От Канада в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12478
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

joro написа:
Koko написа:
Ето още едно мнение на, предполагам че трябва да го наречем Червен Дядо по въпроса на какво се дължат въпросните три процента ръст

Ръстът ще е нищожен, ако не са европарите
Има и други мнения
http://www.investor.bg/analizi/85/a/izn ... -g-212946/"
http://www.investor.bg/ikonomika-i-poli ... na-208574/"
Има, ама па същото казва
Тези данни за пореден път илюстрират надценяването на значимостта на европейските фондове. Видно е, че дори и при рекордно високите разплащания в края на миналата година, инвестициите в икономиката растат с относително скромни темпове заради ниските частни инвестиции.

Т.е. сами по себе си, европейските фондове допринасят за инвестиициите в икономиката, но частните инвестиции са тези, които могат наистина да направят разлика и да доведат до двуцифрен растеж на бруто капиталообразуването - както това се случваше в периода на висока частна инвестиционна активност между 2003 и 2008 г.
2003-2008 наливаха пари в недвижими имоти, в строителство и в банки, а не в индустрията.

И понеже това време е минало бешело невъзвратимо сега ръста е главно от еврофондовете.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: От Канада в България

Мнение от joro »

Ivan1007 написа:
И понеже това време е минало бешело невъзвратимо сега ръста е главно от еврофондовете.
Парите от еврофондовете са едни и същи и през 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, и през 2015 г. Няма как да дойде изведнъж 3% ръст от там.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12478
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

joro написа:
Ivan1007 написа:
И понеже това време е минало бешело невъзвратимо сега ръста е главно от еврофондовете.
Парите от еврофондовете са едни и същи и през 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, и през 2015 г. Няма как да дойде изведнъж 3% ръст от там.
Жорка,
Прочети двете изречения преди тези, които съм цитирал по-горе и се сопри малко, че писането ти изпреварва мисленето.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: От Канада в България

Мнение от joro »

Ivan1007 написа:
joro написа:
Ivan1007 написа:
И понеже това време е минало бешело невъзвратимо сега ръста е главно от еврофондовете.
Парите от еврофондовете са едни и същи и през 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, и през 2015 г. Няма как да дойде изведнъж 3% ръст от там.
Жорка,
Прочети двете изречения преди тези, които съм цитирал по-горе и се сопри малко, че писането ти изпреварва мисленето.
Нали преди казвахте, че България повече пари давала, отколкото вземала, и че ЕС ни разрушил икономиката. Май на комунетата главите им действително са пълни с чугун :D :D :D
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: От Канада в България

Мнение от joro »

За разлика от 2014 г., моделът на икономическия растеж през 2015 г. е доминиран от износа, т. е. продажбите извън страната са тези, които в основна степен стоят зад растежа миналата година. Това донякъде беше и изненадата на 2015 г., защото предварителните данни за износа на стоки на НСИ показваха замръзване на износа през втората половина на годината.
Детайлните данни на БНБ за износа на стоки за първите 11 месеца показват, че най-голям принос за нарастването на износа през миналата година имат инвестиционните стоки (машини, транспортни средства, резервни части и др.), макар и потребителските стоки и суровините също да бележат ръст в продажбите си извън страната.
Най-големият принос за ръста на износа на потребителски стоки се дължи на храните и мебелите, а при суровините – на цветните метали, химическите продукти, пластмасите, текстилните суровини и торовете.
Износът на промишлена продукция стои и зад ръста на брутната добавена стойност на промишлеността през миналата година.
http://www.investor.bg/analizi/85/a/izn ... -g-212946/"
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12478
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

joro написа:
Ivan1007 написа:
joro написа:
Ivan1007 написа:
И понеже това време е минало бешело невъзвратимо сега ръста е главно от еврофондовете.
Парите от еврофондовете са едни и същи и през 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, и през 2015 г. Няма как да дойде изведнъж 3% ръст от там.
Жорка,
Прочети двете изречения преди тези, които съм цитирал по-горе и се сопри малко, че писането ти изпреварва мисленето.
Нали преди казвахте, че България повече пари давала, отколкото вземала, и че ЕС ни разрушил икономиката. Май на комунетата главите им действително са пълни с чугун :D :D :D
Кога и къде съм казвал това?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: От Канада в България

Мнение от Panem et Circenses »

Ivan1007 написа:
2003-2008 наливаха пари в недвижими имоти, в строителство и в банки, а не в индустрията.

И понеже това време е минало бешело невъзвратимо сега ръста е главно от еврофондовете.
Хахаха - ти сега осъзнаващ ли че с горното ти твърдение описваш икономиката на.... Канада - където държавното чиновничество, банките и другите финансови институции и индустрията на шелтъра са може би 2/3 от икономиката на страната.

Хайде сега кажи за "миналото свършено" и кога ще му дойде края?

http://www5.statcan.gc.ca/cansim/pick-c ... id=3780122"

В края на 2015 тоталния дълг в Канада (правителствен, частни предприятия, граждани) е $6.897 трилиона.
В края на 2014 тоталният дълг е $6.283 трилиона - тоест за година се е увеличил с $614 милиарда (или с 9.77%)
Q4, 2013 - тоталният дълг е $5.912 трилиона, а увеличението е $371 милиарда
Q4, 2012 - тоталният дълг е $5.565 трилиона, а увеличението е $347 милиарда
Q4, 2011 - тоталният дълг е $5.220 трилиона, а увеличението е $345 милиарда
Q4, 2007 - тоталният дълг е $4.152 трилиона
Q4, 2003 - тоталният дълг е $2.941 трилиона (вдига се тавана на CMHC)
Q4, 2002 - тоталният дълг е $2.890 трилиона (създават се моргич-бондовете като източник на лесно финансиране за банките)
Q4, 2000 - тоталният дълг е $2.619 трилиона
Q4, 1999 - тоталният дълг е $2.494 трилиона (въвеждат се 5% доунпеймънт)

Вие си правете сметка какво означава това за канадската икономика (малко по-малко от $2 трилиона в текущи цени).
Преди 40-45 години (започване на финансиализацията) един долар нов дълг вдигаше икономическата активност с два-три или повече доларa. После дойде времете където долар нов дълг водеше до долар нова икономическа активност. Ех, какви времена бяха!!!
Сега обаче сме в терминалната фаза на тази икономическа система - където един долар икономически растеж се купува с 20-30 или повече долари нов дълг (за Канада например 1% от $2 трилиона е 20 милиарда; 614/20 е $30.7 дълг за всеки нов $ GDP). Това расте параболично и лошото е че новото поколение управници иска да видят какво има от другата страна на параболата.
И това важи не само за Канада но и за всички други развити страни. Да не говорим какви "assets" са се купили с тези дългове и каква им е цената на тези "assets" (и каква щеше да е ако ги нямаше тези дългове).
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12478
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

Не знаех, че Канада получава също еврофондове. :D

Туй с дълговете го уточнихме - тоталния дълг на света е към извънземните, които ще дойдат според теб през март да си го приберат. Само остава да ни кажеш коя година 8)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: От Канада в България

Мнение от joro »

България вчера изтегли 2 милиарда евро нов дълг.
https://offnews.bg/news/Ikonomika_59/Ba ... 25783.html"

Народът спи :D :D :D
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

joro написа:България вчера изтегли 2 милиарда евро нов дълг.
https://offnews.bg/news/Ikonomika_59/Ba ... 25783.html"
Народът спи :D :D :D
Не спи, а консумира без да призведжа и така му е удобно. Гърците и те така, сиртаки и харчове, а после другите да плащат. Южняшка му работа....
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: От Канада в България

Мнение от mama mia »

pumpy написа:
joro написа:България вчера изтегли 2 милиарда евро нов дълг.
https://offnews.bg/news/Ikonomika_59/Ba ... 25783.html"
Народът спи :D :D :D
Не спи, а консумира без да призведжа и така му е удобно. Гърците и те така, сиртаки и харчове, а после другите да плащат. Южняшка му работа....
Южнашка, викаш :) А северняшката каква е? Тук какво толкова се произвежда, че ме заинтригува. За безделници и злобари знам, другото ми е интересно.
Съединението прави силата!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12478
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

mama mia написа:
pumpy написа:
joro написа:България вчера изтегли 2 милиарда евро нов дълг.
https://offnews.bg/news/Ikonomika_59/Ba ... 25783.html"
Народът спи :D :D :D
Не спи, а консумира без да призведжа и така му е удобно. Гърците и те така, сиртаки и харчове, а после другите да плащат. Южняшка му работа....
Южнашка, викаш :) А северняшката каква е? Тук какво толкова се произвежда, че ме заинтригува. За безделници и злобари знам, другото ми е интересно.
Недей да съдиш за всички според себе си.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: От Канада в България

Мнение от mama mia »

За себе си ли говориш, защото аз специално не се вписвам в това :lol:
Като ви чета постовете, дето пишете денонощно, та се чудя откъде толкова злоба, а и също така откъде толкова свободно време... нали уж работите :^)
Съединението прави силата!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12478
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

mama mia написа:За себе си ли говориш, защото аз специално не се вписвам в това :lol:
Като ви чета постовете, дето пишете денонощно, та се чудя откъде толкова злоба, а и също така откъде толкова свободно време... нали уж работите :^)
За теб.
Друго обяснение няма за глупостите дето си изьръсил (a)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

mama mia написа: Южнашка, викаш :) А северняшката каква е? Тук какво толкова се произвежда, че ме заинтригува. За безделници и злобари знам, другото ми е интересно.
Произвежда се "добавена стойност", не говоря конкретно за тениски и/или метли.....
Аз мога да сравня стойността, която съм произвеждал в България, тази която произвеждат колегите ми днес (по информация на батката) и тази, която произвеждам аз тук на север. Съотношението е в десетки пъти. Но явно и тук се възпроизвежда същата картинка: ние на север работим, вие на юг консумирате :lol:
Публикувай отговор