Анкета: Точки за трудов стаж?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от loginn »

Честито Рождество Христово на всички!
Моля майките водещи кандидати, чиито деца са били на 5 години или по-малко по време на интервюто да отговорят на следния въпрос.
Били ли са по-някакъв начин питани (проверявани) за реално отработено време или колко месеци майчинство са ползвали през последните 5 години? Има ли случаи да са им дадени точки по-малко от съответстващите на записаният в трудовата им книжка стаж с обяснението че няма как да са работили през целия период, тъй като са били в майчинство?
Отварям тази тема след като вече съм прегледал тук http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... BE#p398771
Мнението което е изказал там Linko го считам за абсолютно валидно.
Моята цел в случая е статистика която надявам се би била полезна за много от кандидатите за Квебек занапред.
Колкото повече споделят личния си опит, толкова по добре.
Благодаря предварително!
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от Julian_04 »

Aз имигрирах със семейството си 2004 год. Като водещ кандидат бях в майчинство дори по време на интервюто, защото синът ми беше бебе по това време. Никой не е повдигал и въпрос за трудовия ми стаж, който аз бях попълнила върху документите без да приспадам времето за гледане на двете ми деца. Самият термин трудова книжка не ми говори нищо, защото не съм имала такава никога. :)
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от Linko »

Би ли споделила колко години трудов стаж бе посочила в документити и колко време от този период си била в майчинство, което не си прецизирала?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от Julian_04 »

Ами кажи речи приблизително 8 години, от които -2 години по твоята логика,защото си гледах децата. Доколкото си спомням според българското законодателство майчинството се признаваше за трудов стаж, ако си бил осигуряван преди това. :)
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от loginn »

Благодаря Julian_04. Незнам как е стоял въпроса с точките през 2004, но не ми става ясно получила ли си някаква форма на потвърждение че вземаш максимума точки за стаж. Надявам се да споделят и други с опит от последните 2 години.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от Linko »

Няма начин при успешно интервю кандидатът да разбере по кой фактор колко точки е получил. Дори и да си поиска копие на FEVAL-а (оценъчният лист), както го направих аз, интервюиращият отказва да издаде такова. Задължени са да го издават само при намерение за отказ и окончателен отказ за издаване на сертификат за селекция. Получилите сертификатите са сигурни само, че са събрали необходимият минимум точки за селекция. Но точно колко точки и за какво никой не знае. Е, с изключение може би на такива фактори като "възраст" и "брой деца", за които нещата са заковани и няма място за вариране.
И именно поради тази причина се раждат неверните теории за "признаване" и "непризанаване" на това или онова. Преминалите успешно интервюто решават, че са успели във всичко и по всеки един фактор са им "признали" на 100 % това което са твърдели и са им дали точно предвидените точки. Както е и в този случай с Julian_04. От посочените 8 г. трудов стаж има значение кога, в смисъл в началото средата или краят на този период, е било раждането на детето. Ако да речем е било в началото на периода, то раждането и 2-те години майчинство изобщо не биха представлявали интерес за процедурата, защото се оценява стажът само в последните 5 г. преди датата на подаване на молбата за селекция. В случаят раждането е било в краят на този 8-годишен период и при положение, че на самото интервю Julian_04 е била все още в майчинство, то значи от раждането не са били минали и пълни 2 г. Съгласно действащият по онова време Правилник за определяне на точките за трудов стаж от 36 до 47 месеца се даваха 7 т., а за 48 м. и нагоре - 9 т. Както се вижда разликата е само 2 т. и те едва ли са били от решаващо значение за изхода от интервюто. Това означава, че интервюиращият може и да не е приел стажът за 48 м. и нагоре (това нагоре може да е и 8 г. и 100 г.) а за 36-47 м. Защото ако и да не е бил прецизиран периодът на майчинството, то по датата на раждане на детето ставя ясно по кое време майката не е била в състояние да упражнява професията си. И при положение, че се събира и дори надхвърля изискваният общ брой точки за селекция, то наистина никакъв смисъл няма да се задълбава човек във въпросът за майчинството.
Но ако приемем, че в последните 5 г. майката е била 2 г. безработна и останалите 3 г. са "стаж" който включва и 2 г. майчинство то нещата биха били по-различни. Особено ако тези няколко точки разлика (между 2 и 7 т. общо) са от решаващо значение за изхода от процедурата. В последният случай майката 100/100 ще разбере, че майчинството не се признава за трудов стаж защото интервюиращият няма начин да не задълбае въпросът и да я разпитва надълго и нашироко как точно и колко време е упражнявала професията си преди и след раждането на детето си. Имало е и такива случаи.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от Julian_04 »

На интервю се явихме пролетта на 2003 год. Синът тъкмо беше навършил 1 година т.е. беше вече изтекъл законния платен отпуск по майчинство от 1 год. Другата 1 година е за дъщерята, която по това време беше на 5 и половина. Както казах годините за гледане на децата не съм приспадала от трудовия си стаж. Интервюиращата не се е формализирала за това и не ни е давала обяснения за кое колко точки ни дава. Просто в края на интервюто ни каза, че сме одобрени и дори на място ни даде: Сertificat de selection du Quebec за четиримата и всичко се приключи.
Даже вече с мъка си спомням, защото мина доста време. Трудова книжка не съм представяла по простата причина, че никога не съм имала. При подаване на документите представих писмо от работодателя ми , в което двете години майчинство си фигурираха като пълен трудов стаж. :) Може и да не е било редно, но на мен ми свърши работа. ;)
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от loginn »

Linko написа:В последният случай майката 100/100 ще разбере, че майчинството не се признава за трудов стаж защото интервюиращият няма начин да не задълбае въпросът и да я разпитва надълго и нашироко как точно и колко време е упражнявала професията си преди и след раждането на детето си. Имало е и такива случаи.
В такъв случай остава да видим колко ще напишат че при тях въпросът е повдиган. Нали за това иде реч в крайна сметка. Все ще можем да си извлечем някакви изводи.
ani_1973
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Апр 28, 2009 1:35 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от ani_1973 »

Ние също сме в подобна ситуация. Аз, като водещ кандидат, декларирах професионален стаж 13год. Но същевременно им изпратихме и два броя акт за раждане на децата от 2003 и 2007г. Изпратиха ни писмо с искане за допълнителни документи за доказване на стаж по време на майчинството. Аз съм счетоводител, по време на майчинството реално съм работила на граждански договор и им представих копие от НОИ и ГДД за 2008г. Надяваме се това да им е достатъчно.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от Linko »

Julian_04, в трудовата книжка също не се отбелязва времето на майчинството и това именно е причината да се самузаблуждават някои, че майчинството ще им бъде признато за трудов стаж. Твоята самозаблуда е на същата основа - работодателят не го е записал изрично в писмото си. Той не е и задължен да го спомене изрично защото то по българското законодателство си се брои за осигурителен стаж за пенсия, който стаж също се приема погрешно за еднозначен на трудовият стаж. Но това не означава, че не може да се направи и не е направена връзка между датите на раждане на децата и времето на трудовият стаж. Е, който смята имиграционните чиновници за тъпаци и наивници си е за негова сметка.
Ето поради тези няколко причини все още продължава да битува вярването, че майчинството се признава за трудов стаж от имиграционните служби. Това обаче оказва вредно влияние върху успеха в процедурата само в определени конкретни случаи и именно тогава хората разбират, че са приели желаното за реално. Но вече е било много късно да се направи каквото и да било.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
MISHE
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 22, 2008 8:26 am
Местоположение: Montréal

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от MISHE »

Здравейте,

Ние преминахме успешно интервюто през декември 2008 г. По време на интервюто аз също бях в майчинство. Интервюиращият ни офицер обаче ме попита: "От коя дата са започнали да текат Вашите 45 дни". Първоначално не го разбрах, но след това ми обясни подробно, че иска да знае точната дата, от която аз не съм посещавала работното си място поради раждането на детето. Тези негови въпроси ме навеждат на мисълта, че е добре запознат с трудовото законодателство в България по отношение на майчинството. Също така си мисля, че няма как да се скрие този факт, защото в документите за Букурещ се попълва дали си бил в майчинство (congé de maternité) или си работил по съответната длъжност. Смятам обаче, че офицерите на могат автоматично поради факта, че имаш деца да ти сложи 2 години майчинство. Аз се върнах на работа, когато малкия беше на 1 год. и 6 мес., а моя колежка се върна, когато сина й беше на 3 месеца. Също така има и професии, който могат да се практикуват от къщи. Всичко е индивидуално за всяка кандидатура.
marti2008
Мнения: 44
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 6:48 am

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от marti2008 »

Ние изпратихме във Виена необходимите документи,но тъй като аз /водещ /съм по майчинство ми поискаха доп.документи които доказват стажа.Служебните бележки от местоработата ясно показват ,че работодателя не ти плаща заплата/000лв--от горе до долу/.Има много майки които се връщат на работа,но продължават да вземат майчинство.В този случай /според мен естествено /има два варианта:
1-да се каже че работиш ,въпреки че си по майчинство
2-даже да работиш да кажеш,че си гледаш децата
При първия трябва да търсиш някакъв начин да го докажеш -в повечето случаи незаконно и да обесняваш защо вземаш от държавата като работиш/направо казваш АЗ НАРУШАВАМ ЗАКОНА/.
Във втория-може да загубите 1 точка,но печелите точка като добър родител,а и така може да покажете,че сте учили повече време френски.
Според мен хората са добре запознати с всичко-така че Вие си решавате!
MISHE
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 22, 2008 8:26 am
Местоположение: Montréal

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от MISHE »

Първо да се извиня, че леко спамя темата, но когато някои хора използват този форум да пишат безсмислени неща и да объркват другите не мисля, че е коректно.
По отношение на факта, че някои майки се връщат на работа по-рано и продължават да получават майчинство е съвсем законово, защото е регламенитарно в КСО (чл.54). Не коментират случаите, когато майките работят без трудов договор (т.е. незаконно), а и тогава няма как да докажеш, че работиш.
Другото, което не разбрах как точно се получава точка за добър родител???
Все си мисля, че хората които задават въпроси искат да споделим личен опит, а не очакват хипотетични приказки без край.
marti2008
Мнения: 44
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 6:48 am

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от marti2008 »

Като цяло това което съм написала е за тези които са решили,че щом в трудовата книжка пише че имат Х год.стаж без да си извадят майчинството и смятат,че това трябва да им се признае,защото така било по бълг.закони.--/или за тези които смятат да метнат имиграционния/
За всички които имат документи да докажат стажа си -не се отнася!!!
На мен специално ми поискаха документ от кога до кога съм в отпуск по майчинство-точно затова го споделих,а и на интервюто също се уточниха тези неща.-доста подробно
За добрия родител-няма реални точки,но винаги е по-добре от ЛЪЖА!
С две думи-ако нямате документи доказващи стажа по време на майчинството-няма да ви го признаят!!!
loginn написа: Били ли са по-някакъв начин питани (проверявани) за реално отработено време или колко месеци майчинство са ползвали през последните 5 години? Има ли случаи да са им дадени точки по-малко от съответстващите на записаният в трудовата им книжка стаж с обяснението че няма как да са работили през целия период, тъй като са били в майчинство?
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Анкета: Точки за трудов стаж?

Мнение от loginn »

marti2008 написа:За добрия родител-няма реални точки,но винаги е по-добре от ЛЪЖА!
С две думи-ако нямате документи доказващи стажа по време на майчинството-няма да ви го признаят!!!
Тук предполагам имаш предвид че не биха признали примерно 2 години от последните 5.
Искам да припомня че идеята ми беше да се разбере колко често възникват случаи подобни на този който marti2008 споделя. Въобще не става въпрос да се "метне" имиграционния. Ако пита, трябва се каже истината. Но ако не пита както при Julian_04....
Не съм живял в Квебек но четох тема от форума относно майчинството там. Доколкото разбрах, там платеното майчинство е една година (може и да греша, поправете ме). А максималните точки за стаж се получават и при работени 4 от последните 5 години. И ако една година не взема от максимума, защо да се повдига въпроса, освен ако няма повод за съмнения. Вярно е че интервюиращите не пасат трева и сигурно знаят че тук платеното майчинство е до две години. Ако пък знаят това, сигурно ще знаят че втората година сумата е символична и не много майки биха се възползвали от втора година.
Това са просто размисли на глас, ясно е че говорим за вероятности.
Публикувай отговор