти, като говорим и за Self Employment. За self-employed не е важно колко данъци се плащат. Важното е CCRA да не те хванат. :)
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от azzura »

мартата, ето ти данъчните ставки за 2011, федерални и провинциални данъци върху доходите.

http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/fq/txrts-eng.html"
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Joya »

А как е с узаконяването на бизнеса.
Например ти си емигрант и правиш собствена фирма за поддръжка на компютри, периферия, и друг вид електроника, да речем. Имаш нужното българско образование. Но нямаш канадско, за да регистрираш фирма искат ли някакви приравнявания, или изкарани курсове. Защото ти може да си собственик на фирма, да нямаш нужното образование, но работниците ти да имат. Интересно ми е как е измислено в Канада, защото в Бг, може да си учител и да предлагаш ИТ услуги, а напоследък може да си ИТ и да учителстваш :) Тоест всеки прави това, за което не е учил.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Omega3 »

Rall написа:Омега незнам братче, ама никога не съм си получавал парите обратно, дали тоя цървул дето ми попълва декларацията е смотан незнам... Към 200-300 кинта ми връщат и после получавам разни чекове през 3 месеца ама съм мноо далеч от 3000 кинта :( А добавки за ниска заплата не съм получавал сигурно требва да си семеен с деца незнам. Абе майната му аз си знам че богаташ нема да стана никога важното е да сме здрави и корави :rock:
Ми не знам Рал дали е цьрвул този който ти прави даньците. ПО принцип в Кебек има два основни начина да вземеш кинти ако си работник на заплата : прим о травай и сега новият креди а ла солидарите. Трябва да си попьлниш дадените анекси за да ти ги изплатят ако се квалифицираш.

Има и други начини - ако си имал разходи за здраве и за детка градина и там разните му Реер и тем подобни. Специалистите ги знаят, но винаги трябва да правиш дабьл чек за да се осигуриш, че твоят не е цьрвул.

Проверката е майка на доверието-както казваше един виден комунист, забравих му името.

Ети тук може да си сметнеш за новият кредит : https://www5.services.mrq.gouv.qc.ca/mr ... uActu.aspx"
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от yahoo »

John Smith написа:За self-employed не е важно колко данъци се плащат. Важното е CCRA да не те хванат. :)
Дори и това не е толкова важно. Ако си си изписал например фотоапарата за разход и след години евентуална проверка не го признае за разход по дейноста ти го изключва от разходите и си доплащаш разликата. Проверките са рядкост, гледа се до 2-3 г. назад и много хора минават между капките. И да ги "хванат" ако нещата са направени добре е въпрос само на финансово преизчисление.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Bistra »

John Smith написа: Двама души с по 100K доход, единия може да плаща 30% данъци, другия да плаща 3% и двамата да са легални пред закона... или почти, като говорим и за Self Employment. За self-employed не е важно колко данъци се плащат. Важното е CCRA да не те хванат. :)
:handshake: :y: :rock: :D ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Omega3 »

Joya написа:А как е с узаконяването на бизнеса.
Например ти си емигрант и правиш собствена фирма за поддръжка на компютри, периферия, и друг вид електроника, да речем. Имаш нужното българско образование. Но нямаш канадско, за да регистрираш фирма искат ли някакви приравнявания, или изкарани курсове. Защото ти може да си собственик на фирма, да нямаш нужното образование, но работниците ти да имат. Интересно ми е как е измислено в Канада, защото в Бг, може да си учител и да предлагаш ИТ услуги, а напоследък може да си ИТ и да учителстваш :) Тоест всеки прави това, за което не е учил.
Можеш да сьздадеш бизнес в всяка област, според това което знам аз. Даже и адвокатска кантора, стига да имаш кинти да си наемеш адвокати да работят за теб, ако ти не си такьв. Не мисля, че има някаква врьзка между типьт на дейност от който мислиш да правиш пари и образованието ти.

Доколкото знам, много от собствениците на големи аптекарски вериги нямат образование в тая област, а само много кеш са имали за да започнат.

Наскоро в Кебек имаше скандали за корупция и говориха за разни бизнесмени близки до правителството които имали компании в строителният и аптекарският бизнес, в сьштото време имали и детски градини които са сериозно субвансионирани с дьржавни фондове. Сьмнявам се тези другарчета да имат образование в всичките тия области. Просто трябва да имаш кеш, да ти сече пипето и да имаш хора там кьдето трябва.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от John Smith »

Joya написа:А как е с узаконяването на бизнеса.
Пъти по-лесно и бързо, отколкото в България. За някои дейности се иска сертификация, но за повечето не. Ако не се иска нещо специално, тукашната форма на ЕТ (Sole Proprietorship) + регистрация по ДДС (GST/HST) става както си седиш пред компютъра. Нацъкваш информацията, плащаш си някаква символична такса, разпечатваш си Master Business License и си готов. За дейности, които не са за някакви големи цифри и не изискват издаване на фактури, може да се работи и само с тукашното ЕГН (Social Insurance Number). Corporation се регистрира малко по-бавно, но също така лесно и безпроблемно. Говоря за Онтарио. В други провинции не съм регистрирал нищо.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Публикувай отговор