Подготовки за заминаването

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от martatabs »

Този документ задължителен ли е за всички емигриращи? Къде трябва да го представя...в НОИ ли?
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от demococcus »

martatabs написа:
Този документ задължителен ли е за всички емигриращи? Къде трябва да го представя...в НОИ ли?
Метни едно око на тая статия: http://wiki.bgcanada.com/index.php?title=ZZO

Ние нашите ги представихме в местния клон на НАП. По-точно съпругата ми ги представи и лелката малко се заяла че трябвало лично да се подават, но все пак склонила да приеме и моята, без да съм се явил лично.


hoyden, ablood, със сигурност никой не включва зимнината в подготовките около заминаването.. иначе инфото е интересно ;)
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от bttm »

Към всички на които им предстои да замина за Канада или вече са там:
1.За имунизациите на децата: преведохте имуниз. паспорти или само попълнихте при личния лекар листа, който пращат от Букурещ за нанасяне на ваксините?
2. Вземате ли някакъв документ от КАТ, във връзка със стаж като шофьор?
3. чел съм на две три места тук във форума, за документ от застраховател, за липса на ПТП, дали такъв документ, ще върши работа пред застрахователите в Квебек?
3. Освен стандартните документи и преводите им, като актове за раждане, дипломи, свидетелства, има ли нещо друго, което трябва да се подготви като документ, различно от досега подготвяните и изпращани за Виена и Букурещ?
4. Може ли да се направи медицинска застраховка през първите три месеца, само за децата? Някой ползвал ли е услугите на bgmontreal? предполагам, че е за предпочитане да се направи такава застраховка в Квебек, отколкото в някоя застрахователна компания в България?
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от zigi »

Здравей, отговарям на някои от въпросите ти, според личния си опит. За имунизациите, независимо дали е превод на имунизационния паспорт или е копие от документа за Букурещ, важното е да имате нещо, подписано от лекаря и на един от двата езика, англ. или френски с попълнени дати на имунизациите, не за друго, а защото тук ще спестите на децата повтарянето на някои ваксини. Тук ще им направят и допълнителни, това е почти сигурно. Издават Карне за ваксинациите, което искат при записване в доста детски градини и в училище. За имунизациите на място ще питате в кварталното CLSC и ще ви дадат рандеву. Относно документ от КАТ за стажа. Спестете си опашките. Няма смисъл. Стажът ви се удостоверява от превода на БГ книжка, на нея има дата на издаване все пак :) На нас си ни признаха стажа само от превода. За тукашните застрахователи дали върши работа документ от български застраховател за липса на произшествия не знам. Ние нямахме такъв, а застраховката ни е съвсем нормална. Колкото за здравна застраховка..можете да направите само на децата, на всички или пък на никой...все пак това не е задължително, а желателно. Ние направихме само на детето, но се наложи да ползваме услугите на лекар всички през първите 3 месеца. За детето я направихме точно при Даниел Кътев и сме доволни. Предлага ти няколко варианта и застрахователи. Предимството на местен застраховател е, че си получаваш по-бързо парите. Самият преглед го платихме ние. Изпратихме копие от документа, който ни даде лекарят на застрахователя и след седмица си получихме чека със сумата. Нашите прегледи обаче струваха по 105 долара и то в кварталното CLSC. И естествено си бяха за наша сметка. Успех!
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от zigi »

martatabs написа:
Този документ задължителен ли е за всички емигриращи? Къде трябва да го представя...в НОИ ли?
Не е задължителен, но ако не го подадеш, остава задължението да внасяш здравни осигуровки в България. Това е лично решение. Иначе след като си "излязъл от системата", подавайки този документ, при евентуално връщане и желание да влезеш отново в нея, трябва да си платиш 6 месечни вноски наведнъж или пък 6 поредни месеца и готово :) Ако обаче имаш висящи задължения при възстановяване на правата отново, казуса е малко по-сложен и не ми се обяснява сега ;) И нещо важно, НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ на фрази от сорта " Трябва да платите старите си задължения (ако имате такива), за да ви приемем декларацията по чл.40. Двете неща нямат никаква връзка и изискването да се платят стари задължения, за да ви приемат декларацията си е чисто и просто опит за изнудване. Настоявайте да ви приемат декларацията и си искайте входящ номер (доказателство, че е подадена). Кажете им, че държавата си има механизми за събиране на задължения и да си ги вземат, като толкова искат ;) Това е съвет за хора с висящи задължения по здравни вноски към момента на заминаването. Изрядните могат да го пропуснат :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от ablood »

От тукашния "КАТ" не ни признаха българските преводи на шофьорските книжки и ни накараха да си направим местни ($25 всеки).

Колкото до писмото от застрахователите, това според някои съфорумници е трик на брокерите да ви накарат да се чувствате специални. Иначе в Квебек застраховките далеч не са толкова страшни. Важното е да напомняш на брокера, че искаш най-евтината и да не ти набутва разни екзотично екстри.

Медицинските карти излизат 2 календарни месеца, след месеца в който сте подали заявлението. За това е много важно да не влезете в следващия месец. Ако подадете в края на даден месец, ще ги имате за 2 месеца.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от bttm »

zigi написа:Здравей, отговарям на някои от въпросите ти, според личния си опит. За имунизациите, независимо дали е превод на имунизационния паспорт или е копие от документа за Букурещ, важното е да имате нещо, подписано от лекаря и на един от двата езика, англ. или френски с попълнени дати на имунизациите, не за друго, а защото тук ще спестите на децата повтарянето на някои ваксини. Тук ще им направят и допълнителни, това е почти сигурно. Издават Карне за ваксинациите, което искат при записване в доста детски градини и в училище. За имунизациите на място ще питате в кварталното CLSC и ще ви дадат рандеву. Относно документ от КАТ за стажа. Спестете си опашките. Няма смисъл. Стажът ви се удостоверява от превода на БГ книжка, на нея има дата на издаване все пак :) На нас си ни признаха стажа само от превода. За тукашните застрахователи дали върши работа документ от български застраховател за липса на произшествия не знам. Ние нямахме такъв, а застраховката ни е съвсем нормална. Колкото за здравна застраховка..можете да направите само на децата, на всички или пък на никой...все пак това не е задължително, а желателно. Ние направихме само на детето, но се наложи да ползваме услугите на лекар всички през първите 3 месеца. За детето я направихме точно при Даниел Кътев и сме доволни. Предлага ти няколко варианта и застрахователи. Предимството на местен застраховател е, че си получаваш по-бързо парите. Самият преглед го платихме ние. Изпратихме копие от документа, който ни даде лекарят на застрахователя и след седмица си получихме чека със сумата. Нашите прегледи обаче струваха по 105 долара и то в кварталното CLSC. И естествено си бяха за наша сметка. Успех!
ориентировъчно колко ви излезе застраховката на детето на месец?
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от zigi »

Доколкото си спомням, за 74 дена, колкото имаше, докато влезем в тукашната здравноосигурителна система бяха 118 долара. Но, както писах, зависи коя компания ще избереш и с какво покритие на полицата. Ама някъде там беше около 120 до 150 долара. Пиши му на Даниел Кътев един мейл кога пристигате и той ще сметне колко дни са и ще ви направи оферта за няколко компании. Ако има желанието де :) Иначе на мен ми извади оферти за 5 минути на място. Ние пристигнахме в събота, в понеделник направих застраховката.
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от cantare »

zigi написа:Тук ще им направят и допълнителни, това е почти сигурно.
Интересно ми е защо?
Vouloir, c'est pouvoir!
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от zigi »

cantare написа:
zigi написа:Тук ще им направят и допълнителни, това е почти сигурно.
Интересно ми е защо?
Тук имунизационният календар включва ваксини против по-голям брой болести, освен ако в България не са разширили списъка. Сещам се за ваксина против вирусен менингит, която тук е в календара, но която в България не бяха я правили на детето, защото не беше в календара по онова време. В момента не знам как е. Освен това, смятам и реимунизациите, които се правят на определен период. Имаше и още една май, но не си спомням точно каква беше. Абе, не е страшно. На нашето дете направиха две реимунизации и две нови, ако не се лъжа. Жената, която направи ваксините на детето, каза, че всъщност българският календар е доста пълен и почти съвпада с тукашния. Казваше за деца, идващи от Африка или Хаити, на които им са правени минимален брой ваксини и на практика трябва да ги ваксинират наново за всичко. В този смисъл, без да искам да отварям спор или нова тема, ние сме ЗА ваксините. Тук има деца от цял свят и не знам в детската градина кое какво ще изкашля или изкиха в лицето на детето ми и откъде го е донесло.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

Само да допълня информацията относно имунизирането на децата в CLSC. Хубаво е още с пристигането да се обадите за рандеву, защото пада голямо чакане. Помня, че се бях обадила през февруари, юли ми се обадиха да ми дадат час за септември, а през септември ми се обадиха да ми отменят рандевуто за ноември.
За детската градина си бях показала преведения имунизационен паспорт от БГ и не ми направиха проблем, защото хората са наясно колко е мудна здравната система.
За училище, по-късно, не са ми искали карнето на дъщеря ми, но там си имат мед. сестра и чат-пат минава зъбен хигиенист да проверява зъбките на децата. Както едно време в Бг.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от demococcus »

bttm написа:3. чел съм на две три места тук във форума, за документ от застраховател, за липса на ПТП, дали такъв документ, ще върши работа пред застрахователите в Квебек?
КАТ дават оранжево талонче вместо стандартното синьо, ако нямаш нарушения повече от 6 години. Ама трябва изрично да си поискаш, не става автоматично. И на него си пише че си водач без нарушения и т.н. Ако това може да ти помогне някак.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от bttm »

Документите, като актове за раждане, брак и др. да правя ли оригинални копия от фирмата която ги е превеждала или могат да свършат работа и само копията, които съм направил преди да ги изпратя за Букурещ?
Някой с опит от Квебек :o
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

Само копия...и без това преводите от България не се признават тук. Трябва да използваш местни лицензирани преводачи. Така, че не се набутвай с излишни пари за преводи. Само ако имате деца- носете преведени здравни паспорти. Всичко останало - шоф. книжки, дипломи и т.н. ще си го превеждате тук на място.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от balbi »

bttm написа:Към всички на които им предстои да замина за Канада или вече са там:
1.За имунизациите на децата: преведохте имуниз. паспорти или само попълнихте при личния лекар листа, който пращат от Букурещ за нанасяне на ваксините?
2. Вземате ли някакъв документ от КАТ, във връзка със стаж като шофьор? НЕ НЯМА СМИСЪЛ!
3. чел съм на две три места тук във форума, за документ от застраховател, за липса на ПТП, дали такъв документ, ще върши работа пред застрахователите в Квебек? ПОДОБЕН ДОКУМЕНТ НЕ ВАЖИ ПРЕД ЗАСТРАХОВАТЕЛИТЕ В КАНАДА!
3. Освен стандартните документи и преводите им, като актове за раждане, дипломи, свидетелства, има ли нещо друго, което трябва да се подготви като документ, различно от досега подготвяните и изпращани за Виена и Букурещ? НЕ СИ ДАВАЙТЕ ПАРИТЕ ЗА ПРЕВОДИ В БГ, В КАНАДА ПАК ТРЯБВА ДА ПЛАЩАТЕ ЗА ТАЗИ УСЛУГА!
4. Може ли да се направи медицинска застраховка през първите три месеца, само за децата? Някой ползвал ли е услугите на bgmontreal? предполагам, че е за предпочитане да се направи такава застраховка в Квебек, отколкото в някоя застрахователна компания в България? БГМОНРЕАЛ Е ТОЧЕН - ПРЕПОРЪЧВАМ ГО!
Публикувай отговор