Аз избрах Ванкувър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от hadministratora »

tonich написа:ПП. Престани да ми триеш мненията!!! :!:
Нямам спомен да съм трил нещо, което не е било за триене. Ако имаш оплаквания, моля заповядай във форум "Администратор".
cocose написа:Основната идея на такива програми е не да те научат как да си пишеш CV-то, а да ти намерят работа в заивисимост от квалификацията при разни фирми и фирмички като......аве като на Успелият, дето се изхранват с държавни пари :), макар че тези програми обикновено са безплатни и за тебе, т.е. ти НЕ взимаш никакви пари неколко месеца, и само ако те харесат, или видят че ставаш, само тогава ти предлагат постоянен договор. С други думи, това е добър алтернативен начин все пак да придобиете прочутият канадски опит.....каквото и да значи това.
Това не е съвсем вярно. По-точно има и такива програми, но категорично не е това основната идея! На скоро дискутирах с kill_u какви са организациите и програмите в Халифакс - не са много, но и града не е от най-големите. Вярвам, че във Ванкувър ще има също толкова голямо разнообразие от организации и програми, каквото има и тук.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от optics »

Почти няма какво да се добави повече, но ако искате да съберете повече мнения, ето и моето:

1. Пренебрегвайте мненията от типа "10 000 до никъде няма да ви стигнат".
2. Не пренебрегвайте, обаче мненията да свалите розовите очила.
3. Не абсолютизирайте от типа "Само Ванкувър ме кефи и нищо друго". Ако утре ви предложат хубава работа в Едмънтън ще им кажете ли че не щете, щото е много студено ???
4. Не си купувайте мобилни телефони и други глупости още от първите дни. Първото нещо което ви трябва е квартира която не мразите, компютър и интернет. Ако решите да не купувате кола отначало (тоя въпрос е много сложен и затова не смея да препоръчвам за или против) огледайте колко наблизо има хранителен магазин. Мъкненето на пазарски торби може да е доста досадно.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от MermaidBG »

Много полезни съвети и мнения, чета с интерес всяка написана дума. Не знам защо сте останали с впечатление, че съм сложила розови очила. Ясно осъзнавам трудностите, които предстоят и се подготвям психически за още по - големи. Но едно знам със сигурност, че всяко положено усилие в Канада би ми се възнаградило, за разлика от България. Тук в БГ, колкото и да драпаш, колкото и да дерзаеш, нямаш ли чичо владика си обречен. Както обичам често да казвам, по - добре чистачка в Канада отколкото проектант в България.
Относно 10 хил $, знам че са малко , но за съжаление няма откъде да взема повече. Процедурата до самолетните билети ще ми излезе 15 хил лв, ако успея да взема още 15 хил лв ще е добре.
Като за начало смятам оттук да се намери квартира и да се по обзаведе с най-необходимото за първо време. Надявам се за целта да ми помогнат наши сънародници. Търсенето на работа оттук, ще се състои в това да се проучва пазара на труда, да се изпращат резюмета и мотивационни писма и дори да се разговаря по телефона, ако има такава възможност. Моят мъж е с много добър английски, живял е и е работил в чужбина ( Англия) и се надявам , че сравнително бързо ще успее да намери работа. Ако успее с извънреден труд да докарва по 2000$ на месец ще е много добре, като за начало. Нямаме намерение да си купуваме кола в началото, докато не се уверим, че можем да си го позволим. Наемът който очаквам да плащам е около 1000$ , надявам се още 1000$ да стигат за храна и ще ни трябват от 500$ до 1000$ на месец за графа други (транспорт, учебни помагала за децата и всичко останало, което не може да се предвиди като регулярен разход). В такъв случай, всеки месец, докато аз започна работа, ще трябва да се харчат около 1000$ готови пари. Ако приемем , че сме тръгнали с 10 и при самото пристигане ще изхарчим 5-6 за квартира и мебели и разни таксички за изваждане на необходимите документи, означава, че ще останат 4 000 от които ще мога да взимам в следващите 4 месеца по 1000, за да връзваме двата края. Още преди да са свършили окончателно парите се надявам аз да съм си намерила работа , предполагам почасова , с която да успявам да печеля около 800-1000 на месец. Също така се надявам и на детски надбавки, които доколкото знам са по около 300$ на дете на месец, но да си кажа честно не знам как стои въпроса с тях и какво трябва да се направи. Надявам се тук във форума да намеря нужната информация.
Общо взето в главата ми се върти мъгляв план, но нали заради това пускам и тази тема за да може да се дискутира и да ми се изяснят повечето неща. Докато планът ми не стане ясен , с няколко резервни варианта, няма да си позволя да си купя самолетните билети.

П. С. Не съм казала, че Ванкувър е незаменимото място. Просто това е градът , които събра в моите очи повече позитиви на "първо четене". Разбира се, че ще се чувствам най - добре там , където има повече възможности за добър живот.

Благодаря ви, ценя високо всяко ваше мнение :bow:
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от IRA »

За детските това е общоза всички в Канада:
http://www.servicecanada.gc.ca/eng/goc/ ... care.shtml
http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/cctb/menu-eng.html
http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/b-eng.html

За БС намерих това:
BC Family Bonus (BCFB)

The BCFB program includes the basic Family Bonus and the BC Earned Income Benefit. This program provides non-taxable amounts paid monthly to help low- and modest-income families with the cost of raising children under 18 years of age. Benefits are combined with the CCTB into a single monthly payment.
Basic Family Bonus

The basic family bonus is calculated based on the number of children you have and your adjusted family net income. Use our Child and family benefits online calculator to determine the amount of your benefit.
BC Earned Income Benefit

Families whose working income is more than $10,000 and whose adjusted family net income is less than $21,480 may also be entitled to the following:

* $9.41 per month for the first child;
* $8.00 per month for the second child; and
* $12.91 per month for each additional child.

Families whose working income is between $3,750 and $10,000 or whose adjusted family net income is more than $21,480 may get part of the earned income benefit. Use our child and family benefits calculator to determine your benefit.

This program is fully funded by the Province of British Columbia. For more information, call 1-800-387-1193.
Това ли детските там? - http://www.gov.bc.ca/meia/online_resour ... ts/fbsupp/
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от hoyden »

Накратко за детските цифром и словом:
284$ + 100$ за деца под 6г
284$ - за деца над 6г
В случая ти имаш 2 деца и за второто май ще получаваш малко по-малко от тези 284$. Стоте долара са твърди, без промяна, дават ги по принцип на родителя да си помага с тях за плащането на такси в детската градина. Затова и спират превеждането им, когато детето навърши 6г.
Смятай си и тези парички като реален приход, т.е. работиш - не работиш, всеки месец ще си получавате около 600$ сигурни.
Късмет във Ванкувър! :y:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ablood »

MermaidBG
Доста реалистичен план. Поздравления!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от kill_u »

MermaidBG написа:..... Както обичам често да казвам, по - добре чистачка в Канада отколкото проектант в България.
.......

Не бъди толкова сигурна в това....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ablood »

hadministratora написа:
ablood написа:...стартовите заплати за новодошли?
MermaidBG, да знаеш че няма такова понятие. Особено при квалифицирания труд. Ако си квалифицирана, сертифицирана и опитна, колкото някой местен (което не се постига лесно), то трябва да получиш и същата стартова заплата. Дори да започнеш ниско квалифицирана работа, направи така, че да си наясно с правата си и с нормалната заплата за тази конкретна работа и не позволявай да получаваш по-малко само, защото си пристигнала скоро.
Нали знаеш, че нерядко стартовата заплата на местните е минималната?
Забравяш да споменеш, че освен това трябва да имаш и техните езикови познания, препоръки, местни дипломи...
Новодошлият си е новодошъл и толкоз! Единичните уникати са редки изключения.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от MermaidBG »

IRA и hoyden благодаря ви за ценната информация :bow:
ablood, и на тебе ти благодаря за окуражаващите думи :handshake:
kill_u, не знаеш как са ме гърчили за 600 лв на месец и колко пъти ми е идвало да съм просто една продавачка някъде и да си знам твърдото работно време.
Знам, че никой там няма да ме посрещне с химна разбира се. Доста ще трябва да се потрудим, за да успеем да живеем нормално (понятието е различно за всеки), но съм готова да дам всичко от себе си, за да го постигна. За съжаление тук в България няма как да стане :sweat:
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от cocose »

Каквато и работа да почнеш, смятай че $1000 на месец на човек минимум ги изкарваш. Иначе и аз викам че добре сте си направили сметките с едно малко изключение, децата...... Нали знаеш че тука децата не можеш да ги оставиш без надзор, иначе или държавата ще ти ги вземе, или по лошо, некой чичко от улицата....
В превод, за децата, какво да очакваш:
- Закарване до детската градина - по принцип приемат след 7:30 (или поне тука в Торонто е така)
- Прибиране от детската - до 6pm - след което почваш да плащаш солено за всяка минута закъснение (в буквалният смисъл на думата)
Та, като си направиш сметка че нормалната неангажираща слабо платена работа е по принцип от 9-5, това ти дава доста малко време през което да успееш да закараш децата и да ги вземеш обратно. В такъв смисъл, търсенето на квартира трябва да го свържите основно с удобен транспорт до детската градина и работата ви, а не с удобството на жилището ви. Да не говориме че ако не ви хареса квартирата, това означава че ще бъдете принудени да я изтърпите най много 1г, така че не е голям зор. Също така, не се засилвайте много много с мебелировката, или поне в началото си вземете евтини и удобни и функционални боклуци, че ако ви се наложи да се местите.....си нямате на идея какъв зор е :lol:
И последно, ако толкова много невероятно държите на климата и обстановката, НИАГАРА, това за мене е най прекрасното местенце в Канада, и най-доброто място за живеене също, плюс това е на една крачка от УСА, както се вика, еееей на отсрещният хълм отвъд реката е :lol: но за съжаление няма работа като за мене, така че съм принуден засега да живея и работя там където са парите, а не където е природата.....помислете си върху това и успех :y:
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от kill_u »

MermaidBG написа: kill_u, не знаеш как са ме гърчили за 600 лв на месец и колко пъти ми е идвало да съм просто една продавачка някъде и да си знам твърдото работно време.
Спокойно и тук има да се гърчиш....
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ivandaman »

Между другото вчера наминах от любопитство на един друг форум и там на същият въпрос един господин направо са го отказали от живота..
Мърмейд добре че не си попаднала там.. И ако се потдаваш на негативизъм дори и не преглеждай линка отдолу.

http://forum.vanbg.com/viewtopic.php?t= ... ec5699d86d

...

Изяжда ли те отвътре да го погледнеш?? ;)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от kill_u »

ivandaman написа:Между другото вчера наминах от любопитство на един друг форум и там на същият въпрос един господин направо са го отказали от живота..
Мърмейд добре че не си попаднала там.. И ако се потдаваш на негативизъм дори и не преглеждай линка отдолу.

http://forum.vanbg.com/viewtopic.php?t= ... ec5699d86d

...

Изяжда ли те отвътре да го погледнеш?? ;)
Абе то наистина много негативизъм ако са верни тия неща....
Въпреки, че скоро четох едно проучване, където се казваше, че Ван в сравнение с Торонто и Калгари като начин на подредба е на първо място. Естественно Калгари беше на последно.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ivandaman »

Както беше казал някой в една друга тема.
"Много хора са отдавна тук и са забравили какво е в БГ".

Проблемът е че на много от нас ни се иска да намерим място където има най-доброто от БГ плюс това което и липсва..
А то такова място просто няма... (ако някой го знае да ме светне защото и аз го търся :) )

За съжаление целият свят се променя и то към лошо .. Канада не прави изключение... Много бедност има в света в момента и напредналите държави като не искат или не са в състояние да усигорят по-добро съществуване на хората от по-бедните държави, хората от тези държави естествено ще се стремят да емигрират, което до голяма част само разпространява проблемът и го прави глобален... Немотията е като вирус братче... няма граници които да могат да я спрат..

Да не се отклонявам много от главната тема но за повечето от нас (обикновенните хора) спасението е по единично не зависимо дали ще е в Канада или някъде другаде..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от cocose »

ivandaman написа:Между другото вчера наминах от любопитство на един друг форум и там на същият въпрос един господин направо са го отказали от живота..
Мърмейд добре че не си попаднала там.. И ако се потдаваш на негативизъм дори и не преглеждай линка отдолу.

http://forum.vanbg.com/viewtopic.php?t= ... ec5699d86d

...

Изяжда ли те отвътре да го погледнеш?? ;)
Е кажи ми моля ти се, как човек да не го погледни този форум при такава добра реклама :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Заключено