Own Business and Self Employment in CANADA

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ivandaman »

Не видях подобна тема. На скоро някой питаше дали може да си отвори магазин и там се споделиха някои полезни неща, така че според мен има нужда от подобна дискусия.

Личното ми становище е че човек щом работи за някой друг не зависимо колко добре е платен, това е вид "робство"..

В бизнеса е истината според мен.

Така че ако някой има неща да сподели независимост за какъв бизнес става въпрос нека да е тук. Бих желал да дискутираме всички възможности за бизнес. Магазини, ресторанти, пицарии, импорт/експорт, онлайн, строителство, Self-Employed и т.н.

Добре е да се обърне внимание на данъците. Мисля че за самонаетите данъците са на много приемливо ниво..

Айде давайте..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от MrGeek »

ivandaman написа:..., онлайн, ...
Това само по себе си е доста широка категория. Онлайн магазините са добър бизнес, особено ако продаваш информационни продукти, които не се нуждаят от никаква логистика. Компаниите, предлагащи e-commerce хостинг услуги отдавна смъкнаха цените на изключително прилични нива. Например много бързо и лесно можеш да си направиш онлайн магазин с всички сериозни e-commerce функции плюс една камара инструменти за онлайн маркетинг и това за $25/месец. В момента лидер на тези услуги са http://www.bigcommerce.com" , като добри предложения имат и от Яху: http://smallbusiness.yahoo.com/ecommerce/" .
Онлайн бизнесът обаче не е свързан само с продажбите на продукти и услуги онлайн. Изключително добър онлайн бизнес са спекулацията на финансовите пазари и алгоритмичната търговия, разбира се за хората с подходящи познания и умения в областта. Основните пазари включват корпоративни ценни книжа или securities (освен спекулативната търговия също и портфейлни инвестиции), валутна спот търговия (forex), търговия на стокови фючърси (commodity futures), фючърси на други финансови инструменти, държавни ценни книжа (treasury bills, notes and bonds), търговия на борсови индекси и ETFs, търговия на опции на ценни книжа и фючърси и т.н. Умелото управление на риска и капитала може да носи изключително добра възвращаемост на инвестициите (ROI - return on investment), която да е непостижима при по-разпространените форми на бизнес, особено при търговията с реални продукти, където нормите на печалба са сравнително ниски.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ablood »

За данъците няма много голямо значение как си изкарваш парите - от един работодател, или много клиенти. Все е доход. Има разни игри с необлагаеми бенефити (ползи), но в основата си е същото.

Аз лично се съмнявам, че който работи за себе си има по-малко стрес и повече пари отколкото, ако е нает от друг. Във втория случай повечето трудности, рискове, съдебни отговорности, евентуален фалит и т. н. се носят от другиго.

Познавам няколко хора вътрящи собствен бизнес, които не трупат нищо освен дългове. От друга страна ако продаваш качествен труд (не говоря за хамалогия) можеш да спазариш доста внушителна заплата. Това важи и за БГ - познавах немалко хора, каращи чисто нови, луксозни коли, работейки за друг при завидна заплата.

За тук се казва, че е много по-лесно да купиш бизнес и да го изплащаш, отколкото да го развиваш от нулата със всичките произхождащи рискове и нерви. Разбира се, ако си основал и въртял печеливш бизнес в БГ, преборвайки неоспоримо конкуренцията, можеш и тук да продължиш, но след като опознаеш местния пазар. Който си го може, си го може.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от Koko »

ablood написа:За данъците няма много голямо значение как си изкарваш парите - от един работодател, или много клиенти. Все е доход. Има разни игри с необлагаеми бенефити (ползи), но в основата си е същото.
....
Не е точно така - според това от какъв източник е дохода се облага по различен начин и са допустими различни данъчно признати разходи.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от yahoo »

ivandaman написа:Личното ми становище е че човек щом работи за някой друг не зависимо колко добре е платен, това е вид "робство".. В бизнеса е истината според мен.
Не само робство в смисъл експлоатация, но и несигурност за разлика от робите, които доживотно имат "работа".

Ако си в ниските ешалони няма несигурност защото за малко пари винаги можеш да си намериш подобна работа. Колкото повече се издигаш нещата се променят и ако останеш ненадейно на улицата ще е доста трудно да започнеш скоро работа и то при същите условия за да си запазиш стандарта. Който е гледал филма "The Company Men" знае за какво говоря.

Всички които познавам и имаха собствен бизнес в България направиха същото и в Канада, както и обратното - на който там не му стискаше и тук си крета на някаква заплата. За мен единствените 5г. през живота ми през които съм работил за някой друг са първите ми години в Канада и спомените ми са единствено за яка несигурност. Иска се и здрава работа особено когато не си купил готов бизнес, а си го разработил сам от нулата. Понякога отнема години, но най-често си заслужава усилието. Ако не пуснеш фиш няма и как да очакваш да спечелиш, но и не всеки който е пуснал печели ;)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ablood »

yahoo написа:Понякога отнема години, но най-често си заслужава усилието. Ако не пуснеш фиш няма и как да очакваш да спечелиш, но и не всеки който е пуснал печели ;)
Тук ще си позволя да не се съглася. Едно е да рискуваш фиш за няколко долара, друго е да затъваш в заеми докато бавно осъзнаваш, че конкуренцията е твърде силна.

Аз лично работя за себе си, но не подценявам спокойствието да работиш за някой друг, който да се пазари с проклети клиенти, ненадеждни партньори, отметнати сделки, чекове без покритие, арогантни руски/арабски мутри, безхаберни работници, бездушни/мазни банкери... докато ти си изкарваш достатъчно за приличен живот и се прибираш доволен в 5 часа при семейството си.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ablood »

Koko написа:
ablood написа:За данъците няма много голямо значение как си изкарваш парите - от един работодател, или много клиенти. Все е доход. Има разни игри с необлагаеми бенефити (ползи), но в основата си е същото.....
Не е точно така - според това от какъв източник е дохода се облага по различен начин и са допустими различни данъчно признати разходи.
Така е. Разлики има. Не напразно счетоводството е толкова сложна наука.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от yahoo »

ablood написа:
yahoo написа:Понякога отнема години, но най-често си заслужава усилието. Ако не пуснеш фиш няма и как да очакваш да спечелиш, но и не всеки който е пуснал печели ;)
Тук ще си позволя да не се съглася. Едно е да рискуваш фиш за няколко долара, друго е да затъваш в заеми докато бавно осъзнаваш, че конкуренцията е твърде силна.

Аз лично работя за себе си, но не подценявам спокойствието да работиш за някой друг, който да се пазари с проклети клиенти, ненадеждни партньори, отметнати сделки, чекове без покритие, арогантни руски/арабски мутри, безхаберни работници, бездушни/мазни банкери... докато ти си изкарваш достатъчно за приличен живот и се прибираш доволен в 5 часа при семейството си.
Това с фиша беше само за да кажа, че без да поемеш какъвто и да е риск няма как да постигнеш нещо значимо, но и няма гаранции за нищо само заради това че си го направил. Не е случайно че преди това уточних за нивата при които си заслужава да се поеме този риск. Ако си някъде долу, където е най-здравата конкуренция най-често е безпредметно да се бориш по всякакъв начин за да докараш една средна заплата, защото такава можеш да получиш на много места без чак такова усилие. Но за спокойствие при заплати над 100к не мога да се съглася - за такова не съм чувал още. Пък и никой не тръгва да затъва в заеми без да има ясна представа какво (ще) прави и вероятно да го е правил преди това успешно за някой друг.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ablood »

yahoo написа:Пък и никой не тръгва да затъва в заеми без да има ясна представа какво (ще) прави и вероятно да го е правил преди това успешно за някой друг.
Тъй като едва ли имаме общи познати, мога да ти дам дълъг списък от съфорумници, които очевидно драстично надценяват способностите и вярват, че са много по-умни от всички останали.

Добре, че банките не отпускат кредит на всеки оптимист. Лошото е, че хякои шемети губят имотите си, затрудняват семейството....
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от anxeli »

Ако приходите, продажбите (без кеш ;) ) и т.н. надвишават 30 хил. трябва да се регистрирате и да чарджите HST, и после да го дадете на Кянъдъ :). Ето за тези неща :
http://www.rev.gov.on.ca/en/taxchange/taxable.html"
Циганите - на Сатурн !
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от yahoo »

Може би хората които познаваш са от типа дребни далавераджии смятащи, че пазарната икономика би търпяла тарикати на дребно както са се издържали в България. Впрочем и аз познавам няколко местни въодушевени от някакви налудничави идеи и взели пари от банки, после видяли че нищо не става, купили по една нова кола и обявили фалит. След 2-3 години същата песен на нов глас, но подозирам, че имат и хора в банките иначе само идиот би им отпуснал пари за такава лудост и то нееднократно. Надценяване на себе си, пазара и идеите си няма как да доведе до голям успех, дори и да се намери кой да те финансира.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от martatabs »

Като заговорихме за данъци...
Всеки знае, че при получаване на фиша със брутната заплата вътре пише:Данък общ доход.....,осигуровки...., и т.нат, след което остава нетната заплата. Та, интересно ми е, Вие какви данъци и осигуровки плащате, или ви се удържат? Какъв процент от заплатата ви в Канада е под формата на данъци? :) Мисълта ми е, в това почасово заплащане, например 15 $/h х 8 = 120 $ х 24 дни = 2880 $, какво Ви остава чисто.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от ivandaman »

ОК, ще се опитам да споделя нещо "по-конкретно" от лични наблюдения и донякъде опит..
Впечатленията са от 90те години така че цифрите може да не са много актуални.

Място: Ванкувър БК, (Където е безбожно скъпо, заплатите са ниски и не става за живот)

Познат Унгарец (Роден в Румъния). Предлагаше Dry-Wall (инсталации на гипсокартон) services. Имаше и хора които работеха за него.. Среден доход. $1000 на ден.

Познат Германец. Предлагаше услуги като водопроводчик и потдръжка на климатици. Среден доход. $15,000 на месец.

Познат Поляк. Механик. Отвори някакъв много невзрачен гараж в една ливада в Съри. Среден доход, предимно от приятели които си оправяха колите при него. $ 6,000 на месец.

Познат, съученик Канадец. Предлагаше Ай-Ти услуги. Предимно мрежи, кабелиране и тем подобни. (Без програмиране в началото) Среден доход $ 10,000 на месец. (Трябва да поясня че това беше около 1999та когато медиите раздухваха че настъпвал поредният "край на света" ако всички компании от Атомни електроцентрали до Донът шопове не си подменят компютърните мрежи)
Между другото в последстие този съученик създаде някакъв (не много приложим според мен) продукт за увеличаването на нетурк секюрити, но една британска компания го купи за 1 милион долара. От там нещата тръгнаха във възходяща посока и човека сега е мултимилионер.

Познат Иранец. Работих при него в една пицария първите години в Торонто. Премести се във Ванкувър. Отвори пак пицария, на една пресечка на Робсон стрийт. Доход? Не знам. Той по традиция постоянно се оплакваше че няма пари, но пицарията винаги беше пълна..

Познат емигрант от Гватемала. Construction/Renovation services. Среден доход 10-15К на месец, но за съжаление фалира по време на последната криза. По образование е механик на самолети и в момента работи това на летището в Едмънтън. Загуби много.. Къщи, коли всичко.. А е голям пич. Много точно момче.
Оплакваше се от Индийци които го били контратирали за няколко проекта но след това забравили да му платят. Споделям го това защото смятам, че е важно да се знае, в случай че някой реши да тръгне по този път.

Познато семейство от Ел Салвадор. Компания за Почистване. Не съм сигурен какво докарваха но не беше повече от 5К на месец.

Моя милост. Съученикът канадец (от по-горе) ме вкара в една компания която имаше офис в един небостъргач в даунтаун. Там работих на заплата като сис-админ, но "помагах" и на няколко по-малки компании (с по 20-30 PCта) в същата сграда, срещу символична месечна такса. Пооправих им мрежите, сложих им по един файруол и корпоративни антивирусни програми и помагах ако се скапе хардуеър и горе долу това. Общ доход. Айде да не казвам да не си помислите че се изхвърлям или пък недай боже да почне някой да завижда.. Но не беше зле.. Не изкарвах по-лошо от колкото един автомеханик и поне не работих на студ и залят в масло и мръсотия. Тъкмо бях решил да се инкорпорирам и да търся независимост и ми излезе възможност за Коста Рика (Пак от моят съученик Канадец).. И от тогава я карам все така по същият начин.. само че тук, а не в Канада.


Горе долу това е което се сещам за момента.. Някой занимвал ли се е с импорт/експорт?. Нещо такова ми се върти из кратуната в момента но нямам нищо конкретно в предвид все още. (Канада и Коста Рика имат сключен Free-Trade agreement та заради това се замислям над подобни варианти, само че Канадският долар скочи доста и може би точно сега не е момента да се изнася от Канада)..

...................

Back to you people.
Последно промяна от ivandaman на Пет Мар 18, 2011 2:57 pm, променено общо 1 път.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от John Smith »

martatabs написа:Какъв процент от заплатата ви в Канада е под формата на данъци?
Няма общо положение за Канада. Всяка провинция има собствени данъчни закони и %.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Own Business and Self Employment in CANADA

Мнение от martatabs »

John Smith написа:
martatabs написа:Какъв процент от заплатата ви в Канада е под формата на данъци?
Няма общо положение за Канада. Всяка провинция има собствени данъчни закони и %.
Най-вероятно е така! И все пак, в какъв диапазон варират данъците, грубо? Някъде във форума се спомена за 40% от брутната заплата, има ли нещо такова?
Публикувай отговор