По пътя към OIQ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Дълго се колебах, дали да я започна тази тема.
Опасявам се, че отново ще се стигне до спора за социала.

Все пак ще споделя моя път към Ordre des ingénieurs du Québec (OIQ) , с надеждата, че може да е от полза някому.

За информация: Аз съм по федералната процедура и съм в Канада от юли 2007.
От първия ми ден тук, адреса ми е кебекарски, но нямам certificat de sélection du Québec (CSQ).

Август 2009 реших и кандидатствах за социал.
Поисках и агент от Emploi Québec.
Същият ми даде направление за COFI (Centre d’Orientation et de Francasition des Immigrations).
До тогава не знаех нито дума на френски.
Почти една година учих френски в Universite de Montreal, като през това време Emploi-Québec, извън социала ми даваше 45$ на седмица, а COFI по 68$ на месец (за транспорт).
С тези пари не се живее на широко, но човек се справя и без да се налага да работи на черно.
На мен целта ми беше да науча френски (започвайки от 0) и да имам време и за децата си.

Малко преди края на курса по френски получих направление от агента ми от Emploi Québec за CITIM.
CITIM работят само и единствено с хора, изпратени от агент от Emploi Québec.

Тази организация ми помогна при подготовката на документите за OIQ.
На формуляра, с който кандидатствах в OIQ, те добавиха с маркер CITIM.
При подаване на документите, служителя, който ги приемаше ми каза, че ще ги даде на колегата си, който работи със CITIM.
CITIM ме предупредиха, в момента на кандидатстване в OIQ, да не плащам нищо.
CITIM имаха резултата на кандидатурата ми около две седмици преди мен.

Чрез CITIM кандидатствах в École Polytechnique de Montréal (реално аз само попълних формуляра и чек за 75$ за demande d'admission).
CITIM ми посочиха датата и мястото, където трябваше да се явя за входящия тест по френски.
CITIM ми посочиха датата и мястото, където бе първата ми среща с администрацията на École Polytechnique de Montréal. На срещата най-подробно ни обясниха (бяхме около 50 човека, всички чрез CITIM) какво точно трябва да направим, за да се запишем при тях.
Представителят на Emploi Québec ни раздаде разпечатки с информация за това, какво те ще платят от цялото обучение.
Целта е, да се минат няколко курса, чрез които да подготвиш за изпита/изпитите за OIQ.
В моя случай, аз трябва да положа в OIQ един изпит по специалността (от 17 възможни) и изпит по икономика (изпитите на етап младши инженер могат да се положат и на английски, не само на френски).
Това е така, т.к. имам магистратура от БГ и над 11 години стаж по специалността.
Ако издържа изпит по икономика с оценка С и повече в някой от посочените от OIQ университети, те ще ми го признаят.

Та в моя случай, аз трябва да уча два триместъра в École Polytechnique de Montréal.
Ще мина два курса по специалността, които покриват на 100% материала за изпита пред OIQ, , Rentabilité des projets (реално икономика), Perfectionnement en français langue seconde (френски, предпочитам да го уча, дори и да съм покрил изисканият минимум от 60%), English Conversation (английски, реално в Universite de Montreal), Le professionalisme et ses valeurs (нямам идея какво е) и Communication interculturelle (нямам идея какво е). Аз избрах да уча допълнително и Gestion de projets technologiques, но може и без него.

Преди няколко дена имах среща с агента си от Emploi Québec.
Той потвърди, че:
1. Летният триместър се заплаща изцяло от Emploi Québec.
1. По време на обучението ми ще получавам (извън социала) по 45$ + 17$ за транспорт, общо 62$ на седмица.
2. Ще ми възстанови парите за demande d'admission.
3. Ще ми "купи" учебници за до 500$.

В листовката на представителя на Emploi Québec е описано най-подробно какво да очаквам, но написаното по-горе е потвърдено от моя агент от Emploi Québec.
Най-хубавото е, че Emploi Québec се очаква да плати е demande de permis за OIQ, който е близо 1'000$.

С две думи:
До момента учих почти една година френски, не само безплатно, но дори ми и плащаха, докато учех.
Ще уча един триместър в École Polytechnique de Montréal безплатно, като дори ще ми се плаща, докато уча.
Ще се поемат почти всички разходи свързани с кандидатстване, учебници, калкулатор и явяване на изпити.

Каква е ползата за Кебек ли:
След около година, ако започна работа, заплащането ще е около 1,5 пъти по-високо спрямо заплащането за техник, т.е. постъпленията в хазната ще са значително по-големи от тези, работейки като техник.
Предполагам, че за 1-2 години "ще върна с лихвите" парите, инвестирани в мен под формата на социал и обучение по пътя към OIQ.

И в опит да предотвратя всякакви коментари спрямо "социалкаджиите": Аз реших, че за мен е по-важно да уча, без да се налага да се претрепвам от работа. Достатъчно съм работил и давал под формата на данъци, за да не се срамувам, че в момента взимам. Надявам се, след година-две, с моите данъци да може да се плаща поне на един "социалкаджия", ведно с детските за поне две деца, пък бил той и от тарикатите.

Знам, че има опция, да се учи и да се работи.
Но пак повтарям, АЗ реших да се възползвам от възможностите, предоставяни ми от Кебек.
Ако някому тази социална политика не се харесва, има възможност да изрази волята си след броени дни на изборите.
Най учтиво и най-настоятелно моля, темата да не се превръща в спор ЗА и ПРОТИВ социала.
Благодаря предварително на всички, проявили разбиране и устояли на порива си да изразят мнението си за социала.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Omega3 »

Абре аз знаех, че дават тия от Амплоа то, но чак пьк толкова не сьм и подозирал.

Според мен си на много прав пьт.

И на мен в Кебек ми харесва най вече социалната им политика.
Не виждам с какво изборите могат да променят нещо в социалната политика на Кебек.

Гледай само да не се промениш, като започнеш да правиш парата и да ти излита голяма част от ней. Познавам трима които от влюбени вьв социалната политика на Кебек, след това стават вьрли противници на тази система, най вече след като дойде момента да плащат сериозни даньци.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

Ти общо взето вървиш по пътя на един мой колега алжирец. Той го е направил абсолютно по подобен начин.
Малката разлика е, че не е отвел процедурата си докрай и сега все пак работи като техник. Няма лошо обаче.
Роди му се междувременно още едно дете. Купуват си къща тази година и е общо взето щастлив.
Успех ти желая! На правилен път си мисля. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Omega3 »

Клисуров, освен ученето, има и един друг фактор за да се вземе отговорна и добре платена работа в Кебек. Става вьпрос, че повечето такива позиции изискват да се изразяваш на френски и англииски много ефикасно говоримо и писменно. Трябва да имаш strong communication skills или habilétés marquées pour la communication.

Наистина, може да се намерят хубави постове и само на англииски или френски но е по скоро рядкост сред имигрантите.

С напредването на вьзрастта става все по трудно и трудно да придобиеш на два чужди езика отлични езикови познания. Не казвам, че е невьзможно, но си трябва много труд и упоритост.

Успех
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Omega3 написа:Успех
Благодаря, Omega3!

Omega3 написа:Клисуров, освен ученето, има и един друг фактор за да се вземе отговорна и добре платена работа в Кебек. Става вьпрос, че повечето такива позиции изискват да се изразяваш на френски и англииски много ефикасно говоримо и писменно. Трябва да имаш strong communication skills или habilétés marquées pour la communication ...
klisurov написа:... За информация: Аз съм по федералната процедура и съм в Канада от юли 2007.

... Почти една година учих френски в Universite de Montreal ...

... Ще мина ... Perfectionnement en français langue seconde (френски, предпочитам да го уча, дори и да съм покрил изисканият минимум от 60%), English Conversation (английски, реално в Universite de Montreal) ...
От една година говоря на английски, само когато става дума за пари ;)

Знам, Omega3, много добре знам, че е така. Ето защо, не вярвам някога да се уредя с "отговорна и добре платена работа в Кебек" :(
Дано да не се налага да разчитам на Agreement on Mobility of Professional Engineers within Canada (PDF) при поредната "малка емиграция".
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: По пътя към OIQ

Мнение от NavinBG »

Клисуров,радвам се за теб!Продължавай,всичко е много индивидуално.За имигрантите,образованието( и приравнява-
нето на дипломите) е най-голямата инвестиция тук.Наистина,има много бюрократични проблеми,но трудът си заслу-
жава.А,се очакват и някои промени във връзка за новите имигранти-специалисти.Успех! :clap:
-
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Omega3 »

Клисуров, ако не се льжа, видях, че си се запьтил да ставаш инжинер. Да си такьв е отговорна и добре платена работа. Няма начин да работиш като инжинер и да нямаш големи отговорности и да не трябва да рьководиш екип.

Има вариант да се вземе добре платена работа и не много отговорна : тоест дьжавна работа, но става бавно и трябва да се минат много тестове.

Интервютата за подобна работа са дьлги и изтощителни. АКо не владееш поне единият от двата езика в детайли е голям проблем.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Bistra »

Omega3 написа:Клисуров, ако не се льжа, видях, че си се запьтил да ставаш инжинер. Да си такьв е отговорна и добре платена работа. Няма начин да работиш като инжинер и да нямаш големи отговорности и да не трябва да рьководиш екип.

Има вариант да се вземе добре платена работа и не много отговорна : тоест дьжавна работа, но става бавно и трябва да се минат много тестове.

Интервютата за подобна работа са дьлги и изтощителни. АКо не владееш поне единият от двата езика в детайли е голям проблем.
Както казваше един приятел за държавната работа, след като я получиш: "Единственото условие е да можеш да носиш костюм и да издържаш на много пиене на кафе"...и на интриги бих добавила (лично мнение)
Интервютата не са дълги и изтощителни. Тестове също не се минават кой знае колко.Добри познания по езика са нужни (те са нужни навсякъде). Aз мисля, че всеки който е член на професионално сдружение има шанс. Другото, което е много важно и на което много обръщат внимание е "пустият експириънс" и то на местна почва. Например: Ако в частният сектор сте се занимавал например с проекти в сферата на здравеопазването - в държавния също биха ви предпочели за аналогичен пост пред някой, който е правил същото, но да речем в сферата на образованието.
Ако, обаче го нямаш, бъди готов, че ще предпочетат местния кандидат с подобни професионални характеристики.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Мими Гювенделата
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 12:27 am
Местоположение: Монреал

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Мими Гювенделата »

А ето и моя път до OIQ (или по-точно до момента на присъединяването ми в OIQ)

Тук съм от началото на 2004, през целото време до сега (или по-точно до 2010) работя като електромеханик. В края на лятото на 2008 подадох документи. След около 3-4 месеца ми поискаха офицялни писма мои клиенти, за които съм работил като подизпълнител/на договор (работил съм на договор като частно лице или съм бил подизпълнител на друга фирма). Към края на 2008 им представих въпросните писма и февруари 2009 ми назначиха 2 контролни изпита + икономика. Междувременно зимната сесия на 2009 искарах икономиката в еколе политехник, вече бе късно да се явявам на изпит (контролен) затова започнах да се подготвям сам за ноемврийската сесия на 2009. Ходех на работа, основна четях / решавах задачи сутрин 1-2 часа и в работата около 2-3 часа (кога както дойде). Ноември 2009 взех изпита без проблеми, но преди това бях решил всички възможни задачи, които успях да изровя в нета за въпросния изпит и тези от книгите които имах (някъде бях дал линкове и пр.).

За тези, които не знаят или не са чели мойте глупости и простотий :lol: , аз съм инж. автоматизация или както е прието тук process control engineer.

После малко си починах, поразмотавах се, направих си по-дълги почивки в БГ и ноември 2010 си взех и втория изпит. От началото на тази година съм член на OIQ.

И какво от това?
:D

Сега си търся работа в моята област, лошото е че няма подходящи позиции за момента. Някои хора се учудват че съм способен да работя "странни работи" изчаквайки моя момент, но аз знам че (като онзи Чудомиров герой) "И Я ЧЕ СЕ ИЗОКАМ НЕКОЙ ДЕН".

Ако мога да дам съвет, то е:

Не вярвайте на който и да е, че изпитите са трудни (това е вярно ако наистина сте учили в БГ и сте практикували професията си), необходимо е да РЕШАВАТЕ МНОГО ЗАДАЧИ, НЕ ТОЛКОВА ДА УЧИТЕ ТЕОРИЯ, защото на изпита се дават реални проблеми от професията и трябва много бързо да се ориентирате във взимането на решение.

Май това е всичко важно, което мога да кажа. Понякога казвам много под формата на майтап и подигравки в разни посания, но това е част от представлението, важното е да си вадите поуки. Като срещна някой интересен герой пак ще се заям, Темата на Клисуров ми бе интересна и се опитах да съм сериозен и полезен (дано или ако има с какво).

А сега вече жената е готова със салатите и отивам да вкарам някоя и друга ракия за здравето на ВСИЧКИ ИМЕННИЦИ днес па и за мое де :rofl: ). Честит да Вие този хибав християнски празник.

Поздрави от мен и успех на всеки поел по този път.

P.S.
"Най-хубавото е, че Emploi Québec се очаква да плати е demande de permis за OIQ, който е близо 1'000$."
Доста под спомената сума е! (този път не се заяждам) ;)
Последно промяна от Мими Гювенделата на Нед Яну 01, 2012 9:22 pm, променено общо 1 път.
And all the best women are married
All the handsome men are gay
You feel deprived
Аватар
Мими Гювенделата
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 12:27 am
Местоположение: Монреал

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Мими Гювенделата »

И за двата изпита се подготвях сам без никакви курсове и тем подобни, само си купих книгите или ги гепих от нета (всъщност всичко което съм лоднал от нета после съм си го купил, щото обичам да имам оригинала, пък то си е и тръпка да имаш хубава книга, а не принтвано копие)
And all the best women are married
All the handsome men are gay
You feel deprived
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Мими Гювенделата написа:P.S.
"Най-хубавото е, че Emploi Québec се очаква да плати е demande de permis за OIQ, който е близо 1'000$."
Доста под спомената сума е! (този път не се заяждам) ;)
ТУК (PDF) ги има разписани таксите.

Грешката е моя, но аз гледах таксите през 2009 (когато реших да тръгна по пътя към OIQ) и съм запомнил това (на края на посочения файл):
ENGINEERS FROM OUTSIDE CANADA
Permit fee $956.97
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Мими Гювенделата написа:... Темата на Клисуров ми бе интересна и се опитах да съм сериозен и полезен (дано или ако има с какво).
:bow:
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: По пътя към OIQ

Мнение от klisurov »

Мими Гювенделата написа:... За тези, които не знаят или не са чели мойте глупости и простотий :lol: , аз съм инж. автоматизация или както е прието тук process control engineer ...
Ако имаш предвид ТОВА, чел съм го.
Даже ме е яд, че не успях да се запиша за "Élec-A2".
В политехниката има изискване, двата курса, подготвящи те за изпита пред ордера, да са един след друг.
В политехниката съответно ще уча два триместъра, но през летния нямаше нито един от двата курса.
Та така "увиснах" и ще се готвя за 07-Élec-A1 Circuits.
На всичко отгоре, аз избрах по-трудния вариант и ще го боря на френски.
Ако имаш нещо по темата, ще съм безкрайно благодарен.
Тепърва ще копая из нета за литература.

Впрочем, твоят изпит при мен е дефиниран 07-Élec-A2 Systems and Control.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Мими Гювенделата
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 12:27 am
Местоположение: Монреал

Re: По пътя към OIQ

Мнение от Мими Гювенделата »

Явявал съм се на 98-ELEC-A2 Control и 98-ELEC-B3 Advanced Control (дисктретини системи), но всичко или почти всичко можеш да намериш от:http://www.freebookspot.cc/Catalogue.aspx
в лево от полето engineering ще си избереш областта и после търсиш книги които ти требват.

Съвет от мен свали ВСИЧКО което е от твоята професия и решавай ВСИЧКИ задачи от книгите. Резултата ще го осъзнаеш на изпита. Ако имаш решенията ги гледай едва след като си се поизпотил. Не допускай грешката на някои познати, гледайки задачите да си казваш "Абе това го знам, дай нататък" - ще се ОСЕРЕШ!

Поздрави.
And all the best women are married
All the handsome men are gay
You feel deprived
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: По пътя към OIQ

Мнение от crusader »

Мими Гювенделата написа: От началото на тази година съм член на OIQ.

И какво от това?
:D

Сега си търся работа в моята област, лошото е че няма подходящи позиции за момента.
То е ясно, че членство в която и да е професионална организация работа не осигурява. По-скоро членството е необходимо (не винаги) но не и достатъчно условие за добра работа. Не по-малко важни условия са наличието на канадски опит, връзки и прочие. Все неща, които местните членове имат в изобилие.
Публикувай отговор