Очила

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

sashka написа:Извинете ме , че се отклонявам малко от темата , но силно ме интересуват цените на меките контактни лещи. Някой знае ли как вървят и може ли да се купят без преглед при лекар. . :roll: :?:
Например, меки контактни лещи Bausch & Lomb - 6 чифта = 60 долара. Идеята е да се сменят всеки месец. Съвсем същите лещи в България се сменят на 1 година. Лещите са изключително качествени и добрата видимост с тях е над година и половина. Според мен няма нужда от смяна на всеки месец. Аз си ги купих без преглед, но общо взето е извън всякакви правила да нямаш досие в магазина или при някой очен лекар и да си поръчваш лещи. Изключения правят, но трябва да си много убедителен.

Добрата новина е, че разтворите са много по-евтини от България. Не прави грешка да се запасяваш от там. В свободна продажба са в аптеките (например в Жан Котю) и 355 мл. на промоция можеш да вземеш за 7 долара (обикновено около 8 долара).
sashka
Мнения: 187
Регистриран на: Сря Ное 12, 2003 4:21 am
Местоположение: Montreal

Мнение от sashka »

Добрата новина е, че разтворите са много по-евтини от България. Не прави грешка да се запасяваш от там. В свободна продажба са в аптеките (например в Жан Котю) и 355 мл. на промоция можеш да вземеш за 7 долара (обикновено около 8 долара).[/quote]

Страхотен съвет само където направих вече тази глупост и се запасих от БГ, и като видях че тука можеш да купиш два за един от БГ умрях на мъка :lol: . За лещите 60 $ е добра цена, има ли ги навсякъде, защото аз влизах в един магазин на плацата Cote Vertu и доколкото езика ми позволяваше разбрах че цените започват от 60 нагоре ама неразбрах за чифт ли или за бройка и то със преглед, който май е скъпичък. :roll: :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Нищо не съм плащала за прегледа в Newlook - въпреки че нямам досие там, нито пък имах желание да се преглеждам. Исках само да си купя лещите /един чифт/. Прегледаха ме и ми продадоха 6 чифта за 60 долара /нямаше такси/. Погледни оптиките на Newlook - има почти навсякъде в Монреал. :specs:
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Re: Очила

Мнение от Mark »

Nalex написа:Медицинската ми застраховка ми позволява безплатни очила до 250 КАД.
Towa waji li za o4ila ne s dioptar, primerno za rabota s PC ?
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

krimon написа:...Например, меки контактни лещи Bausch & Lomb - 6 чифта = 60 долара. Идеята е да се сменят всеки месец. Съвсем същите лещи в България се сменят на 1 година. Лещите са изключително качествени и добрата видимост с тях е над година и половина. Според мен няма нужда от смяна на всеки месец. ...
И мен ме интересува тоя въпрос. Обаче досега не съм носила лещи и само събирам инфо от познавачи, тъй да се каже. Та ми стана интересно, искаш да кажеш, че си купуваш тия 6 чифта и си ги смениаш не на 1 месец, а на 1 год. ? Нещо не става ли с годността им? Как се съхраняват толкова дълго (не 6 мес., а 6 год.)? Извинявам се, ако въпрсът ми е идиотски, ама не ги разбирам тия работи...
Обичам да преча
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

anito, ако не си носила лещи до сега не се знае дали имаш поносимост към тях. Бих ти препоръчала да си направиш преглед в оптиката, който предполагам ще ти струва нещо. В България правеха опит с поносимостта на зеницата към чужди тела (за около 1 час). Тук си имат изисквания и правила, без които едва ли ще минеш, т.е. няма да е просто да отидеш и да си купиш лещи със съответния диоптър. Имай предвид, че тъй като лещата е върху зеницата, разстоянието е скъсено и съответно диоптърът е по-малък. Трябва да ти препоръчат какъв диоптър лещи да носиш - обикновено с 0,5 по-нисък от този с очила. Положителното на лещите е, че стабилизират диоптъра и не позволяват да се увеличи. Ако искаш можеш да си поръчаш и цветни лещи, така ще си сменяш цвета на очите редовно :wink: Ако имаш и астигматизъм е даже строго препоръчително да носиш лещи. Недостатъкът е, че ако е висок астигматизмът ще трябва да поръчваш всеки път лещите си предварително, а няма просто да казваш този и този диоптър и те да ти ги продават като топъл хляб :) . Ако е нисък - около 0,5 % - ще ти се коригира от само себе си с носенето на нормална леща.

Поддържането не ми се струва комплицирано, както това беше в началото. Аз започнах с български лещи и разтвори през 1993 година, които смених с американските Bausch & Lomb през 1995. Имаше разтвори за почистване, други за съхранение и трети за промиване. Сега всичко е един разтвор. Освен това ако лещите се носеха през целия ден почваха да парят в окото и беше наложително да се махнат за през нощта и окото да си почине. Със сегашните лещи доста се е променило положението. Можеш да ги оставиш 3 дена и 3 нощи в очите си без да ги сваляш и няма проблеми, достатъчно е да си овлажняваш зениците отвреме навреме (продават в Жан Котю много хубави капки за очи, които са полезни и за хора, които нямат проблеми с диоптри - Визин) и се чувстваш прекрасно. Разбира се, има и лещи, които ти ги "инсталират" в окото и там остават 1 - 2 - 3 - 6 месеца, след което ти ги махат и слагат нови, т.е. не се занимаваш с разтвори и поставяне-махане всеки ден, те си стоят в очите ти. Можеш да избереш и вариант да си купуваш лещи на всеки 2 седмици или всеки 3 месеца. Варианти безброй, зависи от теб какво ще ти хареса най-много. Без да съм консервативна, моят предпочитан вариант вече 12 години е този на лещи с годност (според българските стандарти) 1 година, които се свалят всяка вечер. Операцията отнема секунди - сваляне, слагане и няма неприятно усещане. И от финансова гледна точка това е най-добрия вариант, но и очният комфорт, според мен, е добър.

Относно съхраняването на лещите : те се продават херметизирани в пластмасови контейнери, на които си пише срока на годност (обикновено имат 10 годишен такъв). Преди да отвориш контейнера нищо не може да увреди годността на лещата. Съхраняват се в хладилника, т.е. за предпочитане е да са на хладно, за да им се запази еластичността, но по принцип нищо не им става ако ги оставиш и на стайна температура. Не съм носила твърди лещи, нищо не мога да кажа за тях, освен че в България бяха доста по-скъпи, а и променят релефа на окото. Ако има още нещо да те интересува да обясня - питай.

Забравих да кажа, че съм носила преди лещите очила - май около 6 години. Изобщо не е сравнима видимостта с тази на лещите, която е същата като при здрави очи, изчезна ми главоболието, болките от рамките зад ушите (възможно е просто да са били лошо направени) и неудобството при упражняването на различни спортове изискващи слънчева защита или др. Хелиоматичните стъкла не ми помагаха да избегна страничното осветяване, а непрекъснатото почисване на стъклата ме изнервяше. :cajsi:
Аватар
shark6286
Мнения: 229
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 5:17 am
Местоположение: Calgary

Мнение от shark6286 »

krimon написа:...Ако имаш и астигматизъм е даже строго препоръчително да носиш лещи. Недостатъкът е, че ако е висок астигматизмът ще трябва да поръчваш всеки път лещите си предварително, а няма просто да казваш този и този диоптър и те да ти ги продават като топъл хляб :) . Ако е нисък - около 0,5 % - ще ти се коригира от само себе си с носенето на нормална леща...
Това за астигматизма сигурно ли е? Нали има някакви градуси. Чувал съм че стъклото на очилата трябва да се нагласи по определен начин. Как става това с лещите като те се въртят свободно около центъра си? Не споря, просто питам защото ми е интересно.
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Da,mojesh da nosish leshti ako imash astigmatizam, daje e po-komfortno, no i pri astigmatizma ima granici pri koito ne mojesh da nosish leshti. Nosq leshti ot 1988g. i sam mnogo dovolna, segashnite mi sa ot kupenite v Balgariq predi blizo 2 godini 2 komplekta. Mislq tozi mesec da hodq da se probvam na kanadskite :D
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

?

Мнение от balbi »

A kato se hodi na pregled tuka tryabva li da spomene 4ovek 4e ima primerno astegmatizymili te sa dobri i ne im tryabva napomnyanbe t.e. sami shte si go razberat?
I ima li razlika v cenata na o4ila za astegmatik i za 4ovek bez astegmatizym?
Blagodarya za otgovorite!
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Krimon, мерси за подробния отговор. Много ми е полезно, всичко, което обясняваш.

Докато четох, ми дойде следния вариант на ум: правя си прегледа и пробите (щом не са продължителни) в БГ за по-евтино (така и така ще си ходя), купувам някакви лещи за 1 месец и после тук си продължавам.
Обичам да преча
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

anito, направи както решиш, но в България и лещите, и разтворите са по-скъпи. По спомени - едната леща е 30/35 лева, шише с разтвор 355 мл. - 25/30 лв. (стига за 6 месеца). За сравнение: чифт в Канада 10 долара, разтвор - 7/8 долара. Принципът е, че тези, които са за по-кратка употреба са по-скъпи, т.е. ако си купиш едномесечки, ще ти излезат като годишки. :lol: Всичко друго е ок, очните лекари обикновено са компетентни. Ако започваш в България, купи си Мерцедес, а не Лада, пробвай с най-доброто - американските лещи, а не с българските. Употребяващите знаят защо :) При прегледа все пак ще ти дадат български, няма начин.

shark6286, не съм лекар, казвам това, което на мен са ми обяснявали лекари досега. Аз имах лек астигматизъм, който се коригира след няколко години носене на лещи. Апаратът, с който преглеждат очната зеница е способен сам да открива астигматизмът, тъй че няма проблеми и в Канада, и в България да бъде отбелязан. Доколкото знам, при по-голямо отклонение се поръчват специални лещи, който коригират градуса. Това съм го обяснила по-горе като неудобство за астигматиците.

balbi, обикновено очилата и лещите пригодени за астигматици са по-скъпи.
Заключено