US работна виза

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

US работна виза

Мнение от melissa »

Здравеите,

Hе успях да намеря подобна тема във форума, затова пускам нова. Въпросът ми е следният: аз съм с канадско гражданство и наскоро получих оферта за работа от US компания. Целта ми е работа в US и евентуално установяване там в дългосрочен план. Доста четох какъв вид виза ще е най-добре да използвам и си мисля че би трябвало да е H1-B, тъй като тя позволява подаване на документи за permanent residence. Проблемът ми е, че тази виза, доколкото разбирам, има срок 3 години с възможност за подновяване до 6 години общо. Обаче какво се случва ако процедурата за permanent residence отнеме по-дълго? Ако някой има опит с работни визи за US, моля споделете. Има ли друг вид виза, която би била по-подходяща? Само да добавя че имам и семейство с деца, които трябва да имат възможност да учат там.

Благодаря предварително
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

Относно работни визи, с възможност за ЗК, нямаш особен избор: Н1В е единствената ти опция. Ако професията ти я има по НАФТА, може да се пробваш за зелена карта и за тези 3 години, докато си на НАФТА, но това значи никакво напускане на щатите, докато си в процедура, защото имаш конфлик в статута.
Процеса за ЗК отнема от 6 месеца до кой знае колко в зависимост от категорията:

http://travel.state.gov/content/visas/e ... -2014.html"

Ако си 1 и 2 то визите са налични в момента. Ако си 3 забавянето е около 2 години и малко. Реално за българи или канадци 6 годишния период на Н1В е повече от достатъчен. Освен това ако си в процес тези 6 години може да се удължат до 7. Това не би трябвало да те притеснява.
Докато си на работна виза жена ти не може да работи, децата също, но и всичките могат да учат. По време на първите 2 стъпки от процеса за ЗК, жена ти може да е на нейна си независима от тебе НАФТА или работна виза и да работи. В момента, в който подадете за самата зелена карта, форма I-140, тогава жена ти трябва да мине на Н4 и да остане така около 90 дни, след което ще има разрешително за работа, докато си получите самата ЗК.
Врътката е да намериш работодател, който иска да те спонсорира и да не използва тези 7 години да те "зароби", защото това се случва. До 180 дни след подаване на I-140 си тотално зависим от работодателя си, ерго той има за интерес да подадеш колкото се може по-късно. За да те спонсорират, трябва да докажат, че ще ти плащат поне колкото на местен, това се определя от DOL. Имаше една страница в препоръчителни заплати по населени места и по специалностти, трябва да си над съответния минимум. След това има един процес по обявяване на позицията ти на пазара и трябва да се докаже, че няма местен, който иска да върши същата работа за предложените пари. Едва след това идва молбата за спонсорство и след това молбата за ЗК.
Успех.
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Re: US работна виза

Мнение от melissa »

Много благодаря за бързия отговор. Наистина маи H-1B ми е единствения варант.
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: US работна виза

Мнение от jet »

А някой пробвал ли се е с TN виза, да сподели повече.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

jet написа:А някой пробвал ли се е с TN виза, да сподели повече.
Да се пробвал какво? Да работи или да имигрира?
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: US работна виза

Мнение от jet »

Ами и двете, ти с кое имаш опит?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

jet написа:Ами и двете, ти с кое имаш опит?
И с двете:
АЛЕНА съм взимал 4-5 пъти. Супер просто или поне за моята професия. Пишеш си писмо от името на работодателя, аз си купих онлайн наръчник с примерни писма и разни малки врътки, потенциалния ти работодател го подписва и това писмо се явяваш на граничен пункт. Аз съм си носил и копие от дипломата за всеки случай. От втория път нататък съм си носил и щатския лиценз ако и това да не е изискване по АЛЕНА. С тези документи и усмивка на уста се явяваш на граничен пункт и заявяваш че искаш АЛЕНА статут. Следва кратко интервю кой си, какво работиш, колко време ще стоиш и след 50 кинта такса имаш разрешение за работа до 3 години.

Ако искаш да имигрираш на АЛЕНА е малко трики защото си нарушаваш статута. Това значи че не можеш да мръднеш докато не получиш зелена карта, ако това по някаква причина не се случи за 3 години гърмиш с кинтите които си платил за зелената карта и оставаш без статут. Малко вероятно е да ти дадат нова АЛЕНА статус ако си им показал вече че целта ти е друга.

За мен АЛЕНА та е удобство да работиш където намериш докато не се спреш на конкретния работодател, който би те спонсорира. Тогава е разумно да се смениш на Н1В за да ти е мирна главата. Освен това АЛЕНА та позволява на половинката ти ако квалифицира независимо от теб да работи докато зависимите виза/статус Н4 не дава тази възможност.
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Re: US работна виза

Мнение от melissa »

за да работи половинката ти, необходимо ли е и тя/той да се квалифицира в Professions Covered by NAFTA
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

melissa написа:за да работи половинката ти, необходимо ли е и тя/той да се квалифицира в Professions Covered by NAFTA
Da, в моя случай това е супер удобно защото ние и двамата имаме еднакви професии. Нито Н4, нито TD статус позволяват работа на половинката.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: US работна виза

Мнение от roumensp »

melissa написа:за да работи половинката ти, необходимо ли е и тя/той да се квалифицира в Professions Covered by NAFTA
Да. Половинките на тия с TN виза получават TD, която не позволява да се работи.
Същото важи и за половинките на такива с H1B виза, които получават H4.
pumpy написа:в моя случай това е супер удобно защото ние и двамата имаме еднакви професии. Нито Н4, нито TD статус позволяват работа на половинката.
В твоя случай може и да е, но в моя жена ми стоя 6 години без работа и беше издивяла. :D
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: US работна виза

Мнение от jet »

Ако искаш да имигрираш на АЛЕНА е малко трики защото си нарушаваш статута. Това значи че не можеш да мръднеш докато не получиш зелена карта
Ами все пак трябва да мърдаш - нали TN визата трябва да се обновява всяка година минавайки US/CA граница или съм разбрал грешно.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

jet написа:
Ако искаш да имигрираш на АЛЕНА е малко трики защото си нарушаваш статута. Това значи че не можеш да мръднеш докато не получиш зелена карта
Ами все пак трябва да мърдаш - нали TN визата трябва да се обновява всяка година минавайки US/CA граница или съм разбрал грешно.
От няколко години може да поискаш до 36 месеца, което ти дава времето да поискаш смяна на статута си от не-имигрант на имигрант. Това е и проблема: няма как едновременно да си не-имигрант на НАФТА и кандидат имигрант за ЗК. Това е конфликт на статуси и ако излезеш от страната повече няма да те пуснат като не-имигрант на НАФТА, защото очевадно искаш да си нещо друго. Ако не излизаш няма проблем.

Единствената виза, което ти дава възможност да си хем имигрант, хем не-имигрант е Н1В, затова с нея, стига да ти е валидна визата в паспорта, което не важи за канадците поради липса на виза, можеш да си пътуваш напред назад колкото си искаш.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: US работна виза

Мнение от roumensp »

pumpy написа:Единствената виза, което ти дава възможност да си хем имигрант, хем не-имигрант е Н1В, затова с нея, стига да ти е валидна визата в паспорта, което не важи за канадците поради липса на виза, можеш да си пътуваш напред назад колкото си искаш.
Само че Н1В се вади по-трудно, защото изисква Labor Condition Application (LCA) и на повечето работодатели не им се занимава, докато за TN ти трябва единствено писмо с оферта за работа.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: US работна виза

Мнение от umeiko »

Аве само да питам, кво е това АЛЕНА виза????
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: US работна виза

Мнение от miteto »

umeiko написа:Аве само да питам, кво е това АЛЕНА виза????
АЛЕНА е на френски, на английски е NAFTA, а визата се казва TN-1
Публикувай отговор